Sayfa 138/208 İlkİlk ... 3888128136137138139140148188 ... SonSon
Arama sonucu : 1664 madde; 1,097 - 1,104 arası.

Konu: Arbitraj Fırsatları

1.  Alıntı Originally Posted by hilmi Yazıyı Oku
    Olayı farklı yere neden çekiyorsunuz? Cumhurbaşkanının konuyla ne ilgisi var? ..
    zeynel kardeşim açıklamaya çalışmış
    Maliye bakanı borsa ile ilgili açıklamalar yaparak yerli yatırımcının daha çok gelmesini istiyordu.
    İşte burada bir detay var!
    Bakan beyin bu açıklamasından sonra böyle bir düşüş gelmesi tesadüf müdür?
    ben tesadüflere inanmam hele söz konusu borsa ise Ülkedeki en yetkili ağızlardan döviz yerine borsaya yatırım yapılması için çağrı olacak sonrasında böyle bir düşüş gelecek!
    Bu operasyonun sadece Mehmet AKDERE'yi hedef aldığını düşünmek sanırım saflık olur.
    takdir yatırımcılarındır

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
    her bir sicil no 'nun ( isterse 30 ayrı kurumda hesabı olsun farketmez ) pay vadeli kontratta alabilecği kontrat adedinin bir limiti vardır. Yani kalkıp da ben 500 milyon liralık ereğlinin pay vadelisine yatırım yapacağım diyemezsin. Bu delindi mi delinmedi mi bilemiyorum , neler oldu oluyor şu anda kirli bilgiyle de fikir sahibi olmak istemiyorum. Zamana bırakmalı
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

3.  Alıntı Originally Posted by hilmi Yazıyı Oku
    Sayın kafkaf stres yapmıyorum, stresli de değilim.

2 gündür yazıyorum, çünkü amacım hem bilgilendirme yapmak hem de oluşabilecek yanlışların önüne geçmek.

Takip ediyorsanız biliyorsunuzdur. Ortada "nakdi uzlaşma" ve mahsuplaşma" veya yazılmayan başka çözümler olacağını yazıyorlar. Bunları uygun şartlarda olmazsa elbet istemem.

Nakdi Uzlaşma; 3 gün serbest fiyattan fiyat oluşturulmak kaydıyla kabul ederim, yoksa bu taban fiyatlardan nakdi uzlaşmada ben zarar ederim. Kim zararını ister?

Mahsuplaşma; ben farklı zamanlarda parçalı hisse aldım, karşılığında da kısa pozisyon aldım. 3 ay önce aldığım hisseyi ben şimdi kimle nasıl mahsuplaşacağım, birde üstüne dönüp viopta sayısını bilmediğim kişilerle viopta uzlaşacağım? Bana göre mahsuplaşma da çok yanlış bir öneridir ve ben elbet karşı görüşümü beyan ederim. Öyle çok miktarda pozisyonumda yok. Pozisyon alırken Garanti sınırlarındaydı, şimdi daha da azaldı. Sadece farklı zamanlarda işlem yaptığım için aynı kişiye denk gelme olasılığı düşük.

Kurallar bellidir. Herkes aldığı pozisyonun bedelini ödeyecek, alan ödeyemiyorsa aracı ödeyecek, o da ödeyemiyorsa Garanti fonu devreye girecek. Böyle bir durumda uygun çözüm bulunur demek yanlıştır. Buna karşıda elbet yazarım, isteyen okur isteyen engeller...

Sizin de arbitraj pozisyonunuz varsa aynı tarafta olmalıyız, pozisyonunuz yoksa siz neyin peşindesiniz?

Saygılar...
    Arbitraj sayfasının kurulduğu günden bu yana, yazılanlara bakarsan kaç tane mesajım olduğunu görürsün.

Anlamadığım şey, 2 gün önce yazı yazmaya başlayıp, burada uzun süredir yazanların niyetlerini sorgulama haddini kendinde nasıl görebildiğin?

Neyse, kendi isteğin üzerine engellendin
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

4. takas sisteminin geçen AY'ki netleştirmeyi yapamaması üzerine bu hafta içerisinde çözümlenmeye çalışacağını düşünüyorum.

>>Büyük alıcı (manipülatörler) ve satıcılar bir araya getirilerek özel emirle pozisyonları kapattırılıp netleştirilebilir.
    >>Netleşemeyen bir kısım kalırsa o kısım nakdini BIST, Takasbank, MKK gibi kurumlar karşılar.
    >> Ardından Viop’a sıkı kurallar getirilir.
    >> Kaldıraçlar düşürülür
    >> Kurumlara Viop'ta işlem yapmak istiyorsanız artık teminatınız 500 bin tl değil 5 milyon tl denir, küçükler piyasadan ayıklanır
    >> Gün içi gözlemler arttırılır
    >> Kamuların ödediği bu paralar zaman içerisinde aracı kurumlardan tahsil edilir
    >> Aracı kurum dağılımları gün içerisinde yatırımcıya açık şekilde gösterilir
    >> En önemlisi risk görüldüğünde erkenden gerekli tedbirler alınır ve SPK zamanında müdahaleye daha fazla önem verir
    Ve sistem yeniden kurulmuş tedbirli biçimde çalışmaya devam eder.

Aksi halde;

Kısaca 5 Ekim'de ya bazı kurumların temerrüde düştüğünü ya da tahtalar taban devam ettikçe takasa para yatırdıklarını veya takasın tıkandığını göreceğiz. Ta ki tahtalar çözülüp satış imkânı bulana kadar. Olumlu senaryo ise o güne kadar tahtaların tabanının çözülmesi

Şu an hiçbir kuruma bu durumun maliyetini bilmiyoruz. Fakat, eğer anlaşma gerçekleşmezse, 3 Ekim yani fiziki teslimat günü zurnanın zırt dediği gün olacak

Bankalardaki bu düşüş bazı aracı kurumları da zora soktuğu için kurum sahipleri ve genel müdürleri (Gedik, InvestAZ, Trive, Icbc, Ahlatçı ve Alnus )+yatırımcılarında katılımıyla giz plazada krize çözüm üretmek için gizli bir toplantı yapılıyor.
    Son düzenleme : rosense; 25-09-2022 saat: 16:41.

5. Ayhan Ozturk Anlatıyor Son dönemde Borsada VİOP'tan neler oluyor?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor büyük resmi görebilmeniz için. Her açık pozisyon SHORT değildir

Hikayeye buradan başlamak gerekiyor. Yapılan şey FONLARA spotta bedeli karşılığında hamallık mal taşıtma yaptırılıyor (marj açarak)
    Yani A Arbitraj fonu Spottan 50 milyon lot ISCTR alıyor. 500.000 lot Viop'ta short oluyor.
    Aradaki makastan aylık %4-%6 para kazanıyor.

Bu short un spotta karşılığı olduğu için aslında bu acık pozisyon gerçekte SHORT olmamış oluyor.

Yani sizin örneğin ISCTR de gördüğünüz 400 MİLYON LOT Açık pozisyon var dediğiniz SHORT'ların gerçeği belki 50 milyon lot belki 100 milyon lot

Bunu sadece fonlara bakarakta çözemezsiniz.
    belki bir cok büyük DTH vb Mevduat yatırımcısına da bu işlemler yaptırılıyor olabilirler

Peki Her LONG long mudur? İşte orada zurnanın zart dediği yere geliyoruz.

Malum Grup Viop ta 400 Milyon LOT luk ISCTR Long taşıyor. Maliyet 8 TL diyelim. 8 Kaldıraçla 1 TL den

400 Milyon Ana Para diye düşünün.
    Hisse karşılığı bugün kü değer 12 den 4,8 milyar TL demek bu

Diyelim o grup teoride 12 den Tüm Malı satsa
    12-8 = 4*400milyon = 1,6 milyar TL Kar edecekler

Yani 400 milyon TL leri 2 milyar TL olacak kağıt %50 gitti kar 5 kat

Normalde kağıdı götüren unsur SPOT ta FON ların aldığı arbitraj mallar.

Malum grubu SPOTTA göremezsiniz ki
    Çünkü VİOP ta 400 milyona yaptığınız hareket icin
    SPOTta 4-5 milyar TL lazım

İşte o hamallığı o fonlara yaptırıyorlar. Tahta sığlaştıkca sürü hareketinin de etkisiyle koca bankalarda tavan serisi oluyor.

Bu hamallık karşılığında da aylık %4-6 fonlara para veriyorlar makasla
    Nerden veriyorlar bunu tabiki o fonlar sayesinde 5 kat kazanıyorsanız 1 katını da seve seve verirsiniz değil mi?

Yani şark kurnazlığına dayanan bir KUMAR MASASINDAYIZ 1,5 aydır borsamızda.

Çok yazık.
    Peki oyun nerde biter?
    Öncelikle bilin ki riski alan FONLAR değil ..neden
    Onlar SPOTTA alıp viop da short oldukları icin nette pozisyonları kabaca 0 . Adı üstünde arbitraj fonu

gayesi bu zaten
    Peki öbür malum taraf icin durum nedir
    Misal ISCTR de 400 milyon lotluk viop LONG lar
    O malın karşılığında Spotta açığı olmadı icin 400 milyon lotluk #ISCTR nin riskini onlar taşıyorlar

Günün birinde

1- o malı ya Viop ta vermek zorunda kalacaklar
    2- bir sonraki vadeye taşıyacaklar (fonlar devam derse hamallığa)

3. vade sonunda fiziki teslimattan o kontratlar
    hisseye dönecek düşünün 400 milyon lot #ISCTR Ahlatcı vb de bunu nasıl satacaksınız o sığ kademelerde

hadi o #ISCTR verdin diyelim

ya Ortalama kademesi 10 bin lotun altında olan
    ellerinde olan 4 milyon Kontrat karşılığı 400 milyon lot SKBNK ı nasıl vereceksin.

Şimdi ISCTR - SKBNK yanına birde YKBNK - AKBNK - HALKB - VAKBNK - GARAN vb lerini koyun

Bu arbitraj fonları nereye kadar bu hamallığı taşıyabilecekler ya da karşı taraf ne kadar daha hamallık ücretini ödeyebilecek

Bunun cevabını ben dahil kimse bilemez ama
    bildiğim bir şey var Bu balon patlamaya başladığında batan sadece yatırımcılar olmayacak. Kurumların belki hatta fonların bile battığını görebiliriz makas risklerinden bile.

Gemiden ilk atlayan bir kaç kişi ihya olacak diye koca BORSAYI BATIRACAKLAR
    Cebe girmeyen kar kar değildir. bu sözüm o büyüklere. bir gün beni anlayacaklardır.

Cümleten herkese selam ve dua ile

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Eskişehir / Duhul 2007
    Gönderi
    4,622
     Alıntı Originally Posted by rosense Yazıyı Oku
    ARACI kurum altından kalkamayacağı borç yüzünden ne yapılabilir resmi gazetede yayınlanan "Yatırım hizmetleri ve faaliyetleri ile yan hizmetlere ilişkin esaslar hakkında tebliğ" kesin hüküm içermektedir.
    Madde 19/d ile yatırımcı, aracı kuruma karşı eksi teminat sorumluluğundan kurtulmuştur. Emsal kararlar mevcuttur.

Dr. Nuri Sevgen Retweetledi
    Dr. Berra Doğaner
    @Berra_Doganer
    ·
    2s
    Viop da aylık olarak islem yapan kisi adedi 40.000 lerde. Son olaylarda normal yatirimcilar cogunlukla viop da degil spotta zarar ettiler. Ancak viop hesabı eksiye dönen varsa eksi rakamı aracı kurum takibe koyar. Ödeme zorunluluğu vardır. KAS/FX işlemleri ile karistirilmamalidir.

2018 de başımdan geçti ben kurumla anlaşıp 2 senede ödedim.
    hala mahkemesi devam eden sonuca ulaşmayan bir çok kişi ilede görüşüyorum.
    davayı kaybettiklerinde ana borç + geçen sürenin faizi + bilirkişi + mahkeme + avukat ücretleri vs vs hepten altından kalkılamaz boyutta olacak borç büyüklüğü.
    Bear_Bull
    @BearBull26

7. Herkese Günaydınlar

İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI YÖNETMELİĞİ,ne https://borsaistanbul.com/data/yonet...Yonetmelik.pdf linkten ulaşılabilir. Yönetmelikte her şey yazmaktadır. Bunun haricinde hiç bir çözüm kabul edilemez ve adil değildir.

"Takas
    MADDE 56 – (1) Takas; Piyasada gerçekleşen işlemlerle ilgili olarak ortaya çıkan sorumlulukların, üyeler
    tarafından Takas Merkezinin belirlediği süre ve şartlarda yerine getirilmesi sürecidir. Takas Merkezinin alıcı
    karşısında satıcı, satıcı karşısında alıcı konumuna geçmesiyle,
    Yönetmelik ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde
    işlemler sonuçlandırılır."

Uzun, Kısa fark etmez pozisyon taşıyan kişinin muhatabı belirlenmiştir...
    Son düzenleme : hilmi; 26-09-2022 saat: 07:37. Sebep: Düzeltme

8. Oyunu kuranlar, oynayanlar ve aracılık edenler; başkalarının paraları ile para kazanma peşine düşmüşler.

Oyunun Çalışma Şekli:
    1- Oyuncular viopta uzun pozisyon alıyor.
    2- Uzun karşılığında kısa pozisyon alan hedge veya arbitraj amaçlı spotta her bir kontrat için 100 adet hisse alıyor. Hisseye talep olduğu için hisse fiyatı artıyor. Oyuncularda yükselen hisse fiyatına göre yükselen uzun pozisyonlarından para kazanıyor.

Spotta bu işlemleri yapsalar 10 birim para gerekirken viopta 1 birim para ile işlem yapıyorlar. Başka bir anlatımla kapasitelerinin 10 katı işlem yapabiliyorlar. Hisse fiyatları sonsuza kadar yükselemeyeceğine göre bir gün bu oyun terse dönecekti...

Bir süre kazanmışlarda, hisseler yükselirken verilen teminat tamamlama paraları direk bunları hesabına geçti. Fakat hisse fiyatları düşmeye başlayınca önce aldıkları paraları, sonra kendi paralarını vermeye başlayınca yaygara yapmaya başladılar. Şimdi bedelini ödemeliler...

Sayfa 138/208 İlkİlk ... 3888128136137138139140148188 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •