Sayfa 136/208 İlkİlk ... 3686126134135136137138146186 ... SonSon
Arama sonucu : 1664 madde; 1,081 - 1,088 arası.

Konu: Arbitraj Fırsatları

1. Kimseyi üzmeden bir çözüm üretileceğini düşünüyorum. Seçim öncesi bu tip olaylar hoş karşılanmaz. Ytd.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

2.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Çok güzel özetlenmiş. Ben asıl sorunu şimdi anladım.

Spot tarafta dolaşımda olan hisse sayısı belli ancak vadeli tarafta istediğiniz kadar long pozisyon alabiliyorsunuz. Vade sonunda long pozisyon kadar hisse elinize geçmesi lazım ancak dolaşımda olan hisse sayısına karşılık gelenden daha fazla long pozisyon açılmışsa ortaya ciddi bir problem çıkıyor.

Özetle, hesapsız kitapsız iş yapmışlar ve ellerinde patlama ihtimali bulunuyor.

Ytd.
    Sn Kafkaf eğer kısa pozisyon alanlar hisse bulmakta zorlansa şimdi ilgili hisseler tavan tavan gitmeliydi. Asıl sorun uzun pozisyon alanların teminat tamamlamaları. Taban olan hissede ellerindeki kontrat sayısı çarpı 100 ile hisse değerinin % 10 u kadar parayı her gün eklemeleri gerekiyor. Vade sonunda da hisse değerinden bu hisseleri almak zorundalar. Bunlar için para gerekli.

Mızıkçılık yaparak zarardan kurtulma peşindeler. Elbet zarar edecekler. Borsada işlem yapıyorsan pozisyonuna göre kazanmakta var, kaybetmekte. Aslında kurallar işlese sıkıntı yok. Zarar eden zararı kabullenecek, hepsi bu. Şimdi ettikleri ve edecekleri zararı başkasına yükleme hesabı peşindeler.

Kural belli; pozisyonu açan sonucuna katlanacak, pozisyonu açan yükümlülüğünü yerine getiremiyorsa ilgili aracı kurum zararı karşılayacak, aracı kurumda batıyorsa Garanti Fonu devreye girecek...

3. Elinde viopta uzun pozisyon olan uyanıklar bir an önce olabildiğince yüksek fiyattan kontratları kapattırıp hisseleri almak zorunluluğundan kurtulma peşindeler.

Bu durumda arbitraj için elinde hisse taşıyanlar hisse sahibi olacaklar. Uzun pozisyon alanlar pozisyonundan edecekleri zararı başkasına yüklemek istiyorlar. Bütün mesele bu...

Tersi olsaydı, fiyatlar tavan tavan devam etseydi uyanıklar para kazanacaklardı. Oyuna devam edemedikleri zaman mızıkçılık yaparak zararı başkasına yüklemek istiyorlar.

Arbitraj yapanlar vade sonunda teslim edecekleri hisseyi zaten taşıyor. Hisse taşımayan tabandan hisse alıp yükümlülüğünü karlı olarak yerine getirebilir.

4. Malum hisseler 1 haftalığına serbest marjdan işlem görse sorun çözülmez miydi?

5.  Alıntı Originally Posted by Batakçı Yazıyı Oku
    Malum hisseler 1 haftalığına serbest marjdan işlem görse sorun çözülmez miydi?
    Çözülürdü, hatta fiziki uzlaşma yerine nakdi uzlaşma olacaksa önce 3 gün serbest marjdan işlem görüp gerçek fiyat oluşturup sonra ona göre nakdi uzlaşma yapılmalı. Aksi halde arbitrajcılar uyanık spekülatörlerin zararını karşılamak zorunda kalırlar.

Bu oyunu kuranlar güçleri yetse bankaları tavan tavan götürüp çok fazla para kazanacaklardı. Beceremeyince zararlarını yükleyecek birilerini arıyorlar...

Bankalar tavan tavan giderken arbitrajcılar teminat tamamlamak için sıkıntı çekti...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Eskişehir / Duhul 2007
    Gönderi
    4,631
    Pay vadelilerde son haftaya girerken,
    En fazla Viop/Spot oranla açık poz taşınanlar.

@BearBull26
    adlı kişiye yanıt olarak
    Açık Poz Tl değeri büyüklüğüne göre sıralatırsak

B_B ����
    @BearBull26
    ·
    2d
    TÜM LİSTE ALFABETİK

Bear_Bull
    @BearBull26

7. ARACI kurum altından kalkamayacağı borç yüzünden ne yapılabilir resmi gazetede yayınlanan "Yatırım hizmetleri ve faaliyetleri ile yan hizmetlere ilişkin esaslar hakkında tebliğ" kesin hüküm içermektedir.
    Madde 19/d ile yatırımcı, aracı kuruma karşı eksi teminat sorumluluğundan kurtulmuştur. Emsal kararlar mevcuttur.

8.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Çok güzel özetlenmiş. Ben asıl sorunu şimdi anladım.

Spot tarafta dolaşımda olan hisse sayısı belli ancak vadeli tarafta istediğiniz kadar long pozisyon alabiliyorsunuz. Vade sonunda long pozisyon kadar hisse elinize geçmesi lazım ancak dolaşımda olan hisse sayısına karşılık gelenden daha fazla long pozisyon açılmışsa ortaya ciddi bir problem çıkıyor.

Özetle, hesapsız kitapsız iş yapmışlar ve ellerinde patlama ihtimali bulunuyor.

Ytd.
    Sn. kafkaf yazdığınız şekilde değil, piyasadaki hisseden fazla pozisyon açılamıyor, limitler belirlenmiş, yaklaştıkça önlemler devreye giriyor. Sn. hilmi'nin yorumları doğru. Ayrıca her long pozisyon için bir short pozisyon var toplamı sıfır.
    Viopta öyle hesaplanmamış açık kalmış noktalar yok merak etmeyin. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) İşleyiş Esasları Genelgesi var, uzun bir doküman orada detaylar mevcut buraya alıntılamıyorum.

Yalnız fiziki teslimat gereken hisselerde gerekirse nakdi uzlaşma yapılabilir diye neye dayanarak ortaya çıkardılar onu bulamadım.

Sayfa 136/208 İlkİlk ... 3686126134135136137138146186 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •