Sayfa 4/208 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon
Arama sonucu : 1664 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Arbitraj Fırsatları

1.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Spot ve vadeli tarafında pozu aynı fiyattan kapatmazsanız yine az da olsa getiri kaybınız olabilir. Maalesef viop tarafı sığ, bu nedenle aynı fiyattan poz kapatmak ustalık gerektiriyor:-) Robotlar bunu engellemek için çok sarfediyor, özellikle oyakc ve ecilc de bunu gözlemledim. Ytd.
    Kendiniz kapatmayıp uzlaşmaya bırakırsanız aynı fiyattan kapanıyor, strese girmek istemiyorsanız böyle yapabilirsiniz.

2.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    hiç zarar edebilme olasılığı yok mu?
    Viopun varolma amacı bu zaten. Hissenizi ileri tarihle belirlenen fiyattan satım garantisi veriyor, o garantiyi sorgulamaya gerek yok borsa bu işlemi taahhüt ediyor yıllardır da aynı şekilde işleyen bir sistem.
    Yani siz bugünkü fiyattan hisse alınca o hisse o fiyattan hesabınıza geçiyor, bunun riski yok aksini düşünmezsiniz.
    Benzer şekilde viopta bir ay sonraya ait satım kontratı alınca hisselerinizin o fiyattan satılacağı da borsa tarafından size garanti ediliyor, yine aksini düşünmeye gerek yok bunun da riski yok.
    Olabilecek pürüzler aracı kurumun komisyonu, teminat artırması, istediğiniz fiyattan alıp satamama, gibi ufak şeylerdir.

3.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Kendiniz kapatmayıp uzlaşmaya bırakırsanız aynı fiyattan kapanıyor, strese girmek istemiyorsanız böyle yapabilirsiniz.
    Evet ama bu durumda vade başında fiziki teslimat yapılıyor. Onuda hemen satmanız lazım.

Bunları yaparken yeni arbitraj açma fırsatını kaçırıyorsunuz.

İstisnalar haricinde en yüksek oranlar vade son 1-2 gün ile vade başındaki 1-2 gün de oluyor.

İstisnaları genelde şort sıkıştırmak isteyen büyük oyuncular yaratıyor.

Kendi robotum genelde vade sonuna 2-3 gün kala poz kapatıyor, böylece yeni vadeye en yükseğe yakın oranlar ile poz taşıma fırsatım oluyor.

Margin Call a düşmemek için de en az 10 varlık ta işlem yapıyorum.

Benim tecrübelerim bu yönde...

Ytd.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

4. ISGYO bir aylık fark yıllık bazda %40 civarında birkaç gündür paylaşılıyor, ilginç bir şekilde sonraki ay için kontratlar arası fark yıllık %15-20 civarında. Arada büyük fark var, aylık o kadar artış çok düşük onun da yükselmesi lazım. Teoride iki farkın da aynı olması gerekir.
    Acaba hissede nisan ayında bedelli bedelsiz bir bölünme falan mı bekleniyor ve fiyatlanıyor? Bu yıl temetti yok çünkü kap'tan baktım.

Buna biraz para yatırdım açıkçası, yani bu aralığın açılacağına.. Nisan vade sattım mayıs vade aldım, aradaki fark yükselirse kar yazacağım. Bu işlem spot alım viop satım arbitraj işleminden farklı, risk içeriyor, ama faizlerin bir ayda düşmesini beklemiyorum o nedenle göze alınabilecek bir risk olarak gördüm, daha doğrusu piyasadaki bir anomali olarak gördüm ve düzeleceğine oynadım.

5.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    hiç zarar edebilme olasılığı yok mu?
    Arbitraj da olumlu bir şey olarak şunu söyleyebilirim.

Özellikle robot ile vade sonunu beklemeden poz kapatma durumunda aktif vade sonuna kadar yeni poz açmanız mümkün.

Kendi işlemlerimden örnek verebilirim.

Ocak ayında 100 tl lik hisseye denk gelen arbitrajın 58 tl lik pozunu erken kapattı ve bununla yeni poz açtı robot. Dolayısı ile hisse tarafında 100 TL tutmama rağmen 158 TL nin arbitraj faizini almış oldum :-)

Şubat ayında 100 tl lik hisseye denk gelen arbitrajın 24 tl lik pozunu erken kapattı ve bununla yeni poz açtı robot. Dolayısı ile hisse tarafında 100 TL tutmama rağmen 124 TL nin arbitraj faizini almış oldum :-)

Tabi bunları el ile yapmak mümkün değil.

YTD.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

6.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    ISGYO bir aylık fark yıllık bazda %40 civarında birkaç gündür paylaşılıyor, ilginç bir şekilde sonraki ay için kontratlar arası fark yıllık %15-20 civarında. Arada büyük fark var, aylık o kadar artış çok düşük onun da yükselmesi lazım. Teoride iki farkın da aynı olması gerekir.
    Acaba hissede nisan ayında bedelli bedelsiz bir bölünme falan mı bekleniyor ve fiyatlanıyor? Bu yıl temetti yok çünkü kap'tan baktım.

Buna biraz para yatırdım açıkçası, yani bu aralığın açılacağına.. Nisan vade sattım mayıs vade aldım, aradaki fark yükselirse kar yazacağım. Bu işlem spot alım viop satım arbitraj işleminden farklı, risk içeriyor, ama faizlerin bir ayda düşmesini beklemiyorum o nedenle göze alınabilecek bir risk olarak gördüm, daha doğrusu piyasadaki bir anomali olarak gördüm ve düzeleceğine oynadım.
    Büyük oyuncular şortçuları sıkıştırıyor.

İş bankası gurubu hisselerinde işlem yapmakta olan ve bu hareketi yapabilecek bir kaç oyuncu var, bu oyuncular da bilinen kişiler zaten :-)

Isgyo 25 Mart da arbitraj olarak %50 vermiş. Muhtemelen zor durumda kalan şortçular poz kapattı :-)

7. teşekkür ederim değerli bilgileriniz için.
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

8.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Büyük oyuncular şortçuları sıkıştırıyor.

İş bankası gurubu hisselerinde işlem yapmakta olan ve bu hareketi yapabilecek bir kaç oyuncu var, bu oyuncular da bilinen kişiler zaten :-)

Isgyo 25 Mart da arbitraj olarak %50 vermiş. Muhtemelen zor durumda kalan şortçular poz kapattı :-)
    Benim de tahminim benzer, son bir haftada iki parçada pozisyon açtım, biri yıllık %38.8 diğer %48.6 orandan.

Ben bunları yazarken isgyo mart-nisan farkı 36 kuruş (yıllık %38,8), nisan-mayıs farkı 19-22 kuruş arası (marj var düşük işlem hacmi nedeniyle) (yıllık %19,2-22,3). Benim takip ettiğim diğer hisselerde ise getiri ortalama %35 civarı. Nisan-mayıs farkında %10-15 artış potansiyeli var bir ay içinde.

açık pozisyon sayıları, mart 154bin, nisan 488 bin, mayıs 7.4bin. Mart pozisyonları taşınmamış pek, kalan birkaç saatte kapatılır mı bilmiyorum belki uzlaşmaya gidilecek ya da akşam üstü sert hareketler olabilir.

Sayfa 4/208 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •