Sayfa 20/26 İlkİlk ... 101819202122 ... SonSon
Arama sonucu : 204 madde; 153 - 160 arası.

Konu: ALCTL- Alcatel Lucent Teletaş

1. Şayet arkadaşın dediği gibi kkm ise belki 9 aylıkta buradan gelen kar bilançoya yansıyacaktır yani buhar olup uçacak hali yok dövizdeki mevduatın.

2.  Alıntı Originally Posted by tablet Yazıyı Oku
    Şayet arkadaşın dediği gibi kkm ise belki 9 aylıkta buradan gelen kar bilançoya yansıyacaktır yani buhar olup uçacak hali yok dövizdeki mevduatın.
    Yok zaten 705 Milyon sırf nakit var ve bunun acil bazı ihtiyaçlar haricinde büyük kısmının döviz olduğunu düşünüyorum. Ticari alacaklar ise 1,2 Milyar, onlar da dövizdir, çünkü tüm projeleri döviz bazlı yapıyorlar. (Elbette ticari borçların da önemli bir kısmı döviz bazlı olabilir.) Enseyi karartacak bir durum yok. Sinek küçüktür, ama mideyi bulandırır hesabı buradaki durum. Fiyatı salabilirler bunu kullanıp, benim kısa vade endişem bu aslında.

Sonuçta Net Finansal Borç da -685 Milyon TL, yani 685 Milyon Net Nakitte şirketin Finansal durumu.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Yok zaten 705 Milyon sırf nakit var ve bunun acil bazı ihtiyaçlar haricinde büyük kısmının döviz olduğunu düşünüyorum. Ticari alacaklar ise 1,2 Milyar, onlar da dövizdir, çünkü tüm projeleri döviz bazlı yapıyorlar. (Elbette ticari borçların da önemli bir kısmı döviz bazlı olabilir.) Enseyi karartacak bir durum yok. Sinek küçüktür, ama mideyi bulandırır hesabı buradaki durum. Fiyatı salabilirler bunu kullanıp, benim kısa vade endişem bu aslında.

Sonuçta Net Finansal Borç da -685 Milyon TL, yani 685 Milyon Net Nakitte şirketin Finansal durumu.
    Ticari alacak 1221. ticari borç 643, onun dışında finansal borç göremedim bilançoda banka kredi vs yok hocam neyin finansal borcu bu 685 milyon.

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku

Amaçlarına hizmet etmemek adına sabırla 9 aylığı beklemeli bunlar hep aynı terane 2 gün dökerler milleti sonra telekomla yeni bir sözleşme imzalar vururlar yukarı bilançonun kar hariç diğer kalemleri oldukça olumlu bu geçmişte gördüğü 20 usd ı görecektir pat diye 10 bedelsiz açıklar yine götürürler şirket borçsuz harçsız kasada milyara yakın parası var piyasa değeride uçuk kaçık değil sadece sabırla yaslanıp izlemek lazım ytd.

5.  Alıntı Originally Posted by Tetik Yazıyı Oku
    İlimle alakası yok bunların. Sahtekar bunlar.
    Makyajlı bilanço dedikleri böyle oluyor,silkelemenin en kolay yolu zaten bizde kar rakamına bakılır o iyi değilse kimse ayrıntıya bakmadan satar fakat en önemli göstergelerden biri özsermaye güçleniyormu zayıflıyormu 3 ayda 425 artıda daha ne olsun.ytd.

6.  Alıntı Originally Posted by tablet Yazıyı Oku
    Ticari alacak 1221. ticari borç 643, onun dışında finansal borç göremedim bilançoda banka kredi vs yok hocam neyin finansal borcu bu 685 milyon.
    Hocam maç seyrediyordum. Mesaja ancak yazıyorum. Net Borç diye adlandırılan şey aslında Net Finansal Borç. Ticari borçlarla ilgisi yok.

Net Finansal Borç= Kısa Vadeli Finansal Borçlar + Uzun Vadeli Finansal Borçlar - Nakit ve Benzerleri - Finansal Yatırımlar

O da bu formulle bulunuyor. Bilançolardaki kalemlerde Kısa Vadeli Finansal Borç şeklinde yazmaz Kısa Vadeli Borçlanmalar şeklinde yazar, Uzun Vadeli Finansal Borç şeklinde yazmaz, Uzun Vadeli Borçlanmalar şeklinde yazar.

Şimdi ALCTL'de durum şöyle:
    Kısa Vadeli Borçlanmalar = 5.272.597
    Uzun Vadeli Borçlanmalar = 14.531.997
    Nakit ve Benzerleri = 705.090.887
    Finansal Yatırımlar = 0

Net Finansal Borç = 5.272.597 + 14.531.997 - 705.090.887 - 0
    Net Finansal Borç = - 685.286.293

- 685,3 Milyon yuvarlak olarak Net Finansal Borcu var. Rakam eksi (-) olduğu için Net Finansal Borcu yok, o kadar Net Nakit pozisyonu var demektir bu.

Mali Analiz Programlarına bakarsan hocam yine aynı rakamı görürsünüz. Mesela bir yerden örnek vereyim:

Bu Fintables'tan alıntı.
    Clausewitz

7. Mesela aynı programda Net Borç/Favök değeri de -1,58 olarak görünüyor. Bu rasyoyu gördüğünüzde değer eğer eksi ise Net Nakit pozisyonda demektir ve Net finansal borçu yoktur. (Burada kullanılan Favök çeyreksel değil, yıllıklandırılmış favök)
    Clausewitz

8.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Hocam maç seyrediyordum. Mesaja ancak yazıyorum. Net Borç diye adlandırılan şey aslında Net Finansal Borç. Ticari borçlarla ilgisi yok.

Net Finansal Borç= Kısa Vadeli Finansal Borçlar + Uzun Vadeli Finansal Borçlar - Nakit ve Benzerleri - Finansal Yatırımlar

O da bu formulle bulunuyor. Bilançolardaki kalemlerde Kısa Vadeli Finansal Borç şeklinde yazmaz Kısa Vadeli Borçlanmalar şeklinde yazar, Uzun Vadeli Finansal Borç şeklinde yazmaz, Uzun Vadeli Borçlanmalar şeklinde yazar.

Şimdi ALCTL'de durum şöyle:
    Kısa Vadeli Borçlanmalar = 5.272.597
    Uzun Vadeli Borçlanmalar = 14.531.997
    Nakit ve Benzerleri = 705.090.887
    Finansal Yatırımlar = 0

Net Finansal Borç = 5.272.597 + 14.531.997 - 705.090.887 - 0
    Net Finansal Borç = - 685.286.293

- 685,3 Milyon yuvarlak olarak Net Finansal Borcu var. Rakam eksi (-) olduğu için Net Finansal Borcu yok, o kadar Net Nakit pozisyonu var demektir bu.

Mali Analiz Programlarına bakarsan hocam yine aynı rakamı görürsünüz. Mesela bir yerden örnek vereyim:

Bu Fintables'tan alıntı.
    Eyvallah hocam sağ olasın şirket son 1 yıldır en az 100 m usd iş aldı ayrıca döviz pozisyonu vardı herkes bunu biliyordu ve farklı beklenti içindeydi gerçekten akla ziyan bu bollukta nasıl beceriyorlar durumu kamufle etmeyi daha fazla vergi ödememek için olabilirmi. ytd.

Sayfa 20/26 İlkİlk ... 101819202122 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •