Sayfa 3/208 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 1664 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Arbitraj Fırsatları

1. Nisan vade, anlık "beklenen getiriler"...

isgyo 39
    trgyo 37
    oyakc 37
    gubrf 37
    garan 34

Mayıs Vade
    ulker 34
    tskb 33
    toaso 32
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

2.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Nisan vade, anlık "beklenen getiriler"...

isgyo 39
    trgyo 37
    oyakc 37
    gubrf 37
    garan 34

hiç zarar edebilme olasılığı yok mu?
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

3.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Yeri gelmişken belirteyim
    Arbitraj yapacak olanlar alım ve satım işlemini aynı anda yapması lazım, işlemler arasında vakit kaybederseniz bu kumar olur.
    her zaman böyle şanslı olmazsınız, kaş yapayım derken göz çıkarmış olursunuz
    viop işlemi hiç olmadı.
    spot alım satımı sadece...
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

4.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    hiç zarar edebilme olasılığı yok mu?
    Bu oranlar "beklenen" getiriler. Yani "gerçekleşen" getiri bundan az olabilir, özellikle de para yönetimini iyi yapmaz iseniz Viop tarafında teminatınız erir ve margin call a düşebilirsiniz.

Mesela mart başında isgyo ile arbitraj yapan biri viop teminatında zor durumda kalmış olabilir, çünkü 1 ayda yaklaşık %100 yükseldi bu hisse:-) Böyle bir durumda, isgyo daki pozunu azaltarak (viop ve spot ta aynı anda işlem yaparak) margin call dan kaçınabilir. Ancak bu da "gerçekleşen" getirinin, "beklenen" getiriden daha az olmasına yol açar. Para ihtiyacınız olduğunda Vadeli mevduat hesabınızdan para çekerseniz faiz getirinizin azalacağı örneğine benzetmek mümkün...

"Beklenen getiriden" vazgeçmek istemiyorum derseniz:-) kenarda hep bir miktar nakit paranız olacak ya da Viop teminatı olarak daha yüksek miktar yatıracaksınız. Viop teminatı olarak tuttuğunuz para miktarını artırmanız durumunda takasbank faizinin düşük olduğunu hatırlamanız gerekir:-)

YTD...
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

5.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Bu oranlar "beklenen" getiriler. Yani "gerçekleşen" getiri bundan az olabilir, özellikle de para yönetimini iyi yapmaz iseniz Viop tarafında teminatınız erir ve margin call a düşebilirsiniz.

Mesela mart başında isgyo ile arbitraj yapan biri viop teminatında zor durumda kalmış olabilir, çünkü 1 ayda yaklaşık %100 yükseldi bu hisse:-) Böyle bir durumda, isgyo daki pozunu azaltarak (viop ve spot ta aynı anda işlem yaparak) margin call dan kaçınabilir. Ancak bu da "gerçekleşen" getirinin, "beklenen" getiriden daha az olmasına yol açar. Para ihtiyacınız olduğunda Vadeli mevduat hesabınızdan para çekerseniz faiz getirinizin azalacağı örneğine benzetmek mümkün...

"Beklenen getiriden" vazgeçmek istemiyorum derseniz:-) kenarda hep bir miktar nakit paranız olacak ya da Viop teminatı olarak daha yüksek miktar yatıracaksınız. Viop teminatı olarak tuttuğunuz para miktarını artırmanız durumunda takasbank faizinin düşük olduğunu hatırlamanız gerekir:-)

YTD...
    yukarıda bahsettiğiniz durum haricinden ''beklenen gelirin azalması veyahut beklenen getiriden vazgeçme durumu''

zarar etmek gibi herhangi bir olasılık olmadığını kastediyorsunuz anladığım kadarıyla.

6.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    dün aldım,
    bugün sattım.
    isgyo
    bir günde %9.14 net

cüzi bir miktar ama bist de kazandığın en tatlı bir kar oldu.
    Aman dikkat, tek yönlü pozisyon açmışsınız, olur elbette ama şansınıza kalmış oluyor olay.
    isgyo uzun vadeli grafiğine baktınız mı? Öyle bir grafiğe sahip hisseye ben giriş yapmam mesela, düşmeye başlarsa dipsiz düşebilir.
    Risk almamak için aynı anda aynı sayıda viop satış pozisyonu açılmalı. O zaman elbette sizin örneğinizdeki gibi yükselişten kazanamazsınız ama düşüşten de korunursunuz.

7.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    yukarıda bahsettiğiniz durum haricinden ''beklenen gelirin azalması veyahut beklenen getiriden vazgeçme durumu''

zarar etmek gibi herhangi bir olasılık olmadığını kastediyorsunuz anladığım kadarıyla.
    Spot ve vadeli tarafında pozu aynı fiyattan kapatmazsanız yine az da olsa getiri kaybınız olabilir. Maalesef viop tarafı sığ, bu nedenle aynı fiyattan poz kapatmak ustalık gerektiriyor:-) Robotlar bunu engellemek için çok sarfediyor, özellikle oyakc ve ecilc de bunu gözlemledim. Ytd.

8.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku

Ben zarar edilecek veya hesaplanan getirinin alınmayacağı bir durum göremiyorum. Elbette şirketin batması hissenin kapatılması gibi şeyler olabilir ama büyük ve sağlam şirket hissesinde işlem yapınca o risk pek yok.

Sn. kafkafın yazdığı teminat yetmemesi durumu da önemli bir dert değil, aynı oranda pozisyonlarınızı satıp azaltırsınız. Getiri aşağı yukarı doğrusal oluyor, yani bir aylık pozisyon açtınız yıllık %36 aylık %3 getirili diyelim, onbeş gün sonra yaklaşık %1.5 kazanmış oluyorsunuz, hatta piyasaları sarsacak volatil bir olay yoksa haftada %0.75 düzenli artıyor diyebiliriz. Bu durumda teminat artırımı gerekirse ya da paraya ihtiyacınız olursa gerektiği kadar pozisyonu o zamana kadarki getiriyi realize edip kaparsınız kalanla sonuna kadar durursunuz.

Ben aralıktan beri spot/viop arbitrajı uyguluyorum hep hesapladığım şekilde oldu hiç beklenmedik bir durum yaşamadım.

Sayfa 3/208 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •