Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 53 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Bir uzun vade yatırım denemeside benden

1. Hoşbulduk dostum
     Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Aha adamım geldi...hoş geldin dost.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Mi Note 10 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Hisse adı.......hedef lot......güncel lot..........fiyat............tutar............ora n
    froto.............2000...............405.......... .....331..........134.420.........%31
    eregl............15000.............3252........... ...28,7.........93.332...........%22
    sise..............15000............3293........... ...24,78..........81.601...........%19
    vesbe...........20000............3127............. .9,42...........29.456............%7
    kordsa.........4000..............44............... ...57,3...........2.521.............%1
    aksa............3000.............37............... ....55,2..........2044............%1
    aselsan........1500.............1469.............. .26,06..........38.282...........%9
    diğer............................................. .........................49.890...........%12
    TOPLAM............................................ ....................431.546TL

Hisse toplamaya mart 2021 de başladım. Şuan 6 hisseyi toplamaya devam ediyorum. Hedefim 2025 en geç 2027 ye kadar hisse toplamak. O tarihlerde durum değerlendirmesi yapıp uzun vade yatırım karlı mı değil mi görmek istiyorum. Şimdiye kadar borsadan hiç para çıkarmadım. Çıkarmayı da düşünmüyorum. Al-sat yada trade yapmayacağım. Şirketle ilgili olumsuz haber çıkmadığı sürece 6 hissemden herhangi birini değiştirmeyeceğim. Hangi ayda ne kadar para yatırdığımı da ay ve yıl olarak belirteceğim.

Alış Tarihlerim:
    Mart 2021...........2.438tl
    Nisan 2021..........11.847tl
    Ekim 2021...........8.032tl
    Ocak 2022...........196.539tl
    Mart 2022............16.500tl
    Nisan 2022...........20.050tl
    Mayıs 2022...........12.200tl
    Haziran 2022.........18.230tl
    Temmuz 2022........11.000tl
    Ağustos 2022.........6500tl
    TOPLAM................301.857tl

Ağustos 2022 de biraz ereğli ağırlıklı alımlar yaptım. Ufak tefek kordsa aksa da aldım. Ereğli toplamaya devam edeceğim. Fordla sise alım fırsatı vermiyor ancak düşmezlerse onlardan da az az alacağım önümüzdeki ay.

selamlar sayın mavi1610mavi
    benim uzun vade portföyüm de %20gümüş %40 aft fon %40 bist şeklinde
    bistte de işc, deva, tatgd, logo, kartn, sarkuysan, kordsa, kontr biriktirmeye çalışıyorum
    eskiden temettü çerçevesinde bir portföyüm vardı ... hala da temettüyü çok değerli buluyorum ancak bunu temel alınca beğendiğim birçok şirketi elemek zorunda kaldığımı fark ettim...
    son dönemde daha çok sürekli kullanılan sarf malzemeleri gibi ürünler üreten şirketlere yöneldim... mesela logo yazılım şirketinin yılık müşterisinden aldığı bir geliri oluyor, tatgd salçayı üretiyor ve bu sürekli kullanılan bir kere almakla bir ömür giden bir ürün değil... keza kordsa lastik güçlendiriyor onu da 4-5 yılda bir değiştirmek gerekiyor hatta hep kullanıldığı için aşınıyor, patlıyor vb yenisine acil ihtiyaç oluyor.. deva mesela ilacı almaya devam etmek gerekiyor .. kartona sürekli ihtiyaç oluyor ve geri dönüştürülebiliyor gibi ... kontr bence enerji şirketleri içerisinde çok özel konuma sahip batarya yatırımını değerli buldum.. isc de bankacılık alanında bir hisse için şişecama da ortak olma avantajıyla tercihim oldu
    farklı sektörlerden 7-8 şirketle hayatın tüm alanına ulaşmaya çalıştım... enerji-bankacılık-yazılım-gıda-otomotiv- ilaç- ambalaj-ara malı(sarkuysan)
    böyle paylaşımda bulunmak beklerken insanın şevkini arttırıyor .. umarım hepimiz uzun vade portföylerimizden hayırlı güzel kazançlar elde edebiliriz ..
    iyi haftasonları dilerim saygılar
    (siteyi dışarıdan okuyan misafirler için ytd demeyi unutmayayım)
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

4. selamlar sn HATAKE
    Yaklaşık 1-2 yıl borsa hakkında araştırma yaptıktan sonra yatırım yapmaya karar verdim. Geçen yıl alımlara başladım. Amatör düzeyde temel ve teknik analiz yaparak hisselerimi belirledim. Çeyrek dönemlerde bilançolarına ve çarpanlarına göz atıyorum. Alımlarda da teknik analizde özellikle hareketli ortalamalara bakarak düşüş gördüklerimde alımlarımı artırıyorum. Şuan teorik bilgimi pratiğe dökme ve sonucu görme aşamasındayım. Ancak bu biraz zaman alacak işin doğası gereği. 2025-2027 ye kadar bekleme hedefim var. Trade yada döngü takibi yapmak bana göre değil. Sadece uzun vadede borsada sağlam hisselere yatırım yapmak kazandırıyor mu onu test etmek istiyorum. Kendi hisselerim dışında başka beğendiğim hisselerde var ancak portföyü dağıtmak istemiyorum. Onları yedekte bekletiyorum diyelim. Belirlediğim sürede dişe dokunur bir kazanç alamazsam borsa işini bırakırım diye düşünüyorum. Eğer dolar bazında yada reel olarak yıllık %5 ve üzeri getiri sağlayamazsam bu işi bırakırım.

Hisseler konusunda çok detaylı bilgim yok. Genelde bist 30 hisseleri seçtim. Geçmişte dolar bazlı getirisi olan hisseleri seçme eğilimindeyim. Oyüzden bu kriteri geçemeyen hisseleri seçmiyorum. Tabi geçmişteki bu getiriler geleceği garanti etmez o yüzden kimse öneri olarak algılamasın. Yazdıklarım yatırım tavsiyessi değildir kesinlikle.

inşallah herkes uzun vadede istediği kazançları elde eder. Türkiye borsası ülkenin ekonomik büyüklüğüne göre gerçekten çok gerilerde. Umarım hakettiği yerlere gelir bizlerde kazanırız hep beraber.

üstad bence trade işine girmeyip sürekli kumbara gibi biriktirerek en iyisini yapıyorsunuz ... ben de küçük yatırımcının zamanlama yapmasının gereksiz olduğunu öncelikli hedefin sermayeyi riske etmeden arttırmak olduğunu düşünüyorum... bugün geriye bakıp şu hisseyi 5 yıl tutsaydık şimdi kraldık diyenler oluyor mesela bunu 5 yıl sonra da dememek için iyi şirketlere uzun vadeli ortak olmak en iyisi gerçekten... zaten getiri hep yüzdesel olduğundan sermaye belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra portföydeki küçük bir artış bile tatmin edici bir tutarda olacaktır.. nasıl ki bu rallide birilerinin 100bin tlsi 150bin tl oldu, birilerinin 1mtl si 1.5m tl oldu.. birilerinin de 100m tl'si 150m tl oldu birkaç haftada... hadi 150 olmasın 130 olsun o da olumlu
    inşallah belirttiğiniz gibi borsamız üç beş maymunun elinde oyuncak olmaktan kurtulup hak ettiği seviyelere derinliklere gelir.. başarılarınızın devamını dilerim tekrardan iyi akşamlar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

6. Klasik laf vardır borsa yatırımcının yeridir uzun vadeciler hep kazanır trade yapanlar kaybeder. bence tam tersi

ilk defa 1990-91 yılında borsaya girmiş biri olarak bu tamamen yanlıştır tecrübeme göre. uzun vadeciler borsa stresini pek yaşamazlar ama pek bir şeyde kazanmazlar

bir cok yerde 2017-2018 de şu hisseyi aldım şimdi 4-5 yılda şu kadar kazandım diyen foruma twitter a yazan cok insan var ama ben daha o tur hısselere rastlamadım herhalde o tur bir hisseyi yakalama olasılığımla piyongoyu kazanma olasılığım aynı tl bazında kazanıyormuş hissi versede bu pek gercekci değil

mesela thyo 2010 yılında girdim ben mi kazandı yoksa eylül 2021 de 1 yıl önce girenmi para kazandı? ama 2021 de girende çıkacağı yeri bilmezse uzuncuyum diye yatar seyrederse 10 yıl sonra onunda elinde pek bir şey kalmayacak menkul, gayrımenkul, dovize göre

7. Hisse adı.......hedef lot......güncel lot..........fiyat............tutar............ora n
    froto.............2000...............405.......... .....327..........132.435.........%31
    eregl............15000.............3252........... ...28,9.........94.243...........%22
    sise..............15000............3293........... ...25,42..........83.708...........%19
    vesbe...........20000............3127............. .8,98...........28.080............%6
    kordsa.........4000..............44............... ...57,15...........2.515.............%0
    aksa............3000.............37............... ....57,55..........2129............%1
    aselsan........1500.............1469.............. .29,3...........43.042...........%10
    diğer............................................. .........................47.167...........%11
    TOPLAM............................................ ....................433.319TL

Hisse toplamaya mart 2021 de başladım. Şuan 6 hisseyi toplamaya devam ediyorum. Hedefim 2025 en geç 2027 ye kadar hisse toplamak. O tarihlerde durum değerlendirmesi yapıp uzun vade yatırım karlı mı değil mi görmek istiyorum. Şimdiye kadar borsadan hiç para çıkarmadım. Çıkarmayı da düşünmüyorum. Al-sat yada trade yapmayacağım. Şirketle ilgili olumsuz haber çıkmadığı sürece 6 hissemden herhangi birini değiştirmeyeceğim. Hangi ayda ne kadar para yatırdığımı da ay ve yıl olarak belirteceğim.

Alış Tarihlerim:
    Mart 2021...........2.438tl
    Nisan 2021..........11.847tl
    Ekim 2021...........8.032tl
    Ocak 2022...........196.539tl
    Mart 2022............16.500tl
    Nisan 2022...........20.050tl
    Mayıs 2022...........12.200tl
    Haziran 2022.........18.230tl
    Temmuz 2022........11.000tl
    Ağustos 2022.........6500tl
    TOPLAM................301.857tl

Eylül 2022 de alım yapamadım. Çok volatil bir ay oldu. Ancak uzun vade yatırımcı için bu yükseliş yada düşüşlerin hiçbir önemi yokmuş onu gördük.

8.  Alıntı Originally Posted by hepsilin Yazıyı Oku
    Klasik laf vardır borsa yatırımcının yeridir uzun vadeciler hep kazanır trade yapanlar kaybeder. bence tam tersi

ilk defa 1990-91 yılında borsaya girmiş biri olarak bu tamamen yanlıştır tecrübeme göre. uzun vadeciler borsa stresini pek yaşamazlar ama pek bir şeyde kazanmazlar

bir cok yerde 2017-2018 de şu hisseyi aldım şimdi 4-5 yılda şu kadar kazandım diyen foruma twitter a yazan cok insan var ama ben daha o tur hısselere rastlamadım herhalde o tur bir hisseyi yakalama olasılığımla piyongoyu kazanma olasılığım aynı tl bazında kazanıyormuş hissi versede bu pek gercekci değil

mesela thyo 2010 yılında girdim ben mi kazandı yoksa eylül 2021 de 1 yıl önce girenmi para kazandı? ama 2021 de girende çıkacağı yeri bilmezse uzuncuyum diye yatar seyrederse 10 yıl sonra onunda elinde pek bir şey kalmayacak menkul, gayrımenkul, dovize göre
    Dediklerinize katılıyorum, ben de bu konu ile ilgili ekleme yapmak istedim. Bizim gibi küçük yatırımcıyı twitter'da malipule ediyorlar. Bu sene Twitter'da ciddi miktarda en yüksek fiyatlardan Ereğli tweet'leri gördük. Bazı arkadaşlar fabrika orada duruyor hiçbir şey olmaz diye düşünüyorlar. Ama 5 yıl dolar cinsinden aynı fiyatta kaldığı zaman bile çok kayıp yaşıyorsunuz.

Daha önce bu pazarlama faaliyetleri sonucunda en tepeden Tüpraş aldım zamanında . 35$ da hakkında çok güzel şeyler okuyup, düştü diye 30$'dan aldım. Pandemi dönemi 10$'a düştü, şu anda 15$. 30$'a Tüpraş aldığım zaman gidip risksiz 5 yıllık Eurobond alsaydım , 30$'ım, %20'den 36$ olacaktı. Dolayısıyla tepeden bir şey almamak lazım, belirli bir primi aldıktan sonra da ayrılmak lazım büyük hisselerden. Small Cap'lerde büyüme devam ettikçe devam

THY'i 1.5$'dan aldım, 3$'da vedalaştım, hiç pişman değilim.

Şu anda TTKOM (Maliyet: 0.5$), YKBNK(0.28$) ve GOODY(0.70$)'da bekliyorum. Seçim sonrasına kadar beklemeyi planlıyorum. Ben de uzun vadeli hisselerimi buradan paylaşmış olayım.

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •