Sayfa 255/261 İlkİlk ... 155205245253254255256257 ... SonSon
Arama sonucu : 2088 madde; 2,033 - 2,040 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Bir yazdığı bir yazdığını tutmayan, aynı yazı içerisinde kendisiyle çelişen enteresan insanlar var. Bir tane örnek vereyim, hem de isimce iyi bilinen aracı kurumlardan birinde analist olan birisinin şirket değerlendirmesinden. Adam şirketin birisinin finansal sonuçlarını analiz ederken şöyle cümleler kullanmış:

"Şirketin finansal sonuçları 31 Aralık 2023'teki satın alma gücüne göre düzeltilerek, enflasyona endeksli olarak açıklanmıştır. Şirket, 2023 yılında 1.896 mn TL satış geliri (yıllık: reel +%14), 359 mn TL FAVÖK (yıllık: reel +%19) ve 322 mn TL net kar (yıllık: reel +%2) açıklamıştır. Önceki dönemde 1,84x olan Net Borç/FAVÖK rasyosu, 2023 yılında 1,36x'ya gerilerken, net borç yıllık %12 azalışla 490 milyon TL olmuştur."

Bu paragrafı yazdıktan sonra aşağıda şunları yazmış:

"Satış gelirlerinin ve FAVÖK'ün enflasyonun altında büyüme sergilemesi, finansal tablolarda olumlu bir görünüm için yeterli değildir. Diğer taraftan marjların genişlemesi ve borçluluğun azalmasını pozitif bir gelişme olarak değerlendirebiliriz. Hisse 2024 yılı beklentilerine göre 6,1x FD/FAVÖK ile işlem görmektedir."

Yukarda mealen diyor ki 'Veriler enflasyon muhasebesine tabii tutulmuş' yani Bilançolar ve Gelir Tabloları enflasyona göre düzeltilmiş. Sonra hatta diyor ki 'Satışlar reel olarak % 14, FAVÖK reel olarak % 19 artmış.' Aşağıda ise 'Şirketin Satış Gelirleri ve FAVÖK enflasyonun altında büyümüş ve bu çok yeterli değil.' diyor.

Bre adam, enflasyonun altında büyüyen zaten reel büyümüş olmaz, bu bir. İkincisi, 2022 ve 2023 verileri enflasyona göre düzeltilmişse, zaten enflasyon etkisinden arındırılmıştır ve bu durumda Satışlar ve FAVÖK'te görünen büyüme reeldir zaten, ki bunu yukarıda zaten reel büyüme olarak sırasıyla % 14 ve % 19 olarak belirtmişsin. Bu durumda Satışlar ve FAVÖK enflasyondan az büyümüş olamaz. Bir insan bir paragraftan bir diğerine geçerken bir önceki paragraftaki mantığı neye göre kurduğunu nasıl unutup kendisiyle bu kadar çelişkiye düşebilir?

Bu insanlara şirket değerlemeleri emanet ediliyor. Bu insanlar oturup hedef fiyat hesaplıyor. Bu insanlar bunları kamuya açıklarken yazdıklarında bir hata, bir çelişki var mı diye yazılarını okuyup kontrol bile etmiyor. Yazık ki ne yazık!!

Bu insanlara günübirlik mantık dersi verilmeli.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Geçen çarşamba almayı planlayıp elimden kaçırdığım hisse nerdeyse almayı planladığım fiyata kadar çekildi. Şimdi de ‘bekle daha aşağıdan alırsın’ moduna girdim. İnsan psikolojisi çok ilginç. Dün daha pahalı fiyata almayı planladığım ve daha fazla maliyete göz yumacağım şirkete, şirketteki tüm şartlar aynı iken, bugün aynı parayı vermeye elim gitmiyor nedense. Aslında şu hareket bile borsanın bir özeti. Piyasa giderken herkes aynı şeylere daha fazla bedel ödemeye rıza gösterirken, piyasa geriye çekildiğinde dün ucuz bulduklarını almaktan imtina ediyor insanlar.

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Geçen çarşamba almayı planlayıp elimden kaçırdığım hisse nerdeyse almayı planladığım fiyata kadar çekildi. Şimdi de ‘bekle daha aşağıdan alırsın’ moduna girdim. İnsan psikolojisi çok ilginç. Dün daha pahalı fiyata almayı planladığım ve daha fazla maliyete göz yumacağım şirkete, şirketteki tüm şartlar aynı iken, bugün aynı parayı vermeye elim gitmiyor nedense. Aslında şu hareket bile borsanın bir özeti. Piyasa giderken herkes aynı şeylere daha fazla bedel ödemeye rıza gösterirken, piyasa geriye çekildiğinde dün ucuz bulduklarını almaktan imtina ediyor insanlar.
    Şimdi o fiyatın da altında. Kapanışta ne olur, bilemedim.

Hafta sonunda alım fırsatı yakalarsam portföye eklerim dediğim ve dün tavan açan diğer hisse ise bugün de tavan, ve alım fırsatı yine vermiyor. Bayram ve sonrasına kadar bir düzeltme / geri çekilme durumunda portföyde olur. Şimdilik kafamda 4-5 hisse netleşmiş durumda. Bunu en azından 8 hisse seviyesine çıkarmayı planlıyorum. Şu anda portföyde sadece 1 tanesi var. Portföy ağırlığını eşit yapmayacağım bu sefer be değişik bir modelleme uygulayacağım.

4. Yatırım Lugatından bugün için seçimim:

Sunk cost fallacy

The sunk cost fallacy appears when you keep investing in something even if it's not worth it, simply because you've already invested resources in it.

Think about choosing to finish a boring movie because you already paid for the ticket.

Bu da Google amcanın çevirisi:

Batık maliyet yanılgısı

Batık maliyet yanılgısı, sırf ona zaten kaynak yatırmış olduğunuz için değmese bile ona yatırım yapmaya devam ettiğinizde ortaya çıkar.

Bilet parasını zaten ödediğiniz için sıkıcı bir filmi bitirmeyi seçtiğinizi düşünün.
    ————————

Bu konu üzerine dikkatli düşünülmeli.

5. [QUOTE=deva-i dert;6761450]Şimdi o fiyatın da altında. Kapanışta ne olur, bilemedim.

Hafta sonunda alım fırsatı yakalarsam portföye eklerim dediğim ve dün tavan açan diğer hisse ise bugün de tavan, ve alım fırsatı yine vermiyor. Bayram ve sonrasına kadar bir düzeltme / geri çekilme durumunda portföyde olur. Şimdilik kafamda 4-5 hisse netleşmiş durumda. Bunu en azından 8 hisse seviyesine çıkarmayı planlıyorum. Şu anda portföyde sadece 1 tanesi var. Portföy ağırlığını eşit yapmayacağım bu sefer be değişik bir modelleme uygulayacağım.[/QUO

hisse ismi belirtmediğiniz sürece( hisse ismi belirtmediğiniz doğru olabilir) yukarıdaki yazdığınız yazıyı okuyan birine yazdığınız yazının nasıl bir katkısı olmuştur....Put yourself in someone's shoes

6. [QUOTE=ekonom;6765273]
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Şimdi o fiyatın da altında. Kapanışta ne olur, bilemedim.

Hafta sonunda alım fırsatı yakalarsam portföye eklerim dediğim ve dün tavan açan diğer hisse ise bugün de tavan, ve alım fırsatı yine vermiyor. Bayram ve sonrasına kadar bir düzeltme / geri çekilme durumunda portföyde olur. Şimdilik kafamda 4-5 hisse netleşmiş durumda. Bunu en azından 8 hisse seviyesine çıkarmayı planlıyorum. Şu anda portföyde sadece 1 tanesi var. Portföy ağırlığını eşit yapmayacağım bu sefer be değişik bir modelleme uygulayacağım.[/QUO

hisse ismi belirtmediğiniz sürece( hisse ismi belirtmediğiniz doğru olabilir) yukarıdaki yazdığınız yazıyı okuyan birine yazdığınız yazının nasıl bir katkısı olmuştur....Put yourself in someone's shoes

Hisse ismi belirtmememin sebeplerini yazmıştım. Hangi metodlarla seçim yaptığımı/yapacağımı uzun uzun anlattım ama. Bu dönemde, biraz da konjonktüre daha uygun olduğunu düşündüğüm için, özellikle varlık bazlı değerlemeleri ön plana çıkararak seçim yapıyorum / yapacağım. Bu seçimlerimde hem mevcut değerlerle hem de forward değerleriyle ucuz olduğunu düşündüklerimin likidite, borçluluk ve borç çevirme yeteneklerinin yerinde olup olmadığına dikkat ediyorum. Gerisi piyasanın takdirine kalmış. Seçimlerim bilançodan bilançoya güncellense de, yani aslında kısa vadeli seçimler olsa da, özellikle bu dönemde defansif seçimleri daha çok tercih edeceğim.

Bilgi ve yöntem paylaşma haricindeki yazılarımı kendi kendime söylenme ve tarihe not düşme olarak kabul edebilirsiniz. Okumaya değer bulmadığınız yazılar için zaten zaman harcamaya da değmeyecektir.

Şirket seçmenin tek tip bir yöntemi olmadığını, ayrıca bu işlerin dışardan göründüğü gibi de karmaşık ve zor olmadığını, biraz çabayla size iyi para kazandırabilecek şirketlerin kolaylıkla seçilebileceğini, ancak ondan sonraki asıl önemli aşamanın psikoloji yönetimi ve disiplinli davranmak olduğunu değişik yazılarla ve vesilelerle anlattım burada. Hatta bununla da yetinmeyip, şartları vasat ilerleyen şirketlerde bile makul bir alım ve satım stratejisi kurarak ve salınımlardan istifade ederek oldukça iyi kazançlar elde edilebileceğini de uzun uzun anlattım. Yani işin temel kısmıyla ilgilenmeye çokça zamanı olmayanlar için bile bir yığın kestirme ve kazandırabilir yöntem şekli paylaştım burada.

Seçim yöntemlerime güvenen, makul bulan olursa, aynı filtrelemelerle zaten aynı kapıya çıkabilecektir.

Bir süreliğine devam ettiğim trading işini de hem yorucu ve ekran karşısında hapsedici olduğu ve yaşam kalitemi düşürdüğü için, hem de yeni şekillenen piyasada nasıl hareket etmem gerektiği konusunda kafamda net bir fikir oluştuğu için bırakma kararı almıştım.

An itibariyle portföyümde tek bir hisse var, onu da seçim ve bayram süreci için nakite geçtim dediğim günden kısa bir süre öncesinde alıvermiştim ve o haricinde elimde bulunan tüm paylarımı nakde çevirmiştim. Kafamda EM bazlı bilançolara göre belirlediğim 4-5 hisse mevcut olsa da, toplam 8-10 hisseli bir portföy planı üzerinde çalışmaya devam ediyorum ve portföy için son şekli verirken alım için ekstra sabırlı olmaya ve bu süreci mümkün olduğu kadar bol nakitte geçirmeye çalışıyorum.
    Clausewitz

7. Hisselerin TL, DOLAR, EURO ve BIST100 bazlı 1 yıllık değişimi:

Değişimi dolar bazlı en kötü performanstan en iyi performansa olacak şekilde sıraladım. İşine yarayan olur belki.

1 rakamlı olanlar hisselerin 1 yıl önceki TL, DOLAR, EURO VE ENDEKS bazlı değerleri. 2 rakamlı olanlar ise bugünkü değerleri.

Kaynak: Matriks.

Clausewitz

8. Hiç bir şirkete isminden, cisminden, sahibinden ya da geçmişte yaşamış olduğum tatsızlıklardan ötürü ön yargılı ya da rövanşist bir yaklaşımım söz konusu değil. Kişisel prensiplerime ve eleme kriterlerime uyan her şirket portföyümde yer alabilir. Bazı şirketler, bazı tahtalar zordur, ama alıma çok uygun olanı fazla süründüremezler, zira süründürene de bir maliyeti vardır bu sürecin ve her zaman bunun altından kalkamazlar. Doğru konjonktürde, doğru yerde sabrın aşamayacağı dağ yoktur.
    Clausewitz

Sayfa 255/261 İlkİlk ... 155205245253254255256257 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •