Sayfa 256/262 İlkİlk ... 156206246254255256257258 ... SonSon
Arama sonucu : 2091 madde; 2,041 - 2,048 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Hisse seçme çalışmalarım sürüyor, ancak son bir kaç iş gününde bilanço açıklanma hızı yerlerde süründüğü için, geçen haftalarda açıklananların haricinde beğenebileceğim çoklukta/sayıda bilanço örneği görme fırsatım pek olmadı. Hâlihazırda sadece 1 hisse var portföyde, o da portföyün kabataslak onda biri civarında bir ağırlık teşkil ediyor. Diğer kısmı hâlâ nakitte bekliyor. Almak için gözüme kestirdiğim ya da alırsam beni fazla üzmeyeceğini umduğum hisseleri bile henüz almadım. Bunun temel sebebi seçim sonrası olası gelişmelerle ilgili piyasadaki tedirginliğin henüz geçmemiş olması ve araya bir de kısmen uzun bayram tatilinin girecek olması.

Portföyüme neler alacağımla ilgili kısma gelince... Toplamda 8-10 kadar hisse taşımayı planlıyorum.

Öncelikle enflasyon muhasebesinden olumlu etkilenen ve etkilenecek olan GYO sektöründen 2 şirket olacak. Faiz artışları ve kredilerdeki sıkılaşmadan dolayı inşaat piyasasında durgunluk ve konutlara talepte azalma ihtimalini göz önünde tutarak ana faaliyet gelirleri ağırlıklı olarak kiralardan oluşan GYO'lardan net finansal borcu düşük, hatta mümkünse net nakit pozisyonunda olanlar potansiyel adaylarım olacak ve bunlardan da Net Aktif Değerine göre ucuz fiyatlanmış olanları seçeceğim. Bu durumda aslında portföyün yaklaşık bir çeyreklik kısmını GYO'lar işgal edecek gibi görünüyor. Alımları parçalı yapacağım. Bu diğer kısımlarda da aynı sektörden 2'şer firma olacağı anlamı taşımıyor elbette.

Ayrıca İlaç-Sağlık sektöründen EM bazlı bilançosuna göre bana göre kısa vadede alıma uygun olduğunu düşündüğüm 1 hisse seçimi yaptım. Diğerlerinde olduğu gibi onda da alım için piyasa tedirginliğinin geçmesini bekliyorum ve parçalı alımlar yapacağım.

Çimento sektöründen de bir tane bilançosunu beğendiğim, bir tane de vasat bilançosu olsa da nakit pozisyonu güçlü ve çarpanları ucuz fiyatlanan toplamda iki adayım var. Ancak seçim sonuçlarının özellikle çimento, inşaat ve demir-çelik hisselerine negatif reaksiyon verdiğini gözlemlediğim için, bir de yukarda belirttiğim şekliyle kredi arzında daralma ve parasal sıkılaşma ve beraberinde konut talebinin azalması ihtimalinin çimento sektörüne negatif yansıması durumunu dikkate alarak alımda acele etmeyeceğim. Belki de vaz geçeceğim, zira deprem risklerine karşı kentsel dönüşüm olgusunun devlet politikası haline dönüşüp dönüşmeyeceği hâlâ belirsizlik halini koruyor. Yerel seçimlerde ülke nüfusunun önemli bir ağırlığını teşkil eden şehirlerde muhalefetin galip gelmesi nedeniyle kentsel dönüşüm seyrinin nasıl seyredeceği konusunda da net bir fikir oluşmuş değil. Çimento şirketlerinin birçoğunun içte daralma olduğunda dışa yönelip ihracaatla bu durumu kompanse edebilme yeteneklerinin olduğunu biliyoruz. Ancak dışarda da daralma devam ederken çimentoya olan toplam talepte bir azalma durumu söz konusu olabilecek ve sektörde reel anlamda bir küçülme ve aynı zamanda da marjlarda daralma ortaya çıkabilecek gibi duruyor. Bunlar benim kişisel görüşlerim tabii.. Mutlak doğrular değil ve öngörülerimde elbette yanılgılar olabilir, aynen 2023'te iken 2024 yılının çimento yılı olabileceğini düşünmüş olmam gibi.

Portföy için, önümüzdeki mevsim itibariyle olumlu fiyatlanabileceğini düşündüğüm için havacılıktan da bir seçim yapmayı planlıyorum. Küçük olanının kısa vadede daha fazla fiyat yükselişi potansiyeli olduğunu düşünsem de, 2 oyuncu arasında henüz net bir karar vermiş değilim. 1 haftaya kadar bu konuda karar anlamında kafam netleşecektir.

Henüz bir kaç tanesi hariç fazla bir bilanço örneği olmadığı için Gıda-İçecek sektörünü beklemeye devam edeceğim. Hali hazırda açıklananlardan ikisi aslında fena durmuyor ama bana göre (kısa vade için) fiyatlanmış durumdalar. O sebeple sektör için yeni gelecek bilançoları beklemeye devam ediyorum.

Bazı sektörlerde beklentim nötr, bazı sektörler için yeterince veri gördüğüme inanmıyorum. O sebeple hızlı hareket edebilecek bir durum sözkonusu değil benim açımdan. Uçan kaçan önceden iyi fiyatlanan bir örnek de henüz yok. Onun vermiş olduğu bir rahatlık var. Ama bu rahatlık belki beni sonradan pişman da edebilir.
    Portföyümde tuttuğum ve bence bedava gibi ucuz olanı çok daha ucuzlamış durumda. Acele ettik de ne oldu sanki? Artık biraz daha düşsün de bir ortalama yapayım diye bekliyorum. Tek hissenin tahribatı bile portföyde % 1’in epey üzerinde gerilemeye yol açtı, ilginç bir şekilde. Halbuki %10 bile değer kaybetse portföyde en fazla % 1’lik gedik açar diyordum. Beklediğimden de fazla değer kaybı oldu son 2 haftada, yani evdeki hesap çarşıya uymadı. Ya acele edip diğerlerini de alsaydım??

Hayırlısı.. Sonuçta nasibimizde olandan ne eksiği ne fazlası olacak. Bize düşen gayret, Mülk'ün Sahibi hakkımızda ne takdir ettiyse artık..
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Sabırla beklemeye devam ediyorum.. Ancak, beklediğim hisselerin bir kısmı aşağı giderken, bir kısmı da yukarı gidiyor. Bazılarını 'daha ucuzdan alabilirim' diye sevinirken, diğerlerinde 'acaba geç mi kalıyorum?' endişesi yaşıyorum. 'Market timing is not an easy job.' demiş fısıldayan kayalar.. Cumaya kadar sabır.. Kredilililer ve bayrama nakitte girmek isteyenler belki yarın da satışa devam edebilirler. 'Cuma günü büyük bir aksilik olmazsa ucundan kıyısından alımlara başlayalım, pazartesi de eklemeler yaparız' diye düşünüyorum.

Sabah ola hayrola.
    Clausewitz

3. #THYAO

Para kazanılmış mı ? Kazanılmış.. Yok Ertelenmiş Vergi Geliri imiş de, yok bir defaya mahsusmuş da, yok sayılmazmış da.. Ülen kasanıza geçen yıl kazandığınız paranın neredeyse 2 katı kadar devletten iade gelse ve bu toplam kapitalinizi artırsa, yok ben bunu saymam, bu benim normal gelirim değil diye burun mu kıvıracaksınız? Velev ki bu para kasanıza nakit olarak girmedi de sonradan kullanabileceğiniz karşılıksız bir krediye dönüştü.. Burun mu kıvıracaksınız? O formda ya da bu formda, nasıl olursa olsun, Öz Kaynaklara girdi mi bu para? Girdi.. İlerde, mesela 2 sene sonra, Öz Kaynaklarla ilgili değerlendirme yaparken 73 milyar TL'si Ertelenmiş Vergi Geliriydi aga, biz bunu saymayalım diyecek misiniz? Hayır.. Piyasa diyecek mi? Hayır.. Yabancı diyecek mi? Hayır.. O zaman laga luga yapmaya, burun kıvırmaya gerek yok. Adam 163 Milyar TL Net Kâr yazmış.. Yok VUK'ta işin aslı böyle değilmişmiş de... Ortada reel bir kazanç yokmuşmuş da.. Her şey fiktifmişmiş de.. Fiktif zarar olunca yerin dibine batırmaya bayılıyorsunuz ama.. İşimize gelince VUK, gelmeyince TFRS.. İşimize gelince gerçek kâr, işimize gelmeyince fiktif.. Bu da ayrı bir saldırı şekli oldu.. Sonuçta bu Ertelenmiş Vergi Geliri de sebepsiz yere oluşmadı.. Havadan piyango olarak inmedi.. Bir şeylerin karşılığı bu..

Elimde şu an yok maalesef, ama elimde yok diye pozisyona göre ötmek de yok.. Bugün olmaz belki yarın olur.. Yarın olmaz belki 2 hafta sonra olur.. Yatırımlık olmaz belki trade'lik olur.. Sonuçta tombul kuşu severiz.. BİST'in şimdiye kadar TL bazlı gördüğü en yüksek yıllıklandırılmış kâr.. ortada bir rekor var.. Piyasa yok fiktif kâr, yok FAVÖK o kadar artmamış filan der mi? Belki der.. Ama eninde sonunda da fiyatlar o fiktif(!) kârı..

Yatırım tavsiyesi içermez.
    Clausewitz

4. #THYAO
    Evet bugün itibariyle piyasa da Ertelenmiş Vergi Gelirinin Net Kârı fazla şişirdiğine hükmetti. Piyasa derken tabii tek başına BOFA ne kadar piyasa kabul edilirse. Her ne ise. Ben Öz Kaynakları artıran hiç bir şeye hayır demiyorum epeyce bir zamandır. Tarih sonuçları yazar, golün nasıl atıldığına bakmazlar ilerde. Mevsimi yaklaştı. Ben Mayıs’tan önce güz ortalarına kadar sürecek 400-425 yolculuğuna başlayacağını, sonrasında da yine 4-5 ay boyunca yukarı eğilimli yatay pozisyonda devam edeceğini düşünüyorum. Önceden de belirttiğim gibi mevsimsel etkiden yararlanmak için portföyde belli bir ağırlıkta havacılığa yer açacağım. THYAO-PGSUS arasındaki karara kaldı iş. Şimdilik bunlar için bayram sonrasını bekleyeceğim.

Kişisel tavrımdır, beni bağlar. Kimseye bir tavsiye içermez.

5. Hocam sizin ve siz vesilesiyle burda sizi okuyan tüm forumdaşların bayramı mübarek olsun. Allah yenilerine sağlıkla ulaşmayı nasip etsin. İyi bayramlar

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
    Bayramınız mübarek olsun.....
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

7. Bayram dolayısıyla sosyal medyadan ve forumlardan uzak kalmayı tercih etmiştim. O sebeple bayram paylaşımlarınızı yeni gördüm. Bayram tebrikleriniz için teşekkürler.

Yapay-gergin bir Ortadoğu gündemi şimdilik bitirilmiş görünüyor: İsrail'in tükenen, bitmeye yaklaşan kredibilitesi karşısında tekrar küresel destek bulmasını temin etme görevi İran'ın misyonu ile başarıyla tamamlandı, artık rahatlıkla insan katletmeye devam edebilirler ve diğerleri de üç maymunu oynamaya.
    Clausewitz

8. ‘Yalnızlık etrafımızda insan olmaması değil, bizi anladığını hissettiğimiz insanların yokluğudur.’

Kemal Sayar

Sayfa 256/262 İlkİlk ... 156206246254255256257258 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •