Sayfa 21/26 İlkİlk ... 111920212223 ... SonSon
Arama sonucu : 203 madde; 161 - 168 arası.

Konu: ALCTL- Alcatel Lucent Teletaş

1.  Alıntı Originally Posted by tablet Yazıyı Oku
    Eyvallah hocam sağ olasın şirket son 1 yıldır en az 100 m usd iş aldı ayrıca döviz pozisyonu vardı herkes bunu biliyordu ve farklı beklenti içindeydi gerçekten akla ziyan bu bollukta nasıl beceriyorlar durumu kamufle etmeyi daha fazla vergi ödememek için olabilirmi. ytd.
    Bu 100M USD'lik işin ne zaman fatura edileceği de önemli. Bir de Alcatel'in kendi sunumlarında şunu görmüştüm, hardware satışlarında kâr marjı daha düşük, ama software, hizmet ve serviste kâr marjı yüksek şeklinde. Bu sebeple genelde bu tip işler alındığında önce hardware satışlarının fatura edildiği sonrasında da software, servis ve destek kısımlarının bilançolara girdiği de anlatılıyordu. Şimdi bilançoda bu alınan işlerin ne kadarı fatura edildi 2023 içerisinde ve bunların ne kadar hardware ne kadar software, servis ve bakım bunların detaylarını vermiyorlar.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Bu 100M USD'lik işin ne zaman fatura edileceği de önemli. Bir de Alcatel'in kendi sunumlarında şunu görmüştüm, hardware satışlarında kâr marjı daha düşük, ama software, hizmet ve serviste kâr marjı yüksek şeklinde. Bu sebeple genelde bu tip işler alındığında önce hardware satışlarının fatura edildiği sonrasında da software, servis ve destek kısımlarının bilançolara girdiği de anlatılıyordu. Şimdi bilançoda bu alınan işlerin ne kadarı fatura edildi 2023 içerisinde ve bunların ne kadar hardware ne kadar software, servis ve bakım bunların detaylarını vermiyorlar.
    Eyvallah hocam tabi bu ayrıntılarda önemli yüksek kar beklentilerini boşa çıkarması işlerini kolaylaştıracaktır böyle bir çalım atmaları gerekiyordu belkide kendilerine göre, türkiyede bir çok şirket sahibi bu işlerin içinde ve mutlaka planları dahilinde yürüyordur işler,herkes için hayırlısı olsun kar hariç şimdilik tasa edecek bir durum yok izleyelim bakalım nasıl bir senaryo oynatacaklar ytd.

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Alcatel hayatımın en büyük hayal kırıklığı olabilir muhtemelen.. Sadece kur farkından 212 milyon gelir sağlaması gereken bir şirket 2.çeyrekte zarar açıklamış.. Oha demek istiyor canım..

Adamlar 1. çeyrek bilançoyu yayınlayıp tüm varlıkları TL'ye çevirmiş sanki.. 607 Milyon TL civarı YP varlık vardı. Bundan 212 milyon civarı kur farkı geliri oluşması lazım. Bir şeyler buhar olmuş.. Hiç bir şirkette daha önce görmediğim manzara. Bunlar aynı hareketi 2021 4. Çeyrekte de yapmışlar. Hiç bir hesabımın bu kadar şaştığını görmedim yatırımcılık hayatımda.

Benim için ALCTL artık yok hükmünde. En az hasarla nasıl çıkarsak çıkmayı planlıyorum, isterse uzaya gitsin, üstünde ben olmam. YTD.

hocam bence beklenildiği gibi kötü kapatmadı bugün iyiydi bilançoya rağmen

4.  Alıntı Originally Posted by Cpt35 Yazıyı Oku

hocam bence beklenildiği gibi kötü kapatmadı bugün iyiydi bilançoya rağmen
    yeni geldi zaten bilanço kardeşim kafanmı güzel yarını şimdiden görüyorsan o ayrı mesele

5. Evet net döviz bazlı varlıklarda oluşan kur farkı gelirlerinin neden Net Kâra yansımayıp Diğer Kapsamlı Gelirler ve oradan da aynı miktarda Özkaynaklara yansıdığı ile ilgili bir arkadaşımız uyarıda bulundu. ALCTL'in bilançodaki fonksiyonel para birimi Euro olması sebebiyle bu farkları Özkaynaklarda görebiliyormuşuz. Fonksiyonel para biriminin Euro olduğu bilgisi yoktu bende ALCTL için. Bu ayrıntıyı unutmamakta fayda var. BIST'te benzer özellikte başka şirketler de var (Ereğli gibi).
    Clausewitz

6.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Evet net döviz bazlı varlıklarda oluşan kur farkı gelirlerinin neden Net Kâra yansımayıp Diğer Kapsamlı Gelirler ve oradan da aynı miktarda Özkaynaklara yansıdığı ile ilgili bir arkadaşımız uyarıda bulundu. ALCTL'in bilançodaki fonksiyonel para birimi Euro olması sebebiyle bu farkları Özkaynaklarda görebiliyormuşuz. Fonksiyonel para biriminin Euro olduğu bilgisi yoktu bende ALCTL için. Bu ayrıntıyı unutmamakta fayda var. BIST'te benzer özellikte başka şirketler de var (Ereğli gibi).
    Euro olunca yansımıyormu hocam bu nasıl iş.

7.  Alıntı Originally Posted by tablet Yazıyı Oku
    Euro olunca yansımıyormu hocam bu nasıl iş.
    Walla bu konuyu araştıracağım Hatta yatırımcı İlişkilerine de soracağım. Bilançolama tekniği böyle olabilir. Sonuçta Özkaynaklara giriyor.

Bağımsız Denetimcisi de Deloitte Touche, uluslararası itibarı olan bir firma.
    Clausewitz

8.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Walla bu konuyu araştıracağım Hatta yatırımcı İlişkilerine de soracağım. Bilançolama tekniği böyle olabilir. Sonuçta Özkaynaklara giriyor.

Bağımsız Denetimcisi de Deloitte Touche, uluslararası itibarı olan bir firma.
    #alctl bilanço durum değerlendirmesi.

Finalsal raporuna detaylı baktığımızda.

Şirket yönetimini ve izlediği politikayı tekrardan tebrik ediyorum.

Şirket vitrin bilançoda bakıldığında her ne kadar istenilen bir bilanço olarak görünmesede detayına baktığımızda stratejik olarak mantıklı adımlar atmışlar.

Peki nasıl birlikte detayına bakalım ?

Şirket kasasındaki nakit döviz rezervinden kur farkı olarak Dövizin karşılığı olan 533 milyon TL den 902 milyon TL olmuş.

350 milyon TL kur farkı kârı oluşmuş.

Stoklarını arttırarak 934 Milyon TL olmuş. +

Şirket hali hazırda Fillandiyadan alt yapı ve telekomünikasyon için ürün tedarik edip Türkiye’deki özellikle büyük operatörlere parça tedariği sağlamaktadır ve buradan gelir elde etmektedir.

Şirket almış olduğu ihalelerin parça ürün tedariğini tamamlamak için kredi kullanmayıp kendi öz kaynakları ile yapıyor bu sayede kredi faizi ve ekstra borçlanmaya gitmiyor.

Normalde her şirkette olduğu gibi kur farkı hesaplamasından kaynaklı bilançoda "350 milyon" daha fazla kâr görünecekti belki çok iyi görünecekti ama şirket yönetimi makyaja değil şirketin sürdürülebilir bir finansalları oluşmasını ve şirketin daha iyi seviyelerine gelmesini planlıyor diye düşünüyorum.

Ödenmiş sermayesi 38 Milyon TL olan şirket.

Sadece 3 aylık dönemde Öz kaynaklarını "575 milyon TL" artırılmış.

Bu öz kaynaklarında gösterilmiş sebebi ise ;

Şirket kasasında döviz bulunduğu için paranın çevrilmesinden yani yapılan değerlemelerden gelen kur farkları var.

Şirket büyük bir vergi borcu altına girmemek için elde ettiği karı gelir kalemlerinde göstermek yerine bilançoda yer alan 500 yani sermaye hesabında tutuyor.

Bunuda devletin sunmuş olduğu tebliğdeki ilgili kanun maddesine dayandırıyor.

Vergi ödememek için ve devletin koyduğu kanun maddesine göre
    6 lı hesap yani gelir kaleminde göstermek yerine 5 li hesaplar yani sermaye hesaplarında gösterilmiş.

Aynı şekilde karlılık baktığımızda düşük görülmekte ama öz kaynaklarında 575 milyon fark kar çıkmış. Kur farkı ve elde edilen görsel de görülmeyen kârlar 5 li hesaplarda gösterilmiş.

Bununla ilgili kanunda madde var.

Yüklü Vergi altına girmemek için değerlemelerden gelen kar yada yenisini almak şartıyla alınan her türlü makina parça vb. herşey için 6lı hesap yerine 5 li hesap yani öz sermaye kullanımına izin veriyor devlet ve bu yasal.

Duran varlıklardan kaynaklı yeniden değerlendirme olarak değil bu kur farkı karı ve esas faliyet karı çünkü duran varlıklarında bir önceki döneme göre çok fark yok.

Dönen varlıklarından kaynaklı bir öz kaynak artışı var.

Defter değeri artışı oluştu.

Kasasındaki nakit döviz durumu, öz kaynakları, stokları çok güzel.

Şirket özelinde ben ileri döneme pozitifim finalsal okuryazarlıkları iyi olan yatırımcılar ise bu değerleri ve beklentileri pozitif karşılayacaktır.

Ben 38 milyon TL lik bir şirketin 3 aylık gelişimini yaklaşık 575 milyon kar olarak okudum.

#ALCTL Elif Umay AKINCI
    @AkinciEU Evet hocam profesyonelce bakış bu olsa gerek önümüzdeki dönemler çok daha iyi bilançolar gelecektir,ytd.

Sayfa 21/26 İlkİlk ... 111920212223 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •