Sayfa 101/182 İlkİlk ... 519199100101102103111151 ... SonSon
Arama sonucu : 1451 madde; 801 - 808 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Merhaba,
    Eurobond faiz gelirinden, eurobond alım satım zararı düşülebiliyor mu?
    Bilen varsa yazarsa sevinirim.

2. Bu değerli bilgiler için tüm arkadaşlara sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Vergimizi vermek istiyoruz ancak o kadar karmaşık ki bazı konular. 8.09.2021 tarihinde ilk eurobondumu primli olarak almıştım. yani 1765 dolarlık bir fark vardı nominal ile ödediğim arasında. 2021 senesinde 1 kupon , 2022 de ise 2 kupon yattı. Şimdi bu beyan döneminde bu aradaki 1765 dolarlık farkı toplam kupon adedine böldükten sonra gelir vergisinden düşme şansım var mı yoksa ilk kupon 2021 de yattığı için bu şansı kullanamıyor muyum? Bir de eyt için askerlik borçlanması yapmıştım , bunu da düşebilir miyim gelir vergisinden? Saygılar sevgiler

3.  Alıntı Originally Posted by armada1905 Yazıyı Oku
    Bu değerli bilgiler için tüm arkadaşlara sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Vergimizi vermek istiyoruz ancak o kadar karmaşık ki bazı konular. 8.09.2021 tarihinde ilk eurobondumu primli olarak almıştım. yani 1765 dolarlık bir fark vardı nominal ile ödediğim arasında. 2021 senesinde 1 kupon , 2022 de ise 2 kupon yattı. Şimdi bu beyan döneminde bu aradaki 1765 dolarlık farkı toplam kupon adedine böldükten sonra gelir vergisinden düşme şansım var mı yoksa ilk kupon 2021 de yattığı için bu şansı kullanamıyor muyum? Bir de eyt için askerlik borçlanması yapmıştım , bunu da düşebilir miyim gelir vergisinden? Saygılar sevgiler

Aldığınız eurobond'un temiz fiyatını bulup, temiz fiyat ile nominal arasındaki farkı kupon adedine böldükten sonra vergiden düşebilirsiniz.
    Burada detaylı şekilde nasıl yapılacağı anlatılmış;
    https://kpmgvergi.com/blog/eurobondl...f-noktalar/177

4.  Alıntı Originally Posted by Canth Yazıyı Oku
    Herkese selamlar,

Hazır beyan sistemini doldururken buradan çok faydalandım, herkese teşekkürler. İki kısımda takıldım;

İlki yukarıda arkadaşların da dediği gibi ihraç tarihi için 2011 ve gerisini sistem kabul etmiyor siz oraları boş mu bıraktınız?

İkinci sorumda vergiden eğitim ve sigortaları düşünce matrah 70.000 altına geliyor ama sistem hala vergi gösteriyor. Neyi yanlış yapıyorum bulamadım.

Tekrardan teşekkürler
    Günaydın,

Benim ikinci sorumdaki durumda kalan oldu mu hiç? Gelir 70.000'i geçtiği için beyanname vermem gerekli diye düşünüyorum. Giderleri girince 70.000 altına iniyor ama hazır beyanname hala vergi gösteriyor. Bir türlü çözemedim.

Teşekkürler

Merhaba aynı durum bende de oldu. Bildiğim kadarıyla sadece Eurobond geliriniz 70 bini geçti ise veya diğer gelirler + Eurobond gelirleri 70 bini geçti ise beyanname ve vergi vermeniz gerekiyor. Kural giderleri hesaplamadan sadece gelirlere göre şekillendiğinden, giderler düşüldüğünde bu limitleri geçmesenizde beyanname veriliyor.

Benimde gelirlerim, giderler düştükten sonra 70 binin altında kalmasına rağmen beyanname ve vergi verdim. vergi sistemi tamamen saçmalık. 69.999 tl Eurobond geliri elde eden vergi vermezken, 70.001 tl gelir elde eden 2 kuruş yüzünden %20ye yakın vergi veriyor. En azından sadece 70 bini geçen kısım için vergi verilmesi lazım.

Alıntı Originally Posted by Canth Yazıyı Oku
    Günaydın,

Benim ikinci sorumdaki durumda kalan oldu mu hiç? Gelir 70.000'i geçtiği için beyanname vermem gerekli diye düşünüyorum. Giderleri girince 70.000 altına iniyor ama hazır beyanname hala vergi gösteriyor. Bir türlü çözemedim.

Teşekkürler
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

6.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Merhaba aynı durum bende de oldu. Bildiğim kadarıyla sadece Eurobond geliriniz 70 bini geçti ise veya diğer gelirler + Eurobond gelirleri 70 bini geçti ise beyanname ve vergi vermeniz gerekiyor. Kural giderleri hesaplamadan sadece gelirlere göre şekillendiğinden, giderler düşüldüğünde bu limitleri geçmesenizde beyanname veriliyor.

Benimde gelirlerim, giderler düştükten sonra 70 binin altında kalmasına rağmen beyanname ve vergi verdim. vergi sistemi tamamen saçmalık. 69.999 tl Eurobond geliri elde eden vergi vermezken, 70.001 tl gelir elde eden 2 kuruş yüzünden %20ye yakın vergi veriyor. En azından sadece 70 bini geçen kısım için vergi verilmesi lazım.
    Hocam Selamlar,

Doğru anladım diye teyit etmek istedim. Diyelim ki;

Eurobond geliri 75.000 TL (net safi İrat)
    Eğitim ve sağlık harcamaları : 7.500 TL
    Bu durumda vergiye tabii gelir : 67.500 TL (matrah)

67.500 TL , 70.000 TL limitin altında olmasına rağmen gelir vergisi mi öderiz? Ben hiç bu şekilde düşünmemiştim.

Teşekkürler

Merhaba bildiğim kadarı ile öyle maalesef. Ancak bir kaç yerden daha teyit alın derim. Ben forumdan ve diğer kaynaklardan öğrendiğime kadarıyla bu şekilde diye biliyorum. Daha bilgili arkadaşlardan da cevap aldıktan sonra karar verin derim.

Alıntı Originally Posted by Canth Yazıyı Oku
    Hocam Selamlar,

Doğru anladım diye teyit etmek istedim. Diyelim ki;

Eurobond geliri 75.000 TL (net safi İrat)
    Eğitim ve sağlık harcamaları : 7.500 TL
    Bu durumda vergiye tabii gelir : 67.500 TL (matrah)

67.500 TL , 70.000 TL limitin altında olmasına rağmen gelir vergisi mi öderiz? Ben hiç bu şekilde düşünmemiştim.

Teşekkürler
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

8.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Merhaba bildiğim kadarı ile öyle maalesef. Ancak bir kaç yerden daha teyit alın derim. Ben forumdan ve diğer kaynaklardan öğrendiğime kadarıyla bu şekilde diye biliyorum. Daha bilgili arkadaşlardan da cevap aldıktan sonra karar verin derim.
    Yukarıda verdiğim örneği Mehmet Bingöl'e de sordum. Aşağıdaki şekilde dönüş yaptı.

-İlginç bir örnek.-Beyan yapılmalı ve eğitim&sağlık bu beyandan düşülmeli şeklnde değerlendirilebilir.-(GVK madde 86 ve madde 89 )-GİB'e sorabilirsiniz.

Beyanname süresi bitmeden netleştirebilirsem buraya da yazarım.

Teşekkürler

Sayfa 101/182 İlkİlk ... 519199100101102103111151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •