Sayfa 108/263 İlkİlk ... 85898106107108109110118158208 ... SonSon
Arama sonucu : 2097 madde; 857 - 864 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Düşen kırılmış, ott al demiş, formasyon sağ omuzu tamamlarsa ve 9.67’e giderse iyi olur diyor. Y.t.d.
    Artı ema örneği olarak da karsan verilebilir ama sen sevmiyorsun karsanı. Golden cross geliyor sanki

Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Şair burada ne demek istemiş?

2. Daha önce bu konuda yorum yapmıştım ancak belki tekrar etmekte fayda var.. Burada testini yaptığım indikatörler yahut hareketli ortalamalar sadece bir al-sat stratejisi kurmak için oluşturulabilecek bir algoritmada trend dönüşlerini biraz kaymalarla da olsa yakalayabilmek içindir. Yani bir nevi iz süren sistemler. Klasik ve herkesin itibar ettiği RSI, Stochastic, Williams R gibi indikatörleri iz süren indikatörler olarak bu tip al-sat sitemlerine dahil etmek hatalı sonuçlara ve zararlara vesile olur. Çünkü onların temel kurgusu aşırı alım ve aşırı satım bölgeleri belirleyip oralarda pozisyon açmaktır, ancak bu bölgeler çok uzunca süre devam edebileceği için onları baz alarak alım ya da satım kurgusu oluşturmak ya çok erken alıp ters pozisyona düşmeye ya da çok erken satıp trendi sürememeye sebep olur.

Aslolanın fiyat olduğunu, hareketli ortalamalar da dahil tüm indikatörlerin ve osilatörlerin fiyatın türevi olduğunu unutmadan temel amacımız trend sürmek olmalı. O sebeple MOST, OTT, SuperTrend, (buna PSAR da dahil edilebilir) gibi trend sürmeye yönelik indikatörleri verimlilik testine sokuyoruz, fiyatın türevi olduklarını ve fiyattan bir tık geriden geldiklerini UNUTMAYARAK.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3.  Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku
    Düşen kırılmış, ott al demiş, formasyon sağ omuzu tamamlarsa ve 9.67’e giderse iyi olur diyor. Y.t.d.
    Artı ema örneği olarak da karsan verilebilir ama sen sevmiyorsun karsanı. Golden cross geliyor sanki
    Benim sevmeme sebebim başkalarının ondan para kazanmasına mani değildir.

Golden cross - death cross olayına çok fazla anlam yüklememeli, çünkü çok geç sinyaller.. Bize hemen sinyal veren şeyler lazım. Ya da golden cross'u ve death cross'u çok küçük periyotlarda izlemek... Fiyat alıp başını gittikten sonra gelen golden cross'un kazandıracağı ya da fiyat zaten çakıldıktan bilmem kaç hafta sonra gelen death cross'un bizi koruyacağı filan yok.. Sadece onun gerçekleştiği vakit dikkatini çekenlere biraz heyecan yapar o kadar.
    Clausewitz

4. MACD'ye Macide ismini koyup, 'Macide'den tüyo aldım, filan hisse gidecekmiş' diye olaya vakıf olmayanın anlamayağı kapalı sinyaller/mesajlar veren ve MACD kadar da yavaş hareket eden eski/duayen borsacılar bu hızlı ortama nasıl ayak uyduruyorlar, merak ediyorum. Sağda solda TV'lerde görüyorum, hâlâ 20 günlüğü aşağı keserse sat, yukarı keserse al yorumlarından vaz geçmiyorlar. Duayen kabul edilseler de, artık bilgiye erişimin çok hızlı olduğu, aksiyonun çok çabuk alındığı bu dönemde günlük grafikte 20 günlük EMA'ya göre al-sat strateji oluşturmak ancak uzun vadeli işlem yapan ve yılda en fazla bir iki kere belki biraz daha ekstra para kazanırım diyenlerin faydasına dokunabilir, o da garanti değil ya.. En azında 3 günlük 5 günlüğü keserse gibi biraz daha yakın sinyalleri baz alsalar kaplumbağa hızı biraz ortadan kalkardı. Ama onların kafasında her zaman uyuyan tavşan ve kaplumbağa hikayesinin her ortama uygulanabilirliği yer etmiş. Tavşanların genleri ile oynadılar..
    Clausewitz

5. Bu adamın indikatörlerinde bir sorun mu var anlamadım. BAHTI ÇIKTI hocam sen bu işlerin tozunu yutmuş birisi olarak belki beni aydınlatırsın:

MOST ile Alpha Trend'i aynı anda teste soktum. İkisinde de toplam simülasyon sayısı 25000. Toplam kullanılan parametre sayısı aynı, taranan veriler aynı, ancak birisinde test süresi 23 dakika, diğerinde 6 saatten daha uzun. Ne iştir? Bu kadar büyük fark olmasını neyle izah edersin?
    Clausewitz

6. Alpha Trend indikatörü ile aynı parametrelerle ve aynı fiyat verileri ile aynı tarih aralığında getiri verimliliği testi tamamlandı. MOST, Super Trend ve Zero Lag EMA'dan performans daha düşük. En iyi 10'un listesi aşağıda:

Not: İndikatörün Parametreleri içerisinde 2 farklı momentum parametresi var: MFI ve RSI.. Ben default olanı MFI olduğu için, MFI'ya göre backtest yapmıştım. Şimdi parametreler içerisinden momentum parametresi olarak RSI'ı seçip tekrar backtest'e soktum. Sonuçlar daha iyi geliyor, şimdiden MOST'un üzerine çıktı en iyi getiri, SuperTrend ile kafa kafaya, muhtemelen onu da geçecek gibi duruyor. Test bitince buraya eklerim.

Bu da onun sonucu:

Son düzenleme : deva-i dert; 16-06-2023 saat: 02:10.
    Clausewitz

7. Adam, 'kendim ne kadar çok indikatör yazarsam, namım o kadar yürür' mü demiş, nedir? Yığınla indikatör yapmış, bunların içerisinde bir tane kullanışlı olan buldum, gerisi zaten var olan yığınlardan ekstra hiç bir özelliği yok, göz ucuyla bile verimsizliğini görebildiğin indikatörü teste sokmaya bile değmiyor.
    Clausewitz

8. Evet, Alfa Trend Sonuçları MOST'tan bir tık yukarıda SuperTrend'den bir tık aşağıda.. Ancak en verimli getiriyi sağlayan parametreleri manuel olarak grafikte açtım, görsel olarak nerede al ve sat sinyal verdiği bir MOST ya da SuperTrend kadar net kendisini belli etmiyor. Belki kötü bir huy, ancak ben bir şeye görsel olarak tatmin olmadıktan sonra simülasyondan gelen şeye inanmakta da zorlanıyorum. O yüzden Alpha Trend'i alternatiflerim arasından çıkarıyorum. Zero Lag konusunda da görsel olarak tatmin olduğum çok söylenemez ancak bir süre daha değişik zaman aralıklarında MOST, SuperTrend ve ZeroLag testleri yapacağım. Bakalım başka zaman aralıklarında da en verimli sıralaması tutarlı mı? En az 3 değişik zaman aralığı testi lazım ve bu 3 testten de benzer sonuçlar çıkarsa, en iyi olanı algoritmik sistem olarak kullanmaya başlayacağım.
    Clausewitz

Sayfa 108/263 İlkİlk ... 85898106107108109110118158208 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •