Sayfa 251/262 İlkİlk ... 151201241249250251252253261 ... SonSon
Arama sonucu : 2091 madde; 2,001 - 2,008 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by Crf34 Yazıyı Oku
    Hocam bu boğa piyasasında gidebilecek olan işleri iyi giden hisseler nelerdir size göre , borsada çok şirket var artık herşey daha da zorlaşıyor
    Yukarıda sadece seçim prensiplerimi ve kriterlerimi paylaştım ve şirket isimleri paylaşmayı düşünmüyorum. Zira yapmış olduğum seçimlerin ya da ismini paylaşacağım şirketlerin, kendimce en makul seçimler olsa bile, en doğru seçimler olmama ihtimali her zaman yüksek olacak. Özellikle belirsizlik içeren böyle bir dönemde, herkes düzgün bir mantık kurgusuyla kendisi seçimler yapmalı diye düşünüyorum. Çünkü piyasanın ortak bir bilgi seti ve mantık kurgusu oluşana kadar değerlemelere çok farklı ve çelişkili tepkiler verebileceği bir dönemden geçeceğiz birkaç aylığına.

Liste vererek yardımcı olamadığım için üzgünüm.

Saygılar.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Enflasyon muhasebesi uygulamasından ötürü şirketlerin Aktif ve Pasiflerindeki parasal olmayan kalemleri enflasyon düzeltmesine uğrayacağı için oluşacak değerleme farkları bilançoda Öz Kaynaklara yansıtılıyor olacak ve bu durumda da aşağı yukarı tüm şirketlerde oluşan dönemlik net kâr kısmı haricinde Öz Kaynaklarda bir büyüme söz konusu olacak. Dönemlik Kâr ya da Zararın eklenmesiyle de Öz Kaynaklar son halini almış olacak. Son haliyle, her türlü düzeltmeye rağmen, % 100 gerçekliği yansıtmayacak olsa bile, en azından gerçeğe yakınsamış Öz Kaynaklar değeri oluştuğunu söyleyebileceğiz. Bu durumda biraz daha gönül rahatlığıyla Öz Kaynakları Net Varlık Değeri (Net Aktif Değer) olarak kullanabileceğiz. Eğer Öz Kaynakları Net Varlık Değeri (Net Aktif Değer) olarak kullanabileceksek, sağlıklı bir şekilde de Varlık Bazlı Şirket Değerlemesine imkan bulmuş olacağız.

Tabii ki burada,

-Eğer şirket Defter Değerinin yani Öz Kaynaklar değerinin altında işlem görüyorsa (yani PD/DD değeri 1'in altında ise) ucuz fiyatlanıyor,

-Eğer şirket Defter Değerinin yani Öz Kaynaklar değerinin üstünde işlem görüyorsa (yani PD/DD değeri 1'in üstünde ise) pahalı fiyatlanıyor,

gibi kolaycı ve basite indirgeyici bir sonuca ulaşmayacağız.

Çünkü şirketlerin Net Varlık Değerinin altında ya da üstünde fiyatlanıyor olmasının birçok sebepleri var. Şirketlerin ideal PD/DD oranını 1 kabul etsek bile sonuçta forward kazançlarının mevcut oranları aşağı çekeceği gibi bir varsayımla 1 değerinin üzerinde fiyatlanıyor olmasını anlamsız bulmamamız gerekiyor. Ayrıca temettü veren şirketlerin verdikleri temettü miktarlarınca Öz Kaynaklarının azaldığını ve buna paralel olarak da PD/DD değerlerinin arttığını da unutmamamız gerekiyor.

Peki buradan nasıl bir yol haritası çıkarılabilir? Şöyle bir mantık kurgusu oluşturdum nacizane;

Şirketlerin Öz Kaynaklar büyüme oranlarını dikkate alarak aynı bileşik büyüme oranı yakalanırsa mevcut PD/DD oranları ne kadar sürede 1 değerine (yani varsaydığımız ideal değere ulaşmış olur)? Çıkış noktamız bu. Daha önce basit büyüme mantığı kullanarak hesaplama yapıyor ve PD/DD oranını Öz Kaynak Kârlılığına bölüyordum. İdeal şartlarda ve net kârlar harici Öz Kaynakları artıran ya da azaltan sebepler yoksa (yeniden değerleme artış/azalışları, bedelli sermaye artırımları, temettü verilmesi gibi sebeplerden bahsediyorum) F/K'ya yakınsayan bir sonuç doğuruyordu, formül yapısı gereği. Ancak ortada bileşik büyüme diye bir realite var. Aslında F/K'nın hesaplanma mantığında da basit büyüme kavramı varsayımı ile hesaplamalar yapılıyor. Aynı miktarda yıllık kâr elde edilirse kaç yılda piyasa değerini satın almış oluruz şeklinde. Halbuki biz büyüme rakamlarını sabit bile tutsak sonuçta bileşik büyüme gerçekleşeceği için basit hesaplamaların hep bir tarafı eksik kalıyordu. Buna çözüm bulmak adına Bileşik Büyüme Formulünden yararlanarak bir formül geliştirdim.

Bileşik Büyüme formülü ne idi?

(forumda üssel değer yazılamadığı için word'a yazıp resim olarak kopyaladım)

Burada 'T'değeri yıl sayısı için kullanılıyor. Şimdi bu formülden yararlanarak
    T değerinin formulü şu şekilde oluşur:

(bunu da word'de yazıp resim olarak kopyaladım.)

Bu formülde
    Son Değer = Piyasa Değeri
    İlk Değer= Defter Değeri

olarak alıyoruz ve aslında diyoruz ki verilen rakam kadar yıllık bileşik büyüme elde edildiğini varsayarsak kaç senede (T) Öz Kaynaklar Piyasa Değeri seviyesine ulaşır (PD/DD=1 olur)?

Bu formulü her şirkete uyguladığınızda düşük değerli olan şirketler daha az zamanda Öz Kaynaklarını Piyasa Değerine ulaştıracak demektir, yüksek olanlar ise daha uzun sürede.

Bu formülasyon ile hem Varlık hem de Kârlılık/Büyüme faktörlerini kullanarak ortaklaşa bir değer oluşturmuş oluyoruz.

Bu formülü excel'de çok rahat formülize edebilirsiniz. Size lazım olan PD/DD değeri ve Öz Kaynak Büyümesi değeri. Sonrası formül kurulumu ve her şirkete uygulanması.

Not 1: Bu formül geçenki bahsettiğim bahsettiğim formül değil. O ayrı bir kurgu. Orada PD/DD ve F/K'nın belli bir ağırlık katsayısı kullanılarak ortalama değerleme rasyosu oluşturulması gibi bir mantık var. Onu da başka bir yazıda yazayım.

Not 2: Yukarıda bahsettiğim formulün şöyle yanıltıcı bir etkisi söz konusu olabilir:

Mesela bir şirketin PD/DD değeri aslında çok büyük değilse hatta 1'e yakınsa, eğer Öz Kaynak Büyümesi çok çok küçükse bu formülde değer çok yüksek çıkabilir ki bu da normaldir. Aynen PD/DD küçük olup da çok az kâr eden şirketlerin F/K'larının çok yüksek çıkması gibi bir durum. Peki böyle durumlarda bunun sağlamasını nasıl yapmalıyız bu şirket ucuz mu pahalı mı diye?

Orada da geçenki bahsettiğim belli bir ağırlık katsayısı ile PD/DD ve F/K'nın ortalamasını alarak çözüme ulaşabilirsiniz. yani sonrasında yazacağım yazının mantığı ile bu yazının mantığını beraber kullanırsanız şirketleri gerçek anlamda görece ucuzdan görece pahalı olana doğru sıralama şansınız olacaktır.

Umarım bu yazılar bazılarımız için kullanışlı ve faydalı oluyordur. Yoksa bu formülleri buraya yazmanın pek de bir anlamı yok.

Hayırlı İftarlar.
    Son düzenleme : deva-i dert; 19-03-2024 saat: 20:17.
    Clausewitz

3. Yeniden portföy oluşturma çalışmasına fiilen başladım. 8-10 parçalı düşündüğüm portföyün ilk seçimini yaptım ve alımlarımı bugün tamamladım.. Kalan kısmı 2 gündür THYAO'da bekliyor, nakitte beklemesin diye.

An itibariyle
    % 90 THYAO
    % 10 XXXXX

diğer 7-9 aday için çalışmalarımız devam ediyor, bir yandan da henüz açıklanmayan bilançoları bekliyorum elbette.. Büyük küçük ayrımı yapmayacağım, zira bilançosu hoşuma giden çok şirket çıkmıyor maalesef. Muhtemelen bir tanesi yine THYAO olacak, Mayıs-Eylül arası genelde tekrar eden dönemsel çıkıştan istifade etmek için, her dönem aynı hareketi yapacağının garantisi yok elbette, ihtimallerin yüksek olduğunu düşünüyorum sadece.
    Son düzenleme : deva-i dert; 19-03-2024 saat: 21:25.
    Clausewitz

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Yeniden portföy oluşturma çalışmasına fiilen başladım. 8-10 parçalı düşündüğüm portföyün ilk seçimini yaptım ve alımlarımı bugün tamamladım.. Kalan kısmı 2 gündür THYAO'da bekliyor, nakitte beklemesin diye.

An itibariyle
    % 90 THYAO
    % 10 XXXXX

diğer 7-9 aday için çalışmalarımız devam ediyor, bir yandan da henüz açıklanmayan bilançoları bekliyorum elbette.. Büyük küçük ayrımı yapmayacağım zira bilançosu hoşuma giden çok şirket çıkmıyor maalesef.
    Üstat tabiki sizin tercihiniz portföyü paylaşıp paylaşmamak ama paylaşımlarınızdan iyi istifade ediyorduk çalı arkasından 😅

5. Olaki paylaşmaya karar verirseniz iş işten geçmiş olmaz inşallah

6.  Alıntı Originally Posted by Shytan_psycho Yazıyı Oku
    Üstat tabiki sizin tercihiniz portföyü paylaşıp paylaşmamak ama paylaşımlarınızdan iyi istifade ediyorduk çalı arkasından ��
    Hocam dönemi şu açıdan riskli buluyorum:

Piyasanın alıştığı bilanço şekilleri bir süreliğine pek görülmeyecek. Milletin hesap etmediği ya da edemediği Net parasal Pozisyon Kazançları/Kayıpları, çoğu kişi tarafından önceden hesap edilemeyen Ertelenmiş Vergi Gelir/Giderleri sebebiyle Net Kâr rakamları tahminleri bir türlü tutmayacak gibi görünüyor. Öz Kaynaklar yani Defter Değeri artıp PD/DD değerleri ucuzlarken, öte yandan Net Kârlar ve Kârlılık Rasyoları azalıp F/K'lar fırlayabiliyor. Piyasanın hangisini baz alıp fiyatlama yapacağını bilemiyorum. Elbette sadece bunlara bakarak şirketler alınıp satılmıyor, bilanço ve sermaye yapılarının gidişatı, büyüme faktörü ve hikâyeler de önemli. Ama en nihayetinde son notu verirken çoğunluk görece ucuz, görece pahalı ya da ederinde demeye geldiğinde, iş yine bir şekilde bu rasyolara ya da bunların forward versiyonlarına bakıp hedef fiyat tespiti yapıyor. Şimdi bu durumda ben kişisel tercihimi yaptım, şirket değerlemelerini nasıl yapacağıma dair. Burada aslında prensip setleri olarak ip uçları veriyorum.

2 farklı sette, bir birinin sağlamasını yapan değerleme kurguları oluşturdum. Ama bu bana göre oluşturulmuş kurgu. Piyasanın benimle hemfikir olacağına emin değilim, ne kısa vadede ne orta vadede. Önemli olan bana göre en güzel olanlar değil. Önemli olan piyasanın en güzel bulacaklarını öngörebilmek. O konuda tereddütlerim olmasa portföyümü paylaşırım yine. Ama bir yanlış yönlendirme olur, rüzgar tersine eser, sonrası burayı okuyup tercih yapanlar pişman olurlar diye paylaşım yapmamayı düşünüyorum. Ben yöntemlerimi yazıyorum. Yöntemlerimi beğenenler zaten ona göre filtreleme yapsa aşağı yukarı aynı şirket grupları ile karşılaşacak. Beğenmeyenler ise zaten kendi kurgularını kendileri yapmakla mükellef.

Hürmetler.
    Clausewitz

7. Biraz önce X'te tesadüfen EBEBK bilançoları ile ilgili yorum yapanların yazılarına denk geldim. Birisi ederi 44 TL demiş. Listemde olmadığı ve olmayacağı için yorum yapacağım: Kardeşim bir hisse için eder veriyorsan, o ederi nasıl hesapladığını da vermelisin. Hangi formülle 44 TL buldun? İNA mı yaptın? İNA yaptı isen hangi büyüme oranlarını hangi iskonto oranlarını, hangi risk primlerini kullandın ve neden? Görecelilik analizi yaptı isen, hangi sektöre koydun, hangi sektörün ortalamaları ile karşılaştırdın da görece bir eder fiyat buldun ya da dünyadaki hangi muadiline göre eder hesapladın? Geçmiş ortalamalarına göre zaten diyemezsin, borsada geçmişi yok. Her şeyimiz ezber, her şeyimiz rast gele. Savur rakamı, 'beğenmeyen aksini ispatlasın' dünyası. Oh ne âlâ!!!
    Clausewitz

8. Bazıları da kolay yolu bulmuş, yabancı bazı web sitelerinde hisseler için adil değer gösteriyorlar, onlardan yararlanıp, onları kopyalayıp, ona göre hüküm veriyorlar. Ama daha önce de belirttiğim gibi bu adil değer, içsel değer ya da eder, ne derseniz deyin, hesaplamak o kadar subjektif bir yöntem ki girdi verilerinde az bir farklılık dünya kadar farklı sonuç çıkarabiliyor. Adı lazım değil bir hisse için bu web sitelerinden birisi 98 TL adile değer verirken bir başkası 51 TL fiyat veriyor. Arada % 92 küsür fiyat farkı var. Bu ne alaka? Bu ne kadar büyük sapma? Hem de aynı verileri kullanarak..

Siz siz olun hesap mantığını göstermeyen, belirtmeyen web sitesi yahut şahıs, bir hisse hakkında bir adile değer ya da içsel değer fiyatı veriyorsa üzerine balıklama atlamayın, ona göre alım satım kararı vermeyin. Çünkü birbiriyle çelişkili çokça şey görebilirsiniz aynı şirket hakkında.. İllâ eder bulunacaksa kendiniz bulmayı öğrenin..
    Clausewitz

Sayfa 251/262 İlkİlk ... 151201241249250251252253261 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •