Sayfa 725/1000 İlkİlk ... 225625675715723724725726727735775825 ... SonSon
Arama sonucu : 8000 madde; 5,793 - 5,800 arası.

Konu: Vıop XLI

1. Kafana taşmı düştü demeyin.
    Tek başına vede aşağıdaki gibi bir yerde olunca.
    Biraz kafa yorayım dedim.

https://twitter.com/yemekci53/status...NX-ZBFv0w&s=19

SM-G975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by yemekci Yazıyı Oku
    1.evre 2001 krizi düzeyinde olacak ve olabilecek herşey oldu battık daha fazla ne olabilir diyeceksiniz. Sonra 2.evre başlayacak ve hiç deneyimlemediğiniz ve hayal edemeyeceğiniz bir döneme gireceksiniz (ben de tabi !). Ondan sonrası black mirror dizisi gibi olacak. Dünyada en çok tıklanan internet şiteleri (how to survive) başlıklı siteler olacak. Daha konuşuruz..
    Sayın yemekçi, konu bütünlüğü olmadan bende bir kaç cümle eklemek isterim.

Özellikle hisse taşıyanlar İçin 2008 dönüşünü gün ve saat olarak gören biri olmuştur, sayın DEVİR.

Sonrasında özel sitede bir süre devam edip bırakması ise bence sayımların gerçeklerden uzaklaşması yüzünden oldu.

Yani 3-5 yıl önce bugüne dair yazılanlar bir nedenle işlenemez yada takip edilemez duruma geldi. Muhtemelen sürpriz olarak ortaya çıkan pandemi bunda etken. Pandemi yüzünden bu sayımlar şekil değiştirmiş yada süre uzatmış olabilir.

Arama motorlarında en çok aranan kelime, nasıl hayatta kalırım yazısını dün gibi hatırlıyorum. Mevcut hükümet Şuan bunu ülkemizde yaşatıyor.

Dünyayı bilmem ama biz net olarak %300 enflasyon yaşıyoruz. Muhtemelen Şuan gözün merkezindeyiz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    9,242
    DEVİR Elliott konusunda çok iyidir...evet yanıldığı zamanlar oldu ama bu işin yaşayan efsanesi PRECHTER bile tam hatırlamıyorum yılını ama DOW için %200 short dedi yani o kadar emindi düşüşten duble yapın dedi ve dow yukarı patladı...yani yanılmak maalesef bu işin içinde var...

bu kısmı bir kenara koyarsak şu an DEVİR'in o zaman bahsettiklerini birebir yaşıyoruz...çöküşün çok hızlı olacağını söylemişti daha evvel hiçbirimizin tecrübe etmediği olumsuz koşulları tecrübe edeceğimizi söylemişti DEVİR...en güvenilir yatırım aracı olarak benim hatırladığım TAPU demişti...fiziki altını bile geri plana koydu...şu an yaşıyoruz bunu neye yatırım yapsan paran yine de eriyor...dolara yatırım yapsan onda para falan kazanmıyorsun paranın erimesini yavaşlatıyorsun belki ama dolarında ne olacağı meçhul bence...abd ekonomisinin nereye gideceğini bugünkü durumunun tarihi yüksek enflasyonun tüm dünya piyasalarını nereye sürükleyeceği de meçhul...

valla DEVİR ilk yazdığında film senaryosu gibi gelmişti ama bugün gerçekten insanlar resmen survivor moduna geçti ki daha beterinin olmayacağının garantisi de yok...

bu sabah markete gittim evde günlük süt kalmamıştı neyse baktım yeni tarihli değil olanlar çocuğun kahvaltısı için en küçük kutu sütten aldım geçici olarak ve 5 tl ödedim sadece minicik bir kutu süt...buna dayanamaz insanlar...maaşa zam falan hikaye...burada hatırlayanlar vardır maaşlara zam yapılırsa enflasyonu daha da hortlatacak demiştim hatta ZICO nickli bir üye okuduğum en saçma mesaj demişti sonuç ortada...şimdi yine ara zam falan deniyor...bilemiyorum...

bir laf vardır imam yellenirse cemaat mıçar denir...burada esas oğlan ABD...orada işler rayından çıkarsa tüm dünyada acaip şeyler görürüz...inşallah işler zıvanadan çıkmaz...

borsalar yükseliyor falan hikaye...borsa illüzyon...

sokaktaki hayat bambaşka...ben markette dilimle karpuz alan insanlar görüyorum...veya çarık çürük sebze meyveyi satıyorlar çıkma ürün diyorlar adına onu alan insanları görüyorum...ben böyle şeyler görmedim abi yaşım 45 çok yaşlı değiliz bizden büyük insanlar var burada ama ben böyle bir dönem görmedim...ve daha beteri olur mu bilmiyorum...

bu senaryoyu yazdığında bu kadar olmaz herhalde demiştim ama olaylar öyle hızlı gelişti ki artık fiyatlara yetişemiyoruz...DEVİR'in dedikleri hakikaten çıkarsa bunlar daha iyi günlerimiz...onun senaryosuna göre...

şunu da belirteyim DEVİR'in yazdıkları sadece bizi ilgilendiren işte sebebi akp falan mevzusu değil o çok daha farklı bir taraftan bakıyor global bir tükenişten bahsediyor...

olmaz inşallah yani ama şu an insanlar çok zor zamanlardan geçiyor...bizi önce kendi insanımız ilgilendirir...ne demişler önce can sonra canan...umarım düzelir işler...

tedbir için dediğim gibi DEVİR altın,dolar, gümüş falan değil TAPU demişti...

ama sıkıyorsa git bu fiyattan ev arsa al...haa bunu diyoruz 1 sene sonra ne olur onu da maalesef bilemiyoruz belki bugünün yarı fiyatına düşecek belki 2 katına çıkacak...

ama şu da var dünya öyle DEVİR'in düşündüğü gibi çok zor zamanlar geçirecekse TAPU neye yarar? insanlar karınını doyurmak için TAPU mu yiyecek?

Alıntı Originally Posted by yemekci Yazıyı Oku
    Başta sn Türkoğlu olmak üzere konuya ilgi duyan dostlara sorum olacak.

Bir süredir Fed ve Ecb oluşan tarihsel enflasyon karşısında faiz artışlarında sınıfta kaldılar.
    Bende 2008 sonra oluşan bol likiditenin devasa sorunlara neden olacağını ve Gelişmiş ülkelerin Ülke borçları nedeni ile duvara toslayacaklarını düşünmekte idim.

Bu düşüncelerde iken Dün Sn Jako topikte Sn Devirin Grand Supercycle yazılarını hatırlayın yazınca, gece epeyce o topikteki yazıları okudum.
    Sn Devir şuan orada yazmıyor.

Sn Türkoğlu da o zaman topikte aktif yazmış.
    Ve şimdi Ağustos 2018 de Sn Devirin bir yazısını buraya koyuyor ve düşşncelerinizi merek ediyorum.
    Ve soru olarak da diyorum ki bir senaryo da olsa böyle bir durum oluşursa nasıl tedbir almak lazım.

Ağustos 2018 Sn Devirden

"Hazır bugünkü psikolojiyi hissediyorken 2021 sonrası ne olacağını da yazalım herkesin kafasında canlansın. Borsa endeksi 200 küsürlerden (o gün iki sıfır atılmış olacağı için 2000 küsürlerden de diyebiliriz) aşağı yolculuğuna başladığında 140-150 binlere kadar olumlu ruh hali devam eder oradan nötre döner. Daha aşağılara kaydıkça örneğin 120000 lerde (2021-22 li yıllardan sözediyorum yanlış anlaşılmasın) aşağı yukarı tam da bugünkü pesimist dozajda olacaksınız. Defalarca olan şey gene olacak ve döneceğiz diye düşüneceksiniz. Ama bu kez dönmeyecek.
    1.evre 2001 krizi düzeyinde olacak ve olabilecek herşey oldu battık daha fazla ne olabilir diyeceksiniz. Sonra 2.evre başlayacak ve hiç deneyimlemediğiniz ve hayal edemeyeceğiniz bir döneme gireceksiniz (ben de tabi !). Ondan sonrası black mirror dizisi gibi olacak. Dünyada en çok tıklanan internet şiteleri (how to survive) başlıklı siteler olacak. Daha konuşuruz.

4. Sn Kızıldağ
    Sizin görüşleriniz çok kıymetli.
    Sn Devir gibi ve Sn Şengöz de benzer tarihsel değişimlere işaret eden yazıları var.
    Her ikiside özellikle dolar konusu ve fiyatında yanıldılar.
    Ben bunu önemsemiyorum.
    Zaten mevzuya güncel hisse alma ve satma olarak da bakmıyorum.

Ana fikir önemli.
    Ve acaba o zaman şimdi mi diyorum.
    Kafada soru işareti var.

Geçen sene petrol fiyatları vadeli tarafta eksi olarak işlem gördü. Bu normal bir durum değil.
    Son iki yıl kripto piyasası ve yaşananlar normal değil.
    Tedarik zinciri ve emtiada olanlar normal değil.
    Yanı anormal olan şeyler çoğaldı.

Gelişmiş ülke borçları ve rezev para durumları ise hiçbir şey olmayacakmış ve hep böyle kalacakmış gibi devam ediyor.
    Burada ama bugün ama yarın bir konsolidasyon olacak.
    Bu sürdürülebilir bir durum değil.
    İşte kafadaki bu acabalara Sn Devirin teknik olarak bakışı ve Globaldeki durumla denk gelince, acabalar çok arttı.

Bu nedenle
    Sn Devirin yazısını niye alıntı yaptım.

Mesela size göre,
    Artan enflasyon bu faiz artışları ile dengelenecek mi.
    Faizler çok artarsa ülke borçluluk durumları 2008 gibi gündeme gelir mi.

Çünkü böylesi bir durum,
    Emtialar ve Başta çelik olmak üzere hepsinde satış getirir ve hisse değerlerinde ciddi kayıplar oluşur.
    Özetle sizin
    Görüşümüz önemli Sn kızıldağ

5. Sayın Türkoğlu selamlar;

Borsaların , veya tüm yatırım araçların yükselmesi sadece göz boyamaktı, İnsanları gerçeklerden uzak tutup tüketmeyi ve zevk düşkünü yaptılar.
    Alışveriş kölesi yaptılar, Dışarda yeme alışkanlığını arttırdılar. İnanılmaz bir tüketim başladı.Kimsenin gözü görmedi.

Aylar önce burda bir maydonoz demeti yüzünden hiç tanımadığım kişilerle tartışıp gittim. 5 dal 5 tl verdim demişti.
    Almayalımmı yemeyelimiye döndü. Maydonoz yemezsen ölmezsin işin özü. Kahve içmezsen ölmezsin. Dışarda yemezsen ölmezsin.

Aldın aldın aldın.
    Şuanda aldıklarını ödeyemecek hale geldin.

Burda gecenseneden beri ayasofya ve ben gıda konusunda cok uyardık. Ve kafası en rahat olanlarda ikimizizdir diye düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by yemekci Yazıyı Oku

Geçen sene petrol fiyatları vadeli tarafta eksi olarak işlem gördü. Bu normal bir durum değil.
    Son iki yıl kripto piyasası ve yaşananlar normal değil.
    Tedarik zinciri ve emtiada olanlar normal değil.
    Yanı anormal olan şeyler çoğaldı.

Anormal olan onlar değil. Bizleriz.
    Sen ben o şu bu almaz ise
    O fiyatları görür mü ?

7. Sn Türkoğlu teşekkür ederim.
    Alıntı yapmadım.
    Sn Türkoğlu EW yi hiç bilmiyorum.
    Siz epey katkı etmişsiniz.
    Ben daha çok reelden ve esas oğlan ADB den dolayı korkuyorum.
    Şirket olarak ciddi kredi durumumuz da var.

EW den ziyade
    2008 den sonra oluşan bol likidite ve ülke borçları böyle devam edemez di zaten.
    Ama sıfır faiz ve enflasyon olmayınca iş kolaydı.
    Şimdi enflasyon var.
    Ve faiz geç kalınsada artacak.
    Bu durum krize sebep olma ihtimali bende yüksek görünmekte.

Cuma günü abd verisi kötü geldi Abd 10 yıllıklar % 3.5 falan yukarıda bu normal.
    Ama ons da % 1.5 yukarıda.
    İşte bu durum devam ederse bu işaret fişeği sayılmaz mı
    Yanı cuma tahvil artarken ons düşmeli değilmi idi

8. Artışa biz dur demedik. Gereksiz ne kadar tüketim aracı var ise aldık.
    Düşünmeyi koşmayı yürümeyi yeme alışkanlığı bize versin diye yaşam koçlarına para verdik.... Harcamada sınırımız yoktu.
    Gökyüzündeki kuşa bile uç lan sana para vercemize döndük.

YAni şaşırdık şaşırdık. Daha nasıl ifade ettilir.

40 lı yaşlar için söylüyorum. Anamızın babamızın bizi büyütüğü zorlukları unuttuk. Kör olduk. Oyunlarımızı kendimiz kurardık.

Üzülmeyin, acımayın halinize.

Kendimiz ettik kendimiz bulduk. Ama oyun daha yeni başlıyor.

Sayfa 725/1000 İlkİlk ... 225625675715723724725726727735775825 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •