Sayfa 2/177 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 9 - 16 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by sathyz Yazıyı Oku
    Madem Eurobond alıyorsunuz, Türkiye ile kısıtlı kalmayın. Türkiye gibi riskli pek çok ülkenin çok getirili Eurobond'u var. Sepet yapın. Türkiye batarsa her şeyinizi kaybedersiniz.
    Hatta bu amaçla şu fonu alabilirsiniz, vergi avantajı da olur. Ben paramın %97'sini dolar mevduatta,%3'ünü de buna kaydırmayı düşünüyorum. Mevduatın ortalamasını yükseltir:

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=ARE

2.  Alıntı Originally Posted by sathyz Yazıyı Oku
    Madem Eurobond alıyorsunuz, Türkiye ile kısıtlı kalmayın. Türkiye gibi riskli pek çok ülkenin çok getirili Eurobond'u var. Sepet yapın. Türkiye batarsa her şeyinizi kaybedersiniz.
    Hocam o seviyedeki ülkeler arasında Türkiye yine en mantıklısı kalıyor ama

3.  Alıntı Originally Posted by ismen Yazıyı Oku
    Hocam o seviyedeki ülkeler arasında Türkiye yine en mantıklısı kalıyor ama
    En azından tek bir enstrüman riski yok. Belki siz benden daha bilgilisinizdir. Ama ben paramın %3'ünü yatırmayı düşünüyorum. Geri kalan param USD mevduat olacak. Mevduatın ortalamasını arttırır.

4. Yok hayır dediğiniz kesinlikle doğru herhangi katılmadığım bir nokta yok ancak benim stratejim seçim sonrası vade için,
    Borsa, eurobond ve KKM arasında bölüştürmeyi planlıyorum eldeki nakiti.Bulabilirsem bir de kredili daire düşüncem var.
    Her ihtimale karşı bu dörtlüden sigorta işlevi görecek enstrüman çıkar diye düşünüyorum.

5. Şunu da düşünebilirsiniz. Gelişmekte olan ülkeler değil ama.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=TDG

Türkiye Eurobond'unda ısrarlıysanız şunu deneyin. Vergi sorunu azalır:

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=FPE
    Son düzenleme : sathyz; 23-07-2022 saat: 22:45.

6. Merhabalar,
    $50-60K arası eurobond almak istiyorum, aşağıdaki soru ve yorumlarıma yardımcı olabilirseniz memnun olurum
    Ağustosta çoook uzun süreli olmak üzere TR den Fransaya göç ediyorum,

1- Yanlışsam düzeltin, dar mükellefin 2 faydası var
    a. 1000 birim altı olan EB larda satış yaparsam TR de vergi vermememi sağlayacak.
    b. Faizden gelen gelirin beyana tabi olmayışı. Başka bir faydası var mı? TR de başka bir gelirim olmayacak.
    2- FR-TR arasında vergi anlaşmasında " sözkonusu mahsup, Fransa'da vergilendirilebilen gelir için, mahsuptan önce Türkiye'de hesaplanan vergi miktarını aşmayacaktır." diyor, Fransada bu tür finans gelirlerine %30 sabit vergi var, TR de stopaj yok, diğer şartlar da yok ama alım satımda doğan farkın vergisi var, bu tür birbirini tutmayan durumlarda dar mükellef kişilerimiz yurt dışında ne yapıyorlar?
    3- USD mevduatlarımda stopay ödememek amacıyla, dar mükellef olmak için Fransadan Mukimlik belgesini almam mı gerekiyor?
    4- Fransadaki fiyatlara erişemediğimden, temiz fiyat karşılaştırması yapamıyorum, sizce TR mi yoksa Avrupa dan almak mı daha uygun temiz fiyatlı olur? Komisyonları bilmediğimden, onları hariç tutalım, bankacılık bize göre çok pahalı.
    5- TR den aldığım eurobondu Fransadaki bankama virman yapabilir miyim?
    6- Avrupaya virman yapan varsa maliyeti kendi ülkesi için ne oldu?
    7- Fransada 183günden fazla kalınca resident oluyorum, orada vergiye tabi olacağım, ağustosta gideceğime göre, yıl sonuna kadar TL70K altı bir gelir eldeceğim bondları alırsam, TR de vergi vermemiş olurum, Fransada da vergiye tabi olmam. 2023te bond arttırımı yaparak vergiden kaçabilirim gibi görünüyor, bu konuda yorumlara açığım.

7. @Gupilya merhabalar
    2021 deki mesajları tek tek okuyarak sizi buldum, ne yaptınız, nasıl çözüm buldunuz? benim yukarıdaki sorunumun aynısı

8. Vakıfbank USD hesabında para olmadıkça satıştaki eb lari göstermiyor. Almak istemediğim ya da alamadığım eb olursa para orda kalıyor. Rica etsem satış açıldığında bakabilen biri olursa bugün satışta şunlar şunlar var diye buraya yazabilir mi?

Sayfa 2/177 İlkİlk 12341252102 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •