Sayfa 203/208 İlkİlk ... 103153193201202203204205 ... SonSon
Arama sonucu : 1664 madde; 1,617 - 1,624 arası.

Konu: Arbitraj Fırsatları

1.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Sorunuzu tam anlamadım ama mevcut kontrat fiyatlarına göre ancak şöyle yapılabilir, dolarınızı bozmak istemeseydiniz:
    şimdiki kurdan fiziki doları sat, eline geçeni mevduat veya para piyasası fonuna koy (en az yıllık %30 faiz olmalı), viopta da ileri vadeli dolar long aç (örneğin aralık 2023). Kontratın vadesi geldiğinde fonu/mevduatı boz, kontratları kapat, fiziki doları geri al.
    İşlem sonucunda dolarları aynen alıp üstüne de para kalması lazım, çünkü aralık vade dolar kontratlar spot kura göre %23 artıda, mevduat/ppf %33'le bağlansa on puan fark var, diğer masrafları karşılar üste de kar kalır.
    Bu düşük arbitraj oranlarıyla yukarıda yazdığım neredeyse bazı hisseler için de geçerli, hisse tutmak yerine viopta long açmak artan parayı da vadel/ppf de tutmak daha mantıklı.
    Günaydın

Sn piavlı ufkumu genişlettiniz...

2.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Sorunuzu tam anlamadım ama mevcut kontrat fiyatlarına göre ancak şöyle yapılabilir, dolarınızı bozmak istemeseydiniz:
    şimdiki kurdan fiziki doları sat, eline geçeni mevduat veya para piyasası fonuna koy (en az yıllık %30 faiz olmalı), viopta da ileri vadeli dolar long aç (örneğin aralık 2023). Kontratın vadesi geldiğinde fonu/mevduatı boz, kontratları kapat, fiziki doları geri al.
    İşlem sonucunda dolarları aynen alıp üstüne de para kalması lazım, çünkü aralık vade dolar kontratlar spot kura göre %23 artıda, mevduat/ppf %33'le bağlansa on puan fark var, diğer masrafları karşılar üste de kar kalır.
    Bu düşük arbitraj oranlarıyla yukarıda yazdığım neredeyse bazı hisseler için de geçerli, hisse tutmak yerine viopta long açmak artan parayı da vadel/ppf de tutmak daha mantıklı.
    bu işlemi yaparken viop gelirinin %10 stopaja tabi olduğunu, dolar alırken kambiyo vergisi ve makas farkı olduğunu unutmamak gerek.

3. bence de yüzü astarından pahaliya gelir o operasyonun... alım-satım marjları hala geniş bankalarda...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

4.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    bu işlemi yaparken viop gelirinin %10 stopaja tabi olduğunu, dolar alırken kambiyo vergisi ve makas farkı olduğunu unutmamak gerek.
    Evet ben teorik olarak mümkün olanı yazdım ama pratikte pek çok dikkate alınacak nokta var, küçük yatırımcının işi değil, arbitraj fonları veya profesyonel portföy yöneticileri uğraşabilir, onlar küçük karları bile boş geçmezler. viopta her gün kuruşun hesabını yapan algoritmalar fink atıyor.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
    istatistiksel arbitraj fonları zaten datayı kolokasyon ile direkt borsa istanbulun içinden emip , emirleri de gene borsa istanbulun içindeki
    amel kutusunun içinden otomatik margarinliyorlar*** çoğunlukla... önceden yazılı zaten herşey

***gönderiyorlar
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Cevabınız için teşekkürler sn Pilavlı. Önerinizi uygulayacaktım ancak gümüşte ve platinde yaşanan beklenmedik düşüş sonrası USD yı bozmadan arbitrajla bir miktar gümüş ve platin aldım. Duruma göre ilave de yapabilirim. Düşüş bir süre sonra bitince yükselişe başlayabilir diye düşünüyorum. Yanılırsam zararına da bozarız gerekirse.

7. al sat marj gün mk brüt
    xu030 8,056 8,223 167.00 24 29.23% 31.53%
    xlbnk 5,909 6,060 151.00 24 35.11% 38.86%
    xautry 1,680 1,724 44.00 24 31.76% 39.83%
    usdtry 27.00 27.53 0.53 24 26.74% 29.85%
    usdtry 27.00 28.16 1.16 53 27.24% 29.59%
    usdtry 27.00 28.88 1.88 85 27.67% 29.90%

Sayfa 203/208 İlkİlk ... 103153193201202203204205 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız