Sayfa 323/397 İlkİlk ... 223273313321322323324325333373 ... SonSon
Arama sonucu : 3174 madde; 2,577 - 2,584 arası.

Konu: KCAER - Kocaer Çelik Sanayi Ticaret A.Ş

1. arkadaşlar 2023 yılı ülkemizde ve dünyanın genelinde durgunluğun olduğu dolayısı ile talebin düştüğü bu yüzden de çelik fiyatlarının düştüğü bir yıl oldu...bu yüzden de çelik şirketleri kan ağladılar...çoğu büyük zararlar yaptılar veya hiç kar etmediler...kocaer bu süreci karlı bir şekilde atlatmıştır...üstelik de yatırım sürecindeyken bunu yapmıştır...bu süreçte iki tane fabrikasını modernize etmiş ve servis merkezinin kapasitesini 120 brimden 180 brime artırmıştır...

ekonomik durgunlukta siz ne kadar satarsanız satın eğer sattığınız ürünün fiyatı düşmüş ise karlılığınız düşer...bu zor koşullara rağmen kocaer bir çok şirketin gıpta ile bakacağı bir kar yapmıştır..bilançoyu kaba taslak inceledim...faaliyet raporunu da şimdi okudum...ben edindiğim bilgileri burada paylaşayım...en sonda da şirketin faaliyet raporunda açıkladığı bilgiyi paylaşayım...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. 2023 yılı ciro...4.çey=6,211 milyar...3.çey=3,636 milyar....2.çey=2,571 milyar.....1.çey=2,673 milyar...

ciro son çeyrekte patlama yapmıştır...son çeyrekte üçüncü çeyreğin neredeyse iki katı, ilk iki çeyreğin de toplamında fazladır...ciro bir şirket için çok önemli...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. şirket öz kaynaklarını tam olarak 4 milyardan 7 milyara yükseltmiştir...öz kaynaklar bir şirketin karnesi gibidir...artıyorsa olumlu ,azalıyorsa da çok kötüdür...kocaer son çeyrekte tam 3 milyar tl öz kaynağını artırmıştır...

4. yine yatırım amaçlı gayri menkulünü 200 milyondan 286 milyona artırmıştır..
    maddi duran varlıklarını (bina,makinalar..v.b) 3 milyardan 5,3 milyara artırmıştır..
    alacaklarının çoğunu tahsil etmiş alacakları 2,4 milyardan 1,2 milyara düşmüştür..
    artan talebi karşılamak için vede modernizasyon sırasında ihtiyaçları karşılamak için stoklarını 2,2 milyardan 2,8 milyara artırmıştır..
    nakit ve benzerlerini 540 milyondan 673 milyona artırmıştır...
    kısa vadeli borcunu 5,6 milyardan 4,2 milyara düşürmüştür..
    borçların bir kısmını uzun vadeliye çevirmiştir 660 milyondan 833 milyona artırmıştır..

bunlar olumlu taraflarımızdır...
    Son düzenleme : keko; 21-03-2024 saat: 10:08.

5. ciromuzu diğer çeyreklere göre çok artırmamıza rağmen karımız diğer çeyreklere göre azalmıştır..bunun esas nedeni çelik fiyatlarının düşmesi ve durgunluktur...çelik sektörü en kötüyü yaşadı bundan sonrası ekonomilerde canlanma bekleniyor...

karımızı törpüleyen en önemli kalemler de finansal giderlerdir...önceki çeyrekte -690 milyon iken son çeyrekte 1.311 milyona çıkmıştır...burada tam 620 milyonluk negatiflik olmuştur... finansal gelirlerimiz ise daha önceki çeyrekte 170 milyon iken 436 milyona çıkmıştır burada da 266 milyonluk pozitiflik olmasına rağmen 620-266 =354 milyon net negatif bir etkilenme var...

yine benzer şekilde diğer faaliyetlerden gelirler öncesinde 540 milyon iken son çeyrekte 257 milyona düşmüştür..buna karşılık diğer faaliyetlerden giderler ise 242 milyondan 461 milyona çıkmıştır...

(diğer faaliyet gelirleri &giderleri =İşletmenin esas faaliyeti dışında iştiraklerden ve bağlı ortaklıklardan elde edilen temettü geliri ile dönem faizi ve gecikme faizleri, kambiyo karları, kira gelirleri, menkul kıymet satış karları gibi diğer faaliyetlerden gelir ve karlardan oluşur.)

6. olumsuz olan başka bir faktör de döviz pozisyonumuzdur...öncesinde 1.080 milyar tl döviz fazlamız varken son çeyrekte -348 milyon eksiye düşmüşüz....

7. şimdilik de faaliyet raporundan verilen bilgiyi paylaşayım...:

Satış hacminde yakalanan artış, etkin maliyet ve operasyonel gider yönetimi, 2023 yılında kar
    marjlarının 2022 yılına göre önemli oranda artmasını sağlamıştır. 2023 yılında brüt kar marjı önceki
    yılki %17,7 seviyesinden %19,6 seviyesine yükselmiştir. Brüt karlılığa paralel olarak FAVÖK marjı da
    önceki yıla nazaran yükselmiş ve %11,9’dan %14,8’e çıkmıştır. Şirket 2023 yılında toplam 1,80
    milyar TL tutarında esas faaliyet karı elde etmiştir.
    Diğer taraftan, yıl içinde artan fonlama maliyetlerine rağmen, net ihracatçı konumunda olan Kocaer
    Çelik, etkin finans yönetimi sayesinde finansman giderlerini 2023 yılında 2022 yılına göre %11
    oranında düşürmüştür. Gerek satış hacmi ve marjlardaki gelişim, gerekse finansman giderlerindeki
    düşüşün katkısıyla şirket 2023 yılında toplam net karını 2022 yılına göre %22 oranında arttırarak
    970 milyon TL’den 1.186 milyon TL’ye yükseltmeyi başarmıştır.

8. faaliyet raporundan bir kesit ....

3. Finansal Durum ve Borçluluk
    Şirket 2023 yılında fabrikalarında gerçekleştirdiği revizyon yatırımlarına rağmen düşük ve dengeli
    borç yapısını sürdürmüştür. 2023 sonu itibariyle toplam finansal borçlar 3.053 milyon TL düzeyinde
    gerçekleşmiş ve önceki yıla nazaran %6 gerilemiştir. Yapılan yatırım harcamalarına rağmen, etkin
    finansman yönetimi sonucunda net finansal borçların düzeltilmiş FAVÖK’e oranı ise önceki yılki
    0,81x seviyesinden 0,76x seviyesine düşmüştür.

Sayfa 323/397 İlkİlk ... 223273313321322323324325333373 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •