Sayfa 268/813 İlkİlk ... 168218258266267268269270278318368768 ... SonSon
Arama sonucu : 6499 madde; 2,137 - 2,144 arası.

Konu: SASA - Sasa Polyester

1. tabandan alış yazanların küçük yatırımcı olduğu belgeli gibi 487 bin lota 3 bin emir

2.  Alıntı Originally Posted by sed_dülbahir Yazıyı Oku
    Brüt takastaki hisseyi aynı gün alıp aynı gün nasıl satıyor?
    aracı kurumlara sıkıntı yok , dün aldığını satar

3.  Alıntı Originally Posted by Germiyan Yazıyı Oku
    aracı kurumlara sıkıntı yok , dün aldığını satar
    Sabah demişsin dün dememişsinde ondan sordum.

4.  Alıntı Originally Posted by Bombalar Yazıyı Oku
    Öncelikle belirtiyim kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

TAKAS'a baktığımızda 3,684 Milyona yakın HSBC alımı gözüküyor. KY'ye geçen takas malı neredeyse hiç yok. Peki şimdi esas sorumuza gelelim 180'lerden itibaren malı çatır çatır satan ve shortlayan yabancı neden gelipte 124'lerden tabana oturmuşken bu kadar mallansın ? Hemde karşısında takasta malın %47'sine sahip bir AKYATIRIM varken ?

Bu malı alması için bir gerekçesinin olması lazım , ucuz mucuz geçin bu hikayeleri efem ucuz olmadığını sağır sultan bile biliyor artık . Sen patronda ya da tahta yapıcı da lotun yarısı mevcutken tavana yakın yerden böylesine delice bir malı niye alırsın küçük yatırımcıyı hisseden çıkararak birde çünkü onların lotunu da alıyorsun ? .

Cevap bana göre basit bu alanın bıyıklı yabancı olmadığını nerden biliyorsunuz ? Neden mi böyle düşünüyorum açıklayayım biraz .

Viop parametleri güncellendi bugün ve yükseliş boyunca ciddi şekilde viop long pozisyonu açıldı , tabi karşısında da ciddi miktarlarda insanlar bu hisseyi shortladı .Özellikle SPK'nın aldığı sert önlemlerden sonra spotta oluşan hacimin neredeyse yarısı Kasım Viop vade de döndü . Hisseyi götürenler spotta 1 kar ederken viopta 5 kar ettiler. Lakin sorun şurada bu kadar Viop Long pozisyonu kapatamamış olabilirler. Bildiğiniz üzere Viop'ta vade sonunda ya pozisyonunu kaparsın ya da FİZİKİ TESLİMAT OLARAK kaldıraçlı olarak ALDIĞIN pozisyonu takasa koymanı isterler , bu kadar yüksek hacim ve kaldıraçlı olarak long pozisyonlar kapanmamış olabilir , bu durumda yapacağın tek şey SPOT'TAN alıp pozisyonu kapatmaya çalışmaktır.

Ek olarak Viop parametlerinde SASA için teminatlar öylesine arttı ki artık kaldıraç olarak neredeyse 1'e 2 Kaldıraç bile kullanamıyorsun o kadar çok teminat istiyor aracı kurumlar. Bu durumda piyasa yapıcı baktı ki Viop Tutmanın maaliyeti fazlalaştı elinde de ciddi miktarda long var vade sonuna da şunun şurasında 3 gün kaldı başladı spotta mallanmaya . Viop longların bir kısmını zaten üstten kapatmıştır ama şahsi görüşüm hepsini kapatma şansı yok çünkü ciddi bir viop long olayı oldu özellikle üstlerde. Teminatı yanan shortçulardan kar etmiştir ama yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Velhasıl ben bunun bir bıyıklı yabancı operasyonu olduğunu düşünmeye başladım çünkü bence başka izahatı yok . Yabancı salak değil bu kadar lotu 531 Milyon Takasta lotu olan adama karşılık alsın hem de bu fiyattan adamdan kan alırlar . Ne zaman biter bu operasyon Viop Longu kapatacak kadar spot alım yapılıncaya kadar son gün çarşamba kasım vade için , aralık vade için zaman var . Viop diyip geçmeyin bugün ki hacmi 793 Milyon ( Kasım Vadeli ) , 321 Milyon ( Aralık Vadeli ) yani spotun %75 'i kadar .

Yani ister spek diyin , ister tahta yapıcı , isterseniz bıyıklı yabancı elinde ki pozisyondan kurtulmak için bugün bir hamle yaptı yapmasa idi hem yeni artırılan ciddi teminat oranıyla parası kilitli kalacak gün sonunda mahsuplaşma da zarar yazacak ve üstüne vade sonunda spottan alım yapmak zorunda kalacaktı bu yüzden itti ileri doğru . Yeterli değilse aldığı miktar yarın aynı senaryo yazılıp elinde ki longları kapatana kadar lot toplamaya devam eder. Yok yeterli geldiyse lot miktarı yarın sakin geçer ama asıl gerçekler 1 Aralıktan itibaren fiyatlanmaya başlar . Buradan uçacak kaçacak diyenlere sesleniyorum. KY ile ya da herhangi bir alıcı ile bu tahta buradan kalkmaz tek kaldıracak var bu kağıdı oda Takas'ta 530 Milyonu yani total lotun %47'sine sahip ve belki de diğer paydaşlarla lotun %80'ine sahip grup kaldırabilir bu kağıdı isterse. Bence göze çok battılar , bu al-sat furyasından bu volatiliteden sonra da yukarı götürseniz millet illalah etmiş durumdayken yine satar . Para kazanmak istiyorlarsa buradan shortları dayar aşağı doğru sürerler yine çift taraflı para kazanırlar kimse de onlara dur demez , diyemez ama paşa keyifleri bilir çünkü birde endeksin viopu var orada ne pozisyonları var onlar daha iyi bilir .

Hadi kalın sağlıcakla....
    Güzel yazı, viop hakkında bilgim yoktu benim, hala yok ama patronda bir numara olduğu görülüyor. Teşekkürler.

5.  Alıntı Originally Posted by balplus Yazıyı Oku
    Sayın Çakır, bu haberi siz nasıl yorumlarsınız. Açıkçası şirketin yüzde 79 u kendinde, bu durumda bu açıklama bana samimi gibi geldi, lakin yukarıda bir kullanıcının dediği laf da doğru olabilir "Tilki vaaz vermeye başladığında kümesi kontrol edin". Fiyatlar düşecektir dediğiniz gibi bunun da yolu olabilir lakin sizce bu işin samimiyet kısmı nedir, bir yorum yapabilir misiniz?
    İnsanlar ölümlü varlıklardır, fakat her ölüm İçin bir sebep vardır. Sebep olmadığında insanoğlu isyan eder. Şuan sasa hissesinde, yapılan açıklamaları görmeden karar vermek gerekir. Patron doğru veya yanlış söylese de, yabancı her gün alsa da bunlara güvenmek doğru olmaz. Brüt takas yüzünden ani hareketler yaşanır. En güzeli teknik ilerlemek. Teknik 80 bölgesinde konsolide olacağını söylüyor.

6. Teknik=falcılık = böyle buyurdu
    şu hisselere astroloji işini katmayın kardeşim , siz hiç bloomberg tv de teknik konuşanı gördünüz mü
    hadi o nu da geçtik aracı kurum elemanlarından teknik konuşanı gördünüz mü

7. Twitter üçe çıkmış, sasa mağdurları, patron, erdemoğlu. İlk kez bir hisse için üç trend topik görünüyor.

8. Tarihe not düşelim. Patron açıklaması büyük ses getirecek ve bu iş hükümete kadar gidecek. Bir yatırımın bu kadar sorgulanması doğru değil.

Sayfa 268/813 İlkİlk ... 168218258266267268269270278318368768 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •