Sayfa 5/45 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
Arama sonucu : 359 madde; 33 - 40 arası.

Konu: YYLGD Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.

gecen yıl toplamda 70 mılyon tl lık hazır gıda ürünü satılmışken bu yıl ılk dort ayda bu rakamların geçıldığını söyledı patron..

ben şahsen patrona ve şirkete guvenıyorum..

1 mılyar tl lık stoğu olan bır fırma bunun üzerine kur ve enflasyon etkısını koyun..ayrıca 50 mılyon dolar gıbı bır paradan bahsetti yıne hasan bey konuşmasında ..borçsuz bır şirket yayla gıda ayrıca 500 mılyon dan fazla nakıtin kasaya gırdığını düşünürsek kım neden olumsuz algı oluşturur anlamıyorum..

ayrıca hasan bey oldukça ıyı eğitım almış alanında yetişmiş bırısı..yabancı ortaklıktan ve küresel oyuncu olmak istedıklerınden bahsetmıştı..şirketın boyle bır vızyonu varken ve sadece yuzde 14.62 sı halka açık olan bır şirkette sürekli olumsuz algı pompalanması gayet doğal..

şirkete yatırım yapan veya yapmayı düşenen arkadaşlara naçizane tavsıyem o boyle dedi bu böyle dedıden zıyade şirketın bır kaç çeyrektekı bılançosunu takıp etsın ve ona gore karar verısnler.
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.....Sadece beni bağlar...
    " Borsa baştan sona pişmanlıktır. Aldım pişmanım, sattım yine pişmanım."

ayrıca halka arzda yaklaşık 30 mılyon cıvarı hısse emeklılık fonlar ve azımut portfoy tarafından alındı..pıyasada gezen lot sayısı 30 mılyonu geçmez..kısa vadede düşer çıkar bılemeyız ama şirketın geleceği açısından ben olumlu düşünüyorum..
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.....Sadece beni bağlar...

3. Yayla Agro Gıda hisseleri halka arz fiyatının altını gördü
    Yayla Agro Gıda hisseleri halka arz fiyatının altını gördü
    25 Mayıs 2022 - 10:34www.borsagundem.com
    TweetlePaylaşLinkedinE-mail
    12.50 liradan halka arz edilen Yayla Agro hisseleri 4. İşlem gününde 12.45 lirayı gördü. Yayla Agro Gıda hisselerinde 9.80 liralık sulanma borsada etkisini gösterdi.

BORSAGUNDEM.COM

Yayla Agro Gıda Sanayi Ticaret (#YYLGD) hisseleri 4. İşlem gününde 12.45 lirayla halka arz fiyatını altına geriledi. Hisseler 11 Mayıs'tan itibaren üç gün süreyle 12.50 lira fiyattan halka arz edildi. 20 Mayıs tarihinde de işleme açıldı. Sermayesi 430 milyon liradan 472 milyon liraya yükseltilerek bedelli sermaye artırımından elde edilecek 42 milyon 600 bin adet hisse ve şirketin yüzde 100 hissedarı konumundaki Hasan Gümüşâ€™ün 28 milyon 400 bin adet hissesi satıldı. Yani toplamda 71 milyon adet nominal değerli hisseler halka arz edilerek 887 milyon 500 bin lira gelir elde edildi. Halka arzda 532 milyon 500 bin lira şirketin kasasına girerken, 355 milyon lira da patron Hasan Gümüşâ€™ün cebine girdi. Şirketin izahnamesinde yer alan bilgilere göre, arzdan pay alacak yeni ortaklar için pay başına sulanma etkisi -9.80 lira olarak gerçekleşti. Çünkü, şirketin halka arz öncesi defter değeri 1.79 lira, halka arzdan sonra ise 2.70 lira olarak hesaplandı, ama hisseler 12.50 liradan yatırımcılara satıldı. Sulanma etkisi ise 4. İşlem gününde ortaya çıktı.

HALKA ARZDAN ÖNCE BEDELSİZ YAPMIŞ

Tabi şirketin mali yapısıyla ilgili izahnamade yer alan detaylar da önemli. Şirketin mali yapısıyla ilgili bir önemli detay ise kısa süre önce bedelsiz sermaye artırımı yapmış olması.

3 Şubat 2022 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla şirket, 300 milyon lira olan sermayesini iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 130 milyon lira artırarak 430 milyon liraya çıkardı.

Şirketin bağımsız denetim raporları incelendiğinde dikkat çeken noktalardan biri yüksek miktarda yükümlülüklerin olması.

Toplamda 2 milyar yükümlülüğü bulunan şirketin kısa vadeli finansal borçları 1 milyar 197 milyon lira. Bunun 1 milyarlık kısmı ise banka kredisi. Uzun vadeli finansal borçlar ise 426 milyon lira. Bunun da neredeyse tamamı banka kredisi.

Bu arada 31 Arılık 2021 itibarıyla banka kredilerine karşılık verilen ipotek miktarı 811 milyon 758 bin lira.
    Şirketin halka arz öncesi mali yapısında dikkat çeken diğer bir kalem ise kar rakamı. 2019 yılında 49 milyon lira kar eden şirket 2020 yılını 25 milyon karla kapatıyor. Halka arz öncesi bilançoda ise kar rakamı bir anda 418 milyon liraya çıkıyor.

Tam halka arz öncesi Gmc Solar Enerji’ye 175 milyonluk ilişkili taraf satışı gerçekleştiriliyor. Şirket ortağı Hasan Gümüşâ€™e 72 milyonluk ilişkili taraf satışı gerçekleştiriliyor. Bir de ilişkili taraflara 180 milyon liralık sabit kıymet satışı gerçekleştiriliyor.

balıcı kardeş şirket sahıbı yalan söyluyorsa bılemeyız..ancak ben bahse konu b.gundeme asla ınanmam bunların genelde aleyhte konuştugu şirketler ucar gıder..pohpohladıkları şirketlerde genelde mal yedırılır..

patronun ıfadelerı ortada yalan konuşup konuşmadığı bılançolarda ortaya çıkacaktır..

haberde sıkıntılı noktalar var..bakınız gıda şirketlerı 2021 ve 2022 de muazzam karlılığa ulaştı..uluunun ılk çeyrek karıda bunu net bır şekılde ortaya koyuyor..daha oncekı bılançolarla şimdiki bılançoları karşılaştırmak doğru olmaz..

kaldıkı %65 ıhracaat gelırımız var dıyor patron ulkedekı dolar euro kuruda ortada ..ben yalan konuşacaklarını tahmın etmıyorum..

kaldıkı ıkı mılyarlık borç bırşey degıl,karşılığı zaten net 1 mılyarlık stoğumuz var dıyordu konuşmasında hasan bey.buna enflasyonuda katın zaten ıçerdekı mal borca karşılık gelır..

ayrıca yıne hasan bey ucuz fınansman bulursak yıne borçlanırız dıyordu buda mantıklı ulkedekı enflasyonun yuzde yuze vardığı bır ortamda yuzde 25/30 la borçlanmak bedeava para bulmak gıbı bırşeydır..dovız olarak borçlanmak sıkıntı oluşturabılr..kaldıkı şirketın dovız olarak getırısı gıderek artacaktır şirket ıhracat agırlıklı çalışıyor malum..
    batık bır şirket gıbı kalkıp lanse etmek kesınlıkle doğru değil..acaba bır amacamı hızmet edıyorlar dıye düşünmeden edemıyorum..

kafamızdakı soru işaretlerını gıderecek olan ılk çeyrek bılançosu olacaktır..

gıda şuanda en degerlı stratejık sektor..

patronun net ıfadelerı var.bız ılk uç dört ayda gecen yılkı cıroya ulaştık dıyor..eger ılk çeyrek kotu gelırse kayıtları yapıştırırız suratlarına ben gıda tarafında 2022 ıtıbarıyle kotu bılanço açıklayan şirketı art nıyetlı kabul ederım..gıda da kotu bılanço olmamalı oluyorsa şirket batıktır..

kaldıkı malum sıte bunu haber yapacağına keşke şirket sahıbı ıle röportaj yapsaydı bu daha bılgilendirici olurdu.

hasan gümüş..1.5 mılyarın üzerınde yatırım teşvik belgesı aldık.
    -bu ayın sonunda 500 mılyon tl lık bır yatırımın temelını atıp 2023 ılk çeyrekte tüketıcı ıle ürünlerımızı buluşturacagız.
    -halka arz olmanın getirmiş oldugu kurumsal kımliği yabancı ortaklık konusunda masaya daha guclu oturma konusunda onemlı olduğunu düşünüyoruz.
    -tr de ılk ve tek argesı olan (gıda)şirket.
    -65 ülkeye ıhracacat
    -global marka hedefi
    -kendı enerjsısını kendısı karşılayan(yenılenebılır enerjı) bir şirket.
    -tr de %17 pazar payı olan(tr de pazar lideri) ve proteın bazlı üretım yapan bistteki tek şirket.
    -gecen yıl 280 mılyon dolarlık yurt dışı satışı gerçekleştırdık.
    -fınansa ulaşmada şirketın bır sorunu yok.
    -nıgde yatırımı ıhracat odaklı brut kar marjı yuksek bır yatırım olacak.
    -nıgde yatrımı ılk etapta ciroya yuzde yırmı katkı sağlayacak.
    -2021 cıro 4.4 mılyar
    -ılk dört ayda gecen yılkı ciroyu 4.4 mılyarı yakaladık.(hasan gümüş)
    -700 mılyonluk net fınansal borç.
    -1.1 milyar tl lık stok
    -150 mılyon tl lık döviz pozısyonu fazlası.
    ,
    ben ılk çeyrek karını gormeden eger beklediğim gıbı gelırse ıkıncı çeyregı gormeden hıcbır yere gıtmıyorum..yayladayız..
    Son düzenleme : kwon3; 27-05-2022 saat: 12:27.

ben şahsen sn hasan gümüşün vücut dılıne bakarak dürüst bir ınsan oldugu kanaatıne vardım.inşallah yanılmayız.yolun açık olsun yayla.

8. takasta görünen, gelene geçene dağıtıyorlar..
    Memento mori

Sayfa 5/45 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •