Sayfa 203/264 İlkİlk ... 103153193201202203204205213253 ... SonSon
Arama sonucu : 2107 madde; 1,617 - 1,624 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. s.a....peki hocam enflasyon düzeltmesi hangi şirketlere daha çok yarayabilir...stok devir hızını hesaba katmak gerekir mi.. bilançosunu döviz olarak tutan şirketler enflasyon düzeltmesi yapacak mı... Mesala İSDEMİR bolca duran varlık arsa taşıt vb... var .. ama stok devir hızı uzun... 10-15 senet seçimini bekliyoruz.. kolay gelsin...

2. Enflasyon muhasebesi ile ilgili hangi şirketleri daha iyi etkiler analizini henüz yapmadım. Ancak bugün 8 hisse alımı yaptım tekrar.
    Afyon, Ardyz, Desa, Maktk, Megap, Orge, Pnlsn, Safkr.
    Bazıları henüz bilanço açıklamadı. Detaylı olarak sonra yazarım.

3. Yine malsız yapamayıp 2 günde tekrar giriş yaptık.. Bugünlük performans fena değildi, alım yerlerine göre, ama muhtemelen yarından başlayarak önce biraz zarar yazarız.. Adettendir.. O mucizevi dip-tepe yakalama olayını bu kadar yıllık piyasa tecrübesine rağmen bir öğrenemedik gitti.. Bu 8 hisseden Maktk ve Megap'ı sadece bilanço fiyatlaması yapma ihtimali var diye tekrar aldığımı belirteyim. Yani son bilançolarını henüz görmediğim için diğerleri kadar kafam net değil bu 2'sinde. Bilançoları açıklanana kadar tutup, sonrasında duruma göre tutma ya da elden çıkarma hesabı güdeceğim.. 20-30 tane iyi bilanço açıklamış, alınabilir hisse dururken niçin bunları aldığımın cevabı da bu aslında.. Pek de rasyonel durmadığının farkındayım..
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

4. Tam da tahmin ettiğim gibi yine erken almış olduk. Adet yerine geldi ve tekrar girişte terse düştük yine. Temel ve muz kabuğu hikayesi tekerrür ediyor.

5. Kendime not ve önemli bir ders;

"Bilançosuna bakarak alım kararı verdiğin bir hisseyi bilançosunu görmeden satma"

GENTS'ı Ağustos ayında bilançosunu görüp, finansallarıni beğenerek aldım.
    Üç ay kadar taşıyıp, fiyat yerinde sayıp adeta patinaj çekince birkaç hafta önce sattım.
    Dün güzel bir bilanço açıkladı ve sabah tavan oldu.
    Sabah serbest fiyattan alım talimatı vermeme rağmen gün sonunda alamadım.
    Bir kaç tavan yaparsa zaten kısa vadede ederini bulmus da olabilir.
    Büyük hata ve acemilik yaptım.
    Bu da bana ders olsun.

6.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Kendime not ve önemli bir ders;

"Bilançosuna bakarak alım kararı verdiğin bir hisseyi bilançosunu görmeden satma"

GENTS'ı Ağustos ayında bilançosunu görüp, finansallarıni beğenerek aldım.
    Üç ay kadar taşıyıp, fiyat yerinde sayıp adeta patinaj çekince birkaç hafta önce sattım.
    Dün güzel bir bilanço açıkladı ve sabah tavan oldu.
    Sabah serbest fiyattan alım talimatı vermeme rağmen gün sonunda alamadım.
    Bir kaç tavan yaparsa zaten kısa vadede ederini bulmus da olabilir.
    Büyük hata ve acemilik yaptım.
    Bu da bana ders olsun.
    Evet ben de 6 gün önce nakite geçerken GENTS'ları satmıştım. 2 gün sonrası alım yaparken de geri almadım, her ne hikmetse.. Halbuki aldığım 8 hisseden 5'i nakite geçmeden önceki portföyde olanlardı zaten. GENTS'ı geri almamanın hiç bir mazereti yoktu ve bugün aynı burukluğu ben de yaşadım.

Nasipte olmayınca illaki bir bahane oluyor.. Ders almakla bunun önüne geçsen de, başka bir yerde başka bir hata ya da acemilik yapabiliyor insan. Sağlık olsun.

Ben de bugün DESA'da ciddi bir satış ve üst üste 2 devre kesme görünce tavan görüp geri çekilen PNLSN'den satış yapıp çıktım ve DESA'lara devre kesici sonrasındaki teorik eşleşmede alım yapıp 2 katına çıkardım meblağı. Çok sevmediğim bir hareket, ve genelde bu hareketi yaptığımda sonunda pişman oluyorum. Tek tesellim PNLSN'de oluşan mum şeklini geçmişe yönelik incelediğimde, benzer durumlarda, genelde ertesi günlerde de bir geri çekilme görüldüğünü tespit etmiş olmamdı. Hem DESA artırımının, hem de PNLSN'deki satışın doğru mu yanlış mı karar olduğunu yarın göreceğim. Sonuçta 4 günde % 10 civarı bir kâr ile çıkmış oldum PNLSN'den, aklımdan ve gönlümden geçen bu olmasa da. Hem de geçmiş yıl cirosunun % 11'i civarı yeni bir iş sözleşmesi KAP'ı atmış olmasına rağmen. Ama tekrar girmeyi planlıyorum birkaç gün sonrasında. PNLSN'nin 2024'ün flaş büyüme hisselerinden birisinin olmasını bekliyorum.

Listemde olan SAFKR'dan da bugün aynı şekilde % 10 civarı bir kâr görüp çıktım, tavanda duramayıp epey geri çekilmesini bahane ederek. Bu tip kararlar bazen doğru, bazen yanlış sonuçlara gebe oluyor. SAFKR'ı, çok daha iyi değerleme rasyolarına sahip şirketler varken, almış olmamın temel sebebi son zamanlarda artan yeni iş ilişkileri ve gelir tablosu kalemlerinde yukarı yönlü ivmelenmenin devam etmesi.

Bu arada portföyde toparlanma devam ediyor olsa da, hâlâ kendi zirvesinin % 6,62 altında an itibariyle. Hayırlısı bakalım.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

7. Endeksteki görüntüyü baz alarak tekrar full nakite geçtim. Ne kadar nakitte kalacağıma gidişata göre karar vereceğim.
    Portföy zirvesinden % 6,13 aşağıdayım.
    Hayırlısı bakalım.

8. AFYON, ANSGR, ASTOR, ATAKP, ATATP, DOAS, ELITE, GEDZA, GIPTA, OYLUM, PNLSN

Güncel portföy bu şekilde. DOAS bilançosu bu aksam sanırım, önümüzdeki günlerde elden çıkarıp, yeni hisseleri artırabilirim.
    Tüm bilançolardan sonra genel bir tarama ile bazı değişiklikler olabilir.
    Verimsiz bir çeyrek geçirmiş olduk. Şirketlerin bilanço performansları da çok parlak gibi değil sanki.
    Karlılığını artıran, finansalları güçlü ve çok uçup kaçmamış hisse sayısı çok fazla değil.
    Bakalım, Şubat ola, hayrola.

Sayfa 203/264 İlkİlk ... 103153193201202203204205213253 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •