Son bilançolardan ve borsamızdaki düşüşten sonra BIST 100 F/K ortalaması 5,10; BIST TUM F/K ortalaması 5,16 olarak gerçekleşmiş durumda bugünkü kapanış itibariyle.. Tamam bu düşük F/K'ların bir kısmında yeniden değerleme ya da ertelenmiş vergi gelirleri etkisi olsa da, onları çıkarsan bile genel ortalamayı taş çatlasa 6,50'den yukarı çıkaramaz bu fiyatlar. F/K tek başına çok fazla itibar ettiğim bir rasyo olmasa da, BIST 100 ve BIST TUM geneli endeks ortalaması olarak diğer değerleme rasyoları sürekli elimizde hazır olmuyor güncel veri olarak. Endekslerin F/K değerlerini Matriks'ten hemen elde edebildiğim için bunu bir karşılaştırma unsuru olarak kullanıyorum, hem benzer ülke borsalarına, hem kendi geçmiş ortalamalarımıza, hem de tahvil faizlerine kıyasla.

TR 2 Yıllık Tahvil Faizi: 13,31
TR 5 Yıllık Tahvil Faizi: 10,84
TR 10 Yıllık Tahvil Faizi: 11,82

Kurumsal yatırımcı ve fonlar için tahvil faizleri hala yatırım yapılabilir boyutta değil borsaya nispeten. Ama 'seçim riski alınır mı?' sorusunun cevabı bir çok fon yöneticisinin kafasını fazlasıyla meşgul ediyor bugünlerde. Buna ilaveten, ABD'de batan bankaların çağrıştırdığı borsa dönemleri de hafızalarda canlıyken risk iştahının çok yüksek olmasını beklemek fazla iyimserlik gibi duruyor. Ama ben sürekli iyimserlerin kötümserlerden toplamda daha çok kazandığına inanıyorum.