Sayfa 680/748 İlkİlk ... 180580630670678679680681682690730 ... SonSon
Arama sonucu : 5981 madde; 5,433 - 5,440 arası.

Konu: TRCAS - Turcas Petrol

Alıntı Originally Posted by hermetica Yazıyı Oku
    Turcas'taki ünlü opsiyon konusunda görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Bazı ortamlarda Turcas konusunda yazan arkadaşlar yıllık 8M $ olan bu paranın Shell Global tarafından Turcas'a ödendiği ve her yıl bu parayı boşu boşuna ödemek yerine opsiyonu kullanıp Turcas'in %30 payını satın almasının daha doğru olacağını dile getiriyorlar.

Turcas'a yıllık ödemeyi yapan Shell & Turcas Petrol A.Ş. firmasıdır. Bu firmanın zaten %30'u Turcas'ındır. Bu ödemenin adı da öncelikli temettü ödemesidir. Aslında bu garanti bir ödeme değil, dağıtılabilir kar varsa, önce Turcas alır anlamı taşıyor. Shell & Turcas Petrol A.Ş. çok yüksek ilişkili taraf işlemleri ile bu paranın Shell Global tarafına denk gelecek tutarı zaten Shell tarafına aktarıyordur. Daha en başta 2 tarafı da memnun edecek kurgu yapılmıştır.(Bu benim kişisel görüşüm, kesin böyledir diyemem. Ama bir ortak diğer ortağa bu kadar bedava kaynak aktarmaz...) Bu açıdan Shell Global'in cebinden çıkan bir para olmadığı için bu opsiyonu kullanmak gibi bir kaygısı olmayabilir. Diğer taraftan Aksoy Holding gibi küçük Türk partner ile çalışmak işine bile geliyor olabilir. Ayrıca Turcas'ın önümüzdeki yıl borçları bittiğinde bu opsiyon ortadan kaldırılabilir. Turcas yatırımını opsiyon kesin kullanılır fikriyle yapmamak gerek. Diğer taraftan Shell'in dünyadaki yeniden yapılanmasına ve son yıllarda Türkiye'de yaptığı çok ciddi atağa bakarsak, bu opsiyon her an kullanılabilir. Opsiyon yakın gelecekte kullanılır ise yatırım yapan herkes kesin kazanır. Opsiyon süreci başlar ise 2-2.5$ seviyeleri benim beklentim.
    Asıl soru işareti opsiyon kullanılmaz hele de opsiyon ortadan kalkarsa neler olur.

Birinci senaryoda opsiyon kullanılmaz ama her yıl 8M $ ödeme gelmeye devam eder ise;
    Geçmiş yıllara baktığımızda Turcas her yıl ortalama 13-15 M$ borç geri ödemesi yapmış, borç bittiğinde büyük ihtimal yıllık 10M$ gibi temettü ödemeye başlar, yani pay başına yaklaşık 4 Cent. 40 Cent maliyeti olanın getirisi dolar olarak %10 olur fena değil. Temettüyü geçmişteki gibi her yıl ödemeye devam ederse hisse değeri de güzel artar. Elimizde güzel bir temmettü hissesi olur. Hem RWE'den hem de Shell tarafından çok güçlü nakit gelen yıllarda 30-40 M$ temettüye çıkarsa hisse fiyatı max 1.5$ seviyelerini beklerim.

İkinci senaryoda opsiyon kullanılmaz ve borçlar bitince opsiyon ortadan kaldırılır ise;
    Bu durumda her yıl kesin bir nakit akışı olmadığı için, düzensiz bir temmettü şirketi olarak devam edebilir. Ortada opsiyon hikayesi de kalmadığı için hisseye olan talep aşağıya düşer. Bu durumda hisse fiyatı max 1$ seviyelerini görür diye düşünüyorum.

Bu senaryolarda RWE tarafını hiç düşünmedik. Borçsuz ve kazandığını dağıtan bir RWE özellikle temettü şirketine dönüşeceksek güzel bir katkı sunabilir. Bu arada RWE tarafında çok minik te olsa Cüneyt Zapsu'nun 3. ortak olduğunu görmek beni şaşırttı. Belki de RWE ve Turcas arasını yapan kendisidir ve küçük bir hisse verilmiştir. Ama yine de ne alaka diyor insan..

Son olarak Haydar Acun, opsiyon kullanılmayacak bir Turcas'ta bulunmaz diye kendi kendime telkinde bulunuyorum her zaman.

Umarım hatalı bir bilgi yoktur, kişisel görüşlerimi paylaştım, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...
    25.08.2017 tarihli kapta diğer tarafın shell global olduğu çok açık belirtilmiş yalnız.

2.  Alıntı Originally Posted by GP Yazıyı Oku
    2026😂

Umarım kalmaz oraya.
    Herşey shell glabalin ceosunun vizyonuna bağlı.😂
    günaydın abi;

ceo vizyonu pakistan haberi detayında yazıyor aslında "sadeleşmek"

Alıntı Originally Posted by delicocuk35 Yazıyı Oku
    günaydın abi;

ceo vizyonu pakistan haberi detayında yazıyor aslında "sadeleşmek"
    Ahahahh.
    Ordan çıkış nedenleri istikrarsızlık ve enflasyon sanırım.
    Sadelik insanları ihtişam malları ön plana çıkarır😂

4.  Alıntı Originally Posted by GP Yazıyı Oku
    Ahahahh.
    Ordan çıkış nedenleri istikrarsızlık ve enflasyon sanırım.
    Sadelik insanları ihtişam malları ön plana çıkarır��
    ulke olarak surecler benzer olabilir.

ama adamlarin sadelesmeden kasitlari baska ve sanki sirada biz variz

"Shell'in alt şirketi olan Shell Petroleum Company Limited, portföyünü sadeleştirmek için Shell Pakistan Limited şirketindeki hisselerini satma niyetini duyurdu.

5. Topicde paylaşım kalitesi yükseldikçe, Turcas piyasa değeri düşüyor..

Bayramdan sonra sövmek serbest !!🤷♂

6.  Alıntı Originally Posted by GP Yazıyı Oku
    25.08.2017 tarihli kapta diğer tarafın shell global olduğu çok açık belirtilmiş yalnız.
    Sayın GP
    2017 tarihli KAP açıklamasının ilk bendine göre satınalma opsiyonuna sahip olacak şirket The Shell Company of Turkey, ikinci bendine göre eğer kar varsa öncelikli temettüyü ödeyecek şirket STAŞ, yani %30 u bizim olan Shell & Turcas Petrol A.Ş.
    Bu ödemenin garanti olmadığını da STAŞ ın KAP Taki 2022 bilançosunun 29. Sayfasındaki “intifa senetlerinin gerçeğe uygun değeri” maddesinde görebilirsiniz. O maddede eğer dağıtılabilir kar varsa Turcas 8M $ alır diyor. Yine bu maddeye göre ortaklar anlaşıp genel kurul kararı ile STAŞ ana sözleşmesini tadil ederek bu intifa senetlerini ve Shell in opsiyonunu ortadan kaldırabilirler. Bu iptal için sürecin başlatılması gerekliliği bulunmamakta diye düşünüyorum.

Alıntı Originally Posted by hermetica Yazıyı Oku
    Sayın GP
    2017 tarihli KAP açıklamasının ilk bendine göre satınalma opsiyonuna sahip olacak şirket The Shell Company of Turkey, ikinci bendine göre eğer kar varsa öncelikli temettüyü ödeyecek şirket STAŞ, yani %30 u bizim olan Shell & Turcas Petrol A.Ş.
    Bu ödemenin garanti olmadığını da STAŞ ın KAP Taki 2022 bilançosunun 29. Sayfasındaki “intifa senetlerinin gerçeğe uygun değeri” maddesinde görebilirsiniz. O maddede eğer dağıtılabilir kar varsa Turcas 8M $ alır diyor. Yine bu maddeye göre ortaklar anlaşıp genel kurul kararı ile STAŞ ana sözleşmesini tadil ederek bu intifa senetlerini ve Shell in opsiyonunu ortadan kaldırabilirler. Bu iptal için sürecin başlatılması gerekliliği bulunmamakta diye düşünüyorum.
    Evet bilemiyorum.
    Ölümden başka herşeyin bir çözümü vardır netekim istenirse👍

Alıntı Originally Posted by delicocuk35 Yazıyı Oku
    ulke olarak surecler benzer olabilir.

ama adamlarin sadelesmeden kasitlari baska ve sanki sirada biz variz

"Shell'in alt şirketi olan Shell Petroleum Company Limited, portföyünü sadeleştirmek için Shell Pakistan Limited şirketindeki hisselerini satma niyetini duyurdu.
    Ben sadelikten yanayım bir Türk vatandaşı olarak.Wasaban üstat şahittir.
    Ancak devletimiz Külliyeleri sarayları konakları sever maalesef😂
    Shelli bizzat birçok ülkede gördüm.
    Benim gördüklerim arasında en babaları özellikle shellin sahip oldukları.
    Son yıllarda üçüncü köprü antalya istanbul ve ankara kendi istasyonlarını çok güzel yaptı.Yani iyi para harcadı.
    Bunları satsa şu andaki piyasa değeri eder.
    Yarında genel kurul var dimi.
    Sağ avuç içimde çok kaşınıyo😂
    Ditaştan bedelli yedik bundan da gol istemiyoruz.
    Ditaşın bedelli parasını versin yeter🙏🙏

Sayfa 680/748 İlkİlk ... 180580630670678679680681682690730 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •