Sayfa 678/748 İlkİlk ... 178578628668676677678679680688728 ... SonSon
Arama sonucu : 5980 madde; 5,417 - 5,424 arası.

Konu: TRCAS - Turcas Petrol

Alıntı Originally Posted by delicocuk35 Yazıyı Oku
    fona yatırım yapan küçük yatırımcılar sosyal medyada eleştirmiş.
    ben değil

2x,00 li fiyatlardan aldığı için ben şahsen sağlığına duacıydım
    Acun abiye çakmış adamsın yani.
    Helalll.
    Ama belkide bende senin mal.
    Ahahahh.
    Wasabanın çaktıklarını 2017 den beri taşıyorum.
    Zor alırsın geri😂😂

Alıntı Originally Posted by hermetica Yazıyı Oku
    Turcas'taki ünlü opsiyon konusunda görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Bazı ortamlarda Turcas konusunda yazan arkadaşlar yıllık 8M $ olan bu paranın Shell Global tarafından Turcas'a ödendiği ve her yıl bu parayı boşu boşuna ödemek yerine opsiyonu kullanıp Turcas'in %30 payını satın almasının daha doğru olacağını dile getiriyorlar.

Turcas'a yıllık ödemeyi yapan Shell & Turcas Petrol A.Ş. firmasıdır. Bu firmanın zaten %30'u Turcas'ındır. Bu ödemenin adı da öncelikli temettü ödemesidir. Aslında bu garanti bir ödeme değil, dağıtılabilir kar varsa, önce Turcas alır anlamı taşıyor. Shell & Turcas Petrol A.Ş. çok yüksek ilişkili taraf işlemleri ile bu paranın Shell Global tarafına denk gelecek tutarı zaten Shell tarafına aktarıyordur. Daha en başta 2 tarafı da memnun edecek kurgu yapılmıştır.(Bu benim kişisel görüşüm, kesin böyledir diyemem. Ama bir ortak diğer ortağa bu kadar bedava kaynak aktarmaz...) Bu açıdan Shell Global'in cebinden çıkan bir para olmadığı için bu opsiyonu kullanmak gibi bir kaygısı olmayabilir. Diğer taraftan Aksoy Holding gibi küçük Türk partner ile çalışmak işine bile geliyor olabilir. Ayrıca Turcas'ın önümüzdeki yıl borçları bittiğinde bu opsiyon ortadan kaldırılabilir. Turcas yatırımını opsiyon kesin kullanılır fikriyle yapmamak gerek. Diğer taraftan Shell'in dünyadaki yeniden yapılanmasına ve son yıllarda Türkiye'de yaptığı çok ciddi atağa bakarsak, bu opsiyon her an kullanılabilir. Opsiyon yakın gelecekte kullanılır ise yatırım yapan herkes kesin kazanır. Opsiyon süreci başlar ise 2-2.5$ seviyeleri benim beklentim.
    Asıl soru işareti opsiyon kullanılmaz hele de opsiyon ortadan kalkarsa neler olur.

Birinci senaryoda opsiyon kullanılmaz ama her yıl 8M $ ödeme gelmeye devam eder ise;
    Geçmiş yıllara baktığımızda Turcas her yıl ortalama 13-15 M$ borç geri ödemesi yapmış, borç bittiğinde büyük ihtimal yıllık 10M$ gibi temettü ödemeye başlar, yani pay başına yaklaşık 4 Cent. 40 Cent maliyeti olanın getirisi dolar olarak %10 olur fena değil. Temettüyü geçmişteki gibi her yıl ödemeye devam ederse hisse değeri de güzel artar. Elimizde güzel bir temmettü hissesi olur. Hem RWE'den hem de Shell tarafından çok güçlü nakit gelen yıllarda 30-40 M$ temettüye çıkarsa hisse fiyatı max 1.5$ seviyelerini beklerim.

İkinci senaryoda opsiyon kullanılmaz ve borçlar bitince opsiyon ortadan kaldırılır ise;
    Bu durumda her yıl kesin bir nakit akışı olmadığı için, düzensiz bir temmettü şirketi olarak devam edebilir. Ortada opsiyon hikayesi de kalmadığı için hisseye olan talep aşağıya düşer. Bu durumda hisse fiyatı max 1$ seviyelerini görür diye düşünüyorum.

Bu senaryolarda RWE tarafını hiç düşünmedik. Borçsuz ve kazandığını dağıtan bir RWE özellikle temettü şirketine dönüşeceksek güzel bir katkı sunabilir. Bu arada RWE tarafında çok minik te olsa Cüneyt Zapsu'nun 3. ortak olduğunu görmek beni şaşırttı. Belki de RWE ve Turcas arasını yapan kendisidir ve küçük bir hisse verilmiştir. Ama yine de ne alaka diyor insan..

Son olarak Haydar Acun, opsiyon kullanılmayacak bir Turcas'ta bulunmaz diye kendi kendime telkinde bulunuyorum her zaman.

Umarım hatalı bir bilgi yoktur, kişisel görüşlerimi paylaştım, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...
    Yazdıklarınıza katılıyorum.
    Tek bir istisnası var.
    Sözleşmeye göre opsiyonun sona ermesi için başlaması gerekiyor.
    Trcas bundan vazgeçemiyor.
    Shell başlatmadan yok olamıyor.
    Ha her sözleşme kağıttır çöpe gider uygulanmadan dersek bilemem)
    Geçen senede rusyada çıktı biliyorsunuz.
    Fiyat muamma.
    Bizde çok yatırım yaptı çıkmaz gibi düşünülmesi akla yatkındır ama bugün çıkcam dese socar lukoil alır hemen.
    Bir ilginç konu daha var.
    90 lı yıllarda ülkeden çıkmaya karar vermiş iken sonra fikir değiştirip bu hükümeti görünce 2006 da büyüme kararı aldı.
    Şu andaki durumu 90 lı yıllarla değerlendirip fullermi yoksa çıkarmı değerlendirilebilinir.
    Ben hökümet değişseydi kesin kullanırdı opsiyonu diye düşünüyordum.
    Şu anda hiçbirşey düşünemiyorum😂😂
    Hepsibenimmm

3.  Alıntı Originally Posted by miami Yazıyı Oku
    Sanıyorum aynı Acundan bahsetmiyoruz
    Haydar mıydı bahsettiğiniz
    En son Tekfen de gazını almışlardı onun.
    Ucuz olduğunu düşündüğüm turcas da ben de varım diyorum o halde.yatırım tavsiyesi değildir.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by hermetica Yazıyı Oku
    Turcas'taki ünlü opsiyon konusunda görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Bazı ortamlarda Turcas konusunda yazan arkadaşlar yıllık 8M $ olan bu paranın Shell Global tarafından Turcas'a ödendiği ve her yıl bu parayı boşu boşuna ödemek yerine opsiyonu kullanıp Turcas'in %30 payını satın almasının daha doğru olacağını dile getiriyorlar.

Turcas'a yıllık ödemeyi yapan Shell & Turcas Petrol A.Ş. firmasıdır. Bu firmanın zaten %30'u Turcas'ındır. Bu ödemenin adı da öncelikli temettü ödemesidir. Aslında bu garanti bir ödeme değil, dağıtılabilir kar varsa, önce Turcas alır anlamı taşıyor. Shell & Turcas Petrol A.Ş. çok yüksek ilişkili taraf işlemleri ile bu paranın Shell Global tarafına denk gelecek tutarı zaten Shell tarafına aktarıyordur. Daha en başta 2 tarafı da memnun edecek kurgu yapılmıştır.(Bu benim kişisel görüşüm, kesin böyledir diyemem. Ama bir ortak diğer ortağa bu kadar bedava kaynak aktarmaz...) Bu açıdan Shell Global'in cebinden çıkan bir para olmadığı için bu opsiyonu kullanmak gibi bir kaygısı olmayabilir. Diğer taraftan Aksoy Holding gibi küçük Türk partner ile çalışmak işine bile geliyor olabilir. Ayrıca Turcas'ın önümüzdeki yıl borçları bittiğinde bu opsiyon ortadan kaldırılabilir. Turcas yatırımını opsiyon kesin kullanılır fikriyle yapmamak gerek. Diğer taraftan Shell'in dünyadaki yeniden yapılanmasına ve son yıllarda Türkiye'de yaptığı çok ciddi atağa bakarsak, bu opsiyon her an kullanılabilir. Opsiyon yakın gelecekte kullanılır ise yatırım yapan herkes kesin kazanır. Opsiyon süreci başlar ise 2-2.5$ seviyeleri benim beklentim.
    Asıl soru işareti opsiyon kullanılmaz hele de opsiyon ortadan kalkarsa neler olur.

Birinci senaryoda opsiyon kullanılmaz ama her yıl 8M $ ödeme gelmeye devam eder ise;
    Geçmiş yıllara baktığımızda Turcas her yıl ortalama 13-15 M$ borç geri ödemesi yapmış, borç bittiğinde büyük ihtimal yıllık 10M$ gibi temettü ödemeye başlar, yani pay başına yaklaşık 4 Cent. 40 Cent maliyeti olanın getirisi dolar olarak %10 olur fena değil. Temettüyü geçmişteki gibi her yıl ödemeye devam ederse hisse değeri de güzel artar. Elimizde güzel bir temmettü hissesi olur. Hem RWE'den hem de Shell tarafından çok güçlü nakit gelen yıllarda 30-40 M$ temettüye çıkarsa hisse fiyatı max 1.5$ seviyelerini beklerim.

İkinci senaryoda opsiyon kullanılmaz ve borçlar bitince opsiyon ortadan kaldırılır ise;
    Bu durumda her yıl kesin bir nakit akışı olmadığı için, düzensiz bir temmettü şirketi olarak devam edebilir. Ortada opsiyon hikayesi de kalmadığı için hisseye olan talep aşağıya düşer. Bu durumda hisse fiyatı max 1$ seviyelerini görür diye düşünüyorum.

Bu senaryolarda RWE tarafını hiç düşünmedik. Borçsuz ve kazandığını dağıtan bir RWE özellikle temettü şirketine dönüşeceksek güzel bir katkı sunabilir. Bu arada RWE tarafında çok minik te olsa Cüneyt Zapsu'nun 3. ortak olduğunu görmek beni şaşırttı. Belki de RWE ve Turcas arasını yapan kendisidir ve küçük bir hisse verilmiştir. Ama yine de ne alaka diyor insan..

Son olarak Haydar Acun, opsiyon kullanılmayacak bir Turcas'ta bulunmaz diye kendi kendime telkinde bulunuyorum her zaman.

Umarım hatalı bir bilgi yoktur, kişisel görüşlerimi paylaştım, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...
    Zapsu, Almanya'da eğitim almış bir iş adamı ve o dönem Başbakan'ın danışmanıydı, alman rwe in Türkiye pazarına girmesinde etkili olmuş olabilir, bu sebeple kısmi de olsa pay almış olabilir. Ayrıca, 2013 den beri güneş enerjisi alanında ciddi yatırımları var, bim in de kurucusu..

5.  Alıntı Originally Posted by GP Yazıyı Oku
    Acun abiye çakmış adamsın yani.
    Helalll.
    Ama belkide bende senin mal.
    Ahahahh.
    Wasabanın çaktıklarını 2017 den beri taşıyorum.
    Zor alırsın geri����
    abi malı arap acun'a (çaktığımın) verdiğimin farkına çoook sonra vardım.

malın yarısından fazlasını %40-45 daha ucuza aldım .

ama senin malın kıymetli değil kıymetli olsa endeks nerden nereye geldi hiiiç oralı değil

Alıntı Originally Posted by delicocuk35 Yazıyı Oku
    abi malı arap acun'a (çaktığımın) verdiğimin farkına çoook sonra vardım.

malın yarısından fazlasını %40-45 daha ucuza aldım .

ama senin malın kıymetli değil kıymetli olsa endeks nerden nereye geldi hiiiç oralı değil
    Ben alırken o olduğunu anladığım için veremediydim😂
    Bazen bilgi böyle işede yaramıyo işte.
    Orda bişiler olmasa bile kesin bişi olmuş olabilir.
    Evren bey kardeşim biliyo olabilir😂
    Sattığının hepsini yerine koyduysan tebrik ediyorum seni👏👏👏

7. 1992 de 1 dolar olan şirket, bugün 50 sent. Aradan geçen 30 küsür sene. İnsanoğlu neleri başardı, bu totoş 1 dolar üzerinde kalıcı olamadı.

Alıntı Originally Posted by wasaban Yazıyı Oku
    1992 de 1 dolar olan şirket, bugün 50 sent. Aradan geçen 30 küsür sene. İnsanoğlu neleri başardı, bu totoş 1 dolar üzerinde kalıcı olamadı.
    Ahahahhh.
    Haksızlık yapma 2006 da shell ile ortak olunca 3 dolara çıktı arada.
    Orda satanlar çok uyanıkmış😂😂

Sayfa 678/748 İlkİlk ... 178578628668676677678679680688728 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •