Sayfa 103/264 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203 ... SonSon
Arama sonucu : 2108 madde; 817 - 824 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Elimdeki bütün kağıtları zararına da olsa sattım. DOAS ve DEVA alımı yapacaktım, ondan da vazgeçtim. Bu yenilgiyi kabul ediyorum. Önümüzdeki maçlara bakacağız. 1 ay civarı nakitte kalmayı planlıyorum piyasa oturana kadar.

Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Elimdeki bütün kağıtları zararına da olsa sattım. DOAS ve DEVA alımı yapacaktım, ondan da vazgeçtim. Bu yenilgiyi kabul ediyorum. Önümüzdeki maçlara bakacağız. 1 ay civarı nakitte kalmayı planlıyorum piyasa oturana kadar.
    Doğru hareket dostum
    svg
    yatırım tavsıyesı degıldır

3. Şampiyon (inşallah) Hüsnü Hocam ODAS’tan uzak durmaya devam mı? Yoksa bir göz atılır mı

4. '1 ay civarı nakitte kalmayı planlıyorum.' sözlerimin üstünden 1 ay geçmiş durumda. Geçen bu zamanda kendimle bir muhasebe yapma fırsatı buldum. 20 küsur yılı aşkın yatırım hayatımda scalping'den day-trading'e, swing-trading'den bilanço odaklı kısa-orta vade yatırımcılığa kadar çokça şeyi tecrübe etmiş olduk. Bu kadar zaman içerisinde, çok kısa süreli coin piyasası tecrübemi hariç tutarsam, borsa haricinde hiç bir yatırım enstrümanına alternatif olarak bakmadım. Bunun dezavantajlarını yaşadığımız dönemler olsa da, borsası olan bir ülkede, bizzat bir işletme kurup sabırla onu büyütmek haricinde, borsadan daha iyi istikrarlı büyüme imkanı sunan bir alternatif olduğuna inanmıyorum.

Borsa dünyası bir çok gerilimin var olduğu, insanların çokça sabır ve sinir testinden geçtiği, ve bir çoğunun bu testte hırpalandığı ya da oyun dışı kaldığı yıpratıcı bir ortam gibi görünse de, belli tecrübeler edindikten sonra sakin kalabilenin ve soğukkanlı hareket edebilenin içinde bulunmaktan çokça keyif aldığı bir ortama da dönüşebiliyor. Şahsen ben ne trading amaçlı teknik analizler yapmaktan, ne şirketlerin bilançolarını ve satışlarının ve kârlarının ve de rasyolarının trendini ve mali analizini yapmaktan hiç yorulmadım, sıkılmadım. Bu bana göre oldukça keyifli bir süreç. Ancak sonuçta 'sadede gelme' gibi bir durum var. İşin sadedine geldiğimizde keyifli de olsa, sıkıcı da olsa, 'harcanan emeklerin ve zamanın karşılığı iyi alınmış mı?' sorusu için verilecek cevabın pozitif olması şart.

Kendimce değişik simülasyonlar yaparak, son 5 yılımı 'şöyle olsa nasıl olurdu?', 'böyle olsa nasıl olurdu?' kabilinden karşılaştırmalar ile muhasebeye çektim son 1 ay içerisinde. Elbette bu geçen zamanda seçimlerin bitmesini ve piyasanın belli bir yere oturmasını bekleme gibi bir niyetim vardı. Bu durumda son 2 haftalık kısa ralliden de çokça istifade edemediğimi belirtmek durumundayım. Borsanın bir tren yolculuğu olduğunu ve binilecek tek bir tren istasyonu olmadığının bilincine varalı çok uzunca bir süre geçtiği için, bu durum çok da rahatsız edici bi durum değil benim açımdan. Totalde 'geçen sene bu vakitler nerede idim, şimdi neredeyim ve gelecek sene nerede olabilirim? sorusuna cevap vermek işin en realist olan tarafı. Sonuçta onca emek ve analizle ve alım satım kararıyla geçilen zamanları iyi yönetilen bir fonla karşılaştırdığımda üç aşağı beş yukarı benzer sonuçlar elde edildiğini görüyor olmak 'bu kadar zamana ve emeğe değer miydi?' sorusunu aklıma getiriyor. Cevap; işin hazzı ve alınan keyfi bir tarafa bırakıldığında, zaman zaman yaşanan sinir harplerini dikkate alırsak, çok da değmez olduğunu görüyorum. Bu durumda onca değerli zamanı buna feda etmek yerine, kendi kriterlerime uyan ve iyi yönetildiğini düşündüğüm fonlara geçiş yapıp, analizleri ve sinir ve sabır testlerini onlara devretmeyi an itibariyle daha makul bulduğumu söylemeliyim. Kendi açımdan aktif piyasadan psikolojik olarak kopabilmenin kolay olmayacağının farkındayım. Ancak birilerinin kendi adıma portföyümü yönettiğini ve fena da yönetmediğini biliyor olmanın vereceği rahatlığı dikkate aldığımda, hayatımda borsa yatırımı için ekstradan harcanan çokca zamanı fazladan ailemle, dostlarımla ve kitaplarımla geçirmeyi daha huzur verici bulduğumu itiraf etmeliyim. Buna bağlı olarak, alım emirlerini dün vermiş olsak da, eşleşme zamanı T+1 olması sebebiyle bugün itibariyle tüm portföylerimizi bir fona giriş yaparak bağlamış durumdayız. Önümüzdeki zamanda, elim ayağım rahat durursa, bu kararın hem finansal hem de kişisel huzur açısından, orta-uzan vade getirisinin daha iyi olacağını öngörmekteyim. Zaman umarım bizi yanıltmaz.

Elbette benimle hemfikir olmak zorunda değilsiniz, ancak böyle bir muhasebeyi bu sayfayı takip eden her bir dostuma da öneririm. Herkesin kriterlerine uygun yönetilen fonlar mevcut. Benim ilkesel olarak seçeneklerimi sınırlayan kişisel kriterlerim alternatiflerimi daraltsa da, bu alternatifler içerisinde dahi çok çok iyi sonuçlar elde edilebildiğini görüyor olmak benim açımdan fazlasıyla tatmin edici. Fonları karşılaştırabilmek ve değişik kriterlere göre seçebilmek açısından piyasada alternatif yerler mevcut. Ama işin en temelinden başlayıp TEFAS websitesinde fonları incelemekle olaya başlayabilirsiniz, şayet böyle bir niyetiniz varsa. Ancak seçeceğiniz fonların mutlaka portföy içeriklerini ve geçmiş yıl performanslarını incelemenizde fayda var. Bu durumu da gözardı etmeyiniz.

Bu sayfada yine ara sıra kendimce faydalı gördüğüm bazı paylaşımlarda bulunmaya devam edeceğim. Arkamızda hoş bir sada bırakabilmekti maksadımız, bunu becerebildiysek ne ala.
    Son düzenleme : deva-i dert; 09-06-2023 saat: 16:50.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

5. Hüsnü Hocam Murat Ülker’in yakın zamanda linked-in’de yaptığı ky kendisi değil fonlar üzerinden girsin borsaya tavsiyesini dinlemiş gibisin Burayı okuyanlara tavsiyem hüsnü hocam bile böyle yazdıysa dinlemekte fayda var.

6.  Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku
    Hüsnü Hocam Murat Ülker’in yakın zamanda linked-in’de yaptığı ky kendisi değil fonlar üzerinden girsin borsaya tavsiyesini dinlemiş gibisin Burayı okuyanlara tavsiyem hüsnü hocam bile böyle yazdıysa dinlemekte fayda var.
    Kendisinin tavsiyesi dinlenecek nitelikte birisi olduğu tartışılır, ancak doğru argüman sevmediğin bir ağızdan da çıksa itiraz etmemeli.
    Clausewitz

7. KY lafını çok sevmiyorum. 'Yeni Yatırımcı' tarifi daha müspet bir yaklaşım. 'Küçük yatırımcı' ifadesinde zımnen bir tepeden bakma olayı var.

Yeni yatırımcı ya algoritmik swing trade işine girecek ve kendisini ve duygularını bu şeklide devre dışı bırakacak, yahut yatırımlarını iyi yönetilen fonlara teslim edecek ve yine kişisel duygularını devre dışı bırakacak. Başka türlü yıllar ders almakla ve duyguları törpülemekle geçebiliyor, ve bu da pahalı ve yıpratıcı bir öğrenme süreci olabiliyor.
    Clausewitz

Sayfa 103/264 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •