Sayfa 89/261 İlkİlk ... 3979878889909199139189 ... SonSon
Arama sonucu : 2087 madde; 705 - 712 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. https://www.youtube.com/watch?v=vnISYh_eXs0

Biraz Magic Johnson seyredelim eski günlerden..
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. An itibariyle portföyü tekrar 10 hisseli hale getirdim:

ALKIM, ARDYZ, BNTAS, KONKA, KRTEK, NTGAZ, ODAS, OZKGY, TUKAS, YUNSA

Aşağı yukarı hepsi yatay banda girmiş durumda. Bilançolara 1-1,5 ay kalana kadar bu hisselerde belli aralıklarla trade şeklinde ilerlemeyi düşünüyorum. Umarım evdeki hesabımız çarşıya uyar. Hayırlısı bakalım.
    Clausewitz

3. KRTEK ve ALKIM süpriz mi Hüsnü Hocam. Takip listemde yok bu hisseler. Yeni portföy'ün de bereketli olsun hocam.

Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    An itibariyle portföyü tekrar 10 hisseli hale getirdim:

ALKIM, ARDYZ, BNTAS, KONKA, KRTEK, NTGAZ, ODAS, OZKGY, TUKAS, YUNSA

Aşağı yukarı hepsi yatay banda girmiş durumda. Bilançolara 1-1,5 ay kalana kadar bu hisselerde belli aralıklarla trade şeklinde ilerlemeyi düşünüyorum. Umarım evdeki hesabımız çarşıya uyar. Hayırlısı bakalım.

4.  Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku
    KRTEK ve ALKIM süpriz mi Hüsnü Hocam. Takip listemde yok bu hisseler. Yeni portföy'ün de bereketli olsun hocam.
    Petrol Ürünleri dışında kalan Diğer Kimyasal Ürünler sektöründe verileri MERCN'a göre daha iyi olmasına rağmen fiyatı rasyoları itibariyle MERCN'a göre yüksek olduğu için ALKIM'i portföyüme almıyor, fakat izlemeye devam ediyordum. Şu an durum farklı, MERCN ALKIM'e göre epey pahalı hale geldi rasyoları itibariyle. Bilançoları, finansal durumu ve sermaye getiri oranları (sermaye verimliliği) zaten MERCN'dan daha iyiydi. O sebeple ALKIM portföye girdi. Geçmişte de epey ekmeğini yemişliğimiz var. Başlayıp yarım bıraktıkları bazı işler ve ana ortaklardan hisse satışları biraz can sıkıcı durumda şu anda ama ALKIM her zaman orta vadede yüz güldüren şirketlerdendir, kısada zaman zaman çok sıksa da.

KRTEK tamamen sektörel olarak ucuz kaldığı için aldım, diğer kriterleri çok da parlak değil. Son bilançosu ve sektördeki işlerle ilgili haberler çok da iç açıcı değil aslında. YUNSA beklentilerim iyi ama fiyatı kısmen pahalı, KRTEK beklentilerim vasat ama fiyatı ucuz. Bu sebeple ikisini bir portföye tekrar dahil ettim. 2 ay önce bir süreliğine tutmuştum zaten.
    Clausewitz

5. Tam 'geri döndük, maçı alıyoruz' derken kontradan gol yemek gibi bir şey oldu bu.. Ne ilkti, ne de son olacak elbette.. Nasibimiz olanı almaya devam edeceğiz. Diğerleri sadece hesapta emanet duran ve vakti gelince ayrılacak olanlar..
    Clausewitz

Alka piyasa değeri 5,8 milyar TL
    Alkanin yüzde 80 i alkim e ait.

Alkimin piyasa değeri 5,3 milyar TL.

Bu değerlemeler yilsonu bilancolarinda yine görünmeyecek, ama alkanın 12 aylık karından yüzde 80 alkim bilançosunu illa ki girecek.

Yatırım Tavsiyesi Değildir, en doğru karar herkesin kendi şartlarına göre kendi vereceği karardır.

7. Kaygılanmalı mıyım? Biraz kaygı her zaman iyidir. Bu işin tabiatında var. Ama adı üstünde riskli varlıklara yatırım yapıyoruz. 'No pain, no gain.' temel mottosu bu işin. Elimdeki kağıtlara bakıyorum ve aynı soruyu tekrar soruyorum kendime..
    Kaygılanmalı mıyım? Elimdeki kağıtlar pahalı mı? Kendimce en çok itibar ettiğim değerleme rasyolarımla mevcut durumu gözden geçiriyorum:

Ön şartlarım:

(Piyasa Değeri /Aktifler) / Aktif Kârlılık < 10,00 (ÖDR1)
    (Piyasa Değeri / Defter Değeri) / Özsermaye Kârlılığı < 10,00 (ÖDR2)

Bu senaryoya göre pahalı olan kağıdım yok. Hatta çoğu 10'dan hayli uzak, yani 'daha gidecek yol var' diyorlar. Evet kötü zamanlarda 'ucuz' da 'ucuz' değildir, ama o kadar kötü bir zamanda mıyız, borsa döngüsü açısından? 'Henüz değil' diyor önsezilerim. Zaman zaman insanlığı yoklayan panik ve korkunun herhangi bir sebeple tetiklendiği zamanlardan birindeyiz yine. Yeter ki bu geçici hal kalıcı hal almasın. Yoksa yanılıyor muyum? Hay Allah, şu kristal küreyi de bir tamir ettiremedi ufaklık!

(OZKGY'nin çok düşük olması yanıltmamalı, GYO'larda varlıklar sürekli yeniden değerlemelere tabi tutulduğu için genelde durum böyle)
    Clausewitz

8.  Alıntı Originally Posted by sanbeg Yazıyı Oku
    Alka piyasa değeri 5,8 milyar TL
    Alkanin yüzde 80 i alkim e ait.

Alkimin piyasa değeri 5,3 milyar TL.

Bu değerlemeler yilsonu bilancolarinda yine görünmeyecek, ama alkanın 12 aylık karından yüzde 80 alkim bilançosunu illa ki girecek.

Yatırım Tavsiyesi Değildir, en doğru karar herkesin kendi şartlarına göre kendi vereceği karardır.
    Hocam piyasada buna benzer başka kağıtlar da var VESTEL-VESBE, ODAS-CANTE, vb. Piyasalar o mantıkla fiyatlasa keşke.. Piyasa ALKA tarafı iyi ama geri kalanı ııh diyor olabilir.

Ayrıca ALKIM bilançoları zaten konsolide bilanço, yani ALKA'da gördüğün her bir değer, her bir kalem zaten ALKIM'in içinde mevcut. Üstüne eklenmeyecek yani. Saygılar sunarım.
    Clausewitz

Sayfa 89/261 İlkİlk ... 3979878889909199139189 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •