Special Days Image
Sayfa 233/575 İlkİlk ... 133183223231232233234235243283333 ... SonSon
Arama sonucu : 4594 madde; 1,857 - 1,864 arası.

Konu: OZKGY - Özak GYO A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    Bu değerlemeler 3. çeyrek bilançoya yansıyacağı için en geç 3. çeyrek bilançosu öncesi veya sonrası hareket olur diye düşünüyorum. Hatta hareket başlamış bile olabilir. Sene sonunda bir değerleme daha gelir diye düşünüyorum. Bununla birlikte defter değeri tahmini için 20-22 denirken 25 civarı bir rakam görülebilir. Bunun için yeterli iskonto, değerlemelerde var. Benim görüşüm patron. yatırımcı için güzel hareket yaptı ve yapmaya devam edecek ama piyasa hala tam olarak anlamadı ya da anlamamış gibi davranıyor.
    Yıl sonunda tekrar değerleme yapılacaktır. Bu çeyrek değerleme yapılması varlıkların gerçek değerini ortaya koyacak ve belki de kredi kullanımı noktasında şirketi rahatlatacaktır. Eğer kredi kullanımı için 4.çeyrek beklenmeden bir değerleme yapıldıysa 1-2 ay içinde büyük bir yatırım haberi duyabiliriz.

2.  Alıntı Originally Posted by cicogs Yazıyı Oku
    "Rapor konusu bina portföyünde bulunmasında sakınca olmayan 233 adet konut nitelikli
    (Daire + Apart Ünite) bağımsız bölümün toplam değeri 3.296.525.100,-TL, 121 adet ticari
    nitelikli (Ofis+İşyeri) bağımsız bölümün toplam değeri ise 563.400.700,-TL takdir edilmiştir.
    Sonuç olarak bina portföyünde toplam 354 adet bağımsız bölümün takdir edilen değeri
    3.859.925.800,-TL’dir.
    Rapor konusu proje portföyünde bulunmasında sakınca olmayan 32 adet bağımsız
    bölümün toplam değeri 299.291.100,-TL takdir edilmiştir.
    Ayrıca proje porföyünde bulunmasında sakınca bulunmayan ve Özak GYO A.Ş.
    mülkiyetindeki 774/83 nolu parselde konumlu T2 Blok 1, 2 ve T3 Blok 1 nolu bağımsız bölümün
    %60 hissesinin güncel piyasa rayiç değerlerini KDV hariç toplam 146.881.060,-TL takdir
    edilmiştir"

Büyükyalı değerleme raporunun 69. sayfası.
    Buna göre büyükyalıda eldeki 386 adet yerden minimum 4b satış geliri. (fiyatlamalar raporda epey ihtiyatlı o yüzden minimum.)
    Büyükyalı satışlarının net aktif değere ilave katkısı 4 milyar TL olacak denmiş.

https://twitter.com/yfinansman/statu...pWAl3zF8E2W_Gg

3.  Alıntı Originally Posted by potaz34 Yazıyı Oku
    Ela Otel değerlemesi- neredeyse yuzde 100 değerleme artışı var

Taşınmazın Mevcut Durumu İtibariyle KDV Hariç Üst Hakkı Pazar Değeri 3.393.533.000,-
    Taşınmazın Mevcut Durumu İtibariyle KDV Dahil Üst Hakkı Pazar Değeri 4.004.368.940,-
    Bircok forumdas gelen raporlarin gercegin epey altinda oldugu yonunde hemfikir gibi. Ben de nacizane Ela'nin degerlemesinde birkac sebepden dolayi fazlaca konservatif kalindigini dusunuyorum.

Oncelikle tamamen matematiksel olarak bakildiginda INA analizinde %25 iskonto orani uygulamislar ama ciro buyumesini daha 2. seneden itibaren iskonto oraninin altinda tutmuslar. Temel olarak 10 yillik faizin %20 oldugu yerde %0 reel faiz var dersek sirf bu sebepten dolayi ciro artisi en az %20 olmali. Bunun da INA analizine azimsanamayacak buyuklukte bir etkisi var.

Ikinci olarak oda satislarinda referans fiyat olarak 4.800TL almislar. Tatil satislarini onemli bir kisminin onden yapildigini dusunecek olursak 1. ceyrekte oda basi $160 uzerindeyken yeni kurla $120lere kadar dusuyor. Demekki oda basi fiyati minimum %25 artirmak lazim. Bu da direkt kara yansiyacagi icin aldiklari %25 kira geliri / toplam gelir orani minimum %50lerde olmasi gerektigini gosteriyor.

Son olarak %5 isletmecinin ciro payi aslinda sag cepten sol cebe sirkette kaliyor (isleten %100 istirak oldugu icin) bu da 5 puan daha fazla getirimiz var demektir.

Hal boyle olunca Ela'nin degeri her ne kadar 2x artmis gozukse de tam gercigi yansitmadigi dusuncesindeyim.

4.  Alıntı Originally Posted by ismettarhan Yazıyı Oku
    Bircok forumdas gelen raporlarin gercegin epey altinda oldugu yonunde hemfikir gibi. Ben de nacizane Ela'nin degerlemesinde birkac sebepden dolayi fazlaca konservatif kalindigini dusunuyorum.

Oncelikle tamamen matematiksel olarak bakildiginda INA analizinde %25 iskonto orani uygulamislar ama ciro buyumesini daha 2. seneden itibaren iskonto oraninin altinda tutmuslar. Temel olarak 10 yillik faizin %20 oldugu yerde %0 reel faiz var dersek sirf bu sebepten dolayi ciro artisi en az %20 olmali. Bunun da INA analizine azimsanamayacak buyuklukte bir etkisi var.

Ikinci olarak oda satislarinda referans fiyat olarak 4.800TL almislar. Tatil satislarini onemli bir kisminin onden yapildigini dusunecek olursak 1. ceyrekte oda basi $160 uzerindeyken yeni kurla $120lere kadar dusuyor. Demekki oda basi fiyati minimum %25 artirmak lazim. Bu da direkt kara yansiyacagi icin aldiklari %25 kira geliri / toplam gelir orani minimum %50lerde olmasi gerektigini gosteriyor.

Son olarak %5 isletmecinin ciro payi aslinda sag cepten sol cebe sirkette kaliyor (isleten %100 istirak oldugu icin) bu da 5 puan daha fazla getirimiz var demektir.

Hal boyle olunca Ela'nin degeri her ne kadar 2x artmis gozukse de tam gercigi yansitmadigi dusuncesindeyim.
    kişi başı turizm gelirleri dolar artmasına rağmen düştü, o sebeple normal. resmi istatistiklere paralel olmuş gelir projeksiyonu.

5. normalde değerleme raporları ve karları 9 aylıkta bilançoya girmez. tahtaya iyi destek oldu.

12 aylıkta tekrar yapılacak. bu da dün gönderilen değerlemelerin en az %20 daha artması demek.

6. Bu sirket bedelli yapması için çok çok büyük bir işe girmesi lazım kulaklarından para çıkıyor parayı ne yapacağına dertlenip milyarlık arsa aliyor
     Alıntı Originally Posted by kilavuz Yazıyı Oku
    Mal toplamak istiyorsa bedelsiz daha iyi veya bedelli

7.  Alıntı Originally Posted by bitpire Yazıyı Oku
    kişi başı turizm gelirleri dolar artmasına rağmen düştü, o sebeple normal. resmi istatistiklere paralel olmuş gelir projeksiyonu.
    Yanilmiyorsam son rapora gore 8 aylikta oda basina ciro %10 artida. USD/EUR paritesinden dolayi ortalama %10 dusus alirsak %25lik bir makas bana yine de yuksek geldi.

13 milyar proje 5 milyar bizim pay nasıl oluyor onu tam çözemedim

Bir dost

Sayfa 233/575 İlkİlk ... 133183223231232233234235243283333 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •