Sayfa 238/577 İlkİlk ... 138188228236237238239240248288338 ... SonSon
Arama sonucu : 4610 madde; 1,897 - 1,904 arası.

Konu: OZKGY - Özak GYO A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by lasvegas Yazıyı Oku
    Bu hissenin cok basit bir yapisi var. elinde 4 cesit varlik var.
    1. Bitmis ve yapimi devam eden satilma amacli daireler
    2. Kiralanan ticari varliklar
    3. Arsalar
    4. Nakit para

Bunlar enflasyon ortaminda hizla artiyor. Dolayisiyla da hisse fiyati 0.50-0.80 defter degeri civarinda islem goruyor. Yeniden degerlemeler hisse fiyatini tekrar 0.50 bandina ittigi icin de 8 lerden kuvvetli alim geldi. Bir grup yabanci alirken bir grup da satiyor. Yerli ise surekli olarak malini azaltiyor. Buyukyali stoklari 1 milyar lira olarak maliyetinden gozukuyor ama satis fiyatlari arttigi icin burada yaklasik 5 milyarlik stok var aslinda. Bu sadece muhasebe kurallari geregi bu sekilde oluyor. Daireler satildikca arada ki fark net kar olarak bilancoya giriyor. Dolayisiyla sirketin net aktifi yeniden degerlemelerin cok uzerinde artiyor. Ilk hedefin 0.80 defter deferi olacagini dusunuyorum. Not bu arada bircok gyo 3-5 arasindan islem gormektedir. Eger ozak yeni karli yeni bir projeye baslarsa 1 defter degerini de gecebilir.
    +++++
    yazdıklarınıza aynen katiliyorum. Hisse başına net aktif değeri 25 TL ye ulaşması an meselesi, 0.80 pd/de ile 20 TL yapar. Bu fiyatı hatta daha fazlasını görmeden 1lot bile satmayacak cok fazla yatırımcı var aramizda....ilaveten önümüzdeki süreçte 4.maddenin önem kazanacagini düşünüyorum. Şirketin nakit varlığı piyasa değerine yaklaştıkça aynı altın gibi güvenli liman olacak. O zaman daha da fazla dikkat çekecek....

2.  Alıntı Originally Posted by lasvegas Yazıyı Oku
    Bu hissenin cok basit bir yapisi var. elinde 4 cesit varlik var.
    1. Bitmis ve yapimi devam eden satilma amacli daireler
    2. Kiralanan ticari varliklar
    3. Arsalar
    4. Nakit para

Bunlar enflasyon ortaminda hizla artiyor. Dolayisiyla da hisse fiyati 0.50-0.80 defter degeri civarinda islem goruyor. Yeniden degerlemeler hisse fiyatini tekrar 0.50 bandina ittigi icin de 8 lerden kuvvetli alim geldi. Bir grup yabanci alirken bir grup da satiyor. Yerli ise surekli olarak malini azaltiyor. Buyukyali stoklari 1 milyar lira olarak maliyetinden gozukuyor ama satis fiyatlari arttigi icin burada yaklasik 5 milyarlik stok var aslinda. Bu sadece muhasebe kurallari geregi bu sekilde oluyor. Daireler satildikca arada ki fark net kar olarak bilancoya giriyor. Dolayisiyla sirketin net aktifi yeniden degerlemelerin cok uzerinde artiyor. Ilk hedefin 0.80 defter deferi olacagini dusunuyorum. Not bu arada bircok gyo 3-5 arasindan islem gormektedir. Eger ozak yeni karli yeni bir projeye baslarsa 1 defter degerini de gecebilir.
    Çok güzel bir özet olmuş. Forumda tahmine-varsayıma dayalı bilgi kirliliği o kadar fazla ki böyle rakamlara dayalı objektif yorumlara hasret kalmışız.

Neden 9.ay da değerleme yaptığını bulduğumu düşünüyorum.. Eğer yapmasaydı son çeyrek satışlar ile stoklar eksiye düşecekti başka bitmiş konut projesi yok..

Bir dost

Alıntı Originally Posted by sertol Yazıyı Oku
    Neden 9.ay da değerleme yaptığını bulduğumu düşünüyorum.. Eğer yapmasaydı son çeyrek satışlar ile stoklar eksiye düşecekti başka bitmiş konut projesi yok..

Bir dost
    12 aylıkta gene aynı durum olmayacakmı..?
    nasip....

9 aylıkta değerleme karı gelince stoklar 4 milyar civarı olacak yoksa stokta mal yok görünecek o kadar kopuk değerlemelerdi eskisi.... 12 aylığa kadar ordan satış olacak..

Hissede işlemler ağırlaştı kalın işler oluyor..
    toplam fark da 2 milyon lot da sahibine virman olsa da görsek mal kiminmiş..

Allah nasip ederse inşallah artık tavan serileri yaşasak günlerce.... daha hiç tavan kapandığı gün hatırlamıyorum 2 yıldır.. Belki vardır ama aklıma gelmiyor

Bir dost

6.  Alıntı Originally Posted by sertol Yazıyı Oku

Bir dost
    Halka açık şirketler mali tablolarini doğru ve gerçeği yansıtacak şekilde yayinlamakla yükümlüdür. Özak ın sahip olduğu varlıkların piyasa değerlerinde öylesine yukarı yönlü değişiklikler oldu ki mali tabloları gerçeği yansitamaz hale geldi. normalde yılda bir ve genelde yılın sonunda yapılan degerlemeler mecburen yılsonu beklenilmeden yapılması zaruret oldu. Normalde bu denli sapma yaratacak degerlemelerin 3.ceyrek beklenilmeden 2.ceyrek finansallariyla beraber yapılması daha isabetli olurdu.muhtemelen yetistiremediler... özetle başkaca sebep aramaya gerek yok, mali tabloların gerçeği doğru yansitabilmesi için değerleme yapılmıştır. Keşke bazı diğer GYO lar gibi bunu biraz daha öne çekip 2.ceyrek finansal raporuna yetistirebilseydiler....

Sayfa 238/577 İlkİlk ... 138188228236237238239240248288338 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •