Sayfa 101/208 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon
Arama sonucu : 1664 madde; 801 - 808 arası.

Konu: Arbitraj Fırsatları

1.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    ay sonuna kadar stress
    Stres neden tavan oldukca teminat mi arttimaniz lazım ?

2.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    bende önce sen yazmışsın çok yaşa

eski vipocu ve devam borsacı olarak arbitrajı ilk kez yaptım şekerbank hisse ile

ne kadar da viopcu borsacı olsam da arbitraj işi ilginç ,

tek sıkıntı viopdaki teminat olabilir ama çalıştığız kurum ile aranız iyi ise hisseleri teminata sayabilirler

ben arbitrajı iki kurumda yaptım 90 k kadar infoda , cuma yazdım teminat ta sorun var mı diye , sorun etme dediler
    300 k da philip capitalde yaptım , aynı soruyu onlara da sordum geç olduğu için cevap vermediler

hoş sorun olsa da teminat paramız var ama aracı kurum isterse halleder diye düşünüyorum

tabi yoldaşlar daha iyi bilir

iyi akşamlar

3.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    hisse yükseldiğinde teminatınız eksiye düşüyor.
    dolayısıyla teminat tamamlamak gerekiyor.
    hızlı yükşelişlerde teminat kartopu gibi eriyor.
    örneğin cuma günü her 2 senedimde tavan kapatınca teminatımda 52.4k azalma oldu.
    eksiye düştüm.
    dolayısıyla %8 pozisyonumu kapattım.
    karımdan feragat ettim.
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

4.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    hisse yükseldiğinde teminatınız eksiye düşüyor.
    dolayısıyla teminat tamamlamak gerekiyor.
    hızlı yükşelişlerde teminat kartopu gibi eriyor.
    örneğin cuma günü her 2 senedimde tavan kapatınca teminatımda 52.4k azalma oldu.
    eksiye düştüm.
    dolayısıyla %8 pozisyonumu kapattım.
    karımdan feragat ettim.
    Aslında %8 kadar diğer fırsatları kaçırmış oldunuz. Yabancılar buna fırsat maliyeti diyor. Ben ise arbitraj zararı demeyi tercih ediyorum...
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

5.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Aslında %8 kadar diğer fırsatları kaçırmış oldunuz. Yabancılar buna fırsat maliyeti diyor. Ben ise arbitraj zararı demeyi tercih ediyorum...
    bu hızlı yükselişler ay sonuna doğru olsa umurumda dahi olmaz.
    ayın başında marjlar en fazla dönemde olması can sıkıcı.
    ay başında pozisyon kapatınca 20 marj
    ay sonunda ise 2-3 hatta daha az bir marjla kapatıyorsunuz.
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

6.  Alıntı Originally Posted by Trm krsn Yazıyı Oku
    sn.pilavlı,bir suredir bende bu arbitraj olayını araştırıyorum.tum formu okudum.siz konuya oldukça hakimsiniz.birkaç sorum olacaktı.siz yada bilen arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim.buraya kadar konuyu anladım.sormak istediklerim şunlar;hisse yüzde kaç çıkarsa içerdeki teminatım biter?.ve tekrar elimdeki hissenin yuzde kaçı kadar teminat yatırmam gerekir.birde teminat yatırmadan işlemi kapattıgımda yinede karda olmuş oluyorum degil mi.vade sonunu beklemeden aradaki farkı almış oluyormuyum.
    örnekle açıklayayım:

100 bin liralık şekerbank hissesi aldınız, aynı miktarda viopta short açtınız, viopa kabaca 12 bin lira teminat gerekiyor bu iş için. Yıllık %60 aylık %5 kar edeceksiniz.
    Sonra diyelim hisse ve viop tavan çekip %10 arttı, bu durumda sizin hisseler 110 bin oldu, viop kontratlarınızı değeri de 90 bin olur, vioptaki teminatınız 12 binden 2 bine düşer, aracı kurum 10 bin lira teminat tamamla der. Onu tamamladınız yine tavan çekti yine on bin lira yatırmalısınız, bir ayda diyelim hisse fiyatı iki katına çıktı sizin hisseler 100 binden 200 bine ulaştı ama viopta da 100 bin lira zarar var ve 100 bin teminat yatırmanız lazım ay boyunca. Ancak ay sonunda pozisyonu kapatınca hisseler hesaba geçince yatırdıklarınızı ve arbitraj karını alıyorsunuz ve toplamda kar ediyorsunuz yani 112 bin başta hisse ve viopa yatırdığınız artı 100 bin ek teminat karşılığı 212 bin ve arbitraj karı olan mesela 5 bin lirayı da alıyorsunuz.

Aracı kurum hisseleri teminata saysa böyle dertleriniz olmaz bazı kurumlar yapıyordur belki ya da büyük paralar için pazarlık edilip kabul ettirilir ama saymıyorsa böyle dertleriniz var, ek teminat koyamayacaksanız pozisyonu azaltmalısınız ya da yükseliş trendinde olmayan birkaç hisseye bölmelisiniz ama o zaman da daha düşük getirilere razı olacaksınız.

İkinci alternatif teminat yatırmadan pozisyonu küçültmek, yani hisse çıktıkça hisse+viop ay sonunu beklemeden kapatacaksınız ve pozisyon hep 100 bin liralık kalacak. Burada da esasen kazanç zaman bağlı olarak doğrusal oluşuyor yani bir ayda %5 alacaksanız 15 gün sonra bozunca %2,5 veya haftada %1,25 kar edersiniz. Ancak garantisi yok, arada sapmalar dalgalanmalar oluyor yani alıp üç gün sonra bozayım derseniz üç günde kar edemeyebilir hatta küçük zarar edebilirsiniz komisyonları bile çıkaramayabilirsiniz, o anki fiyatlardan hesaplamanız lazım.

Ben şekerbankları 3,52'den aldım şu an 4,25, yani %21 gibi arttı ve daha ayın başındayız, şimdilik bozmadım teminat tamamladım ama böyle devam ederse bu hafta azaltmak zorundayım başka pozisyonları bozmak istemiyorum.

Hissenin fiyatının artması ayrıca aracı kurumun teminatı artırmasına da neden oluyor bir de oradan teminat gerekiyor.

7. Pozisyon azaltmaya karar verince de şöyle bir engel var, hisse ve viop tavan çektiyse kapatamazsınız. Hisseleri satarsınız zaten tavanda alıcı vardır ama viopta shortları kapatmak için long yani kontrat almanız lazım ve tavandaysa alamazsınız size sıra gelmeyebilir. Dolayısıyla pozisyon azaltılacaksa tavan/taban değilken yapılmalı ki her iki tarafta da işlem gerçekleşsin.

Direk açılışta tavana kilitlerse ve gün boyu öyle kalırsa bir de böyle günlerce devam ederse hiç kapatamazsınız. Böyle bir senaryoda ne olur bilmiyorum, teminat yatırmazsanız sonuçta aracı kurum da kapatamaz pozisyonu.

Şimdi bunu yazınca şekerbanktan ben de korktum, haftaiçi her ihtimale karşı biraz azaltayım.

8.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Aslında hisse düşüş yaşasa o zaman teminat artacak ve artan miktarla tekrar arbitraja ekleme yapılabilir ve başta girilenden daha büyük pozisyonla ay sonuna gidilebilir, bu da ekstra kazanç getirir.

Teoride olasılık hesabına göre hisse artışı ve düşüşünde oluşacak bu teminat tamamlama ya da çekme birbirini götürür ve hisse artışından korkmak gerekmez ama yüksek arbitraj oranı veren hisseler hep yükselişte/yükselecek hisseler olduğu için bize hep teminat tamamlamak denk geliyor düşeni göremiyoruz.

Sayfa 101/208 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •