Sayfa 81/259 İlkİlk ... 3171798081828391131181 ... SonSon
Arama sonucu : 2067 madde; 641 - 648 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. 82.56 TL ortalama ile YUNSA’ları şimdilik olmak kaydıyla nakde çevirdim.
    O nakdi de 11.33 TL ortalama ile ODAS’a çevirdim şimdilik olmak kaydıyla.

2. Bu sıralar alışveriş ve değiş tokuş sayısı artmaya başladı portföyümde, bazen lehime bazen aleyhime oluyor bu durum. Totalde iyi gidiyoruz, ama hareketsiz kalsam daha mı iyi olurdu, daha mı kötü sorusuna net bir cevap oluşmadı henüz. Sanki adrenalin yüklemesi yapıyoruz durduk yere.

3. ODAS’ta çok yığılma oluştu, 12 üstü olası bir harekette yarısını boşaltmam mantıklı olacak.

4. ODAS orta vadede logaritmik bir trend kanalında ilerlemesini sürdürürken son 2 haftalık süreç içerisinde fiyat hareketinde bir üçgen daralma sözkonusu. Kırılmanın üst tarafa olmasını bekliyorum, böyle bir kırılmada oluşan flama formasyonunun logaritmik karşılığı kadar bir yükselme beklentim sözkonusu. Bekleyip göreceğiz. YTD.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

5.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku

ODAS orta vadede logaritmik bir trend kanalında ilerlemesini sürdürürken son 2 haftalık süreç içerisinde fiyat hareketinde bir üçgen daralma sözkonusu. Kırılmanın üst tarafa olmasını bekliyorum, böyle bir kırılmada oluşan flama formasyonunun logaritmik karşılığı kadar bir yükselme beklentim sözkonusu. Bekleyip göreceğiz. YTD.
    İlk Üçgende fiyatların yoğunlaştığı bölgeyi dikkate alarak 10.01'e iğne atan barın dibini baz almamıştım, ama bugünkü aşağı kırılım o barın baz alınması gerektiğini ortaya çıkardı ve yeni bir simetrik üçgen şekli oluşturdu. Ben hala kırılımın yukarı yönlü olmasını bekliyorum, gerek 3Ç bilanço sonuçlarının parlaklığını ve sektörel anlamda en ucuz ortalama çarpanlarına sahip olmasını, gerek 4Ç beklentilerinin daha da parlak olmasını ve prospektif rasyoların bugünkünden daha ucuz olacak olmasını ve bununla birlikte borsada yükselişin devam ettiğini baz alırsak. VBTS kapsamında olması fiyatın baskılanmasını kolaylaştırıyor nispeten. 2023'te bu karların sürdürülebilir olması başka bir mevzu, önce 3Ç ve 4Ç'yi bir fiyatlasın bakalım.

Clausewitz

6. ODAS

Bütün çizgiler paralel.

* Yeşil daire ile gösterilen üst banda değince 2 defa aşağı yönlü dönüş olmuş.

* Sarı daire içinde olan kırmızı mumların ikisi de açılış saatinin saatlik mumları ve ikisinde de mavi daire içerisinde gösterilen bölgelerde alt turuncu banda değip devre kesmiş.

* 2 Hareketin sonunda da gün sonu kapanış sarı paralel çizgi üstünde kırmızı daireler ile gösterilen yerlerde olmuş.

* Tekrar eden bir başka bilgi de 2 aynı hareketin de Pazartesi günleri olmuş olması.

?? Bakalım bir sonraki hareketin benzerliği de sözkonusu olacak mı, yani yarın uzunca bir yeşil mumla bir açılış olacak mı? Merakla bekliyoruz.
    Clausewitz

7. Grafiklerdeki log işaretinin ne anlama geldiğini bile bilmeyen bazı teknikçi arkadaşlar değişik sosyal medya hesaplarında tüm analizlerini logaritmik trendler üzerine inşa etmeye başlamış. Büyüme rakamlarına bakmaya tenezzül bile etmeyen temelci arkadaşlar şimdi şirketlerin satışlarında ve kârlarında reel büyüme olup olmadığını test ediyor önce.

Hey gidi enflasyon! Sayende insanlar gerçekçi artışların ne olduğunu da öğrendi. Nasihatla öğrenmeyenlerin enflasyon musibetiyle de olsa gerçekçi yöntemleri keşfetmesi önemli. Bir de kişisel bakış açılarının mutlak doğru olduğunu zannetmemeyi öğrendiklerinde gerçekçi kazançları da hesaplarında görmeye başlayacaklardır. Mesela başlangıç olarak endeks değerlerine nominal değil kantitatif gözle bakmayı deneyebilirler, 6 aydır ‘endeks şişti her an patlayabilir’ tekrarını bırakarak. Zira mesela 3000’lerde bu tekrara başlayıp 6000’lerde endeks patlarsa ‘ben demiştim’ demek anlamsızlaşıyor.

8. Reel büyümeyi hesaplarken de (büyüme yüzdesi - enflasyon yüzdesi) formulünün doğru olmadığını da burada hatırlatmakta fayda var. Şu formül kullanılmalı: Büyüme Yüzdesi / (1 + Enflasyon Değeri)
    Mesela
    Büyüme Yüzdesi: 120 %
    Enflasyon Yüzdesi: 85 %

olsun.

Reel Büyüme % = 120 / (1+(85/100))
    =120/1,85
    =64,86

Yani Reel Büyüme 120-85=35 şeklinde bulunmaz. En basit formülasyonu uygulamayı bilmeyen adamlar sosyal medyada başkalarına borsa ve finans anlatıyor. Neyse onu da öğrendiklerini göreceğiz inşallah.
    Son düzenleme : deva-i dert; 29-11-2022 saat: 09:30.

Sayfa 81/259 İlkİlk ... 3171798081828391131181 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •