Sayfa 53/392 İlkİlk ... 343515253545563103153 ... SonSon
Arama sonucu : 3129 madde; 417 - 424 arası.

Konu: KCAER - Kocaer Çelik Sanayi Ticaret A.Ş

1. bu günkü kapanış da güzel oldu....(20,34) bir türlü geçilmesine müsade edilmeyen 20,00 psikolojik direnci bu gün yukarı kırdık... umarım yarın devamı gelir...bilanço konusunda da gelen bu cevap ile pek de şüphem kalmadı...güzel bilanço netleşiyor bence...sürekli aynı katagoriye koyulan demir çelik sektöründeki ısdmr ,ereğli ve kardmr lerin bilançoları ile karşılaştırma fırsatı bulacağız...bence ciddi bir fark göreceğiz...bu fark ile belki piyasa kocaere uyanır...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2.  Alıntı Originally Posted by Eagle24 Yazıyı Oku
    Bugun için 20 üzeri kapanis olabilirse umutları yeniden yeşertir..

Kişisel görüsümdür.Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.Alan da satan da kendi bilir..
    Kapanis çok güzel oldu.(20.34)Gunlukteki yukselen trendin içerisinde kalabildik.Artik 20 alti kapanis almamamiz teknik acidan önemli..

Kişisel görüsümdür.Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.Alan da satan da kendi bilir..

3.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    bu günkü kapanış da güzel oldu....(20,34) bir türlü geçilmesine müsade edilmeyen 20,00 psikolojik direnci bu gün yukarı kırdık... umarım yarın devamı gelir...bilanço konusunda da gelen bu cevap ile pek de şüphem kalmadı...güzel bilanço netleşiyor bence...sürekli aynı katagoriye koyulan demir çelik sektöründeki ısdmr ,ereğli ve kardmr lerin bilançoları ile karşılaştırma fırsatı bulacağız...bence ciddi bir fark göreceğiz...bu fark ile belki piyasa kocaere uyanır...
    Ereğli ve İsdemir bilançoları pek iyi gelmeyecek görüntüsü hakim zaten. Zaten ikisi de yassı çelik üretiyor, uzun çelik üretimi çok az. Kardemir'in onlara nispeten ürün profilleri farklı olduğu için farklı değerlendirilmesi lazım. Kardemir'e yönelik beklentiler ilk 2'sine göre daha pozitif. Kocaer aynı sektörde olmasına rağmen son çeyreklerdeki bilançoları ile üçünden de pozitif ayrıştığını zaten göstermişti. Üçü de kötü bilanço açıklarken, Kocaer iyi bilançolar açıklamıştı. Bu çeyrekte de durum farklı olmayacaktır. Bir de ciddi anlamda net kârı pozitif etkileyecek yüklü miktarda net döviz varlığı var. Ben pozitiftim, hâlâ pozitifim. Fiyat da buna uyumlu gitmeli.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

4.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    bu günkü kapanış da güzel oldu....(20,34) bir türlü geçilmesine müsade edilmeyen 20,00 psikolojik direnci bu gün yukarı kırdık... umarım yarın devamı gelir...bilanço konusunda da gelen bu cevap ile pek de şüphem kalmadı...güzel bilanço netleşiyor bence...sürekli aynı katagoriye koyulan demir çelik sektöründeki ısdmr ,ereğli ve kardmr lerin bilançoları ile karşılaştırma fırsatı bulacağız...bence ciddi bir fark göreceğiz...bu fark ile belki piyasa kocaere uyanır...
    anlaşılan sn kekoyu kusturmadan götürmeyecekler
    kısada öneri vren aracı kurumlarıda geçen hafta terste bıraktı..

5.  Alıntı Originally Posted by derinlik Yazıyı Oku
    anlaşılan sn kekoyu kusturmadan götürmeyecekler
    kısada öneri vren aracı kurumlarıda geçen hafta terste bıraktı..
    bende pek de fazla mal yok dostum...sabretmeye devam...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

6.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    1. Çeyrek bilançodaki Net Döviz Varlığı 984.440.983 TL. 31 Mart 2023 ile 30 Haziran 2023 arası ortalama döviz kuru değişimi %34,94. Eğer 1. Çeyrek bilançodaki net döviz varlıklarında bir erime olmadı ise minimum 343.963.679 TL kur farkı geliri eklenir çeyreklik net kâr kalemine. Bunun haricinde 2. Çeyrek kötü gitmiş dahi olsa en son 4 çeyreğin en kötü performansını gösteren 2022 3. Çeyreği kadar bile Net kâr gelecek olsa kur farkı etkisinden bağımsız yuvarlak 131 Milyon TL demek bu rakam, buna bir de kur farkı geliri eklerseniz 475 Milyon civarı 2. Çeyrek Net Kârı ve toplamda 650 Milyon TL civarı 6 aylık net kâr açıklanması beklenebilir. Haydi diğer çeyrekler de 3Ç ve 4Ç kötü performans ile 500 Milyon civarı 6 aylık kâr getirsin, toplamda yıllık net kâr 650 + 500 = 1.150 Milyon TL yapar. Ortalama 2024 başı şu an fiyatlandığı gibi 15 f/k ile fiyatlansa prospektif piyasa değeri 1.150 x 15 = 17.250 Milyon TL Piyasa Değeri eder ki, mevcut Piyasa Değeri olan 12.750 Milyon TL'nin yaklaşık % 35 yukarısıdır. En defansif değerleme bile 4-5 ay için % 35 yükselme potansiyeline işaret ediyor. %70'e yakın ihracaat oranı ile 3. ve 4. Çeyrek net kârları da öyle toplam 500 M gibi düşük değer geleceğini pek sanmıyorum mevcut döviz kurunu düşündüğümde, eğer dış piyasadaki talep çok azalmazsa. Yükselen kurların etkisiyle kötü bir performansla bile 500 M yerine 700 M Net kâr gelse yılın 2. yarısında bu sefer 1.350 Milyon TL yıllık net kâr demektir ve 15 f/k ile 20.250 Milyon prospektif piyasa değeri yapar, o da % 58'lik prim potansiyeline işaret eder. Teknik olarak da benim için 2024 başı için ilk hedef fibo 161,8 noktasıdır, o da kabaca 34,20 TL civarına yakın bir değerdir ve % 76 potansiyele işaret eder.

Bunlar bakkal hesabı tahminlerdir. Ne kadar net kâr geleceğini elbette tam olarak kestirmek mümkün olmadığı gibi piyasanın kaç f/k ile fiyatlayacağı da belirsizdir. Piyasada aşırı coşku ile 20 f/k ile fiyatlanırsa başka bir sonuç doğar, piyasada bir satış dalgası yaşanır ve 10 f/k ile fiyatlanırsa başka bir sonuç doğar. O sebeple kendi hesabınızı kendiniz yapınız ve beklentinizi kendiniz oluşturunuz.

YTD.
    Bilançomuz açıklandı, hayırlı olsun.

KCAER

Net Satışlar : 5.244,3 Milyon TL
    Brüt Kâr : 962,9 Milyon TL
    Net Faaliyet Kârı : 680,3 Milyon TL
    Esas Faaliyet Kârı : 1.094,7 Milyon TL
    FAVÖK : 738,5 Milyon TL
    Net Kâr : 767,3 Milyon TL

Gerçekleşen 592,3 Milyon TL Çeyreklik Net Kar ve 767,3 Milyon TL 6 aylık Net Kar. Benim beklentilerin de epey üstünde geldi Net Kar kısmı. Bunlardan Kur farkı gelirleri detayı aşağıda (Finansal Rapor 31 ve 33 No'lu dipnotlarda yazılı)

742.664.631 Esas Faaliyetlerden Diğer Gelirler kaleminde Kur Farkı Geliri
    -305.246.891 Esas Faaliyetlerden Diğer Giderler kaleminde Kur Farkı Gideri

109.568.376 Finansman Gelirleri kaleminde Kur Farkı Geliri
    -121.053.129 Finansman giderleri kaleminde Kur Farkı Gideri

Toplam Kur Farkı Geliri: 425.932.987 TL

6 aylıktaki Net Kârın Toplamda 425,9 TL'si Kur Farkı Geliri diğer kısmı olan 341,4 Milyonu Faaliyet Kârlarından Faiz, Amortisman ve Vergi Giderleri düşüldükten sonra kalan Faaliyet Kârı. Benim kur farkı geliri tahminim çeyreklik bazda 343,9 Milyon civarı idi. Bu gelen 6 aylıktaki 425,9 Milyonluk Kur farkı geliri aslında toplamda bundan fazla çünkü ilk çeyrekte 8,1 Milyon Kur Farkı zararı vardı Net Kardan düşen. Yani bu çeyrekte yaklaşık olarak 434 Milyon TL Kur Farkı geliri yazmış. Beklentimin yaklaşık 90 milyon üstünde gerçekleşmiş kur farkı geliri.

Net YP pozisyonu bu çeyrek sonunda 1.079.852.774 TL olarak oluşmuş. (ilk çeyrek sonunda 984.440.983 TL idi) 30 Eylül'e kadar kur artışları olursa bu meblağ yine önem kazanacaktır kur farkı geliri açısından.

Bunları sadece yazdıklarımla uyumlu mu diye paylaştım. Bilançonun önemli verilerini görsel olarak da paylaşacağım.
    Son düzenleme : deva-i dert; 09-08-2023 saat: 02:53.
    Clausewitz

7. "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

8. Bence iyi bir bilanço. Ana Metal grubunda olanlardan Borusan harici belki de en iyisi şimdiye kadar gördüklerim arasında. Hayırlı olsun. Umarım fiyatlarına da olumlu yansır.
    Clausewitz

Sayfa 53/392 İlkİlk ... 343515253545563103153 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •