Sayfa 86/262 İlkİlk ... 3676848586878896136186 ... SonSon
Arama sonucu : 2094 madde; 681 - 688 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. günaydınlar, iyi haftalar dilerim. Çok güzel bir yazı olmuş, benim gibi yeni başlamış olanlara. Yeni başlayanlara yol göstermek manasında bir şirketin temel analizini yapabilir miyiz ? Rasyonlara göre şirket pahalı veya ucuz nasıl diyebiliriz? Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler bu söylem için yeterli midir?

2.  Alıntı Originally Posted by environment60 Yazıyı Oku
    günaydınlar, iyi haftalar dilerim. Çok güzel bir yazı olmuş, benim gibi yeni başlamış olanlara. Yeni başlayanlara yol göstermek manasında bir şirketin temel analizini yapabilir miyiz ? Rasyonlara göre şirket pahalı veya ucuz nasıl diyebiliriz? Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler bu söylem için yeterli midir?
    Yukarıda verdiğim bilgiler tek başına ucuzluk ya da pahalılık içermez. Şirketleri incelerken bulunduğu iş alanına göre kendisinin nasıl fiyatlandığı, dünyadaki benzerlerine göre nasıl fiyatlandığı, kendi geçmişine göre nasıl fiyatlandığına bakarız. Bu tek bir yöntem olmasa da en azından görecelik esasına göre ucuz olup olmadığını gösterir. Ama her yaklaşımın olduğu gibi bunun da dezavantajları ya da yanıltıcı olduğu zamanlar vardır. Mesela ekonomik genişleme zamanlarında piyasaya sürülen para miktarı bol ve reel faizler düşük olduğunda borsalar daha yüksek fiyatlanabileceği için o dönemlerde baktığımız hissenin geçmiş rasyoları ya da dünyadaki benzerleri ile kıyasladığımızda pahalı fiyatlandığına da şahit olabileceğimiz zamanlar ortaya çıkacaktır. Bu durumda borsa genelinin nasıl fiyatlandığı daha önemli olacaktır, temel trendlerin değişeceğine dair işaretler ortaya çıkana kadar.

Bunlar genel yaklaşımlar. Özel olarak hisse senedi seçerken ise herkesin farklı tercihleri sözkonusu olabilecektir. Ben kişisel seçim kriterlerimi geçmiş sayfalarda anlatmıştım. Oraları inceleyebilirsiniz. Ben sadece değere, sadece büyümeye, sadece getiri verimliliğine ya da sadece finansal borçluluk yapısına değil bunların tamamına bakarak seçim kriterleri oluşturuyorum. Kendi kriterlerime kendimin sadık kalmadığı zamanlar da olabilmekte ancak o kriterlere uyanların orta vaadede endeksten ve tüm borsa genelinin ortalama büyümesinden daha fazla büyüme sağladığını defalarca test ettik. Benim önerim bunları bir incelemeniz, başka yöntemleri de incelemeniz ve sonra size uygun olan yöntemi kendinizin belirlemesidir.

Ama şunu unutmayın: en uygun yöntemi belirlemekle de iş bitmeyecek, sonrasında sabır ve psikoloji yönetimi en önemli faktör haline gelecektir.

3. günaydınlar, çok teşekkür ederim. Sabır ve psikoloji anahtar kelime oldu benim için.

4. Listenin 32 günlük Performansı:

*alım miktarı örnektir. Y.T.D.

Hüsnü Hocam'ın emeklerine sağlık tekrar.

Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku
    Listenin 10 günlük Performansı:

*alım miktarı örnektir.
    y.t.d.
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku

2022 12 Aylık Bilançolara kadar portföyümde taşımayı düşündüğüm hisseleri bu listeden seçeceğim. Hali hazırda 5 tanesi portföyümde bulunuyor (bold olanlar) ve diğer 5 tanesi için de aslında kararımı vermiş durumdayım ama finansallarındaki trendleri, fiyat grafiklerini ve faaliyet raporlarını bir kez daha gözden geçireceğim.

5. "We have two classes of forecasters: Those who don't know and those who don't know they don't know."
    J.K. Galbraith
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

6. Günlük Periyotta Teknik Olarak Onaylanmış Yükselen Üçgen Formasyonlu Hisseler:

MAVI
    SUMAS
    NUHCM
    GEDZA
    DESPC

Günlük Periyotta Teknik Olarak Onaylanmamış Yükselen Üçgen Formasyonlu Hisseler:

ODAS
    EDATA
    ALARK
    INTEM
    USAK
    ULUUN
    GOZDE
    NETAS
    TLMAN
    BUCIM
    KAPLM
    ALGYO
    PARSN
    GOLTS

Liste hiç bir temel analize dayanmamaktadır ve sadece teknik formasyon bazlı yukarı yönlü hareketlenme ihtimali olan hisselerdir ve kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Dileyen hem temel, hem de teknik olarak inceleyip zamandan tasarruf sağlayabilir. YTD.
    Clausewitz

7. Günlük Periyotta Teknik Olarak Onaylanmış Bayrak-Flama Formasyonlu Hisseler:

SUNTK
    ALBRK
    EGPRO
    BOBET
    TUKAS
    ARZUM
    MSGYO
    KAREL
    BASCM
    DNISI
    OYLUM
    SMART
    BAKAB
    ERSU
    DGATE
    TRGYO
    KTSKR

Günlük Periyotta Teknik Olarak Onaylanmamış Bayrak-Flama Formasyonlu Hisseler:

AKCNS
    ALGYO
    BRSAN
    EREGL
    MTRYO
    ESCOM
    GEREL
    KNFRT
    KRTEK
    PINSU
    SANKO
    YATAS
    ZOREN
    BURVA
    LKMNH
    AKFGY
    HATEK
    TLMAN
    AVOD
    JANTS
    SEKUR
    VERTU
    ELITE
    OBASE

Liste hiç bir temel analize dayanmamaktadır ve sadece teknik formasyon bazlı yukarı yönlü hareketlenme ihtimali olan hisselerdir ve kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Dileyen hem temel, hem de teknik olarak inceleyip zamandan tasarruf sağlayabilir. YTD.
    Clausewitz

8. Diğer formasyonlara sonra devam edeceğim.
    Clausewitz

Sayfa 86/262 İlkİlk ... 3676848586878896136186 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •