Sayfa 143/182 İlkİlk ... 4393133141142143144145153 ... SonSon
Arama sonucu : 1451 madde; 1,137 - 1,144 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Birde bunlari illa Eurobond alin diye anlatmiyorum, kimsenin isine karismam.

Anlatmak istedigim, Eurobond yatiriminin ne oldugu.

Bugun bir arkadasla konustuk, 76.000 dolarlik yatirimla ABD'de konut aliyorsunuz ve yillik 5.850 dolar kira geliriniz oluyor.

Kiralardan biri vergiye, biri afet sigortasina gidiyor, tapu sizin, o isleri yapan firma, kiralama garantisi veriyor.

Ben girmem dedim, ben o yillik geliri 55.000 dolarlik Eurobond ile yaparim.

O da off ya vergi mergi dedi, ugrasamam.

Goruyormusunuz Eurobond algisini.

2. Yıllık Giderleriniz;
    1. Gayrimenkul vergisi ( Takriben 1 Aylık kira getiriniz kadar )

2. Doğal afet sigortası ( Takriben 1 Aylık kira getiriniz kadar )

TRUSA ile Amerika dan alacağınız evinize ait Tüm giderleriniz ( vergiler, doğal afet sigortası ve kiracı garantisi komisyonları ) sonrasında amortisman ( kendisini geri ödeme ) süresi Amerikan Doları bazında 11-12 yıl arasında olacaktır.,

Dolayısı ile 76.000 Dolarlık yatırımınız yılda net olarak 5.850 dolar arasında getiri sağlıyor olabilecektir.

https://www.trusa.com.tr/avantajlar

Dolar degil de MB doviz alis kuru ile farkliliklara bakmaniz lazim muhtemel olarak ta zarar degil kar ettiniz, satis yaptiginiz icinde direk vergisini beyan edip odemeniz lazim dostum

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    bu yıl alış dolar fiyatıma göre zararda olan eurobondlarımdan satıp başka eurobond almıştım. bu durumu beyan etmem gerekecek mi?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sanirim Yasak Elma dizisindeki baba karakteri bole bir guney afrika eurobond alip once batiyo sonra cikiyor du izleyebilirsiniz orayi da

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    o konuda bilgim yok ama iş yatırımı arayıp sorabilirsiniz mesela. yalnız büyük ihtimal minimum 200k nominaldir alım.

frankfurt borsasında öyle zira. https://www.boerse-frankfurt.de/bond...ik-7-375-17-34
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Dogrusunuz,

Ancak bunun yaninda, mevcut Eurobond getirilerinizle, cepten kucuk bir ilave ile yeni bir Eurobond aliyorsunuz.

De ki, hisse senedini sattiniz, elde 200.000 TL. nakit var diyelim, ne yapacaksiniz, yeni baska bir hisse bulacaksiniz.

Hisse dediginiz de isin icine risk giriyor. Belirsizlik giriyor.

Bende 35.000 Eurobond oldu, belki bunlarin 7.000'i . cepten tam tamina 7.000 dolar verilerek alinmadi, Eurobond kazanci arti cepten ilave ile alindi.Belki 20.000'i, dolar 19 TL. iken alindi.

Eurobond yatiriminda perspektifiniz 10 yil.

Ya ben 10 yil para baglamak istemiyorum dediginizde hata yaparsiniz, cunku 3 ayda bir faiz gelirini aliyorsunuz.

Hisse senedinde ise bir yil bekliyor, edilen kar'in cogu zaman cok kucuk bir kismini nakit kar payi olarak aliyorsunuz. Eurobond'da her 3 ayda bir nakit kar payinizi dolar olarak aliyorsunuz. ( 3 ay dedigim, vade tarihlerini ayarladiginiz durumlarda )

Su an dolar hesabimda 905 dolar var, 24 Eylul gunu 301 dolar faiz gelecek, 611 sayili 7.000 Eurobond'un faiz geliri.

Ben de bu gelen parayla birlikte, 630 sayili Eurobond'u alacagim. ( bu sayilar Isbank listesindeki eurobond sayilari.)

Vergiden mumkun olcude kacinmak icin toplamda 50.000 dolar eurobond hedefim var.

Gelecek 10 yil icinde o kadar degisik parametre var ki, ABD'deki enflasyon dolar degerini etkiler etkilemez dusunmuyorum bile.

Dusundugum dolar 60 TL. oldugundaki kazancim.

Yok artik...! diyenlere sormak lazim, dolar 8 TL. den 27 TL.ye ne kadar surede cikti, 2 yildan az bir surede, gelecek 2 yil icinde neden 60 TL.ye cikmasin ?
    sn.Tınaz selamlar ,

Anlamak için soruyorum.
    630 no lu eurobond u , paylaşmış olduğunuz iş bankası listesindeki 6 aylık kupon faizi en yüksek olan oran %5,937 olduğu için mi almayı tercih ediyorsunuz? Bu durumda , 1000 $ nominal her bir bond için 6 ayda bir 59,37 $ net kupon ödemesi mi alınıyor?
    Ama işbankası kirli satış fiyatı 1208 $. Yani nominal fiyatı 1000 $ olan bir bonda 208 $ daha fazla para vereceksiniz.
    Yanlış anlamayınız lütfen , mantığını anlamak için soruyorum , yatırım mantığınızı sorgulamak haddim değil.
    Bir de gene o 630 nolu bond un en sağ sütunda getirisi %8,05 yazıyor. Ne demek istiyor ? 6 aylık kupon getirisi %5,937 olan bir bond un getirisi %8,05 nasıl oluyor onu kast ediyorum. Mutlaka bi mantık hatası yapıyorumdur. Öğrenmek istemiştim , MT ler bile çoğu bu bond işinden pek anlamıyor . Hele vergi durumlarını genelde anlamıyorlar.
    Şayet vergi durumu söz konusu olursa , banka dan bu vergi konusunda bir destek , yardım oluyor mu yoksa kendimiz mi bir mali müşavire durumu anlatıp beyanname vereceğiz ?

Yanıtlamanız dileği ile , selam ve saygılar

6.  Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    sn.Tınaz selamlar ,

Anlamak için soruyorum.
    630 no lu eurobond u , paylaşmış olduğunuz iş bankası listesindeki 6 aylık kupon faizi en yüksek olan oran %5,937 olduğu için mi almayı tercih ediyorsunuz? Bu durumda , 1000 $ nominal her bir bond için 6 ayda bir 59,37 $ net kupon ödemesi mi alınıyor?
    Ama işbankası kirli satış fiyatı 1208 $. Yani nominal fiyatı 1000 $ olan bir bonda 208 $ daha fazla para vereceksiniz.
    Yanlış anlamayınız lütfen , mantığını anlamak için soruyorum , yatırım mantığınızı sorgulamak haddim değil.
    Bir de gene o 630 nolu bond un en sağ sütunda getirisi %8,05 yazıyor. Ne demek istiyor ? 6 aylık kupon getirisi %5,937 olan bir bond un getirisi %8,05 nasıl oluyor onu kast ediyorum. Mutlaka bi mantık hatası yapıyorumdur. Öğrenmek istemiştim , MT ler bile çoğu bu bond işinden pek anlamıyor . Hele vergi durumlarını genelde anlamıyorlar.
    Şayet vergi durumu söz konusu olursa , banka dan bu vergi konusunda bir destek , yardım oluyor mu yoksa kendimiz mi bir mali müşavire durumu anlatıp beyanname vereceğiz ?
    1000 dolar edecek bir Eurobond'a bugun icin 1.208 dolar odeyecegim dogru, benim mantigim, beklenilen surede en cabuk sekilde alabilecegimi almak. Yoksa bu eurobond'da 10 yil bekledikten sonra alacagimin bugun icin bir esprisi yok diye dusunuyorum.

Cunku oncelikli hedefim 50.000 dolarlik EB almak. 6 ayda bir faiz geliri 59.30 dolar, elde 8.000 lot var, toplamda 474.40 dolar alacagim, ayni vadeye denk gelen 629 sayili Eurobond'tan 11.000 lot var, 15 Ocak tarihinde odenecek toplam faiz 543.12 dolar, benim onceligim bu iki faiz geliri ile yeni bir Eurobond almak, toplamda 1017.52 dolar oluyor, alacagim 1.208 dolar ise farki cebimden koyuyorum.

Yoksa, alis fiyati, yok kirli fiyat, yok toplamda 10 senelik vade suresi sonunda kazancim %8.05 olacak bakmiyorum.

Eger yeterli para yoksa, de ki 2.000 adet alacak, bu hesabi yapar, isine geleni alir almaz, kisi kendi bilir.

Mantik hatasi yapmiyorsun, sadece kisisel tercih neyse o.

Ben 7.500 TL. emeklisiyim, amacim bu geliri de aylik kazanc haline getirip, emekliligi adam gibi yasamak.

Butun bu plana, parayi yine borsadan kazanarak basladim.

12.36 TL. den 6.000 lot KCHOL vardi, 5.000 lotu cesitli kademelerden satarak Eurobond almaya basladim.
    13.68 TL.den aldigim 8.000 ANHYT vardi, su an 1.700 lot kaldi. Onun da tum kazandirdiklariyla Eurobond aldim.
    Cogunu dolar 19 TL. civarindan aldim.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kar'i realize edip, risksiz bir alana tasimak olmali.

Cunku Eurobond surekliligi olan bir kazanc kapisi.

Dusuncem bu.

7. O listede 668 sayili olan var mesela, 6 ayda bir 26.25 dolar veriyor, 59.30 nerde 26.25 nerde, 26.25 ten topla topla ne zaman yeni bir Eurobond alir, hic isim olmaz, mantigim bu.

Sayfa 143/182 İlkİlk ... 4393133141142143144145153 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •