Sayfa 173/177 İlkİlk ... 73123163171172173174175 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 1,377 - 1,384 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

Guzel calisma dostum, linki not ettim bir ara inceleriz.....

Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Kendim için hazırladığım Eurobond Takip google sheet dosyasını daha önce paylaşmıştım. Başta biraz karışık gelebilir. Ancak aldığınız Eurobondların girişini yaparsanız kupon ve getirilerin karşılaştırması için faydalı olabilir.

İlgilenen olursa güncellemeye çalışırım.

https://www.hisse.net/topluluk/entry.php?b=298
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Dostum kirli fiyat icinde faizi bulunan bond demek
    temiz fiyat ise kilciksiz ozu bondun 1000 usd lik kismi
     Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku

Bu kirli temiz fiyat olayını bir türlü anlayamadım

Dostum bende de bir ev yapimi isi var ve muteahit sanirim iskan bedelini arsa sahiplerinden istiyormus
    Benim amacim tapuyu uzerime gecirmeden satmak ki vergi cikmasin bana
    ustume alir 1 ay sonra musteri cikar satarsam okkali vergi vermek istemiyorum cunku

Evin durumu şöyle tapu almadan alıp sattım, daha doğrusu tam al-sat olmadı, bitmek üzere olan ev almıştım ama bir türlü iskan alınamayınca aracı olan müteahhit dolar bazında faiziyle parayı geri verecek.

dün hesaplarımı yaptım 2023 yılında kupon gelirim 150.000 Tl nin altında, eurobond alım satımınden ise enflasyon ile -450 bin tl zarar yapmışım. o nedenle beyanname vermeyeceğim. hesap yaptığım excelleri de kenarda tutuyorum herhangi bir denetleme için.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Bende alım yaparken büyük kararsızlık yaşadım. Uzun vadeli ucuz eurobondlar başta cazip gibi görünüyor. Daha az para verip daha çok para alıyorsunuz. Ama dediğiniz gibi faizin çoğu vade sonunda alınıyor.Ancak nominal değerinin üzerinde fiyattan aldıysanız da başta daha fazla ödeme yapmış oluyorsunuz.

Evi düşük kiraya verip, kiracı çıkarken toplu para ödüyor gibi oluyor. Tabii bu günün 100 doları 10 yıl sonranın 150 dolarından daha değerli. Üstelik gelen ödemeyle yine yatırım yapıp toplam varlığı büyütmekte mümkün.

Diğer yandan yüksek kupon ödemesi olan Eurobond fiyatları yüksek. Adet fiyatlarına değilde, alım yapılacak toplam tutara ilgili eurobondlardan kaç tane alınıp ne kadar getiri elde ediliyor diye bakmakta fayda olabilir.

Misal 50.000$ a US900123DG28 den 44 adet alıp, toplamda 31.000$ gelir elde ederken , ona yakın tarihli US900123DD96dan 52 adet alıp 36.000$ gelir elde edilebiliyor.

fazla anapara ödemesi matrahtan düşmek 1.avantaj....peşin ve yüksek faiz alıp tekrar bağlamak 2. avantaj....bence ....uzun vadelilerde çocuklara kalacak....2047de yaşasak nolurki....hangi organ çalışır...

6.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    dün hesaplarımı yaptım 2023 yılında kupon gelirim 150.000 Tl nin altında, eurobond alım satımınden ise enflasyon ile -450 bin tl zarar yapmışım. o nedenle beyanname vermeyeceğim. hesap yaptığım excelleri de kenarda tutuyorum herhangi bir denetleme için.
    Bağlı bulunduğun Vergi Dairesine elindeki eklerle Muafiyet Dilekçesi verirsen iyi olabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Dostum bende de bir ev yapimi isi var ve muteahit sanirim iskan bedelini arsa sahiplerinden istiyormus
    Benim amacim tapuyu uzerime gecirmeden satmak ki vergi cikmasin bana
    ustume alir 1 ay sonra musteri cikar satarsam okkali vergi vermek istemiyorum cunku
    Bu iskan işi bazen sıkıntılı oluyormuş, benimkini yapan müteahhit borcundan dolayı bazı eksikleri tamamlayamamış öyle söylediler, iskanın temmuz'da alınması gerekiyordu hâla yok.
    Yoksa ben de öyle düşünüyordum, tapu almadan birkaç ay içinde satacaktım ama olmadı iskan alınmayınca satılmadı, zaten emlak piyasası da durgun, tapu almadan satabilirsen iyi tabi, diğer türlü tapu masrafı, satış vergisi falan çok tutar.

Bana aracı olan müteahhit sözde seni zarar ettirmem dedi ama benim para dolar olarak fondaydı zararım bu kadar diye döküm gönderdim, miktarı görünce yan çizmeye başladı bile, yok fonun bu kadar getireceği belli miydi, şimdiye kadar satmayacağın belli miydi diye, bakalım doların banka faizini mi verir ikisin arasını mı artık ne verirse yapacak bir şey yok.

Muteaahit iskan parasi alcakmis telefon bekliyorum bu bedeli odeyim mi napayim ne onerirsiniz

Evet tapu piyasasi durgun ayrica ablam ile de ortak olarak annem den kalan bir miras evi bu, ablam da bir an once satalim gitsin diyo ben krediler acilmadigi icin kimse evi almaz bosa ugrasmayalim kredi acilinca ilan ederiz dedim

Bu iskan işi bazen sıkıntılı oluyormuş, benimkini yapan müteahhit borcundan dolayı bazı eksikleri tamamlayamamış öyle söylediler, iskanın temmuz'da alınması gerekiyordu hâla yok.
    Yoksa ben de öyle düşünüyordum, tapu almadan birkaç ay içinde satacaktım ama olmadı iskan alınmayınca satılmadı, zaten emlak piyasası da durgun, tapu almadan satabilirsen iyi tabi, diğer türlü tapu masrafı, satış vergisi falan çok tutar.

Bana aracı olan müteahhit sözde seni zarar ettirmem dedi ama benim para dolar olarak fondaydı zararım bu kadar diye döküm gönderdim, miktarı görünce yan çizmeye başladı bile, yok fonun bu kadar getireceği belli miydi, şimdiye kadar satmayacağın belli miydi diye, bakalım doların banka faizini mi verir ikisin arasını mı artık ne verirse yapacak bir şey yok.

Sayfa 173/177 İlkİlk ... 73123163171172173174175 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •