Sayfa 836/993 İlkİlk ... 336736786826834835836837838846886936 ... SonSon
Arama sonucu : 7939 madde; 6,681 - 6,688 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XVII

1.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Ben de geçen ay iki yıllık ihtiyaç kredisi çekmiştim, benimkinin faizi %30 ediyor sizinki epey yüksek olmuş.
    100 bin çektim, 97,8 gibi birşey yattı sigorta düşünce, 128 ödeyeceğim iki yılda toplam.
    Şu an baya yüksek kredi faizleri 3-5 ay önceye göre

2. Dünyadaki ve Türkiye deki Beyaz fillere dikkat.
    Yüksek binalar, asansörlü, ısıtma, soğutma, her türlü elektronik sistemlerin olduğu Yüksek arsa maliyetinde dolayı maliyetin 2 katına çıkan yükselen enerji maliyetinden dolayı çok yükselecek işletme maliyetinden dolayı sadece maaşla geçinen insanların masraflarını karşılayamayacağı yeni bir döneme geçiş yapılıyor.

Daha inşaat aşamasının uzun sürmesinden dolayı Mortage leri ödeyemiyen ve kriz çıkan Çin.

Türkiye deki krizde bizdeki Beyaz Fillerinde katkısı azınsanmayacak ölçüde değil denilebilir.

Gravitas: Chinese citizens boycott mortgages in 86 cities
    https://www.youtube.com/watch?v=OoNh4T0S-Yk

A Chinese economist describes the China debt problem and predicts a financial crisis
    https://www.youtube.com/watch?v=LFLlO88d8I8

Beyaz fil, sahibi tarafından elden çıkarılamayan ve maliyetinin, özellikle de bakım masrafının yararına kıyasla çok fazla olduğu bir mülktür. Modern kullanımda, pahalı, ancak kullanımsız veya değerli olarak düşünülen bir nesne, bina projesi, şema, ticari girişim, tesis vb. için kullanılmaktadır
    Heikenashi.

3. geride kalmış bir yazı şimdi bulamadım. Sugosu yazmış galiba .... Arkadaşlar bu ülkede mevcut kanunlara göre suç olan şeyleri bile alıp satanlara - terörist - denmiyorken ( doğru da yapılıyor. İkisi farklı şeyler ) , döviz al- sat yapana böyle pis bir sıfat yakıştırılıyor ? Birileri araç alır, ev alır, dükkan açar, hayrına parasını dağıtır falan..... Kime ne . Bu nasıl mantık ?

Bu kafayı taşıyanlara baktıkça aslında ne demek istediklerini anlıyoruz da , biz onlar gibi yaftalamak istemeyiz.

4.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Memleketin tepesine mafya coken hicbir ulke vatandasi rahat uyuyamaz.

Bazi sorunlari karistirmamak lazim.

O sorunlari Borsa adi altinda toplamak bence yanlis.
    Yok karıştırmıyorum zaten, benim derdim borsanın işleyişi, yani fiyatlamalar havadaki nem durumuna göre değişiyor deseniz bana daha sağlıklı bir yorum olarak geliyor, çünkü dün fed'e göre düştü, bugün enflasyona göre çıktı, cds'e göre düştü, bilançoya göre çıktı, Dow Jones'a göre düştü, dolara göre çıktı, resesyona göre düştü vs. vs. her gün, hadi her ay diyelim başka bir etkeni dayanak alıyor, sağlam bilançosu iyi şirket alırsın borçlu batık şirket tavan yapar, eninde sonunda değerini bulur dersin 5 yıl yerinden kımıldamaz, geleceği parlak dersin satış üstüne satış yer, teknik analizi yaladım yuttum dersin çikimoko formülüne uymaz, tamam işi çözdüm dersin 2-3 defa karlı işlem yaparsın, dördüncüde aldığından fazlasını verirsin, 5 yıl 10 yıl kar edersin kendine güvenip büyük oynarsın, hayata küstürür. 100 kişiden kaçı 10 yıl üzeri borsada işlem yapıp kayda değer kazanç edinmiştir acaba veya kaç kişi kazandığını duyuruyor, kaç kişi kaybettiklerini duyuruyor, kaç kişi yılda 10-20 kat artan kağıtları yakaladı? Elbette dönemsel hareketleri değerlendirmiyorum, yoksa o piti piti yaparak bile kazanç ihtimali var ama istikrarlı kazanç işi sakat. Varsa öyle istikrarlı vatandaş, takip edelim, al desin alayım, sat desin satayım da bakıyorsun ortalık twitter, youtube, telegram gurusu dolu,tam panayır yerleri. Bir de kıyaslanacak bir enstrüman lazım dolar, altın, konut vs. yoksa TL. de bir tek naylon poşete yatırım yapan kazanamadı. Ben gördüğüm negatif taraflarını saymış olayım, dost acı söylesin de, güzelini başkaları duyursun.

Buna karşılık, doları etkileyen sadece 3-5 etken var, takibi nispeten daha basit. Dolarla borsanın yatırım kıyaslamasını yapmıyorum, hesaplanabilir ve anlaşılabilir olmasından bahsediyorum.

Sadece 2 defa kayda değer miktar çarpıldım ve saydığım bütün handikaplara kurban gitmedim elbet ama uzun süreli takibim sonucu İstanbul borsasının bana göre olmadığına karar verdim. Tamam belki ABD borsasından kağıt alıp temettü yatırımı yapmaya bir yatırım gözüyle bakılabilir ama aynı şey İstanbul borsası için söylenebilir mi?

5. AKP li Elitaş tan çarpıcı sözler: Şu anda AK Parti ye karşı bir kırgınlık, kızgınlık var.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, katıldığı televizyon programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Elitaş, Şu an AK Parti ye karşı bir kırgınlık, kızgınlık var. Ekonomik sıkıntılardan kaynaklı Niye böyle? diyenler var.şeklinde konuştu.

https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem...gozdenkacmasin

Biz tum ekonomiyi mahvettik, bu vatandas bir daha asla bize oy vermez..! demiyor.

Bir kirginlik ve kizginlik var, yarin bu gecer, yine bize donerler, biz soymaya devam ederiz. diyor.

İlginç ülkeyiz petshoplar kasaplar federasyonuna bağlanmış
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

7.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    geride kalmış bir yazı şimdi bulamadım. Sugosu yazmış galiba .... Arkadaşlar bu ülkede mevcut kanunlara göre suç olan şeyleri bile alıp satanlara - terörist - denmiyorken ( doğru da yapılıyor. İkisi farklı şeyler ) , döviz al- sat yapana böyle pis bir sıfat yakıştırılıyor ? Birileri araç alır, ev alır, dükkan açar, hayrına parasını dağıtır falan..... Kime ne . Bu nasıl mantık ?

Bu kafayı taşıyanlara baktıkça aslında ne demek istediklerini anlıyoruz da , biz onlar gibi yaftalamak istemeyiz.
    Şu an bu forumda "dolar çıkma ihtimali var" denmesi bile aslında kanunen suç teşkil ediyor )

https://haber.sol.org.tr/haber/dolar...cin-gorulemedi

8.  Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    Şu an bu forumda "dolar çıkma ihtimali var" denmesi bile aslında kanunen suç teşkil ediyor )

https://haber.sol.org.tr/haber/dolar...cin-gorulemedi
    O yüzden forumda, basur, meme, kekik yağı, ishal, covid, kıç, baş gibi konular konuşuluyor.

Sayfa 836/993 İlkİlk ... 336736786826834835836837838846886936 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •