Sayfa 253/262 İlkİlk ... 153203243251252253254255 ... SonSon
Arama sonucu : 2091 madde; 2,017 - 2,024 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Doğru söylüyorsunuz, hep aynı konular ve sıkmaya başladı.. Belki bir süre ara vermeli..
    Yok üstat yanlış anladın öyle demek istemedim...hisse ismi geçmeyince keyifli olmuyor manasında demek istedim o da benim şahsi görüşüm bana göre hareket etmeyin lütfen

2. Konu aynı derken de dün de dediğim gibi hisse isimleriyle alakalı konu demek istemiştim

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    AKENR uzun yıllar sonra ilk defa kâr açıkladı. Enflasyon düzeltmesi sağolsun mu demeliyim? 8 küsur milyar TL Net Parasal Pozisyon Kazancı yazmış enflasyon düzeltmesi sonucu, yoksa yine zarar yine zarar olacaktı..

İlginç bir şekilde kağıt üzerinde aşırı ucuzlamış oldu şirket. Aynen yeniden değerleme sonrası GYO'ların aldığı durum gibi. 0,87 F/K ve 0,32 PD/DD.. Ama bu durum yıllardır zarar açıklamasına neden olan finansal borçlarındaki vahameti ortadan kaldırıyor mu? Hayır elbette. Net Finansal Borç/FAVÖK 5,63 olarak gerçekleşmiş. Önemli olan bundan sonraki çeyreklerde Gelir Tablosunun nasıl seyredeceği. Bir defaya mahsus bir net kâr piyasada kimseyi tatmin etmeyecektir, ama geçici/reaksiyoner fiyat tepkileri olabilir belki. Ben alır mıyım? Kağıt üzerinde bile olsa çok ucuz göründüğü için insanın bir tarafından tutası geliyor ama pek sanmıyorum alacağımı, bunu alacağıma aynı oranlara sahip bir GYO alırım herhalde. Enerji şirketi değil de GYO gibi düşünebilen varsa AKENR için, o zaman durum değişir elbette.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    AKENR 4 gündür tavan.. Aşırı ucuzlamış görünen 0,32 PD/DD'ye ve 12-13 küsur yıl sonra ilk defa net kâr yazmasına piyasa reaksiyonu sert oldu. Fiyat olarak bir reaksiyon beklesem de 4 günlük tavan serisi değildi beklediğim. Her halükârda, kişisel prensiplerime aykırı olan bazı defolarından ötürü alım listeme almayacak olsam da, göz ucuyla da takip etmeye devam ettim.

Acaba bunun gibi hem kendisi sürünen hem de yıllardır yatırımcısını süründüren borsanın gediklisi bazı diğer şirketlerde de böyle bir gelişme olabilir mi? Merakla bekliyorum.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    AKENR 4 gündür tavan.. Aşırı ucuzlamış görünen 0,32 PD/DD'ye ve 12-13 küsur yıl sonra ilk defa net kâr yazmasına piyasa reaksiyonu sert oldu. Fiyat olarak bir reaksiyon beklesem de 4 günlük tavan serisi değildi beklediğim. Her halükârda, kişisel prensiplerime aykırı olan bazı defolarından ötürü alım listeme almayacak olsam da, göz ucuyla da takip etmeye devam ettim.

Acaba bunun gibi hem kendisi sürünen hem de yıllardır yatırımcısını süründüren borsanın gediklisi bazı diğer şirketlerde de böyle bir gelişme olabilir mi? Merakla bekliyorum.
    Hocam artan faaliyet karı değil, sizin de tespit ettiginiz gibi net parasal pozisyon ve ertelenmis vergi geliri.
    Satışlarını çeyreklik bazda ikiye katlamasına rağmen faaliyet karı yerinde saymış.
    Enflasyon muhasebesinin cilveleri.
    Bilirsiniz piyasa irrasyoneldir.
    Selametle.

5. Bu vesileyle de sanki enflasyon muhasebesinin yanıltıcı yönünü de görmüş oluyoruz sanki.

Bana sanki verimliliği ölçen asil sey Faaliyet Karıdır gibi geliyor. Net Donem Karını enflasyon üzerinde artırabilenler ve f/k carpanı olarak ucuz sayilabilecek sirketleri değerlendirmek orta vadede daha yararlı olacak diye düşünüyorum.
    Kafa karıştırmak da istemem; enflasyon kaynaklı düzeltmeler belli bir tarih aralıginda belki bir kereye mahsus arızi bir durumdur. Anliktır, zaman icinde donup kalmış bir fotograf gibi.
    Oysa asil sirketin akan zaman içindeki verimliliğini olcen parametrelere odaklanmak daha dogru olur.
    Enflasyon duzeltmesi donuk bir fotografsa, gelir tablosu adeta canlı yayin gibi degil midir?

6.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Bu vesileyle de sanki enflasyon muhasebesinin yanıltıcı yönünü de görmüş oluyoruz sanki.

Bana sanki verimliliği ölçen asil sey Faaliyet Karıdır gibi geliyor. Net Donem Karını enflasyon üzerinde artırabilenler ve f/k carpanı olarak ucuz sayilabilecek sirketleri değerlendirmek orta vadede daha yararlı olacak diye düşünüyorum.
    Kafa karıştırmak da istemem; enflasyon kaynaklı düzeltmeler belli bir tarih aralıginda belki bir kereye mahsus arızi bir durumdur. Anliktır, zaman icinde donup kalmış bir fotograf gibi.
    Oysa asil sirketin akan zaman içindeki verimliliğini olcen parametrelere odaklanmak daha dogru olur.
    Enflasyon duzeltmesi donuk bir fotografsa, gelir tablosu adeta canlı yayin gibi degil midir?
    Enflasyon muhasebesi sebebiyle, %100 olmasa da, hem varlıklar hem de gelirler daha gerçekçi görüntüler edindiği için ben kişisel olarak Öz Kaynaklara bağıl değerlemelere ve kazançların Özkaynaklar’daki değişimlere ne kadar katkı sağladığı konusuna odaklı gideceğim. Piyasanın özellikle bu dönemde neyi nasıl fiyatlayacağını keşfe çalışmak kolay olmayacağını düşündüğüm için böyle bir yol takip etmeyi planlıyorum. Bu durumda, asıl odaklandığım şey Net Varlık Değeri olacağı için, Öz Kaynaklardaki artışa sebep olan her ne olursa olsun kabulüm artık. Bazıları, alışık olmadığımız için, fiktif değerler gibi görünüyor, düzeltme sonucu diye, ama aslında olması gereken ve gayet reel düzeltmeler bunlar. Keşke tüm dönemlerde uygulansa enflasyon muhasebesi ve her şeyin gerçekçi değerini her dönem görebilsek, AKENR bazında durum elbette dönemsel ve düzeltme kaynaklı bir ani sıçrama, sonraki çeyreklerde, enflasyon düzeltmesinin etkisi gelir tablosunda azalacağı vakit gerçek faaliyet performansına odaklanacak herkes. Ancak bu şu andaki şirketin varlıklarının tasfiye değerinin bile çok altında fiyatlandığı gerçeğini değiştirmiyor. Piyasanın artık defter değerlerini biraz daha ciddiye almaya başlayacağı zamanların geldiğini ve bir süre de bunun etkisinin kalıcı olabileceğini düşünüyorum. En azından kişisel planlarımı buna göre yapıyorum şu anda.

7.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Bu vesileyle de sanki enflasyon muhasebesinin yanıltıcı yönünü de görmüş oluyoruz sanki.

Ezelden beri yapılan tüm analizlerde ilk bakılan faaliyet karı olmuştur. Şirketin asıl işini nasıl yaptığının göstergesidir. Bizim gibi enflasyonist ülkelerde ise zaman zaman uygulanan em ve kur farkından oluşan fiktif rakamlar hep speküle edilir. Piyasayı da fiyatladığı aşikardır. Ama hangi şirkete bakarsanız bakın, uzun vadede faaliyet karındaki gelişmeleri fiyatladığını göreceksiniz.

Kısa vadeli oyuncular için em sonucu çıkan rakamlar elzemdir, trading fırsatları barındırır. Uzun vadeli yatırımcı için ise bir önemi yoktur. 10 sene sonrasını görmeye çalışan yatırımcı için bir seferlik bir rakam oyun planını bozmaz. Kalıcı etki olmadığı sürece benim için em zerre önem arz etmiyor. Portföyümü değiştirmeme sebep olmuyor.

Ama kısa vadeciler için elbette aynı durum söz konusu değil.

8.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Ezelden beri yapılan tüm analizlerde ilk bakılan faaliyet karı olmuştur. Şirketin asıl işini nasıl yaptığının göstergesidir. Bizim gibi enflasyonist ülkelerde ise zaman zaman uygulanan em ve kur farkından oluşan fiktif rakamlar hep speküle edilir. Piyasayı da fiyatladığı aşikardır. Ama hangi şirkete bakarsanız bakın, uzun vadede faaliyet karındaki gelişmeleri fiyatladığını göreceksiniz.

Kısa vadeli oyuncular için em sonucu çıkan rakamlar elzemdir, trading fırsatları barındırır. Uzun vadeli yatırımcı için ise bir önemi yoktur. 10 sene sonrasını görmeye çalışan yatırımcı için bir seferlik bir rakam oyun planını bozmaz. Kalıcı etki olmadığı sürece benim için em zerre önem arz etmiyor. Portföyümü değiştirmeme sebep olmuyor.

Ama kısa vadeciler için elbette aynı durum söz konusu değil.
    Evet haklısınız, benim gibi kısa vadeciler için fiyatı yukarı taşıyacak ve güzel bir kâr realizasyonuna imkan tanıyacak her gelişme ve onlardan istifade etme yollarını arayıp bulmak önemli.

Ancak bundan bir kaç sene sonra sermaye yapıları incelenirken bu şirketin Öz Kaynaklarının bir kısmı faaliyet kârı kaynaklı değil diye o kısmına burun kıvırılacağına pek ihtimal vermiyorum. O sebeple, oyun kalitesinden çok tabeladaki skor önemli olabiliyor piyasa oyuncuları için. Sonuçta bilançoya giriyor mu fiktif dediğimiz kârlar? Giriyor. Fiktif dediğimiz kârlar gerçek bir durumun yansıması mı? Evet. (Gerçek bir durumun yansıması derken şirketlerin varlıklarının gerçek değerlerine yakın değerlere getirilmesi ve tarihsel değerler yerine daha gerçekçi, günümüze görece daha uygun değerlerle düzeltilmesini kastediyorum. Yoksa fiktif kelimesi ile gerçek kelimesi birbiriyle çelişir bir durum anlamlarını düşünürsek.) Maç kazanılmış mı? Evet. Şampiyonluk gelmiş mi? Evet.

Ha set oyunuyla, ha direkt oyunla, ha geriye yaslanıp kontrataklarla kazanmışsın, çok önemli olmayabiliyor sonradan istatistikleri incelediğinde.

Selam ve hürmetler.
    Son düzenleme : deva-i dert; 22-03-2024 saat: 15:10.

Sayfa 253/262 İlkİlk ... 153203243251252253254255 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •