Sayfa 106/177 İlkİlk ... 65696104105106107108116156 ... SonSon
Arama sonucu : 1413 madde; 841 - 848 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Yok dostum maas icin vergi beyan olmamali.......
    TL mevduat faizleri icin zaten gerekli durumda stopaj kesiliyor..
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    beyan etmelisiniz demiyor servet hocam. beyana tabi olmasa bile onları da hesaba katınca limiti aşıyorsanız kira istisnasından faydalanamazsınız diyor sn rxpu. açıkçası bana da teyite muhtaç bilgi gibi geldi. ama bilemedim. doğru olabilir.

edit: rxpu'nun verdiği bilginin doğru olduğunu belirten bir mesaj geldi özelden.

Evet tüm gelirlerinizin toplamı (beyana tabi ve beyana tabi olmayanlar) 250.000TL'yi aşıyorsa kira gelir istisnasından yaralanılamıyor. Ayrıca Hazırbeyanda bu detayı kırmızı harflerle özellikle belirtmişler istina ekle/sil kısmında.

Diyor ki ,biz otomatik olarak istisna ekledik ama geliriniz 250.000TL üzerindeyse lütfen aşağıdaki istisnayı kaldır tuşuna basarak bu istisnayı kaldırın diyor. Bunu otomatik olarak yapmamalarının sebebi de size özel bazı gelirlerin hepsini o aşamada görememeleri veya o bağlantıyı yapmamaları (örneğim çalışan olarak maaş alıyorsanız ya da emekli maaşınız varsa bu tür gelirleri görebilmesi için hazır beyan içinden SGK'ya bağlanması gerek. Yazılımın bu kısmını o denli entegre etmedikleri için sözlü olarak uyarıyorlar.
    Ama sonrasında kontrol etmeleri çok kolay. 2023 yılı beyanı için 2024'te bu detaya çok dikkat etmelisiniz zira asgari ücret artışları ile bu üst limit çoğu kişi tarafından hızlıca aşılacak gibi gözüküyor.

Ayrıca şunu da ekleyeyeim çoğu kişi bu kıstasa girmese de 2020-2021 yılında yapılan bir düzenleme ile belirli bir meblağın üzerinde maaş alan çalışanların da bu maaşlarını *ayrıca* gelir vergisi beyannamesinde belirtip ek vergi ödemeleri gerekiyor. 2021 için limit yıllık 500-600.000TL civarıydı sanırım 2023 limiti de artmıştır ama yine de yüksek maaşlı çalışanların artık bu detaya da dikkat etmesi gerekli.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2. Beyanname verme suresi 5 nisan tarihine kadar uzatilmis.
    Iyi oldu dun cok ugrasmama ragmen beyannamemi onaylatamadim.
    Sistem.surekli hata veriyor. Iki tane beyannameniz var birini silin falan yaziyordu...
    Çıldırmaya az kaldııııı!!!!!!

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

3. Bilgi icin tesekkurler.
    Bond alis tarihinden itfa tarihine kadar toplam 12 tane faiz odemesi vardı.
    Ancak ilk 2 sene beyan sinirina girmedigim icin eyanname doldurmadım.
    Bu sene beyan sınırını aştım. Bondu aldigim tarihten 2022 sonuna kadar olan sure icinde 6 tane kupon odemesi aldigim icin, ödedigim pirim miktarının 6/12'sini hesaplayıp 2022 yilinda aldigim ilk kupon odemesinden düştüm.
    Oldu mu bilmiyorum ama olsa da olmasa da artık.....!!!! kabak tadi verdi bu vergi meselesi....
     Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Eurobondu aldiginiz tarihten itfa olana kadar kac adet kupon odemesi varsa, odediginiz primi(temiz fiyat - 100) kupon sayisina bolup, her bir kupon odemesinden bu tutari dusebilirisniz. Boylece faiz geliriniz dusmus olur.

Faiz geliriniz = Kupon Odemesi - Kupon Basina Fazla Odeme

Kupon Basina Fazla Odeme = (Temiz FIyat - 100) / (Aldiginiz tarihten iftaya kadar ki kupan odeme sayisi)

Prim miktarinin tamamini gelirden dustum yazmissiniz. Ben bu tutarin kupon sayisina bolunup, her bir kupan odemesinden dusulur diye biliyorum.
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

Ben 2023ten itibaren emekli maasi aliyorum onu hesapa katarsam usd ne olursa olsun gene vergi cikacak, ben onun da dahil olacagini sanmiyorum ama beyanname donemi elbette tekrar tekrar okuma yapmaliyiz...

Benim bildigim aldigimiz normal yada emekli maasi bir gelir kapsaminda degil tamam extra bir gelir olur onu anlarim instagram dan yada belki youtube den bir gelir olur stopaj kapsaminda olmaz o ek gelir olarak gosterilmelidir ona tamam

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    beyan etmelisiniz demiyor servet hocam. beyana tabi olmasa bile onları da hesaba katınca limiti aşıyorsanız kira istisnasından faydalanamazsınız diyor sn rxpu. açıkçası bana da teyite muhtaç bilgi gibi geldi. ama bilemedim. doğru olabilir.

edit: rxpu'nun verdiği bilginin doğru olduğunu belirten bir mesaj geldi özelden.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Dostum selamlar diyelim ki esim aylik 25bin emekli maasi aliyor bu demek ki 2023 te 300bin lira maas geliri olacak onun hic bir sekilde bundan haberi yok

300bin geliri oldugunu beyan etmeyi hic bir kimse bilemez (kira yada eurobond geliri yok ama onun kurtardi sanirim)
    hatta 73bin lira alan millletvekilleri bile bunu bilmez (bu asagida yazili yuksek gelirli memur ve ek gelir vergisi kismina giriyor gibi)
    73 x 12 esittir 876 bin lira

burada bisiler hatali ama ne diyemedim...
    Ne kuyumcu ne muayanesi olan dr lar bile biz eurobond cular kadar vergi odemiyor
    burada bir hata var ama cozemedim

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Evet tüm gelirlerinizin toplamı (beyana tabi ve beyana tabi olmayanlar) 250.000TL'yi aşıyorsa kira gelir istisnasından yaralanılamıyor. Ayrıca Hazırbeyanda bu detayı kırmızı harflerle özellikle belirtmişler istina ekle/sil kısmında.

Diyor ki ,biz otomatik olarak istisna ekledik ama geliriniz 250.000TL üzerindeyse lütfen aşağıdaki istisnayı kaldır tuşuna basarak bu istisnayı kaldırın diyor. Bunu otomatik olarak yapmamalarının sebebi de size özel bazı gelirlerin hepsini o aşamada görememeleri veya o bağlantıyı yapmamaları (örneğim çalışan olarak maaş alıyorsanız ya da emekli maaşınız varsa bu tür gelirleri görebilmesi için hazır beyan içinden SGK'ya bağlanması gerek. Yazılımın bu kısmını o denli entegre etmedikleri için sözlü olarak uyarıyorlar.
    Ama sonrasında kontrol etmeleri çok kolay. 2023 yılı beyanı için 2024'te bu detaya çok dikkat etmelisiniz zira asgari ücret artışları ile bu üst limit çoğu kişi tarafından hızlıca aşılacak gibi gözüküyor.

Ayrıca şunu da ekleyeyeim çoğu kişi bu kıstasa girmese de 2020-2021 yılında yapılan bir düzenleme ile belirli bir meblağın üzerinde maaş alan çalışanların da bu maaşlarını *ayrıca* gelir vergisi beyannamesinde belirtip ek vergi ödemeleri gerekiyor. 2021 için limit yıllık 500-600.000TL civarıydı sanırım 2023 limiti de artmıştır ama yine de yüksek maaşlı çalışanların artık bu detaya da dikkat etmesi gerekli.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

6. onun için diyorum ki ,maliye eurobond gelirlerini kaynağından stopaj yoluyla kesmeli....

7.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    USD birim olarak kaybiniz olmuyor mu
    atiyorum o tarihte aldiginiz 50bin usd su anda da size 50bin usd getiriyor mu getirmiyormu
    USD olarak kayıp var. Malum Eurobond getirileri yükseldi yani eurobond fiyatları düştü. Ama itfa öncesi satışta TL gelirine bakılıyor. Fakat enflasyona endekslemek mümkün. O şekilde yapınca, Eurobond satışından zarar ediyorum. Gel gör ki itfadan önce yapılan satışta zarar çıksa da o zararı faiz gelirinden düşemiyormuşuz sanırım. Bunu da sonradan öğrendim ama teyit edilmesi gerekli.

8. Burada eurobond tuttuğunuz hesabı eşinizle ortak hesaba dönüştüren oldu mu? Bu şekilde intikal vergisi vb. çıkmadan matrahı bölmek mümkün müdür . Şimdiden teşekkürler

Sayfa 106/177 İlkİlk ... 65696104105106107108116156 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •