Special Days Image
Sayfa 32/257 İlkİlk ... 2230313233344282132 ... SonSon
Arama sonucu : 2052 madde; 249 - 256 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    GSDDE tavan olmuş.. Cuma sattığım fiyatın % 4.5 üzerinde.. Onu satıp yerlerine koyduğum KONKA ve MERCN'ların toplam getirilerini yakaladı. Belki de geçecek. Cuma MERCN gidip, KONKA yerinde saymıştı, bugün de tersi oldu. KONKA'yı biraz daha yukardan satıp aşağıdan altına koyduğum için biraz daha marj açtık, onu dahil edersek, hala GSDDE tutmaktan avantajlı da olabiliriz. Değiştirdiğim için pişman olacağımı çok düşünmüyorum şimdilik. Olursa da can sağlığı, yapacak bir şey yok. İnsanın bir şeylere içi soğuyunca, ondan gelecek hayır başka yerden gelsin deyiveriyor. Belki de üstündeki fazla yük bizmişizdir, kimbilir?
    Önceki gün bir borsacı çocuk paylaştı youtube'tan hisseyi millet o yüzden aldı herhalde. Sonra da kârı gören sattı.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

2. Tekstil ve Deri Giyim Ürünleri Sektörü

Değerleme Rasyoları, Kârlılık Rasyoları, Büyüme Rasyoları ve Likidite-Borçluluk Rasyoları

Sıralama Ortalama Değerleme Rasyosuna göre en ucuzdan en pahalıya doğru yapılmıştır.

Kullanılan Kısaltmalar

ODR Ortalama Değer Rasyosu
    PD/EFK Piyasa Değeri / Esas Faaliyet Kârı
    PD/VFÖK Piyasa Değeri / Vergi ve Faiz Öncesi Kâr
    FD/FAVÖK Firma Değeri / Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr
    F/K Fiyat/Kazanç (Piyasa Değeri / Net Kâr)
    ÖDR Özel Değerleme Rasyosu ((PD/DD) / Özsermaye Kârlılığı)
    ROA Return on Assets (Aktif Kârlılık)
    ROE Return on Equity (Özsermaye Kârlılığı)
    ROIC Return On Invested Capital (Yatırılmış Sermaye Getirisi)
    B NS Net Satışlar Büyümesi %
    B EFK Esas Faaliyet Kârı Büyümesi %
    B FAVÖK Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr Büyümesi %
    B NK Net Kâr Büyümesi %
    CO Cari Oran
    KO Kaldıraç Oranı (Toplam Borçlar / Toplam Kaynaklar)
    NB/FAVÖK Net Borç / Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr
    Son düzenleme : deva-i dert; 05-10-2022 saat: 00:48.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Önceki gün bir borsacı çocuk paylaştı youtube'tan hisseyi millet o yüzden aldı herhalde. Sonra da kârı gören sattı.
    O çocuk arkadaşı tanıyorum. Emek harcayıp paylaşımlar yapıyor, kendisini ve çabasını takdir ediyorum. Ancak konulara bazı şeyleri dikkate almadan bakıyor:

Birincisi, Öz Sermaye Kârlılığı takıntısı çok fazla. Borç yükü çok olan bir şirketin Öz Sermayesi düşük olur. Haliyle gelen kârlar da Özsermaye Kârlılığını borçları düşük olan şirketlere göre olduğundan fazla yüksek gösteriyor. Arkadaşımız buna çok dikkat etmiyor.

İkincisi, değerleme rasyolarının ucuz olmasına çok fazla ekstra prim veriyor. Ucuzluğun sebeplerini gözardı ediyor.

Ama bir çok yaşını başını almış, borsada yılllanmış kişiye göre daha makul bir bakış açısı var. Zamanla eksiklerini de giderip iyi bir borsa yatırımı yorumcusu olur gibi görünüyor.
    Clausewitz

4. GIDA VE İÇECEK SEKTÖRÜ RASYOLAR

Aşağıda ayrı olarak verilen grup esas faaliyet karı, favök'ü ve net kar'larından birisi ya da birden fazlası zarar pozisyonunda olanlar. Bu sebeple değerleme rasyoları ya negatif ya da anlamsız çıkacağı için ucuzdan pahalıya sıralama rasyosuna dahil etmedim. Onlar tek tek ayrıca incelenebilir.

Kullanılan Kısaltmalar

ODR Ortalama Değer Rasyosu
    PD/EFK Piyasa Değeri / Esas Faaliyet Kârı
    PD/VFÖK Piyasa Değeri / Vergi ve Faiz Öncesi Kâr
    FD/FAVÖK Firma Değeri / Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr
    F/K Fiyat/Kazanç (Piyasa Değeri / Net Kâr)
    ÖDR Özel Değerleme Rasyosu ((PD/DD) / Özsermaye Kârlılığı)
    ROA Return on Assets (Aktif Kârlılık)
    ROE Return on Equity (Özsermaye Kârlılığı)
    ROIC Return On Invested Capital (Yatırılmış Sermaye Getirisi)
    B NS Net Satışlar Büyümesi %
    B EFK Esas Faaliyet Kârı Büyümesi %
    B FAVÖK Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr Büyümesi %
    B NK Net Kâr Büyümesi %
    CO Cari Oran
    KO Kaldıraç Oranı (Toplam Borçlar / Toplam Kaynaklar)
    NB/FAVÖK Net Borç / Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr
    Clausewitz

5. Bir ay önce bilançosu açıklandığında TUKAS galiba en ucuz gıda-içecek hissesi idi. Ama bir ayda % 70 üzerinde getiri sağlayınca artık en ucuzlar listesinden çıkmış oldu. Şimdi bir sonraki bilançoda ucuzlayabilecek mi gelecek güzel kârlarla? Cevaplanması gereken soru bu. Ben bu son 1 aylık yükselişin aşağı yukarı % 65 gibisinden istifade ettim, 2-3 kere de satıp biraz daha aşağıdan alarak. Bir yandan tekrar girmek istiyorum, bir yandan bir ayda bu kadar prim, Mart'tan beri de % 342 prim olunca bir realizasyon dalgası gelebilir mi diye çekinceler oluşmuyor da değil. Sürüncemede kalmış durumdayım biraz.
    Clausewitz

6. OZKGY 4Ç bilanço öncesi beklediğim yeniden değerlemeyi 3Ç bilanço öncesi yapmışlar. Tarih itibariyle bu yeniden değerleme farklarının bilançoda özkaynaklara, gelir tablosunda net kâra bu bilançoda yansıması gerekli. Esas faaliyet kârında da geçen döneme göre ciddi reel artış bekliyorum. Şirket zaten ucuzdu, şimdi çok ucuz oldu. Fiyatlamalara ne zaman ve nasıl yansır göreceğiz.

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    OZKGY 4Ç bilanço öncesi beklediğim yeniden değerlemeyi 3Ç bilanço öncesi yapmışlar. Tarih itibariyle bu yeniden değerleme farklarının bilançoda özkaynaklara, gelir tablosunda net kâra bu bilançoda yansıması gerekli. Esas faaliyet kârında da geçen döneme göre ciddi reel artış bekliyorum. Şirket zaten ucuzdu, şimdi çok ucuz oldu. Fiyatlamalara ne zaman ve nasıl yansır göreceğiz.
    8.65’ten bir kâr realizasyonu yapıp elimdekileri sattım. Sonrasında gidişata göre bir karar vereceğim.

8. 14.96 ORGE’leri satıp yerine 8.78’den KERVT aldım tekrar.
    OZKGY ‘den gelen meblağ henüz bekliyor.

Sayfa 32/257 İlkİlk ... 2230313233344282132 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •