Sayfa 234/262 İlkİlk ... 134184224232233234235236244 ... SonSon
Arama sonucu : 2092 madde; 1,865 - 1,872 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Kişisel olarak ben trading'i seviyorum hocam. Ancak trading'in kolay zanaat olduğunu söyleyemem, böyle düşünmesin kimse.. Oldukça yıpratıcı ve yorucu, ve sonuçta trading'e bu kadar zaman ve emek harcamadan doğru portföylerle daha iyi para kazanılıyor. Ben bunu yıllarca tecrübe ettim. Tekrar bu işe dönmemim sebebi, diğer yazılarda da zaman zaman belirttiğim üzere, şu enflasyon muhasebesi denen süreçte piyasanın kime nasıl tepki vereceğini fazla öngörememem. Bilançolar gelmeden hiç bir şey yokmuş gibi eski tas eski hamam yoluna devam ediyor herkes, ancak sonrasını kestiremiyorum. Sonuçta benim nasıl gördüğümden çok piyasanın nasıl algılayacağı daha önemli olacak. O sebeple enflasyon muhasebesine tabi olmadığı için ve sektör verileri belli aralıklarla paylaşıldığı için kestirilebilirliği yüksek THYAO'da swing trade'e devam şimdilik. Gelen/gelecek bilançolardan sonra oluşacak tepkileri görüp ölçmek istiyorum biraz da. Arada da eski günleri yâd edip, adrenalin patlaması yaşıyoruz işte
    Valla hocam ben yıllarca yaptım (ilk başta çok güzel kazandım da ama...) günün sonunda başarılı olamadım. Long only fonum hep daha çok kazandırdı. Yıllardır bu böyle. Trade etmiyor muyum, ediyorum elbette ama fondaki artış azalışlara göre yapıyorum bunu.

Örneğin ttrak 1000 liralara hızlıca atak yaptığında toplamın %15 i kadar peyderpey (900-980 arası) sattım. 750 altına sarktıkça da geri koydum sattıklarımı. En son alımlarım da 670-720 aralığında oldu. Ben bu tür işlemleri zamana yayarım, tek seferde yapmam. Günün sonunda ortalamalarıma bakarım. Bu şekilde yapınca hata yapma riskimi minimize ediyorum. Elbette satış ve alışlarımı teknik analizden faydalanarak yapıyorum. Bu demek değil ki, temel analizi bir kenara atıyorum. O kısım sabit, sadece trim ettiğim zamanlarda teknik çalışırım, kalan zamanımı yatarak geçiririm

2.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Valla hocam ben yıllarca yaptım (ilk başta çok güzel kazandım da ama...) günün sonunda başarılı olamadım. Long only fonum hep daha çok kazandırdı. Yıllardır bu böyle. Trade etmiyor muyum, ediyorum elbette ama fondaki artış azalışlara göre yapıyorum bunu.

Örneğin ttrak 1000 liralara hızlıca atak yaptığında toplamın %15 i kadar peyderpey (900-980 arası) sattım. 750 altına sarktıkça da geri koydum sattıklarımı. En son alımlarım da 670-720 aralığında oldu. Ben bu tür işlemleri zamana yayarım, tek seferde yapmam. Günün sonunda ortalamalarıma bakarım. Bu şekilde yapınca hata yapma riskimi minimize ediyorum. Elbette satış ve alışlarımı teknik analizden faydalanarak yapıyorum. Bu demek değil ki, temel analizi bir kenara atıyorum. O kısım sabit, sadece trim ettiğim zamanlarda teknik çalışırım, kalan zamanımı yatarak geçiririm
    Yeniden portföy oluşturma işini bir süreliğine erteledim ben.. Bilançolar gelip piyasaların nasıl tepkiler verdiğini ölçene kadar herhangi bir modelleme yapmayacağım. Çünkü düne kadar çalıştığımız veriler artık dünde kalmış olacak ve bugün o veriler gerçekliği yansıtmıyormuş gibi bir durum ortaya çıkacak. Ve bu yeni oluşum karşısında değerleme mantığını piyasa nasıl oluşturacak, bunu görmeden fikir beyan etmek de enerji israfı gibi duruyor bende, işin açıkçası..

Trading'e gelince, ben o konuda çok sade, basit ve herkesin, hatta Isaac Newton'un bile, uygulasa oldukça iyi para kazanabileceği bir şey takip ediyorum. Daha önce de burada defalarca paylaştığım heikin ashi ile fiyatın gidişatının ya da trendinin takibi.. 'Yeşilde al, kırmızı da sat'.. PhD in Technical Analysis durumu ön koşul değil yani..

Aslında işi zorlaştıran da kendim, çok küçük periyotlarla işlem yapıyorum, sineğin yağı da çıksın diye.. Yoksa saatlik ya da 4 saatlik periyotlarla heikin ashi takibi ile para kazanamayan 'vermezse Ma'bud, neylesin Sultan Mahmut?' sorusuna muhatap olabilecek kişidir.

"Simplicity is the key to success" diye boşuna dememişlerdir

Arada keyfine, zevkine deneyin hocam, en vasat hissede bile nasıl paralar kazanılabiliyor, ispatıdır.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Yeniden portföy oluşturma işini bir süreliğine erteledim ben.. Bilançolar gelip piyasaların nasıl tepkiler verdiğini ölçene kadar herhangi bir modelleme yapmayacağım. Çünkü düne kadar çalıştığımız veriler artık dünde kalmış olacak ve bugün o veriler gerçekliği yansıtmıyormuş gibi bir durum ortaya çıkacak. Ve bu yeni oluşum karşısında değerleme mantığını piyasa nasıl oluşturacak, bunu görmeden fikir beyan etmek de enerji israfı gibi duruyor bende, işin açıkçası..

Trading'e gelince, ben o konuda çok sade, basit ve herkesin, hatta Isaac Newton'un bile, uygulasa oldukça iyi para kazanabileceği bir şey takip ediyorum. Daha önce de burada defalarca paylaştığım heikin ashi ile fiyatın gidişatının ya da trendinin takibi.. 'Yeşilde al, kırmızı da sat'.. PhD in Technical Analysis durumu ön koşul değil yani..

Aslında işi zorlaştıran da kendim, çok küçük periyotlarla işlem yapıyorum, sineğin yağı da çıksın diye.. Yoksa saatlik ya da 4 saatlik periyotlarla heikin ashi takibi ile para kazanamayan 'vermezse Ma'bud, neylesin Sultan Mahmut?' sorusuna muhatap olabilecek kişidir.

"Simplicity is the key to success" diye boşuna dememişlerdir

Arada keyfine, zevkine deneyin hocam, en vasat hissede bile nasıl paralar kazanılabiliyor, ispatıdır.
    Heikin ashi ortalama fiyatı baz alan bir indikatör, elbette bir fikir verdiği aşikar. Ancak çok volatil tahtalarda geriden geldiği için zaman aralığı dar tutulmalı. Dar tutulduğu zaman da çok kısa periodlar için daha tutarlı oluyor ve kısa süreli trade etmeyi gerektiriyor. Hisseden ziyade foreks tradeleri için daha uygun bence. Ama kapanışlardan sonra mumların atışına göre gün aşırı trade için de faydalı olabilir. Takip ettiğim bir indikatör

Ben alış ve satışlarda doğru noktayı belirlemek için trix kullanırım yıllardır. Kısa süreli trade için başarılı olmasa da, dip ve zirveleri gayet başarılı verebiliyor. Pek yanılmam okurken. Uzun vadeli portföye yeni mal alırken sıkça kullanırım. Trim ederken de kullanırım. Günlük tradelerde kullanmam. Günlük işi çok zor, birbirine korale tahtaları anlık takip etmek gerekiyor. Bu yaştan sonra bu kadar zaman ve dikkat gerektiren işlerden uzak duruyorum. En çok ben kazanmasam da olur, kazandık kazanacağımızı zaten Artık hobi kıvamında takılıyorum.

4. Kapanışa yakın 'Tombul Kuş'u satıp TUPRS aldım Teorik Eşleşme'de.. Genel olarak oldukça verimli bir gündü, ancak son 5 dakikada atak yapmaya devam etti Tombul Kuş ve sattığımdan biraz daha üzerinden tekrar almak yerine bugün endekse ayak uyduramayan TUPRS'ı seçtim.. Umarım pazartesi pozisyonları tahta değiştirdiğime değmez. Hayırlısı bakalım.
    Clausewitz

5. Son zamanlardaki istatistiklerini inceledim TUPRS'ın, birkaç gün hariç, genelde açılışları hep kapanışlara göre daha iyi yapmış. Hafta sonu absürt bir durum olmazsa açılış hareketinden istifade etmeyi umuyorum.
    Clausewitz

6. Banka harici büyük tahtaların fiyat davranışlarını biraz daha detaylı incelemem gerekiyor. 1-2 tahtaya takılı kalmamak lazım.
    Clausewitz

7. Hocam öncellikle 2 hafta aradan sonra hoşgeldiniz. Büyük tahtalarda. Ekgyo epey canlı tutuluyor bir göz gezdirin isterseniz

8. Hoşbulduk hocam, teşekkürler, bir inceleyeyim..
    Clausewitz

Sayfa 234/262 İlkİlk ... 134184224232233234235236244 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •