Special Days Image
Sayfa 257/257 İlkİlk ... 157207247255256257
Arama sonucu : 2053 madde; 2,049 - 2,053 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. ‘Coşkuda ver, korkuda al.’ Ne güzel tekerleme. Sanki coşkunun ya da korkunun ne kadar devam edebileceğini gösterir bir kristal küre var. Bana şunu söyle: Kaç günlük ya da kaç haftalık coşku olunca sat? Ya da kaç günlük ya da kaç haftalık korku süreci sonunda al? Hangi durumun coşku, hangi durumun korku olduğunu nasıl tespit ettiğini de söyle bu arada..

2. https://twitter.com/svkiidvcii/statu...05023504675214

Selamlar deva hocam. Yukarıdaki çalışmayı, aralarda enf muhasebesine atıflar da barındırdığı için paylaştım. Herkesin anlayabileceği yalınlıkta bir analiz olmuş.

Benim de daha önce dikkat çekmek istediğim durumu beyefendi çalışmasında bir kaç kez belirtmiş. Enf muhasebesi piyasamızı oldukça yanıltıyor ve hisse fiyatlamalarında temel analiz hükümlerine uygun düşmeyen sonuçlar doğuruyor. Şahsen bu fiyat düşüşlerini saçma buluyor, alım yönünde bir fırsat olarak görüp portföyümde yeni pozisyonlar açıyorum.

Faaliyet karlılığı büyümeye devam eden şirketlerin enf düzeltme rakamlarından arındıklarında ciddi manada prim potansiyeli barındırdığını düşünüyorum. Enf muhasebesiyle koparılan yaygarada yabancının piyasaya çöküp mal alma yarışına girdiğini de gözlemliyor ve bu durumun artarak devam edeceğine inanıyorum. Tıpkı daha önceki yıllarda olduğu gibi...

Sevgiler, saygılar.

Not: Bu paylaşım kendi görüşümdür, sadece beni bağlar, hiç bir surette yatırım tavsiyesi değildir.

3. Enf muhasebesiyle yaratılan korkunun ilk çeyrek bilançolarıyla birlikte coşkuya dönüşeceğini belirterek, son gönderinize latifeli bir atıfta bulunmak isterim

4.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Enf muhasebesiyle yaratılan korkunun ilk çeyrek bilançolarıyla birlikte coşkuya dönüşeceğini belirterek, son gönderinize latifeli bir atıfta bulunmak isterim
    Paylaşım için de, piyasanın korku-coşku dilemmasına gönderme için de teşekkürler Müzikal Hocam.. İki duyguyu da bir cümleye bağlamışsın
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

5. X'te bir kısım arkadaşlar sürekli Faaliyet Raporları okuma konusunda telkinde bulunuyorlar ve bunu fetiş haline getirmeye başladılar. Faaliyet Raporlarını küçümsemek için kullanmadım bu ifadeyi. Ancak;

1) Borsaya kote 553 civarı şirketin en fazla % 3-5'i yatırımcının gerçekten bilgilenmesini sağlayabilecek detayda ve nitelikte Faaliyet Raporu hazırlıyor. (Belki bu kadar bile değildir). Diğerleri basmakalıp raporları her dönem tekrar edip duruyor ve çoğu raporun içi standart işe yaramayan tekrarlarla dolu. Bu diğerlerinin alınıp satılmayacağı ve onlardan ciddi paralar kazanılmayacağı anlamına gelmiyor, ancak Faaliyet Raporlarına bakarsan onlardan bir cacık olmaz gibi duruyor.

2) Faaliyet Raporları şirketlerin sadece başkaları tarafından bilinmesinde sakınca görmediği, bir çok şeyde detaya girmeyen ve en fazla ortalama yatırımcının biraz zorlama ile rahatlıkla dışardan bile öğrenebileceği bilgileri naklediyor. Bu sebeple fetiş haline getirilecek kadar ehemmiyetli bir bilgi-veri kaynağı değiller. Ayrıca herkesin göreceği ve bileceği raporlar sayesinde ortalama yatırımcıya fark oluşturmak pek de mümkün görünmüyor.

3) En az 5 ila 10 yıl arası bir şirketi taşımayacaksanız, en fazla 6 ay-1 yıl gibi bir sürede şirketi tutacaksanız, Faaliyet Raporundan ziyade şirket hisselerinin fiyatlamalarına momentum sağlayabilecek veri ve bilgi akışlarını takip etmeniz size daha çok katkı sağlayacaktır. Dönemsel Bilançolar, Yeni İş İlişkileri, Finansal ya da Maddi Duran Varlık Edinimleri ya da Satışları, İş Birliği Anlaşmaları, Şirket Ortaklıkları ya da Satın Almaları, vb. bilgiler kısa vadede hisse fiyatlarına daha belirgin etki yapan veri-bilgi akışlarıdır.

O sebeple, fintweetçi arkadaşlar, abartmayalım mevzuyu. Çokça okuduk, çokça göz gezdirdik o raporlara ve Amerika'yı yeniden keşfedecek bir sırra erişemedik yani. Faaliyet Raporları okunmasın gibi bir anlam çıkmasın bu yazıdan. Her şeye gerektiği kadar önem atfedelim, kastettiğim bu.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

Sayfa 257/257 İlkİlk ... 157207247255256257

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •