Sayfa 260/262 İlkİlk ... 160210250258259260261262 SonSon
Arama sonucu : 2095 madde; 2,073 - 2,080 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Yok hocam, bayağı açık, sarih ve net olmuş.
    Teşekkür ederim, bazen çok dallanıp budaklanıyorum

Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Bir de bir çok kişi, muhtemelen bu gruba zaman zaman ben de dahil oluyorum, yapılan analizin yanlış olabileceğinden ziyade piyasanın körlüğünden şikayet edebiliyor.. Niye hiç yanlış tercih, yanlış hesap, yanlış yorum yapmış olabileceğimizi düşünmeyip de, hep piyasanın yanlış fiyatladığına ve eninde sonunda bizim hesapladığımız 'eder'e geleceğine inanmak istiyoruz????
    Ben de çok yaptım bu hatayı. Yine yapacağım muhakkak. Zaten 10 hisseye yatırım yapıyorsam, 8 doğru 2 yanlış, skorum bu. Sanırım her cenahtan analizleri okuyup sentezlemek daha elle tutulur yaklaşımlara ulaşmamızı sağlayacaktır.

2. 'Değer Yatırımcılığı'na soyunan arkadaşların önemli bir kısmı Benjamin Graham'ın The Intelligent Investor (Akıllı Yatırımcı) kitabını Türkçe tercümesi olduğu için okumuştur. Ama Graham'ın bu kitabı kadar önemli kabul edilen Security Analysis ve The Interpretation of Financial Statements kitaplarını tercümesi olmadığı için, eğer İnglizce'ye hakim değilse ya da özel bir ilgi ile araştırıp bulmadıysa, muhtemelen okumamıştır. Bu kitaplara erişimi olmayan ya da dile hakim olmayan arkadaşlar VP Emerald fonunun kurucu ortağı sayın Mehmet Emin Zümrüt'ün Linkedin hesabından Security Analysis kitabının kendisi tarafından hazırlanmış ve içerisinde kendi mukayeseli yorumları da bulunan geniş özetini indirip okuyabilir. Yaklaşık 62 sayfalık bir pdf dosyası ve bir çok kişiye faydalı olabileceğini düşünüyorum. Bunun haricinde başka güzel özetler de mevcut. X'te ne aldığını, ne sattığını, neye göre aldığını, neye göre sattığını bile izah edemeyen ancak kendisini değer yatırımcısı olarak pazarlayanların yorumlarını okumaktansa ve onlardan tüyo hisseler beklemektense, konu ile ilgili kitapları okumak ve kişisel pratik yapmak daha faydalı olacaktır.

Linkedin'de meminzumrut olarak arayıp bulabilirsiniz hesabı.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3. Daha önce de denk gelmiştim ama bugün yine karşıma çıktı aynı resim, bari paylaşayım dedim

"İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

4. Sabahki geri çekilişinden yararlanarak daha önce satmış olduğum elektrik şirketinde kademeli alımlarla tek hisselik yüklü pozisyon aldım yoğun BOFA satışına rağmen. Şimdilik görüntü güzel. % 0.75 civarı pozitif marj oluştu. Bilançosuna kadar pozisyonu korumayı planlıyorum, bir aksilik olmazsa. Allah utandırmasın.

5.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Sabahki geri çekilişinden yararlanarak daha önce satmış olduğum elektrik şirketinde kademeli alımlarla tek hisselik yüklü pozisyon aldım yoğun BOFA satışına rağmen. Şimdilik görüntü güzel. % 0.75 civarı pozitif marj oluştu. Bilançosuna kadar pozisyonu korumayı planlıyorum, bir aksilik olmazsa. Allah utandırmasın.
    Kapanışa doğru geri çekilmezse eğer maliyet ortalamamdan % 1,73’lük pozitif marj oluştu. Ama asıl balığı ARASE’de kaçırdık. Sabah %4 civarı artıdayken elimiz gitmedi maalesef ve şu anda % 8 civar artıda. Dün açıklanan bilançosu sektör içinde belki de şimdiye kadar açıklananlar arasında piyasanın en pozitif tepki verebilecekleri arasındaydı ve çarpanları da oldukça iyi durumda. Bakalım bizimkinden de piyasayı tatmin eder bir bilanço gelirse, özellikle faaliyet tarafında olumlu rakamlar oluşursa (zaten EM düzeltme etkisi ile 0,50-0,55 PD/DD potansiyeli var) Ağustos’a kadar eski zirvesini geçebilir ki, bu da % 50 üstü potansiyel getiri demek. Biraz da buna güvenerek riski artırdık. Umarım ters köşe edecek bir tablo çıkmaz. Hayırlısı bakalım. YTD.

6.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Kapanışa doğru geri çekilmezse eğer maliyet ortalamamdan % 1,73’lük pozitif marj oluştu. Ama asıl balığı ARASE’de kaçırdık. Sabah %4 civarı artıdayken elimiz gitmedi maalesef ve şu anda % 8 civar artıda. Dün açıklanan bilançosu sektör içinde belki de şimdiye kadar açıklananlar arasında piyasanın en pozitif tepki verebilecekleri arasındaydı ve çarpanları da oldukça iyi durumda. Bakalım bizimkinden de piyasayı tatmin eder bir bilanço gelirse, özellikle faaliyet tarafında olumlu rakamlar oluşursa (zaten EM düzeltme etkisi ile 0,50-0,55 PD/DD potansiyeli var) Ağustos’a kadar eski zirvesini geçebilir ki, bu da % 50 üstü potansiyel getiri demek. Biraz da buna güvenerek riski artırdık. Umarım ters köşe edecek bir tablo çıkmaz. Hayırlısı bakalım. YTD.
    Ben de aras mı diye soracaktım, hisse ismi vermeyeyim diye sormadım. Tahtada ziraatin 7m adet satışını görünce var bir numara demiştim. Değilmiş

Hiç radarımda olmayan bir şirket ama yüklü satışları görünce ilgim oluyor.

7. Değil Hocam. Bu arada ARASE’de yine ciddi bir geri çekilme oldu. XELK’te de. Tabii bizimkinde de kısmi bir gerileme oldu. Zaten 3-5 gündür gün içi yukarıları test edip geri çekiliyor. %5 marjla başlayıp, % 1,5 ile kapattığı da oluyor. Oynak bir tahta Tam gün içi trade’lik aslında. Ama nasıl becerdiyse, dipleri yukarı taşımayı başardı. Kısa vadeli kendisinden umutluyuz, UV kağıdı niteliği, faaliyet kârlarındaki gidişatı baz alırsak, bence henüz taşımıyor. Bulunduğu endeksi de hak ettiğini düşünmüyorum açıkçası. 2 yıl öncesi hacimleri göremiyor, mal toplaması ayrı bir dert, satması ayrı. O sebeple gün içi trade yapamıyorum burada. Ama potansiyel net varlık iskontosu oluşacağı için AKENR’deki gibi bir hareket beklemesem de umutluyuz. Daha önce de zaman zaman hisse ile haşir neşir olmuşluğumuz var, tahta yapısı cins biraz. Aslında tahmin edilmesi çok kolay bir hisse, ama isim vermeyeceğiz dedik bir kere.

8.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Değil Hocam. Bu arada ARASE’de yine ciddi bir geri çekilme oldu. XELK’te de. Tabii bizimkinde de kısmi bir gerileme oldu. Zaten 3-5 gündür gün içi yukarıları test edip geri çekiliyor. %5 marjla başlayıp, % 1,5 ile kapattığı da oluyor. Oynak bir tahta Tam gün içi trade’lik aslında. Ama nasıl becerdiyse, dipleri yukarı taşımayı başardı. Kısa vadeli kendisinden umutluyuz, UV kağıdı niteliği, faaliyet kârlarındaki gidişatı baz alırsak, bence henüz taşımıyor. Bulunduğu endeksi de hak ettiğini düşünmüyorum açıkçası. 2 yıl öncesi hacimleri göremiyor, mal toplaması ayrı bir dert, satması ayrı. O sebeple gün içi trade yapamıyorum burada. Ama potansiyel net varlık iskontosu oluşacağı için AKENR’deki gibi bir hareket beklemesem de umutluyuz. Daha önce de zaman zaman hisse ile haşir neşir olmuşluğumuz var, tahta yapısı cins biraz. Aslında tahmin edilmesi çok kolay bir hisse, ama isim vermeyeceğiz dedik bir kere.
    Yazıyı yazarken bile tekrar toparlanıp gün içi zirvesine yaklaşmış

Sayfa 260/262 İlkİlk ... 160210250258259260261262 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •