Sayfa 250/263 ÝlkÝlk ... 150200240248249250251252260 ... SonSon
Arama sonucu : 2097 madde; 1,993 - 2,000 arasý.

Konu: Dev'ayna Masallarý

1. AKENR uzun yýllar sonra ilk defa kâr açýkladý. Enflasyon düzeltmesi saðolsun mu demeliyim? 8 küsur milyar TL Net Parasal Pozisyon Kazancý yazmýþ enflasyon düzeltmesi sonucu, yoksa yine zarar yine zarar olacaktý..

Ýlginç bir þekilde kaðýt üzerinde aþýrý ucuzlamýþ oldu þirket. Aynen yeniden deðerleme sonrasý GYO'larýn aldýðý durum gibi. 0,87 F/K ve 0,32 PD/DD.. Ama bu durum yýllardýr zarar açýklamasýna neden olan finansal borçlarýndaki vahameti ortadan kaldýrýyor mu? Hayýr elbette. Net Finansal Borç/FAVÖK 5,63 olarak gerçekleþmiþ. Önemli olan bundan sonraki çeyreklerde Gelir Tablosunun nasýl seyredeceði. Bir defaya mahsus bir net kâr piyasada kimseyi tatmin etmeyecektir, ama geçici/reaksiyoner fiyat tepkileri olabilir belki. Ben alýr mýyým? Kaðýt üzerinde bile olsa çok ucuz göründüðü için insanýn bir tarafýndan tutasý geliyor ama pek sanmýyorum alacaðýmý, bunu alacaðýma ayný oranlara sahip bir GYO alýrým herhalde. Enerji þirketi deðil de GYO gibi düþünebilen varsa AKENR için, o zaman durum deðiþir elbette.

Yatýrým tavsiyesi deðildir.
    Son düzenleme : deva-i dert; 16-03-2024 saat: 01:18.
    "Ýyi bir planýn en büyük düþmaný, mükemmel bir planýn hayalini kurmaktýr."
    Clausewitz

2.  Alýntý Originally Posted by deva-i dert Yazýyý Oku
    Sayýn Selçuk Kayalý'nýn çok iddialý olduðu AKSGY öyle çok da beklentisine paralel bilanço göndermemiþ gibi görünüyor. Görüldüðü üzere bu sýralar yanýlan yanýlana. GYO'larda þimdilik RYGYO en iyi bombayý patlatmýþ gibi duruyor, rüzgarý da almýþ ardýna. Yatýrýmcýsýna bereketli olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=-tcX71KGf8I
    ----------------------------------------
    Peki peki anladýk
    Herþeyden sen anlarsýn
    Peki peki anladýk
    Herþeyi sen bilirsin
    En güzel grubu sen kurdun
    En güzel ritmi sen buldun
    En iyi dalgýç sensin
    En güzel filmi sen çektin ah
    Peki peki anladýk
    Peki peki anladýk
    En güzel sen bakarsýn
    Peki peki anladýk
    En güzel sen aðlarsýn
    Ýlk önce sen baþlattýn
    En önce sen yavaþlattýn
    En uzaða sen gittin
    En çabuk da sen döndün ah
    Peki peki anladýk
    Sen neymiþsin be abi (ah)
    Peki peki anladýk
    En güzel sen gülersin
    Peki peki anladýk
    En güzel sen söversin
    En güzel yemeði sen yaptýn
    En güzel kýzý sen kaptýn
    En güzel tumbayý sen çaldýn
    En güzel þarkýyý sen yazdýn
    Peki peki anladýk
    Sen neymiþsin be abi (ah, ah, ah)
    Peki peki anladýk
    Herþeyden sen anlarsýn
    Peki peki anladýk
    Herþeyi sen bilirsin
    En güzel grubu sen kurdun
    En güzel ritmi sen buldun
    En iyi dalgýç sensin
    En güzel filmi sen çektin ah
    Peki peki anladýk
    Sen neymiþsin be abi (ah, ah, ah, ah)

MFÖ
    --------------------------------------------
    Sayýn deva-i dert hoca, akiþ’in bilançosunu üstünkörüde olsa yorumlarsanýz sevinirim mesela beðendiðiniz ve beðenmediðiniz noktalar neresi? Þundan dolayý soruyoru : Selçuk bey bilanço için iyi deðil çok çok iyi diye yorum yaptý. Neden böyle dedi anlamlandýramadým.

3.  Alýntý Originally Posted by Nevser84 Yazýyý Oku
    Sayýn deva-i dert hoca, akiþ’in bilançosunu üstünkörüde olsa yorumlarsanýz sevinirim mesela beðendiðiniz ve beðenmediðiniz noktalar neresi? Þundan dolayý soruyoru : Selçuk bey bilanço için iyi deðil çok çok iyi diye yorum yaptý. Neden böyle dedi anlamlandýramadým.
    Ben bilançosu kötü demedim. Abartýldýðý kadar deðil dedim. Ama 'çok çok iyi 'diyenin neden 'çok çok iyi' olduðunu izah etmesi gerekir. Henüz öyle bir açýklama ya da detaylý bir izah göremedim. Sadece net finansal borcun azalmýþ olmasýna vurgu yapýlmýþ. Benim gördüðüm bir önceki çeyrekte 2,5 Milyar TL olan Net Finansal Borç 2 milyar TL civarýna düþmüþ. Bu tabii ki olumlu bir geliþme. Bir de defter deðeri arttýðý için PD/DD % 39,30 civarý ucuzlamýþ oldu sonuçta. Bu da çok sürpriz bir geliþme deðil, zaten beklenen bir þeydi. Öz Kaynaklardaki artýþýn ana sebebi enflasyon düzeltmesi sonucu varlýklardaki deðerlenmenin net parasal kazanç olarak Öz Kaynaklara eklenmesi. Faaliyet Kârýnda bir önceki çeyreðe göre fazla iddialý bir deðiþim söz konusu deðil.

Ancak daha önceki yorumlarda da belirttiðim üzere, benim þu anlýk bakýþ açým Öz kaynaklarý / Net Aktif Deðeri artýran herþeye OK'im. Þu anda piyasanýn 'efendim bu kârýn önemli bir kýsmý Net Parasal Pozisyon Kazancýndan gelmiþ', yok 'efendim Ertelenmiþ Vergi Gelirinden gelmiþ' diye çok ince eleyip sýk dokuyacaðýný sanmýyorum, çünkü gelen bilançolarýn büyük kýsmý cacýk. O sebeple piyasa görüntüsü iyi olanlarý mutlaka pozitif deðerlendirecektir, ama bugün ama yarýn. AKSGY de bunlardan birisi olmaya aday. Ama bana göre bilançoda çok çok iyilik bir durum yok. Çok çok iyi denilen bilançoda yýldan yýla Net Kâr karþýlaþtýrmasý yapsan % 13,8'lik bir küçülme var. Neresi iþimize gelirse oraya vurgu yapmak iþi kendimize yontmak olur. Ama GYO'lar'da diðer þirketler gibi okumamak lazým bilançoyu. Sonuçta GYO'larda asýl fiyatlanan Net Aktif Deðer'dir çoðunlukla. Orada da an itibariyle Piyasa Deðeri Net Aktif Deðerin % 31 civarý altýnda seyrediyor, yani o kadarlýk bir iskonto söz konusu. GYO'larda bu iskontolu iþlem görme olayý sýklýkla yaþanýr bir durum, bu sene biraz deðiþim var fiyatlamada. Fiyatlamada ayný tavýr devam ederse yukarý yönlü potansiyel içerdiði kesin. Ama sektörde daha ucuzlarý ve bilançosu gelenlerden daha iyi olanlarý mevcut. Ben GYO alacak olsam ilk tercihim bu olmazdý. Pozisyonunu ve yazdýðý raporlarý fazla gölgede býrakmak istememiþ olabilir. Ben insanlarýn pozisyonda olduklarýnda % 100 objektif davranabileceklerine inanmýyorum. Buna kendim de dahil. Ýlla ki subjektif yaklaþýmlar, duygusal tavýrlar bir þekilde devreye girebiliyor. Umarým faydalý olmuþtur. Görüþler pozitif ya da negatif herhangi bir tavsiye içermez, sadece gördüklerimi nasýl yorumladýðýmý aktardým.
    Saygýlar.
    Clausewitz

4. Fintweet camiasýnda þunu gözlemliyorum: Ayný kategoride olanlar birbirlerini pof poflamayý tercih ediyorlar bir süredir. Takipçi sayýlarýný muhafaza için mi yapýlýyor bu, yoksa meslei dayanýþma þeklinde mi izah edilmeli, bilemedim. Birbirlerinden haz etmediklerini çok net anladýðýn kiþiler bile birbirlerini goy goylamaktan pek çekinmiyorlar. Bu gözle bakýn olaya ne demek istediðimi net anlayacaksýnýz.
    Clausewitz

5. Verdiðiniz cevap ve bilgiler için çok teþekkür ederim. Bencede bilanço konusunda duygusal davranmasýnýn etkisi var. Eminim içten içe çok daha iyi bir pozisyon hayal ediyordu. Konuþmalarýndan anladýðým borcun kapanmaya yakýn bir seviyeye gelmesi beklentisi vardý. Hayýrlýsý.

6. 'Boða piyasalarý karamsarlýkla doðar, þüphecilikle büyür, iyimserlikle olgunlaþýr ve coþkuyla ölür.'

Templeton
    Clausewitz

7. Hocam bu boða piyasasýnda gidebilecek olan iþleri iyi giden hisseler nelerdir size göre , borsada çok þirket var artýk herþey daha da zorlaþýyor

8. 2023 sonu itibariyle uygulamaya konulan enflasyon muhasebesi uygulamasýna kadar portföy oluþtururken

Deðerleme Rasyolarý
    (PD/A, PD/DD, PD/EFK, PD/FAVÖK, F/K, vb)

Kârlýlýk/Verimlilik Rasyolarý
    (ROA, ROE, ROIC, Brüt Kâr Marjý, EFK Marjý, FAVÖK Marjý, Net Kâr Marjý)

Büyüme Oranlarý
    (Satýþlarda Büyüme, EFK Büyümesi, FAVÖK Büyümesi, Net Kâr Büyümesi, vb)

Likidite Oranlarý, Borçluluk Oranlarý, Borç Karþýlama Oranlarý
    (Cari Oran, Toplam Borç Oraný, Finansal Borç Oraný, Net Finansal Borç Oraný, Net Finansal Borç/FAVÖK, vb)

gibi rasyolarý inceleyip kendimce bir seçim yapýyordum. Bu seçimleri yaparken de büyüme hisselerine aðýrlýk vermeyi özellikle tercih ediyordum.

Enflasyon Muhasebesinin bilançolarýn çehrelerini çok deðiþtireceðini ve önceden bunlarý hesaplamanýn ya da öngörmenin oldukça zor olduðunu düþünerek, bir süreliðine portföy oluþturup devam etmek yerine, bilanço belirsizlikleri ortadan kalkana kadar, derinliði yüksek bir kaç hissede trading ile yola devam etme kararý almýþtým.

Trading oldukça fazla enerji sarfý ve sürekli aktif bir þekilde piyasa takibi gerektirdiði için zaman zaman yorucu ve yýpratýcý olabiliyor. Geçici bir süreliðine devam ettiðim trading sürecinin getirdiði yorucu ve yýpratýcý etkilerin süreklilik arz etmemesi ve hayat kalitemin azalmamasý için tekrar belli bir mantýk kurgusuyla portföy oluþturup yola o þekilde devam etme kararý almýþ bulunmaktayým.

Portföy oluþtururken eski filtreleme yöntemlerimin bazýlarýndan yine yararlanacaðým, ama bir süreliðine rafa kaldýracaðým ve ön plana çýkarmayacaðým rasyolar da olacak. Bu kararý almamýn arkasýndaki temel sebepler ve karþýlýðýnda alacaðým aksiyonlarý þu þekilde özetleyebilirim:

1) Enflasyon muhasebesinin ilk etkilerinin bazý þirketlerin deðerleme rasyolarýnda oldukça büyük deðiþikliklere sebep olmasý ve onlara göre hareket etmenin zorluklarý ve piyasanýn seçimlerinin nasýl yapacaðý ve neye göre hareket edeceðinin çok belirgin olmamasý gibi bir durum söz konusu.

Bunu dikkate alarak sadece kendimce kurguladýðým bir aðýrlýk hesaplamasý ile PD/DD ve F/K ortalamasý alarak görece deðerleme görüntüsü takip etmeyi ve diðer deðerleme rasyolarýný uygulamadan bir süreliðine kaldýrmayý planlýyorum.

2) Enflasyon düzeltmesinin þirketlerin Gelir Tablolarýnda þu ana kadar sadece 2022 ve 2023 son çeyreklerine uygulatýlmýþ olmasý ve ayný yýllarýn ara çeyreklerinin görüntüsünün düzeltilmemiþ olmasý ve birkaç çeyrekte gerçekçi verilerle yýllýklandýrýlmýþ bazda Satýþlar ve Kazançlardaki büyüme oranlarýnýn hesaplanmasýnýn çok da realist olmayabileceði gibi bir durum söz konusu.

Bu durumu dikkate alarak, Satýþlar ve Kazançlardaki büyüme oranlarý yerine Öz Kaynaklardaki Büyümeyi baz almayý planlýyorum.

3) Kârlýlýk/Verimlilik rasyolarýnda da yukarýda belirttiðim hususlardan dolayý yine bir süreliðine ROA, ROE, ROIC, Brüt Kâr Marjý, EFK Marjý, FAVÖK Marjý, Net Kâr Marjý gibi rasyolarý seçim kriterleri olarak kullanmanýn çok realist sonuçlar vermeyebileceði gibi bir durum söz konusu.

Bu durumu dikkate alarak, bir süreliðine bu rasyolarý portföy oluþtururken ön planda tutmamayý ve bunlarýn yerine 2. Maddede belirttiðim Öz Kaynaklardaki Büyüme ile PD/DD arasý korelasyonu ifade edecek bir kendimce formüle edeceðim bir indirgeme rasyosu kullanmayý planlýyorum.

4) Portföy oluþtururken yapacaðým bu deðiþikliklerin haricinde, Likidite Oranlarý, Borçluluk Oranlarý, Borç Karþýlama Oranlarý gibi þirketlerin sermaye yapýlarýný ve borçlarýnýn nasýl karþýlandýðýný tespiti konusunda eski usülde çalýþmaya devam etmeyi planlýyorum.

Bu minvalde seçimlerimi yapacak ve yola o þekilde devam edeceðim. Ancak henüz bir çok þirket 2023-12 bilançolarýný açýklama sürecini tamamlamýþ deðil. Hatta bazý þirketlerin 2023-12 bilançolarýný ve 2024-3 bilançolarýný beraber açýklamasý ya da bu iki bilançonun açýklanma tarihleri arasýnda çok kýsa bir zaman dilimi kalmasý gibi bir durum söz konusu olabilecek. Bu da seçim yapmayý þimdilik oldukça zorlaþtýrýyor. Açýklananlar arasýnda gözüme kestirdiklerimden bazýlarýný potansiyel portföy adayý olarak izliyorum þimdilik. Nihai kararý verebilmek biraz zaman alacak. Ama yol haritam netleþmeye baþlamýþ durumda. Seçimlerimde kullanacaðým bazý kriterleri daha önce zaten burada belirtmiþtim. O kriterleri de buradaki ana prensiplere göre güncelleyeceðim. Yapacaðým seçimlerin % 100 en doðru tercihler olmayabileceði riskini satýn almak durumundayým. Çünkü hangi mantýk kurgusu ile seçim yaparsam yapayým illâ ki bazý defolar ortaya çýkacak. Ancak en azýndan belli bir mantýk kurgusu takip ediyor olmanýn rastgele seçimlerden daha iyi sonuçlar vermesini umuyor olacaðým.

Umarým hatasý az, getiri potansiyeli fazla tercihlerde bulunurum. Þimdiden hayýrlýsý.
    Son düzenleme : deva-i dert; 18-03-2024 saat: 02:37.
    Clausewitz

Sayfa 250/263 ÝlkÝlk ... 150200240248249250251252260 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •