Sayfa 98/261 İlkİlk ... 488896979899100108148198 ... SonSon
Arama sonucu : 2087 madde; 777 - 784 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Son bilançolardan ve borsamızdaki düşüşten sonra BIST 100 F/K ortalaması 5,10; BIST TUM F/K ortalaması 5,16 olarak gerçekleşmiş durumda bugünkü kapanış itibariyle.. Tamam bu düşük F/K'ların bir kısmında yeniden değerleme ya da ertelenmiş vergi gelirleri etkisi olsa da, onları çıkarsan bile genel ortalamayı taş çatlasa 6,50'den yukarı çıkaramaz bu fiyatlar. F/K tek başına çok fazla itibar ettiğim bir rasyo olmasa da, BIST 100 ve BIST TUM geneli endeks ortalaması olarak diğer değerleme rasyoları sürekli elimizde hazır olmuyor güncel veri olarak. Endekslerin F/K değerlerini Matriks'ten hemen elde edebildiğim için bunu bir karşılaştırma unsuru olarak kullanıyorum, hem benzer ülke borsalarına, hem kendi geçmiş ortalamalarımıza, hem de tahvil faizlerine kıyasla.

TR 2 Yıllık Tahvil Faizi: 13,31
    TR 5 Yıllık Tahvil Faizi: 10,84
    TR 10 Yıllık Tahvil Faizi: 11,82

Kurumsal yatırımcı ve fonlar için tahvil faizleri hala yatırım yapılabilir boyutta değil borsaya nispeten. Ama 'seçim riski alınır mı?' sorusunun cevabı bir çok fon yöneticisinin kafasını fazlasıyla meşgul ediyor bugünlerde. Buna ilaveten, ABD'de batan bankaların çağrıştırdığı borsa dönemleri de hafızalarda canlıyken risk iştahının çok yüksek olmasını beklemek fazla iyimserlik gibi duruyor. Ama ben sürekli iyimserlerin kötümserlerden toplamda daha çok kazandığına inanıyorum.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Hocam büyük geçmiş olsun. İnşallah sizin ve yakınlarınızın sağlığı yerindedir. Depremden sonra ne forumları takip ettim, ne de yazıp çizdim. İçimden gelmedi işin açıkçası. Evet hayat devam ediyor etmesine, ama pek tadımız tuzumuz yok. Yine de hayattan ve piyasalardan kopamıyoruz, eskisi kadar sıklıkla ilgilenmesek de. Bilançoları kendi yöntemlerimle bir filtreleme yapıp kendimce bir alınacaklar ve alınabilecekler listesi yaptım, öncesinde portföyümde olanlardan bir kısmını bilanço öncesi bir kısmını da bilanço sonrası elimden çıkarmıştım. Geçen hafta salı günü komple nakite geçtim, bugün ise tekrar 5 hisseli bir portföy oluşturdum yeniden, aslında endeksin biraz daha düşebileceğine inanıyorum, ancak kısa vadeli o riski almayı tercih ettim. Hayırlısı.

Allah size ve yakınlarınıza sabır ve metanet versin.
    Teşekkür ederim. Sn.deva-i dert.. Sağlık açısından çok şükür iyiyim. Ama mal kaybı var tabiki.. Cana gelmesin diyeceğiz artık..Çok saolun.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Kullanılan takip rakamları temsilidir. Y.T.D.

Hüsnü hocam ODAS ile ilgili bir görüşünüz olur mu? Buralardan düşünülmeli mi?

4.  Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku

Kullanılan takip rakamları temsilidir. Y.T.D.

Hocam bulunduğu pozisyonda ister haklı ister haksız olsun, SPK, Rekabet Kurumu, Vergi Dairesi Başkanlığı, EPDK ya da başka herhangi bir kamu kuruluşu ile ihtilaflı bir konuma düşen her şirketten hemen uzaklaşıyorum. Geçmişte böyle bir durumda istisna yaptığım bir şirkette (DEVA) % 20-25 civarı bir kayba uğrayarak acı bir tecrübe de yaşamışlığım var. Böyle durumlarda şirketin haklı olması sonucu değiştirmiyor, hisse sahipleri özellikle fonlar risk almak istemediği için hisse ile vedalaşıyorlar ve bu da tamiri zor yaralar açıyor hisse fiyatında. ODAS'ta 14 Ocak 2023 Cumartesi tarihili KAP'ı görür görmez 16 Ocak 2023 Pazartesi günü vedalaştım ve bunu da bu başlıkta yazmıştım. Bahsettiğim KAP haberini aşağıda verdim. Son çeyrek bilançosu Satışların Maliyetlerindeki kalemlerden bir tanesi bu KAP'la ilintili, dipnotları incelerseniz. Ben o tarihten itibaren ODAS ile ilişiğimi kestim ve takip listemden dahi çıkardım. Bu sene içerisinde de kişisel olarak 2022 yılına paralel çok da olumlu bir seyir beklemiyorum şahsen ODAS adına, o sebeple kendi portföyümde olmayan, takip listemde dahi tutmadığım ve koşar adım uzaklaştığım bir şirketle ilgili teknik ya da temel açıdan bir yorum yapmam doğru olmaz. Kendi adıma kısa bir sürede yüzdesel olarak güzel kâr edip yine kısa bir sürede ettiğim kârın büyük kısmını geri verdiğim tuhaf bir tecrübe olarak kalacak ODAS benim için. İlerde şartlar ne getirir bilemem ancak ODAS benim için şimdilik kara listededir.

Bahsini yaptığım KAP da budur. KAP'la ilgili forumlarda ve sosyal medyada oldukça fazla yorum yapılmıştır, bunları burada tekrar gündeme getirmek gereksizdir.

'30 Mart 2022 tarihinde yayınlanan Kaynak Bazında Destekleme
    Bedelinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar'daki
    değişiklik ile ikili anlaşma miktarlarının muafiyet kapsamında olduğu kanunen
    belirtilmiştir.

Şirketimiz de söz konusu muafiyete ilişkin EPİAŞ'ın talebi
    üzerine hem ikili anlaşmalarını hem de bundan çok daha düşük miktarda olan
    nihai tüketiciye dolaylı olarak satılan kısımlarını EPİAŞ'a bildirmiştir. EPİAŞ
    da Usul ve Esaslar'a uygun olarak, nihai tüketiciye satılan miktarları değil
    ikili anlaşma miktarlarını baz alarak muafiyet uygulamıştır.

30 Eylül 2022 tarihinde, EPDK tarafından Usul ve Esaslar'da
    değişiklik yapılmış ve EK-1'de gösterildiği üzere 7. Maddeye "(nihai tüketiciye
    kadar)" ibaresi eklenmiştir.

Ancak EPİAŞ, EPDK'nın yönlendirmesiyle ilgili Usul ve
    Esaslar'daki değişikliği, temel hak ve hukuk kurallarının aksine geriye dönük
    olarak işletmek istemektedir. EPDK bu durumu 13 Ocak 2023 tarihli yazısıyla
    tarafımıza bildirmiştir ve hemen ardından da gerçeği yansıtmayacak şekilde
    basında yer verilmiştir.

Şirketimiz, Usul ve Esaslar'a uygun olarak karlılığının
    %60'ını dağıtım şirketlerinin maliyetlerine destek olmak için harcamaktadır.
    Bununla beraber, temel hukuktan uzaklaşılmasını ve bazı medya organlarında ceza
    veya benzeri yanıltıcı içeriklere ilişkin yayınları kabul etmemekteyiz.
    Şirketimizin bu konulara ilişkin her türlü hakkını koruyacağını bildiririz.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.'
    Clausewitz

5.  Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku

Kullanılan takip rakamları temsilidir. Y.T.D.

Bir de şunu belirtmemde fayda var. Ben bilançodan bilançoya elimizde bulunan 2 portföyü de güncelliyorum. Bunlardan bir tanesinde fiyat değişimlerine göre pozisyon değiştirdiğim de oluyor, diğerinde fazla müdahelede bulunmasak da. Bu durumda daha önceki bilançolara göre hazırlanmış listelerin yeni bilançolara göre bir kıymet-i harbiyesi kalmayabiliyor benim gözümde. O sebeple geçmişte oluşan bilançolara göre oluşturumuş listelerin güncel listelerimde olabilmesi için yine aynı bilanço kriterlerini sağlıyor olması şart. Sağlamayanlarla ya da bilançosu bozulanlarla irtibatı hemen kesiyorum. Bunun avantajları da dezavantajları da oluyor ve bu mutlak bir doğru değil elbette. Ancak nasıl fiyat hareketlerinde momentum yatırımcıları varsa, bende şirketlerin asli işlerinde, esas faaliyetlerinde aynı yüksek momentumunu devam ettirebilenlerle birlikte devam etmeyi şiar edinmiş durumdayım ve bir süredir bu şekilde harekette ısrar etmeye çalışıyorum elimden geldiğince.
    An itibariyle ODAS başta olmak üzere daha önce listerimde bulunan bir kısım şirketle bu minvalde ilişiğimi kesmiş durumdayım. Tutarlı olup olmadığımı zaman gösterecek elbette. An itibariyle portföyümde ve takibimde olanları da gerekçeleri ile birlikte birkaç yazı öncesi belirtmiştim zaten.

Kazancın bol ve bereketli olsun hocam.
    Clausewitz

6. Sabah saat 10:30 itibariyle tekrar full nakite geçtim. Toplamda bir haftada %1,5-2 arası kâr için değer miydi bilmiyorum ama endeks zayıf göründü gözüme ve batıdaki finansal gelişmeler zaten tedirgin ediciydi. Şimdilik bir süre sadece izleyeceğim.

7. Teşekkürler Hüsnü Hocam. ODAS'tan uzak durmak en iyisi gibi. Bilanço temelli yeni liste paylaşacak mısın Hocam?

8.  Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku
    Teşekkürler Hüsnü Hocam. ODAS'tan uzak durmak en iyisi gibi. Bilanço temelli yeni liste paylaşacak mısın Hocam?
    Elimde oluşturduğum bir liste var, ama borsada olmak için çok uygun bir dönem olduğunu düşünmüyorum. İyi teknik analistler bile ters pozisyonda kalabilir, kısa aralıklarla al sat yapmak isterse. Vadeyi uzatanlar için şimdi almakla 2 ay sonra almak arasında pek anlamlı farklar olacağını düşünmüyorum, arada alım satım ile kâr realizasyonu yapılmayacaksa. Onun da zamanlamasını ayarlamak kolay değil. Sabırla beklemek konusu sadece sabırla hisse alıp beklemek değil, bazen de sabırla nakitte beklemek gerek. Ama o sabır bizde var mı? Oluşturacağın listeleri OTT, MOST, SuperTrend ya da Heikin Ashi ile takibi becerebilirsen trend takibi yap. Şu anda bir kaç istisna çıkabilir, ama Bist geneli SAT pozisyonununda. AL sinyali aldığım yer yok henüz, scalping işine girmeyeceksen. O da her babayiğidin harcı değil. Çift taraflı işlem yapmayı da kendi prensiplerime uygun bulmuyorum.
    Selamlarla.

Not: Üzerimizde hakkı olan ihtiyaç sahiplerine haklarını vermeyi unutmayalım, Mülk’ün Sahibi bizden cömerttir.

Sayfa 98/261 İlkİlk ... 488896979899100108148198 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •