Sayfa 798/812 İlkİlk ... 298698748788796797798799800808 ... SonSon
Arama sonucu : 6493 madde; 6,377 - 6,384 arası.

Konu: SASA - Sasa Polyester

1. Sasa'da çok cüz'i bir hissem var, fakat takipteyim. 2023 bilançosundan daha çok faaliyet raporunu bekliyorum. Eğer yatırımların bu yıl içinde devreye alınacağına dair ifadeler varsa diğer fisselerin temettüleri ile Sasa'ya girmeyi düşünüyorum. Yatırımlarına baktığımda muazzam yatırımlar fakat borçlanma ağırlıklı yapıyorlar.
    Bir de ortakların hisseye dönüşebilir borç vermesi beni düşündürüyor. Daha doğrusu bu parayı nereden ve nasıl buluyorlar. Ülkede bu kadar zengin patronların yanında ismini yakın zamanlara kadar duymadığımız patronların bu kadar büyük yatırımlara döviz/faiz riskini alarak girmesi çok büyük cesaret gerektirir. Düşünüyorum da; acaba geride büyük paralı siyasi nitelikli gizli ortak veya ortaklar mı var?

2. Şirketin hisselerinin 22 şubat ile 28 şubat değişimlerine göz attım ve sadece 4 milyon civarında hissenin küçük yatırımcı dan büyük aracı kurumlara geçtiğini gördüm. Halka açıklık oranı %23,9 ve halka açık hisse sayısı yaklaşık 1,266 milyar sanırım. Dolayısıyla fazla hisse değişimi yok. Yabanci elindeki miktar hemen hemen aynı. Yalnızca Vakıf-Teb-İş bankasi elindeki miktarlarda biraz artış var ama çok değil bu artış. Yani hisse fazla yer değiştirmemiş. Günlük alım satım yapılıyor. Ama şu bilançoyu bir görseydik iyi olurdu. Çünkü değerleme yapacaklarını düşünüyorum. Sonuçta yapılan bu tesisin de defterde bir değer artışı olarak yansıyacaktır bence. Belki seçim sonrası yada gelebilecek güzel bir haberi bekliyor olabilir büyük balinalar. Ama şuan uykuya devam ediyor gibi görünüyor. Bakalım ne zaman uyanacak bu hisse
    Tavsiye içermez, kendi düşüncem dir

3.  Alıntı Originally Posted by Yalniz Mehmet Yazıyı Oku
    Şirketin hisselerinin 22 şubat ile 28 şubat değişimlerine göz attım ve sadece 4 milyon civarında hissenin küçük yatırımcı dan büyük aracı kurumlara geçtiğini gördüm. Halka açıklık oranı %23,9 ve halka açık hisse sayısı yaklaşık 1,266 milyar sanırım. Dolayısıyla fazla hisse değişimi yok. Yabanci elindeki miktar hemen hemen aynı. Yalnızca Vakıf-Teb-İş bankasi elindeki miktarlarda biraz artış var ama çok değil bu artış. Yani hisse fazla yer değiştirmemiş. Günlük alım satım yapılıyor. Ama şu bilançoyu bir görseydik iyi olurdu. Çünkü değerleme yapacaklarını düşünüyorum. Sonuçta yapılan bu tesisin de defterde bir değer artışı olarak yansıyacaktır bence. Belki seçim sonrası yada gelebilecek güzel bir haberi bekliyor olabilir büyük balinalar. Ama şuan uykuya devam ediyor gibi görünüyor. Bakalım ne zaman uyanacak bu hisse
    Tavsiye içermez, kendi düşüncem dir
    Hissede küçük yatırımcının ciddi oranda azaldığını düşünüyorum

Özellikle borsaya yeni giren yatırımcılar ne yazık ki sasa'da zarar etti

Özellikle PTA yatırımının faaliyete geçme zamanı yaklaştıkça

hissede gözle görülür bir toparlanma hazırlığı var.

Ama yine de henüz erken, bilançodan sonra daha net

konuşabiliriz.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by dede_60 Yazıyı Oku
    Hissede küçük yatırımcının ciddi oranda azaldığını düşünüyorum

Özellikle borsaya yeni giren yatırımcılar ne yazık ki sasa'da zarar etti

Özellikle PTA yatırımının faaliyete geçme zamanı yaklaştıkça

hissede gözle görülür bir toparlanma hazırlığı var.

Ama yine de henüz erken, bilançodan sonra daha net

konuşabiliriz.
    Öncesinde yani, 2022 Aralık ayından bu yana küçük yatırımcınin bir hayli azaldığını bende düşünüyorum. Ama son birkaç ay hem fiyat olarak hemde yatırımcilarin elindeki hisse olaraktan yatayda gibi ve pek kıpırdama yok sanırım. Son haftda küçük yatırımcı elindeki biraz azalmış gibi ama çok göze batan farklılık yok. Herkes bilançoyu bekliyor galiba. Sonuçta bilançonun güzelliği hisseye yön verecek. Mesela Tav Havalimanı bilançosu çok parlak bilanço değil ama yatırımcılarin geleceğine bakmak açısından çok olumlu göründü. Çünkü yaptığı işlerin(Antalya havalimani buyutulmesi işi mesela) değerlemesi bilançoya çok güzel değerleme olarak yansıdı, bunun yanında getirmiş olduğu kâr rakamı işlerinin noemale döndüğünün bir kanıtı gibi. Dolayısıyla 100 gibi rakamdan 170 li rakama kadar kısa sürede gelmiş oldu. Halbuki son 1 senede Tav Havalimanı da bir hayli zayıf gitti. Yani Sasa da şuan buna benzer süreçten geçiyor ve tesis büyütme işi birince üretim başladığı zaman farklı pozitif rüzgarlar bu hissede de başlayacaktır. Çünkü yeni tesis 2022 yilinda getirdiği yaklaşık 10 milyarlık kâr rakamıni sanırım 2 kat olarak kâr getirmeye başlayacaktır benim görüşüme göre. Fazla zaman kalmadı. Artık belkide bilanço sonrası belkide seçim sonrası hareket gelmeye başlayabilir gibi geliyor bana. Hiç belli olmaz. Sonuçta Türkiye nin en büyük polyester üreticisi konumunda ve rakibi yok. Yaz aylarında belki kapış kapış olabilir. Eski günlerine dönebilir belkide.
    Tavsiye içermez kendi düşüncemdir

5. PTA tesisleri projeye göre geçen sene Haziran'da açılacaktı. Şu anki duruma göre muhtemelen bu sene Haziran'da faaliyete geçecek deniyor. Yatırımcıda haliyle "ACABA" gibi tereddütler oluştu ve yatırımcı bu temkinli duruşunda haklı. Yüksek maliyetli veya düşük maliyetli bütün sasa yatırımcısı hem hissenin değer kaybından dolayı, hem de enflasyonist ortamdan dolayı zararda.

Söz konusu yatırımların bir an önce devreye alınması şart. Bu yatırımların şirkete ürün girdisi konusundaki etkilerinin net bir şekilde bilançolara yansıması mutlaka gerekli. Bunu da muhtemelen 3 ncü çeyrek bilançodan itibaren göreceğiz. Tabi pta yatırımı söylendiği gibi 2 nci çeyrekte devreye alınırsa.
    Yazılarımın tamamı şahsi görüşlerim olup, SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında görüş ve düşüncelerim asla yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Aksi halde zarar edebilirsiniz...

6. Haftalık rsi indikatörü 44,88
    Aylık rsi indikatörü 52,25

Sasa'yı yükselen trend içinde görebilmemiz için haftalık rsi'yi 55-60 aralığında , aylık rsi 'yi ise 70 üstünde görmemiz şart. Şu anki görüntüye göre halen yön belirgin değil. Aşağıya ve yukarıya gider gibi tahminler balondan ibaret kalır. Şimdilik yatay seyir devam ediyor. Anlık sert yükseliş ve düşüşleri geçici dolu yağışına benzetiyorum.
    Yazılarımın tamamı şahsi görüşlerim olup, SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında görüş ve düşüncelerim asla yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Aksi halde zarar edebilirsiniz...

7. Tahminim bu şekilde, sondaki 2 biraz aşağıya sarkabilirde ama yukarısı 1 olacak aşağı 2 tekrar yukarı 3
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

8. Yine çaktılar bize

Sayfa 798/812 İlkİlk ... 298698748788796797798799800808 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •