Sayfa 259/259 İlkİlk ... 159209249257258259
Arama sonucu : 2066 madde; 2,065 - 2,066 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Sayın Müzikal Hocam,
    Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler ederim. Burada benim gördüğüm iki net şey var:

1) Yeni halka arz potansiyeli .. Bana göre reel anlamda oluşacak bu yeni çatı yapıya sermaye katkısı sağlayacak, öz kaynakları artıracak ve iştiraklere olası yeni yatırımlar için yeni bir finansman kaynağı oluşturabilecek olan yegane durum budur. Geri kalanı ürüne güzel bir ambalaj oluşturma çabasıdır.

2) Finansal olmayan alanlara yeni yatırımların biraz daha kolay bir prosedürle yapılabilecek olması kısmı.. Bu kısma da kişisel bir rezerv koyuyorum. Çünkü burada, mesela, Şişecam finansal olmayan herhangi bir alana Şişecam olarak yatırım yapmak istese buna banka mevzuatı açısından engel teşkil edecek bir durum zaten söz konusu değildi. Grubun böyle bir planı varsa pekala bunu Şişecam nezdinde yapabilirdi. Bence bu kısmı, eğer böyle bir planlama varsa, birinci madde kullanarak, yani yeni bir halka arzdan oluşacak finansman kaynağı ile çözülebilecek bir durum, yani gerçekte bankacılık mevzuatıyla ilgili bir durum değil bana göre. Bu tip yatırımlar için, istenseydi, mevcut yapı korunarak da başka finansman kaynakları bulunabilirdi, by the book.

Sonuçta sinerji vb gibi marketing'i iyi yapılabilir kavramlar haricinde reel olarak bana göre masada olan gerçek katkı yeni halka arza imkan oluşturacak olması. Sabahki sorumda da zaten olası halka arz haricinde başka bir net değişiklik beklentimin olmadığını ima etmiştim.

Olaya bir ekstra rezerv daha koymak istiyorum ki bu kişisel bir sorgulama olacak.

Dünyada zaman zaman bazı trendler popüler oluyor ve insanlar ve şirketler bu trendlere kendilerini fazlaca kaptırabiliyorlar. Ve zamanla daha önceki trendlerle komple çelişen başka trendler de ortaya çıkabiliyor iş dünyasında ve aslında hangisinin daha verimli sonuçlar doğuracağının testlerini reel hayatta yapmak oldukça uzun süre alabiliyor.

Şirket Birleşmeleri vs Şirketlerin Bölünerek/Ayrışarak Kendi Alanlarında Uzmanlaşmaları

Bu 2 trend birbirleriyle tamamen çelişkili argümanlar üreten ve zaman zaman biri diğerine 'moda kavram' olarak üstün gelen ve hangisi an itibariyle gerçekleşiyorsa onun marketing'inin fazlaca yapıldığı ve gerçekte olabileceklerin olabildiğince abartıldığı oluşumlar. Bunun üzerine çokça tartışma yapılabilir ve hangisinin hangi durumda daha efektif sonuçlar üreteceği pratik uygulamalar sonucu uzun vadede ancak anlaşılabilir trendler. İş dünyası bu tip tartışmaları geçmişte de çokça yaptı. Dün şirketler açısından bir konuda uzmanlaşma ve kaynakların uzmanlaşılan konuda daha efektif kullanılması gibi yaklaşımlar moda trend iken ve bunu baz alarak şirket bölünmeleri yaşanırken, bugün şirket birleşmeleri ve ortak sinerji oluşturma şeklindeki yaklaşımlar moda trend olmaya başlamıştır. Bunlardan hangisinin daha verimli olduğu epeyce tartışma götürür bence.

Sinerji kavramı gerçek anlamda altı doldurulmadığı sürece bence sadece moda bir söylemdir ve bir pazarlama unsurudur. Altının nasıl doldurulduğu önemli. Uzun vadede sonuçlarına bakıp, eski haliyle ayrıntılı mukayese etmek lazım elbette, erken konuşmak bu konuda yanlış varsayımlar doğurabilir.

Birleşme ve sinerji oluşturma konularında, kendimizi 'moda kavramlar' trendine fazla kaptırmadan, dünyadaki benzer yapılanmaların uzun vadeli sonuçlarına iyi bakarak yorumlar yapılmalı diye düşünüyorum.

Ben biraz gıcığım galiba.

Saygılar, hürmetler.
    Son düzenleme : deva-i dert; Bugün saat: 04:15.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Estağfurullah hocam gıcıklık ne demek, sorgulayıcı diyelim ki, bence de doğrusu bu. Eğrisi doğrusu ancak böyle ortaya çıkar.

Birinci madde benim ilgi odağımda. Açıkçası orada neler olacak heyecanla bekliyorum. Önceden kestirmesi kolay değil ama pozitifim bu bağlamda.

İkinci madde için şu analizimi paylaşabilirim. Şişe'de yapılan birleşmenin şirkete pozitif yansıdığını düşünüyorum. Fiyat performansını yeterli görmemekle birlikte, yatırım kararlarına muazzam bir etkisi oldu. Şişe artık dev adımlarla ilerliyor. Zaman içinde bilançoya katkısını gördüğümüzde şaşıracağız diye düşünüyorum. 3 yıl kadar sonrasından bahsediyorum.

Bu birleşmede elde edilen tecrübe ile iş grubunun holdingleşme sürecinde daha başarılı bir sonuç ortaya koyacağını da düşünüyorum. Memnun kalmasalar zaten böyle bir karar almazlardı. Yöneticilerinin kalifikasyonundan ben memnunum açıkçası. Başarılı buluyor ve takdir ediyorum. Böylesine dev bir yapıyı yönetmek, hele ki ülkemizde, hiç de kolay değil.

Başarılı olacağını düşündüğüm dev bir halka arzın bizi beklediğini söyleyerek cümlelerimi sonlandırayım.

Sevgiler, saygılar.

Sayfa 259/259 İlkİlk ... 159209249257258259

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •