Special Days Image
Sayfa 631/748 İlkİlk ... 131531581621629630631632633641681731 ... SonSon
Arama sonucu : 5980 madde; 5,041 - 5,048 arası.

Konu: TRCAS - Turcas Petrol

Alıntı Originally Posted by €vrén Yazıyı Oku
    Şu anda sermayedeki pay, MAC+MAS toplamı mevcut fon büyüklükleri ve fonlardaki tahmini ağırlıkları üzerinden çok kaba bir hesap yaparsak, %4 civarı olabilir. MAC'ta 12 milyar pay mevcut. 15 milyar olacaktı son açıklanan üst limit. Önümüzdeki haftalarda aylarda fonu dolduracak kadar yeni yatırımcı gelse, bu süreçte Turcas çok önden yükselmemiş olsa, geride kaldığı için fondaki ağırlığı artırılsa, o zaman %5 mümkün olabilir. Ancak yeni yatırımcı gelirken, bu girişin çıkışı da var düşüncesiyle, Sn. wasaban'ın öngördüğü gibi, yeni yatırımlar büyük şirketlerin likit hisselerine yapılırsa, o zaman Turcas'taki ağırlık yine artmayabilir. Zaten eskiden MAC'ta 18 hisse falan olurdu, son zamanlarda 19-20-21 gibi yükseldi hisse sayıları. Çıkış durumunda el altında likit seçenekler olsun diye de hisse sayısı biraz artırılıyor olabilir. Durum böyle olunca mevcut değerlemelerle Turcas'ın %5'i geçmesi biraz zor olabilir. Kur artsa petrol fiyatı artsa o zaman ağırlık artabilir ama mevcut kurla mevcut petrol fiyatıyla çok bir değişiklik olmayacak gibi sanki. Yine de borsada hava düzelir fonlara yatırımcı girişleri başlarsa hangi hisselere eklemeler geliyor ne kadar geliyor takip etmek gerek.
    Evet ilk defa garanti ile 22 ye çıktı sayı sanırım.

Fon yönetimi gerek mevzuat gerek ülke şartları açısından oldukça karmaşık bir durumda.
    Yüzde beş yüzde 10 aslında pek birşey farketmez.
    Opsiyonun o su konuşulsa 44 ü görürürüz sanki.
    Benim böyle sayılarla ilgili takıntılarım vardır.Bişi bildiğimden değil 44 inanın.
    22 de çok oyalandı.İndi çıktı hep 22 gördük ekranda.
    Ordan taktım 44 e.😂

2. MAS daha çok düştü, -29,59%

3. Yanlış hatırlamıyorsam Peter Lynch'in bir sözü vardı, borsa şu kadar yıl içerisinde şu kadar kez şu kadar düştü, her seferinde de benim fonum borsadan daha da çok düştü, gibi bir şey. MAC da genelde düşüşlerde piyasadan fazla düşüyor. Eskiden de böyle oldu çoğunlukla. Ancak genelde de piyasa yükseldiğinde endeks eski zirvesine geldiğinde MAC eski zirvesini geçmiş oluyor. Betası yüksek mi diyelim, küçük şirketler nedeniyle mi diyelim, bir şekilde düşüşte daha çok dayak yeyip, ama çıkarken de açığı daha hızlı kapatabiliyor.

Ben bu düşüşte kurun da uzun süredir sabit kalması nedeniyle yabancı yatırımcıların olduğu şirketler daha çok düşer, yabancılar kur yükselmeden geri gelmez gibi düşünmüştüm kendimce. Ancak tam tersi küçük şirketlerde daha fazla düşüş oldu. Yerli yatırımcı daha çok panik yaptı herhalde veya bu zaafı kullanmak için düşüşler hızlandırıldı belki. Sonuç olarak vaziyet malesef böyle. Bakalım ne kadar zamanda toparlayabileceğiz.

Dolar bazlı fonun %50 düştüğü zaman olmuştu diye hatırlıyorum. Bu sefer dolar sabit kaldığı için düşüş hem TL hem USD bazlı %30 civarında kalmış oldu. Kurun sabit olmadığı eski zamanlardaki gibi olsaydı bir taraftan dolar da yükselseydi dolar bazlı düşüş daha da fazla olacaktı muhtemelen.

Alıntı Originally Posted by €vrén Yazıyı Oku
    Yanlış hatırlamıyorsam Peter Lynch'in bir sözü vardı, borsa şu kadar yıl içerisinde şu kadar kez şu kadar düştü, her seferinde de benim fonum borsadan daha da çok düştü, gibi bir şey. MAC da genelde düşüşlerde piyasadan fazla düşüyor. Eskiden de böyle oldu çoğunlukla. Ancak genelde de piyasa yükseldiğinde endeks eski zirvesine geldiğinde MAC eski zirvesini geçmiş oluyor. Betası yüksek mi diyelim, küçük şirketler nedeniyle mi diyelim, bir şekilde düşüşte daha çok dayak yeyip, ama çıkarken de açığı daha hızlı kapatabiliyor.

Ben bu düşüşte kurun da uzun süredir sabit kalması nedeniyle yabancı yatırımcıların olduğu şirketler daha çok düşer, yabancılar kur yükselmeden geri gelmez gibi düşünmüştüm kendimce. Ancak tam tersi küçük şirketlerde daha fazla düşüş oldu. Yerli yatırımcı daha çok panik yaptı herhalde veya bu zaafı kullanmak için düşüşler hızlandırıldı belki. Sonuç olarak vaziyet malesef böyle. Bakalım ne kadar zamanda toparlayabileceğiz.

Dolar bazlı fonun %50 düştüğü zaman olmuştu diye hatırlıyorum. Bu sefer dolar sabit kaldığı için düşüş hem TL hem USD bazlı %30 civarında kalmış oldu. Kurun sabit olmadığı eski zamanlardaki gibi olsaydı bir taraftan dolar da yükselseydi dolar bazlı düşüş daha da fazla olacaktı muhtemelen.
    İki taraflı olsa kaymaklı ekmek kadayıfı.
    Nakitte olanlar için ama😂😂

Size bir müjdem var.
    Hava koşulları izin verirse yarın akşam yurtdışı.
    İyisiniz hadiii😂

6.  Alıntı Originally Posted by GP Yazıyı Oku
    Size bir müjdem var.
    Hava koşulları izin verirse yarın akşam yurtdışı.
    İyisiniz hadiii😂
    Yolun açık olsun abi herşey gönlünce olsun
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by Artur Yazıyı Oku
    Yolun açık olsun abi herşey gönlünce olsun
    Çok teşekkürler.Bir arkadaşımızın istanbuldan uçuşu iptal.
    Depremden dolayı moralde gidik.
    Allah kolaylık versin

Sayfa 631/748 İlkİlk ... 131531581621629630631632633641681731 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •