Sayfa 919/1000 İlkİlk ... 419819869909917918919920921929969 ... SonSon
Arama sonucu : 8000 madde; 7,345 - 7,352 arası.

Konu: Vıop XLI

1. Vatandaş eğitim, kırtasiye, ofis malzemeleri harcamalarından kısmış gibi. O kadar enflasyon var TL olarak 2019 yaz seviyesine ancak gelinmiş. A4 kağıdı, kitap vs çok pahalı eldekiler ile idare ediliyor belki.

Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

2. Bence orta sınıfın fakirleşmesinin başka bir göstergergesi, BES'e kredi kartı ile yapılan ödemeler %50 kadar bile artmamış. Atıyorum çoğu kişi ya ayrılmış ya da ayık 50 TL ise çok artırmamış, yeni katılan bir çok kişiyi de düşününce bu önemli bir gösterge, tasarruf edecek pek para yok gibi (yığınlarda). Kabaca haftalık 250-300 milyon TL gibi BES'e kredi kartından giriş var.

3. Pandemi ile bir ara sıfırlanan konaklama hizmetlerindeki kredi kartı harcamaları son haftalarda haftalık 1 milyar TL üzerine çıkmış ve artmaya devam ediyor, son haftalarda geçen sene aynı döneme göre artış %200 den fazla.

Grafiklere göre konaklama işlerinde pik zaman Ağustos ayının 2. ve 3. haftası gibi.

Dip zaman ise kıştan ziyade Mayıs ilk 2 haftası olabilir, Mayıs son haftası ile sezon başlıyor gibi.

4. Toplam Kredi kartı harcamaları (içinde muhtemelen vergi, gümrük, kuyumcu, market, telefon, elektrik, doğalgaz vs hepsi var) haftalık 60 milyar TL seviyesini geçmiş. Kayıt dışılık ister istemez azalıyor vergi gelirleri artıyor olmalı.

Kredi kartı yaygın olan banka ekonominin kalbine sirayet ediyor, bence boşuna emeklilere 3500-4000 TL vermiyorlar.

5. Bu kadar eziyet çektireceklerine bankada TL'si olanın yarı parasına el koyduk deseler enflasyon vs bu kadar olmazdı, işi dolambaçlı yoldan hallediyorlar.

Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    Benzin ve yakıt istasyonları kredi kartı harcamaları artış yıllık %250-300 seviyesine gelmiş. Son dönem haftalık rekor 7 milyar TL harcama olmuş, geçen sene Mayıs civarında 1,5 milyar TL civarındaymış, 2021 yaz 2 milyar TL'ye çıkmış, son 3 aydır sürekli artıyor.

Bu arada verilerin nasıl toplandığı ve standartı gerçekten önemli. Seriler stable ise anlamlı olur, ticari kartlar yaygınlaşıyor, kredi alamayan esnaf ve tüccar taksitli kredi kartlarına yüklenebiliyor.

Geçen yıldan bu yana benzine yapılan zamda %360 civarı
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

7. Günaydın vob esnafı bol kazançlar dilerim

Global piyasalar şuan yeşil
    Boğacıklar çıkmış otlanıyor

Artı gap ralliye devam 👋

8. Dün üniversite sınavına hazırlanan çocuğum için 4 tane yayın aldım. 600TL ödedim. Olayın şokunu hala atlatamadım.

Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    Vatandaş eğitim, kırtasiye, ofis malzemeleri harcamalarından kısmış gibi. O kadar enflasyon var TL olarak 2019 yaz seviyesine ancak gelinmiş. A4 kağıdı, kitap vs çok pahalı eldekiler ile idare ediliyor belki.

Sayfa 919/1000 İlkİlk ... 419819869909917918919920921929969 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •