Sayfa 108/208 İlkİlk ... 85898106107108109110118158 ... SonSon
Arama sonucu : 1664 madde; 857 - 864 arası.

Konu: Arbitraj Fırsatları

1. Merhaba,
    Ben de bu oynakliktan dolayı oluşan arbitraj getirisinden yararlanmak istiyorum. Aracı kurumum teb, kredili işlemlere Geçlikitidefaizi+18 gibi bir oran veriyor. (%35,5 gibi bir oran şimdilik) Kredili açıp aradaki farkı kazanmak mantıklı geldi. Bu arada forumda aracı kurum arayışında olanlar için kendi kurumumun uygulamalarını yazayım belki yararlanmak isteyenler olur.

-Hisseler viopa teminat verilebiliyor ayrıca yeni çıkan offset teminat şeklinde de teminat işlemi yapılabiliyor.
    -Viop işlemlerine %30 daha fazla teminat istiyor. Piyasa oynaklaklığında bu teminatları arttırabiliyor.
    -Komisyonlar: Hisse 1000de 1-2, Viop 10000de 2-2,5 arası. Hacim yüksekse daha aşağıya çekiliyor.

Sizin kurumlarınızda kredili hisse işlemleri için istenen faizler ne durumda? %35,5 çok yüksek gibi geldi. Piyasada 1,8 - 2,2 aralığinda ihtiyaç kredileri mevcut. Bu oranlarda hisse kredi faizi uygulayan var mıdır?

2.  Alıntı Originally Posted by kalamura12 Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Ben de bu oynakliktan dolayı oluşan arbitraj getirisinden yararlanmak istiyorum. Aracı kurumum teb, kredili işlemlere Geçlikitidefaizi+18 gibi bir oran veriyor. (%35,5 gibi bir oran şimdilik) Kredili açıp aradaki farkı kazanmak mantıklı geldi. Bu arada forumda aracı kurum arayışında olanlar için kendi kurumumun uygulamalarını yazayım belki yararlanmak isteyenler olur.

-Hisseler viopa teminat verilebiliyor ayrıca yeni çıkan offset teminat şeklinde de teminat işlemi yapılabiliyor.
    -Viop işlemlerine %30 daha fazla teminat istiyor. Piyasa oynaklaklığında bu teminatları arttırabiliyor.
    -Komisyonlar: Hisse 1000de 1-2, Viop 10000de 2-2,5 arası. Hacim yüksekse daha aşağıya çekiliyor.

Sizin kurumlarınızda kredili hisse işlemleri için istenen faizler ne durumda? %35,5 çok yüksek gibi geldi. Piyasada 1,8 - 2,2 aralığinda ihtiyaç kredileri mevcut. Bu oranlarda hisse kredi faizi uygulayan var mıdır?
    Viopa teminatı hisse olarak kabul ediyorsa zaten yarın hesap açtırırım orada.
    Bunu nasıl sağlıyorlar, direkt online bankacılık sistemleri buna müsait mi? Sonuçta farklı şubelerden, farklı muhataplarımız olacak, bazı aracı kurumlar (+bankalar) bu konuyu sorduğumda, ne sorduğumu bile anlamıyorlar da

3.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    Bunu nasıl sağlıyorlar, direkt online bankacılık sistemleri buna müsait mi? Sonuçta farklı şubelerden, farklı muhataplarımız olacak, bazı aracı kurumlar (+bankalar) bu konuyu sorduğumda, ne sorduğumu bile anlamıyorlar da
    Teb yatırım ilgileniyor, benim temsilcim istanbul merkezde. Şubeleri bilemeyeceğim. Online kısmı müsait değil, müşteri temsilcisi aracılığı ile yapılıyor. Viopta hisse teminat %50 kadar olabiliyor, yine geri kalan kısmı nakit yatırmanız lazım. Bir de offset teminat diye bir şey var galiba tam arbitrajcılar için. Spot aldıklarını offset teminata yatırınca teminat olarak sayıyor ve vioptaki limitin boşa çıkıyor, başka teminat istemiyor. (long spot ile short viop birbirini coverladığından. Ama yine %50 nakit teminat gerekiyor, tam bilmiyorum denemedim)

4.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    Spottaki bazı hisseleri özellikle bist30 olanlardan viop için teminat gösterebilirsin.
    Benim aracı kurumda kabul ediyor.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Ben bir strateji uygularım gerçekleşir ya da gerçekleşmez.

5.  Alıntı Originally Posted by kalamura12 Yazıyı Oku
    Teb yatırım ilgileniyor, benim temsilcim istanbul merkezde. Şubeleri bilemeyeceğim. Online kısmı müsait değil, müşteri temsilcisi aracılığı ile yapılıyor. Viopta hisse teminat %50 kadar olabiliyor, yine geri kalan kısmı nakit yatırmanız lazım. Bir de offset teminat diye bir şey var galiba tam arbitrajcılar için. Spot aldıklarını offset teminata yatırınca teminat olarak sayıyor ve vioptaki limitin boşa çıkıyor, başka teminat istemiyor. (long spot ile short viop birbirini coverladığından. Ama yine %50 nakit teminat gerekiyor, tam bilmiyorum denemedim)
    şu offset teminat ile ilgili tam bir bilgi sorabilirmisin MT ne çünkü tam aradığımız budur.
    offset teminat yapıldığında teminat tamamlamaktan kurtuluyorsak daha ne isteyelim.
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

6.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    şu offset teminat ile ilgili tam bir bilgi sorabilirmisin MT ne çünkü tam aradığımız budur.
    offset teminat yapıldığında teminat tamamlamaktan kurtuluyorsak daha ne isteyelim.
    Offset teminatın açıklaması burda.

https://www.takasbank.com.tr/documen...num_240322.pdf

Ben de kurumda tam anlatacak birini bulamadım. Deneyip görmek lazım. Ancak Takasbankda %50 nakit teminat zorunluluğu var. Viop shorta oluşabilecek zararı yine nakit olarak yatırmanız lazım, anladığım kadarıyla offsetin avantajı teminat gereksinimi 0 olarak gözüktüğünden o pozisyon için kullanacağınız teminatı boşa çıkarmak, ekstra işlem açmanıza imkan vermek.

Örnek veriyorum 100 liralık spot aldınız, bir kontrat short açtınız. Teminata 100 liralık spotu yolladınız 100 lira da nakit yolladınız toplam teminatınız 200 pozisyon için teminat gereksinimiz "0".Fiyat %50 yukarı gitti. Shorttan 50 lira zarar ettiniz. Teminatınız bu sefer 150 lira spot hisse ve 50 lira nakit oldu. Ama %50 nakit teminat olma zorunluluğundan dolayı toplam teminatınız 100 lira teminat gereksiniminiz yine "0". Yani short pozisyondan ettiğiniz zararı nakit olarak koyduğunuz sürece pozisyonu sürdürebilirsiniz ayrica pozisyona eksta teminat da gerekmediğinden 100 liralık teminatınızı başka pozisyonda değerlendirebilirsiniz. Benim anladığim bu, deneyen üstatlar varsa deneyimlerini paylaşırlarsa biz de tam olarak ögrenebiliriz.

Alıntı Originally Posted by kalamura12 Yazıyı Oku
    Merhaba,

%35 ile borçlanıp arbitraj yapmak mantıklı değil bence
    Hisse komisyonu çok yüksek

Alıntı Originally Posted by Ex2000 Yazıyı Oku
    Spottaki bazı hisseleri özellikle bist30 olanlardan viop için teminat gösterebilirsin.
    Benim aracı kurumda kabul ediyor.
    Hangi kurum hocam
    Evrak istemeden yapıyor mu bu işlemi

Sayfa 108/208 İlkİlk ... 85898106107108109110118158 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •