Sayfa 17/26 İlkİlk ... 71516171819 ... SonSon
Arama sonucu : 203 madde; 129 - 136 arası.

Konu: ALCTL- Alcatel Lucent Teletaş

1. Alcatel hayatımın en büyük hayal kırıklığı olabilir muhtemelen.. Sadece kur farkından 212 milyon gelir sağlaması gereken bir şirket 2.çeyrekte zarar açıklamış.. Oha demek istiyor canım..

Adamlar 1. çeyrek bilançoyu yayınlayıp tüm varlıkları TL'ye çevirmiş sanki.. 607 Milyon TL civarı YP varlık vardı. Bundan 212 milyon civarı kur farkı geliri oluşması lazım. Bir şeyler buhar olmuş.. Hiç bir şirkette daha önce görmediğim manzara. Bunlar aynı hareketi 2021 4. Çeyrekte de yapmışlar. Hiç bir hesabımın bu kadar şaştığını görmedim yatırımcılık hayatımda.

Benim için ALCTL artık yok hükmünde. En az hasarla nasıl çıkarsak çıkmayı planlıyorum, isterse uzaya gitsin, üstünde ben olmam. YTD.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Bilmiyorum. Adamlar proje bazlı çalışan bir şirket. Tutup satışları bir sonraki çeyreğe mi fatura ediyorlar. Çeyreğin biri iyi biri çok kötü bir uçmuş birisi çakılmış. Ben akıl sır erdiremedim. Burada bir çapanoğlu dönüyor. Hiç bir normal şirket yapısında görmediğim tuhaflıklar.. Belki Netaş'ta filan olur en fazla.
    Clausewitz

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Alcatel hayatımın en büyük hayal kırıklığı olabilir muhtemelen.. Sadece kur farkından 212 milyon gelir sağlaması gereken bir şirket 2.çeyrekte zarar açıklamış.. Oha demek istiyor canım..

Adamlar 1. çeyrek bilançoyu yayınlayıp tüm varlıkları TL'ye çevirmiş sanki.. 607 Milyon TL civarı YP varlık vardı. Bundan 212 milyon civarı kur farkı geliri oluşması lazım. Bir şeyler buhar olmuş.. Hiç bir şirkette daha önce görmediğim manzara. Bunlar aynı hareketi 2021 4. Çeyrekte de yapmışlar. Hiç bir hesabımın bu kadar şaştığını görmedim yatırımcılık hayatımda.

Benim için ALCTL artık yok hükmünde. En az hasarla nasıl çıkarsak çıkmayı planlıyorum, isterse uzaya gitsin, üstünde ben olmam. YTD.
    Bu şirket sık sık yatırımcıyı ters köşe yapmayı seviyor her nedense 9 aylık bilançodada hiç beklenmedik bir kar açıklayıp aksi bir ters köşe yaparsa şaşırmamak lazım ytd.

4. Geçmişte zarar ettiği çeyreklere baktım fiyat hareketlerine bazılarında 1-2 geri vites yapmış sonra yukarı dönmüş. Kötü çeyrek sonrası bir sonraki çeyrek iyi gelmiş. Karar vermek çok zor. Oturup biraz daha inceleyeceğim. Kızgınlıkla karar vermek de bazen yanlışlara sebep olabiliyor. Fiyat hareketleri ile finansallar arası hiç uyum göremiyorum nerdeyse.
    Clausewitz

5. Defalarca yaptı bu sahtekarlığı. Beklemek lazım sabırla

6.  Alıntı Originally Posted by tablet Yazıyı Oku
    Bu şirket sık sık yatırımcıyı ters köşe yapmayı seviyor her nedense 9 aylık bilançodada hiç beklenmedik bir kar açıklayıp aksi bir ters köşe yaparsa şaşırmamak lazım ytd.
    Olur mu olur. Çünkü geçmişte sıkı sık tekrar etmiş bu durum. Karar vermesi zor. Aslında ben böyle proje bazlı şirketlere pek girmezdim, girsem de fiyat hareketine bakar, belli bir kâr sonrası çıkardım. Alalı da fazla olmadı. 24 Temmuz'da girdim, düştü 2 gün sonra aynı miktarda alıp kademe yaptım. Yani 11 iş günü olmuş gireli. %19'un biraz üstünde kâr etmişim toplamda. Olmazsa bir kısmını kırpar satarız, ya da bir kaç gün izleriz duruma göre karar veririz. Ama bilançoya çok uyuz olduğumu değiştirmiyor bu durum. Bir ara tüm kalemlerini detaylı inceleyeceğim. Nereye buhar olmuş bu YP varlıklar diye.

Girerken de aslında beni tetikleyen şu oldu:

Matrikste bir opsiyon var: belli tarih aralıklarında geçmişte en iyi performansı sergileyen şirketleri listeliyor. 24 Temmuz itibariyle 90 gün boyunca 5 yıl üst üste endeksi yenmişleri listelemiştim ve 2-3 şirket çıkmıştı, birisi de ALCTL idi. Bir de yeni aldıkları işleri ve net döviz pozisyonundan yazacakları karı hesaplayıp girmeye karar verdim. Belki yine endeksi yener 24 Ekim'e kadar kim bilir. Zarar açıkladığı dönemlerde de oldukça iyi fiyat performansı gösterdiği dönemler var. O sebeple karar vermesi zor oluyor.
    Clausewitz

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Bilmiyorum. Adamlar proje bazlı çalışan bir şirket. Tutup satışları bir sonraki çeyreğe mi fatura ediyorlar. Çeyreğin biri iyi biri çok kötü bir uçmuş birisi çakılmış. Ben akıl sır erdiremedim. Burada bir çapanoğlu dönüyor. Hiç bir normal şirket yapısında görmediğim tuhaflıklar.. Belki Netaş'ta filan olur en fazla.
    Türk telekom başta olmak üzere aldığı işler 100 m.usd civarı kasadaki dövizide düşününce şirketin kabaca 400 milyon en az kar açıklaması lazımken bilanço oyunlarıyla ters köşe yapıyor milleti döküp 9 aylıkta hiç beklenmedik kar açıklayıp bir ters köşe daha yapacaktır yoksa şirketin piyasa değeri yüksek değil daha dün çıkan enerji şirketleri 2 milyar dolarlara ulaşmış piyasa değeri bunun değeri onlara göre onda 1 değil tabi sadece kar rakamınada bakıp aldanmamak lazım.ytd

8.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Olur mu olur. Çünkü geçmişte sıkı sık tekrar etmiş bu durum. Karar vermesi zor. Aslında ben böyle proje bazlı şirketlere pek girmezdim, girsem de fiyat hareketine bakar, belli bir kar sonrası çıkardım. Alalı da fazla olmadı. 24 Temmuz'da girdim, düştü 2 gün sonra aynı miktarda alıp kademe yaptım. Yani 11 iş günü olmuş gireli. %19'un biraz üstünde kâr etmişim toplamda. Olmazsa bir kısmını kırpar satarız, ya da bir kaç gün izleriz duruma göre karar veririz. Ama bilançoya çok uyuz olduğumu değiştirmiyor bu durum. Bir ara tüm kalemlerini detaylı inceleyeceğim. Nereye buhar olmuş bu YP varlıklar diye.
    Ben baktım diğer kalemler artmış özkaynaklar gibi.

Sayfa 17/26 İlkİlk ... 71516171819 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •