Sayfa 52/393 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon
Arama sonucu : 3142 madde; 409 - 416 arası.

Konu: KCAER - Kocaer Çelik Sanayi Ticaret A.Ş

1.  Alıntı Originally Posted by Eagle24 Yazıyı Oku
    Demir celik sektor son sütun ihracat oranları..

Kişisel görüsümdür.Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.Alan da satan da kendi bilir..
    güzel bilgi teşekürler dostum...listeden de görüleceği üzere kocaer ihracatta kardemir ve izdemire fark atıyor...o yüzden de finansallarının çok iyi gelmesini beklemek mantıklıdır...çünkü ikinci çeyrekte döviz kuru tam %35 çıktı...bu bilançoları bayağı güzelleştirecektir...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Finansal tablolar açıklanana kadar beraber takılıyoruz havası verip sonra kopar olay. Benzetme sebebim o yüzden. Yoksa Kardemir genelde hep iç pazar, ihracaat oranı % 2,6. İzmir Demir Çelik'te ise ihracaat oranı % 19,42. Kocaer % 69,47. Yani ikisi de Kocaer'in yakınından geçmiyor ihracaatta.

Oranları Fintables ve Fastweb Mali Analiz'den aldım son bilançolara göre. 2.Çeyreklerde durum değişmiş olabilir.
    şu anda tahta üzerinde baskı yaparak algı yapıyorlar...geçmişte tüpraş da aylarca 90 tl lerde sürünmüştü...sonra aniden çıkışa geçti ve ta 600 lere çıktı...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. Ha şu da var, dış pazar iç pazardan daha canlı mı? Çoğuunluğu ihraç ediyor demek piyasaların çok canlı olduğu ve satışların çok iyi gittiği anlamına gelmeyebiliyor. Konuyla alakasız belki ama Ege Seramik'in de ihracaat oranı çok yüksekti, ama dış piyasada talep çakılınca çok hızlı büyüyen EGSER bazı çeyreklerde zarar bile yazdı.

Kocaer'de durumlar nasıl, şimdilik çok bir fikrimiz yok. Gelecek olan gelir tablosundaki satışlardan ancak anlarız durumu. Kambiyo gelirleri cepte, orası ayrı.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Ha şu da var, dış pazar iç pazardan daha canlı mı? Çoğuunluğu ihraç ediyor demek piyasaların çok canlı olduğu ve satışların çok iyi gittiği anlamına gelmeyebiliyor. Konuyla alakasız belki ama Ege Sermaik'in de ihracaat oranı çok yüksekti, ama dış piyasada talep çakılınca çok hızlı büyüyen EGSER bazı çeyreklerde zarar bile yazdı. Bilançoda satışlardan ancak anlarız durumu.
    orası öyle de kocaerin katma değeri yüksek ürün olarak sattığı ges sektörü çok canlı...bu canlılık güçlü bir bilanço doğurmalı diyor mantığım....

5. ikinci bir konu da eğer bir şirket modernizasyona ve kapasite artışına gidiyorsa demek ki talep yüksektir ki gidiyor...talep artmayacak ise hele ki bu günkü rezesyonun iyice hissedildiği bu günlerde yatırım yapmak çılgınlıktır...o yüzden de düz mantık yürüttüğümüzde kocaerde talebin yüksek olduğu sonucunu çıkarıyorum...talep canlı iken bir de üzerine satış yaptığı kur yükselmiş ise karlılık çok artmalı...

tabi bunların hepsi bizim mantık olarak düşündüğümüz şeylerdir....gerçekleri ise bilançodan görebileceğiz...sabırla bekliyoruz...

6. kocaer firmamıza gönderdiğim bir emailin cevabı gelmiş...paylaşmak istiyorum...

Sayın Yatırımcımız,

Mesajınız için teşekkür ederiz.

Mali tablolarımızı 9 Ağustos’da göndereceğiz. Burada yılın ilk 6 ayına ait başarılı sonuçlarımızı görme fırsatı bulacağınızı düşünüyoruz.

Diğer taraftan yapacağımız revizyon çalışmaları kapasite artışından çok mevcut kapasitemizin daha çok katma değerli ürünlerin üretilmesi için dönüştürülmesi yatırımıdır, bu nedenle kapasite artışına neden olmayacaktır.

Katma değerli ürünlerimizin toplam cirodaki payını arttırabilmek için yaptığımız yatırımlardan A2 fabrika revizyonunu Mayıs 2023’de gerçekleştirdiğimiz duruş ile tamamladık. A1 Fabrikamız için aldığımız ekipmanların üretim hatlarına montajını gerçekleştireceğimiz revizyonu yılın ikinci yarısında gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu gelişmelerin etkilerinin bir kısmının bu yılın ikinci yarısına yansımasını bekliyoruz fakat %100 etki 2024 yılında gözlenecektir.

2023 yılı faaliyetlerimiz de planladığımız şekilde sürmektedir, üretim ve sevkiyat performansımız bütçelerimizle uyumludur. Borsada günlük fiyat hareketleri pek çok risk faktöründen etkilenmekte ve arz talep dengesine göre oluşmaktadır. Hissemizin fiyat ve hacim performansını etkileyecek şirketimize ait özel bir haber akışı bulunmamaktadır. Olduğu zaman ivedilikle KAP’ta duyurmaktayız. Kocaer Çelik Yatırımcı İlişkileri olarak SPK mevzuatına tamamen uymakta ve şirketimizin faaliyetleri ile ilgili tüm bildirimleri şeffaflık içinde kamuya açıklamaktayız.

Bilginize sunarız

Saygılarımızla,

Kocaer Çelik Yatırımcı İlişkileri

7. gelen cevaptan ben şunu anlıyorum....

1-bilançomuz güzeldir ve siz buna şahit olacaksınız...
    2-yaptığımız yatırımlar kapasiteden çok katma değeri yüksek ürünlerin cirodaki payını artırmaya yöneliktir (geçmişte şirket cironun %100 ünün bu ürünlerden oluşmasını amaçladıklarını söylemişlerdi )
    3-ikinci modernizasyon bu yılın ikinci yarısında olacak...ilki 23 mayısta sonuçlanmış idi...
    4-bu modernizasyonların olumlu etkilerinin bir kısmı bu yılın ikinci yarısında, %100 lük etki ise 2024 yılında görülecek..
    5-üretim ve sevkiyat planladığımız gibi gidiyor...bilançolarda iyileşme devam edecek..

8. ben de ikinci çeyrekten olumlu bir bilanço ve olumlu işaretler bekliyorum demiştim...olumlu işaretler ne olabilir ?? bence modernizasyon yapılırken fabrikanın 32 gün durmasına rağmen etkilenmemiş olması ve planlanan satışların yapılmış olmasıdır...eminim ki bir çok yatırımcının kafasında bu soru işareti vardı...eğer bu soru işareti olumlu cevap bulursa (ki ben öyle bekliyorum ) o vakit şirkete olan güven daha da artacak ve faaliyete giren birinci fazın olumlu etkileri sonraki çeyreklerde satın alınmaya başlanacaktır...

bu yılın ikinci yarısında bir modernizasyon daha yapılacak...toplamada bu iki iyileştirmenin olumlu sonuçları tam anlamı ile 2024 yılında etkisini gösterecek...ama birinci yatırımın etkileri ikinciye kısmı...üçüncü ve dördüncüye ise tam yansıyacak...buda ciddi bir iyileştirmeyi kendisiyle birlikte getirecek...

Sayfa 52/393 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •