Sayfa 46/386 İlkİlk ... 3644454647485696146 ... SonSon
Arama sonucu : 3084 madde; 361 - 368 arası.

Konu: KCAER - Kocaer Çelik Sanayi Ticaret A.Ş

1.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    https://yesilekonomi.com/jeotermal-i...ilik-gundemde/

Yeşil Ekonomi
    Arşivde ara...

ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ
    ENERJİ DEPOLAMA
    ELEKTROMOBİLİTE
    NET SIFIR EMİSYON
    SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
    SEKTÖR HABERLERİ

“Jeotermal için pozitif ayrımcılık gündemdeâ€
    Ali Kındap YEKDEM güncellemesi ile jeotermal enerji yatırımlarının tekrar hız kazanabileceğini söyledi

4 Nisan 2023
    Jeotermal Enerji Derneği (JED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) düzenlemesinde yapılacak güncelleme ile jeotermal enerji için pozitif ayrımcılık sağlanacağını söyledi.

Ali Kındap bu sayede son iki yılda durma noktasına gelen jeotermal enerji santrali yatırımlarının tekrar canlanacağını da sözlerine ekledi.

Yatırımlar durma noktasına gelmişti

JED tarafından yayınlanan basın açıklamasında değerlendirmelerini paylaşan Ali Kındap Türkiye’nin jeotermal enerjideki kurulu gücünün 2010-2020 yılları arasında gerçekleşen yatırımlar sayesinde 1.700 MW’a yaklaştığını hatırlatırken, YEKDEM düzenlemesinde yapılan değişiklik sonrasında ise yatırımların durma noktasına geldiğini ve geçtiğimiz yıl yalnızca 15 MW’lık güç ilavesi yapılabildiğine dikkat çekti.

Jeotermal enerji santrallerinin yılın 365 günü 24 saat boyunca elektrik üretimi gerçekleştirebilen tek yenilenebilir enerji kaynağı olduğuna dikkat çeken Kındap, buna karşın sektörün yatırım maliyetinin çok daha yüksek olduğuna ve 1 MW gücündeki bir jeotermal enerji santral yatırımının aynı güçteki bir rüzgâr enerjisi yatırımına göre üç kat daha fazla yatırıma ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Mevcut YEKDEM kapsamındaki teşvik sisteminin yatırımları motive edici noktadan uzak olduğunu savunan JED Başkanı, bu konuyu enerji bürokrasine anlattıklarını ve yapılacak güncelleme çalışmalarında son aşamaya gelindiği bilgisini verirken, jeotermal enerji yatırımlarının sürdürülebilirliği için de alım garantisi uygulanacak sürenin asgari 15 yıl olması gerektiğini dile getirdi.

Ali Kındap mevcut düzenlemeler ile jeotermal enerji santrallerinin elektrik satış fiyatının kilovat-saat (kWh) başına 136,43 TL/Kuruş olduğunu, bunun da mevcut kurla 6,5 ABD Doları-sente karşılık geldiğinin altını çizerken, olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıl yaşanan küresel enerji krizinin de etkisi ile sanayi kuruluşlarının ödediği ortalama elektrik bedelinin 22 ABD Doları-sent /kWh seviyesine yükseldiğine dikkat çeken Ali Kındap şunları kaydetti;

Sektörümüzdeki yatırımlar on yıllık hızlı koşudan sonra iki senedir durma noktasına geldi. Geçen sene kurulu gücümüze sadece 15 MW ekleyebildik. Enerji bürokrasisi ile bu konuda yoğun görüşmeler yapıyor, sektörümüzün gerçeklerini ve potansiyelini anlatıyoruz. Jeotermal enerjiyi yeniden yatırım yapılabilir seviyeye çekecek yeni bir teşvik mekanizması üzerinde enerji bürokrasimizin yaptığı çalışmalar son aşamaya geldi. Umuyoruz kısa süre içerisinde üzerimizdeki ataletten sıyrılacağız.

Bizim tek isteğimiz, yatırıma hazır olan, kaynak keşiflerini tamamlamış yatırımcılarımızın önünün açılmasıdır. Jeotermal yatırımların planlanması, sondajların tamamlanması, santrallerin inşası ve devreye alınması en iyimser tahminle dört yıllık bir süreyi kapsıyor. Sürdürülebilirliğin sağlanması için gereken yatırımlar düşünüldüğünde tarife süresinin benzeri ülkelerde olduğu gibi en az 15 yıla çıkarılması gerekiyor.

Jeotermal enerji; batarya benzeri depolanmış sonsuz bir enerji kaynağıdır. Jeotermal enerji santralleri de bu bataryanın enerjisini değere dönüştüren kutup başlarıdır.

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ve özel sektörümüz tarafından keşfi yapılmış, ispatlanmış jeotermal enerji potansiyelimiz 62 bin MW seviyesinde. Keşfi henüz yapılmamış kaynaklarla birlikte bu seviyenin çok daha üzerine çıkmamız mümkün.

Türkiye’nin sanayi ve konutta doğrudan tükettiği elektrik enerjisi üretimi için kullanılan doğalgaz miktarının yıllık 60 milyar metreküp olduğu düşünüldüğünde, bu tüketimi keşfedilmiş jeotermal kaynaklarla sağlayarak bu sayede milyarlarca dolarlık döviz ülkemizde tutmamız mümkündür.

Açıklamasında uygulandığı ilk yıllarda YEKDEM’in “sanayicinin enerji maliyetini artırdığına†yönelik haksız eleştirilerin konusu olduğunu da hatırlatan Kındap, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bugün o eleştirileri dile getirenleri hiç duymuyoruz. Çünkü Jeotermal Enerji Derneği olarak yaptığımız hesaplama sonucunda şunu söyleyebiliriz: Geçtiğimiz yıl elektriğin kilovatsaatini 22 Dolar/Cent seviyesinde kullanan iş dünyamız, mevcut yenilenebilir enerji kapasitemiz devrede olmasaydı; bu elektriği en az 30 Dolar/Cent seviyesinde tüketecekti. Bu maliyet, işletmelerimizin rekabetçi yapılarına darbe vuracaktı. YEKDEM’in desteği ile devreye alınan enerji yatırımlarının, bugün kurtarıcımız olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.â€

Türkiye’deki güç Avrupa’nın tamamından daha fazla

IRENA verilerine göre Türkiye’deki jeotermal enerji kurulu gücü son iki yıldır Avrupa’nın tamamından daha fazla iken, Türkiye bu alanda dünyada dördüncü sırada bulunuyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre jeotermal enerji Türkiye’nin 2021 yılı elektrik üretiminde %3,37 oranında pay sahibi idi.
    Geçmişte yaptığımız bu paylaşım bu gün meail olarak gelen bilgiler ile uyuşuyor...geçen sürede hükümetin jeotermal enerjiye ciddi teşvikler verdiğini anlıyoruz..bu yüzden de artık jes yatirimlari karlı hale gelmiş..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    ereğlinin ,ısdmrin zarar veya çok az kar yazdığı bir ortamda böyle bir kar muhteşem olur.... gerisini de bu hisseyi baskılayanlar düşünsün...
    sadece döviz pozisyonundan 250 milyon kambiyo karı gelmesi gerek YTD

3.  Alıntı Originally Posted by marv Yazıyı Oku
    sadece döviz pozisyonundan 250 milyon kambiyo karı gelmesi gerek YTD
    öyle dostum..ama şu anda tavanı yapan ereğli ve ısdmr... bu tahta yapıcılar algılar ile çok güzel oynamayı biliyorlar..bakalım bilanço da geldikten sonra spek efendi böyle rahat at koşturabilecek mi ??
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

4. tahta yapıcı bozuntusu zamanın daralıyor...demir çelik sektörü çoşuyor buna rağmen hisseyi baskılamaya çalışıyorsun...bunun üzerine bir de güzel bilanço gelse !!! ne yapacaksın acaba ?? piyasa anahtarlarını alacak haberin olsun...artık kendine başka bir kapı ararsın..tabi başka kapı bulabilir misin bilemem..çünkü her bir kapıyı kurtlar kapmış...sana yedirirler mi hiç sanmıyorum...

5. biz yatırımcılar sabretmeyi kafaya koymuşuz...bilançolarını görmek istiyoruz...yenilenebilir enerji şirketinin doğumunu da görmek istiyoruz... piyasa bu hissenin potansiyeli fark ettiğinde ne yapacaksın şimdiden çok merak ediyorum...

6. sayın tahtacı sana gücümüz yetmiyor ...biz seninle baş edemeyiz...bizim tek bir silahımız var....o da dua...bak brlsm hissesinde speki ALLAH a havale ettim , brlsm tavan tavan gidiyor.... bak artık beni kızdırıyorsun bu gün de gereğini yapmazsan seni de ALLAH a havale edecem...o en güzel adalet sağlayıcıdır....

7. Bilanco öncesi tam saha press uyguluyor yamyamlar..

Bilancoyu merakla bekliyorum..

Kişisel görüsümdür.Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.Alan da satan da kendi bilir..

8. Tam baskidan bahsediyorduk.Yolu açtılar bakalım kapanisi nasıl yapacaklar..

Kişisel görüsümdür.Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.Alan da satan da kendi bilir..

Sayfa 46/386 İlkİlk ... 3644454647485696146 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •