Sayfa 40/748 İlkİlk ... 3038394041425090140540 ... SonSon
Arama sonucu : 5981 madde; 313 - 320 arası.

Konu: TRCAS - Turcas Petrol

Alıntı Originally Posted by €vrén Yazıyı Oku
    Lütfen yanlış anlaşılma olmasın, hisse fon meselesiyle ilgili yargılayıcı veya sabit fikirli olmak istemem, ben Avustralya'dan birinin kalkıp Reysaş almasını yadırgamıştım, oradaki sıradan bir vatandaş Türkiye'yi veya Reysaş'ı ne kadar tanıyabilir ve değerleyebilir de yatırım kararı alabilir buna şaşırmıştım, sadece duyuma dayalı kararların hatalı olabileceğini ifade etmek istemiştim. Yoksa sizlerin bilgi birikim seviyesinde ne yaptığını niye yaptığını bilen, karar mekanizmaları zaten fon yöneticilerininkine benzer şekilde çalışan bireysel yatırımcılarda hata payı çok daha azdır mutlaka. Kaldı ki fonların da hepsi masum, dürüst, iyi yönetilen fonlar olmayabilir, o tarafta da dikkat edilmesi gereken çok şey var. Ben kendim şirket değerlemeyi bilmediğim için ve öğrensem bile şirketleri tanımam seneler alacağı ve yönetimleri ile irtibat kurmam mümkün olamayacağı için burada dezavantaj oluşacağından hareketle hisse yerine fon tercihi yaptım, ama farklı koşullarda farklı kişiler için tam tersi de doğru olabilir. Benim yaptığım en doğrusudur demek en büyük hata olur bu yüzden öncelikle sürçü lisan ettiysem affola.

Forumda buradaki kadar katılımcı olabileceğim farklı bir başlık yakalayamadım henüz. Genelde başlıklarda pek yazışma olmuyor veya buradaki kadar derinlemesine ve farkındalığı yüksek bilgi paylaşımı bulunmuyor. Ben de laf olsun diye yazmak istemiyorum. Karşılıklı olarak bilgi alışverişi ile katma değer yaratacak bir öğrenme ortamı olsa her gün birçok başlık takip edilir yazılır okunur herkese faydası olur ama buradaki gibi bir ortamı henüz yakalayamadım. Burada da bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar sizler olmasanız zaten burayı da okumam yazmam. Paylaşımlarınız ve bilgileriniz için tekrar teşekkür ederim.

MAS'taki hisseleri soranlara Haydar Twitter'da üstü kapalı bir cevap vermişti diye hatırlıyorum, MAC'ta yüksek ağırlık verilen şirketlerden oluşturulabilecek konsantre bir portföy olacağını yazmıştı. Şirket sayısı olarak genelde 4-5 diyor. MAS açılmadan önce sorduğumda, niye bir üst sınır olsun gerekirse daha fazla olamaz mı dediğimde de, yeri gelir gerekirse olabilir tabi, 6 da olur, ama her zaman çok fazla fırsat olmuyor, o yüzden sayıyı düşük tutmaya çalışırım demişti. Burada bir not düşmekte fayda var. Çok fırsat olmuyor sadece 4-5-6 şirkete yatırım yaparım derken borsadaki diğer 400-500 şirket yükselemez demiyor tabi, nitekim MAS ilk yılda endeksten de MAC'tan da geri kaldı, ama demek ki onun yatırım kriterlerine göre 4-5-6'dan fazla büyük yatırım fırsatı olmuyor. Bu kendi çıkarımım olmakla birlikte dediklerini böyle yorumluyorum. Nasıl oluyor da 4-5-6'dan fazla eşdeğer getiri potansiyeline sahip yatırım fırsatı bulunmuyor, siz de açıklamaya katkı koymak isterseniz memnun olurum. Bu arada Haziran'da MAS çok pozitif ayrıştı ama buraya gelene kadar 1 yıldan uzun süre gerçekten ciddi negatif ayrışıyordu. Haziran gibi birkaç ay daha geçerse ancak o zaman açılıştan bu yana piyasayı yenmiş olacak, henüz orada değil.

Fon TRCAS'a yatırım yaparken hisse fiyatının yükselişe geçmesi sanıyorum hem sizin hep dediğiniz gibi hissede işlem hacminin ve satıcının çok az olmasından, hem de iyi gelecek bilançoyu öngörüp yakalayabilmiş olmasındandır. Fona alınan şirketlerde bu kadar hızlı ve iyi zamanlanmış yükseliş geçmişte ben de çok hatırlamıyorum. Pandemi dönemi TAV'ı 14'ler civarından almıştı ve zamanlaması çok iyi denk gelip çok kısa sürede yükselişe geçmişti TAV. Başka örnekler de vardır mutlaka ama TRCAS'taki durum bence daha ziyade DITAS CELHA gibi şirketin küçük olması, halka açıklığın az olması, işlem hacminin düşük olması, satıcının az olması vb. sebeplerden. Yani sanıyorum zamana yaymak yavaş yavaş almak da mümkün olamadı veya bilanço gelecek diye zaten zaman yoktu bu yüzden mecburen hızlı alımlar sonucu fiyat yükselmiş olabilir. Bunların hepsi kendi yorum ve çıkarımlarım olup sorunuzun gerçek cevabını temsil etmeyebilir ama sizlerin de burada yazmış olduğunuz destekleyici bilgilerden yola çıkarak herhalde hızlı yükselişe sebep budur diye düşünüyorum. Tam tersi birçok örnek gördüğümü de not etmeden geçmeyeyim. Yani alım sonrasında düşen, bilançosu kötü gelen, konjonktürel olumsuzluklardan etkilenip hisse fiyatı aylarca düşük kalan, ne zaman yükselir gibi olsa yine düşüp süründürmeye devam eden örnekler de çok oldu. Belki de TRCAS iyi bir şanstı.
    Yanlış anlaşılmayız endişe etmeyin.
    Çok iyi anladım ben.
    Dünyada doğru bir tane olmuyor zaten.
    Zamana insana göre değişiyor.
    Soruyu tam soramadım sanırım.
    Fon alımını bitirdiğinde 6 lira idi.
    Hızlıca 9 a çıktı.
    Diğer alduklarında böyle olmadı.
    Bilançıdan desem arada epeyde bekletti.
    Tam anlayamadım ne olduğunu😂

Alıntı Originally Posted by GP Yazıyı Oku
    Sayın thinkkt ben sadece tahminde bulundum ve doğru çıktı.
    Gerekçelerini açıklamıştım.
    Ditaşk ve çelik çomakla ilgili.
    Tahtacının elini okuma konusunda Wasaban daha iyidir bence çünkü daha çok bilgisi var benden.
    Ben bugüne kadar bazende ona güvenerek bazı yerlerde girdim zira o girince ektra power ile ordan hiç düşmedi.
    Şimdide girdi hadi buda bize moral olsun😂
    Siz bana güvenin.
    Wasaban aldığı zaman alın sattığı zaman satın.
    Ha maldamı değilmi özelden yazın bana.
    Makul lot karşılığı söylerim)

3.  Alıntı Originally Posted by GP Yazıyı Oku
    Siz bana güvenin.
    Wasaban aldığı zaman alın sattığı zaman satın.
    Ha maldamı değilmi özelden yazın bana.
    Makul lot karşılığı söylerim)
    Maldayız ama biliyorsun abi ben borsa tarafını portföye oranla düşük tutuyorum. Nedeni TL nin çok kırılgan olması. Belli yerlerde elimi arttırım ama. Yine dolar bazlı endeks 125-130 sent seviyelerinde

Benim ana senaryom bu borsanın seçime bir şekilde 200 sentlere doğru girmesi. Borsa dışında da bana dolar da x2-3 getiri sağlayabilecek başka enstrüman YOK !!

4. Daha önce sıfır beklenti/ sıfır temel gelişme ile ,90 sentlere gittik. Bence bir daha öyle yada böyle gideriz. Bu senaryoda başka bir varlık satışı yok. Sadece dönem kârları gereği.

Sene sonu 20m euro santralin ana para ödemesi kalıyor. Çok düz hesap bu şirket 8m dolar + 7m dolar ( santralden alırız gibime geliyor) nakit akışı sağlar. Zaten şirket değeri 110m dolar.

5. https://twitter.com/memochan69/statu...RreeJBgs0Q5_nA

Önemli. Santralin nakit akışını etkileyen bir durum

Alıntı Originally Posted by wasaban Yazıyı Oku
    https://twitter.com/memochan69/statu...RreeJBgs0Q5_nA

Önemli. Santralin nakit akışını etkileyen bir durum
    Düzgün bişi kaldımıki ülkede(

Alıntı Originally Posted by wasaban Yazıyı Oku
    Maldayız ama biliyorsun abi ben borsa tarafını portföye oranla düşük tutuyorum. Nedeni TL nin çok kırılgan olması. Belli yerlerde elimi arttırım ama. Yine dolar bazlı endeks 125-130 sent seviyelerinde

Benim ana senaryom bu borsanın seçime bir şekilde 200 sentlere doğru girmesi. Borsa dışında da bana dolar da x2-3 getiri sağlayabilecek başka enstrüman YOK !!
    Dalırları bozdurup tam güçle buraya geldiğinde anlayacak tahtacı ne olduğunu)
    Ne desem bilemiyorum.
    O zaman 20 cent olur inşallah desem şimdi diğer şerikler üzülecek)
    90 cent desem senin işine yaramayacak.
    İki ara bi dere😂😂

Dolar 30
    Buda 30 cent
    Sen alıyorsun seçim oluyor dolar 15 tl
    Turco 90 cent🍺

8.  Alıntı Originally Posted by GP Yazıyı Oku
    Dalırları bozdurup tam güçle buraya geldiğinde anlayacak tahtacı ne olduğunu)
    Ne desem bilemiyorum.
    O zaman 20 cent olur inşallah desem şimdi diğer şerikler üzülecek)
    90 cent desem senin işine yaramayacak.
    İki ara bi dere😂😂

Dolar 30
    Buda 30 cent
    Sen alıyorsun seçim oluyor dolar 15 tl
    Turco 90 cent🍺
    ,30 sentlere inmesi için 1- Doların bir yerde yine kontrolsüz yükselmesi 2- Endeksin 120 sente falan düşmesi lazım bence. Bu da kışın olabilir belki. Ama düşmesinide istemem açıkcası.

Sayfa 40/748 İlkİlk ... 3038394041425090140540 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •